Wireless Charging

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Για το πρώτο, κρατα μικρό καλάθι.
Για το δεύτερο, λίγο πολύ ξέρεις ποσο μπαταρία έχεις ώστε να κανείς τα κουμάντα σου. Και οι τελευταίες γενιές βγάζουν πολύ άνετα την μέρα.

Καλα το επομενο βγηκε δεν εχει :p, αλλα σε κανα 2-3 χρονια θα τα πονταρα τα λεφτα μου.

Για την μπαταρια ακου να δεις κ δω μπαγκ πουχει. Τωρα εχω το 11 προ μαξ με πραγματικα απιστευτη μπαταρια. Αυτο με οδηγει στο να μη το φορτιζω καθε βραδυ οπως εκανα ακομη και με το xs max. Με αποτελεσμα ναχω μεινει απο μπαταρια την 3η μερα. Μπαγκ! Αρα πλαστικο παντα μαζι, 1 τουλαχιστον για ασφαλεια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Εγώ πάντως το φόρτιζω κάθε βράδυ ακουμπώντας το στην βάση ακόμα και αν είναι γεμάτο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Εγώ πάντως το φόρτιζω κάθε βράδυ ακουμπώντας το στην βάση ακόμα και αν είναι γεμάτο.

Ελπίζω να μην εννοείς το κινητό και ασύρματα γιατί η ασύρματη φόρτιση φθείρει την μπαταρία (ποσο μάλλον η καθημερινή)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Ελπίζω να μην εννοείς το κινητό και ασύρματα γιατί η ασύρματη φόρτιση φθείρει την μπαταρία (ποσο μάλλον η καθημερινή)

Μια χαρά είναι η μπαταρία, το έκανα και στο Xs και δεν είδα μη φυσιολογική πτώση. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερο να φορτίζεις επαγωγικά (λόγω χαμηλού βολταζ).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Μια χαρά είναι η μπαταρία, το έκανα και στο Xs και δεν είδα μη φυσιολογική πτώση. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερο να φορτίζεις επαγωγικά (λόγω χαμηλού βολταζ).

Η επαγωγική φόρτιση καταπονεί την μπαταρία καθώς αυξάνεται η θερμοκρασία κατά την φόρτιση (κάτι που έχω επιβεβαιώσει).

Η θερμοκρασία είναι βασικό θέμα στις μπαταρίες. Γι αυτό γενικά δεν πρέπει να φορτίζονται όσο είναι ζεστές (πχ μετά από εντατική χρήση).

Επίσης κατά την επαγωγική φόρτιση η μπαταρία ζορίζεται γιατί φορτίζει και παράλληλα τροφοδοτεί και τη συσκευή (ενώ με την κλασική φόρτιση το εξωτερικό τροφοδοτικό τροφοδοτεί την συσκευή και παράλληλα φορτίζει την μπαταρία).
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Μια χαρά είναι η μπαταρία, το έκανα και στο Xs και δεν είδα μη φυσιολογική πτώση. Μάλιστα έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερο να φορτίζεις επαγωγικά (λόγω χαμηλού βολταζ).

Η επαγωγική φόρτιση καταπονεί την μπαταρία καθώς αυξάνεται η θερμοκρασία κατά την φόρτιση (κάτι που έχω επιβεβαιώσει).

Η θερμοκρασία είναι βασικό θέμα στις μπαταρίες. Γι αυτό γενικά δεν πρέπει να φορτίζονται όσο είναι ζεστές (πχ μετά από εντατική χρήση).

Επίσης κατά την επαγωγική φόρτιση η μπαταρία ζορίζεται γιατί φορτίζει και παράλληλα τροφοδοτεί και τη συσκευή (ενώ με την κλασική φόρτιση το εξωτερικό τροφοδοτικό τροφοδοτεί την συσκευή και παράλληλα φορτίζει την μπαταρία).

Στο 8 που είχα, παρατήρησα μεγάλη φθορά μπαταρίας απο την σχεδόν καθημερινή χρήση ασύρματης φόρτισης. Στους πρώτους 4 μήνες το battery capacity έπεσε στο 95%. Με λίγο λιγότερη χρήση του ασύρματου φορτιστή στο 11 (οταν βιάζομαι βάζω φορτιστή) στο αντίστοιχο 4μηνο έχω ακόμα 100%

Θεωρώ ότι υπήρχαν όντως θέματα, τα οποία όμως έχουν λυθεί. Ακόμα και η αύξηση της θερμοκρασίας που και τώρα υπάρχει κατα την φόρτιση, δεν μοιάζει να προκαλεί φθορά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Στο 8 που είχα, παρατήρησα μεγάλη φθορά μπαταρίας απο την σχεδόν καθημερινή χρήση ασύρματης φόρτισης. Στους πρώτους 4 μήνες το battery capacity έπεσε στο 95%. Με λίγο λιγότερη χρήση του ασύρματου φορτιστή στο 11 (οταν βιάζομαι βάζω φορτιστή) στο αντίστοιχο 4μηνο έχω ακόμα 100%

Θεωρώ ότι υπήρχαν όντως θέματα, τα οποία όμως έχουν λυθεί. Ακόμα και η αύξηση της θερμοκρασίας που και τώρα υπάρχει κατα την φόρτιση, δεν μοιάζει να προκαλεί φθορά.

