Αδύνατο σήμα από eutelsat 3B

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lazarosv

New member
4 August 2014
30
Καλησπέρα στην παρέα..βρίσκομαι κύπρο περιοχή Λάρνακας και με 90άρι δίσκο το σήμα για τα κανάλια της Digea κυμαίνεται μεταξύ του 23% με 28%..χρειάζομαι μεγαλύτερο?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα,
έχεις θέμα με την στόχευση ή την καλωδίωση ή το LNB σου.
Με 90cm πιάτο είσαι παραπάνω από κομπλέ για την δέσμη Europe που παίζουν τα Digea στον Eutelsat 3B.
Και με 70cm τον πιάνεις άνετα στην Λάρνακα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Έχεις επαφή με το αντικείμενο ? αλλιώς να το δούμε όσο πιο απλά γίνεται με συγκεκριμένες οδηγίες.
 

lazarosv

New member
4 August 2014
30
Ναι γνωρίζω κάποια πράγματα.. Τελικά χαλάρωσε η βάση του lnb και δεν κοιτούσε κέντρο.. Ωστόσο ανέβασα στην ταράτσα το δέκτη και έχω 70% σήμα..στο πάνω όροφο με 10 μέτρα καλώδιο έχω 57% και στο ισόγειο με 20 μέτρα έχω 47%..φταίει το μήκος του καλωδίου?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Και το 70% σήμα λίγο είναι.
Μάζεψε την στόχευσή σου.

Το καλώδιο 20μ αν δεν είναι καλής ποιότητας μπορεί να κόψει τόσο.
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Καλό απόγευμα από την Μεγαλόνησο σε όλα τα παιδιά εδώ και Καλό Πάσχα σ'όλους πάντα με υγεία
Ενημερωτικά αναφέρω ότι οι 2 συχνότητες της Digea έχουνε γύρω στα 3dB μείωση στάθμης σήματος εκπομπής. Δεν γνωρίζω όμως τι γίνεται γενικώς με τις λήψεις των 2 συχνοτήτων στην Ελλάδα ...
Λήψη με 2.1μ
https://imgur.com/a/rc4WqnR
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα και καλό Πάσχα και σε σένα αγαπητέ!

Περίεργο τόσο μεγάλη μείωση στάθμης.
Δεν έχω κρατήσει ιστορικό, δεν έδινα και ποτέ σημασία σε αυτά τα κανάλια, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω και να δω αν έπεσε και σε μένα η στάθμη τους :(
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Απο τις μέχρι τώρα λήψεις μου το σήμα βρισκόταν γύρω στα 15.6 dB ενώ τώρα είναι περίπου 3dB κάτω. Πότε έγινε αυτή η μείωση δεν γνωρίζω. Περισσότερη μείωση έχει η 12702 Η παρά η 12720 Η