Και οι 2 λόγοι που ανέφερα δε νομίζω ότι έχουν ξεπεραστεί τεχνολογικά όποτε δεν υπάρχει λόγος να πιστεύουμε ότι ξαφνικά, ως δια μαγείας, όλα είναι πλέον καλά.

Η φθορά προφανώς δεν είναι απολύτως προδιαγεγραμμένη και επίσης όχι πάντα εύκολα μετρήσιμη (πχ το εργαλείο της Apple, όπως και τα περισσότερα, δεν δίνει πάντα αξιόπιστα και ακριβή αποτελέσματα (πχ εμένα μου έχει τύχει υγεία μπαταρίας που ήταν 95% να πάει στο 99% μετά από λίγο καιρό).

Η φθορά λοπον υπάρχει σίγουρα, το πόση είναι ακριβώς, σε ποιο χρόνο δημιουργείται και ποσό νοιάζει τον καθένα, είναι άλλο θέμα.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι καθημερινή ασύρματη φόρτιση καλό είναι να αποφεύγεται.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Και οι 2 λόγοι που ανέφερα δε νομίζω ότι έχουν ξεπεραστεί τεχνολογικά όποτε δεν υπάρχει λόγος να πιστεύουμε ότι ξαφνικά, ως δια μαγείας, όλα είναι πλέον καλά.

Η φθορά προφανώς δεν είναι απολύτως προδιαγεγραμμένη και επίσης όχι πάντα εύκολα μετρήσιμη (πχ το εργαλείο της Apple, όπως και τα περισσότερα, δεν δίνει πάντα αξιόπιστα και ακριβή αποτελέσματα (πχ εμένα μου έχει τύχει υγεία μπαταρίας που ήταν 95% να πάει στο 99% μετά από λίγο καιρό).

Η φθορά λοπον υπάρχει σίγουρα, το πόση είναι ακριβώς, σε ποιο χρόνο δημιουργείται και ποσό νοιάζει τον καθένα, είναι άλλο θέμα.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι καθημερινή ασύρματη φόρτιση καλό είναι να αποφεύγεται.

Δεν έχουν ξεπεραστεί, αλλά απο ότι φαίνεται έχει βρεθεί ένας αρκετά αποτελεσματικός τρόπος διαχείρησης τους! Το ίδιο software που αρχικά σταματούσε την επαγωγική φόρτιση όταν γέμιζε η μπαταρία, έχει εξελιχθεί όχι μονο για να μετράει την τάση και την θερμοκρασία αλλά και για να τις ελέγχει κατά την φόρτιση και να φροντίζει να σταματά οταν ανέβει η θερμοκρασία και να ρίχνει τον ρυθμό οταν ξεπεραστεί το 80% στην φόρτιση.

Προφανώς η μπαταρία που φορτίζεται επαγωγικά θα φθαρεί πιο γρήγορα, αλλά αν ο κατασκευαστής φροντίζει αυτό να δημιουργεί θέμα μετά τα 2-3 χρόνια, τότε το πρόβλημα πλέον είναι ασήμαντο
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Δεν έχουν ξεπεραστεί, αλλά απο ότι φαίνεται έχει βρεθεί ένας αρκετά αποτελεσματικός τρόπος διαχείρησης τους! Το ίδιο software που αρχικά σταματούσε την επαγωγική φόρτιση όταν γέμιζε η μπαταρία, έχει εξελιχθεί όχι μονο για να μετράει την τάση και την θερμοκρασία αλλά και για να τις ελέγχει κατά την φόρτιση και να φροντίζει να σταματά οταν ανέβει η θερμοκρασία και να ρίχνει τον ρυθμό οταν ξεπεραστεί το 80% στην φόρτιση.

Προφανώς η μπαταρία που φορτίζεται επαγωγικά θα φθαρεί πιο γρήγορα, αλλά αν ο κατασκευαστής φροντίζει αυτό να δημιουργεί θέμα μετά τα 2-3 χρόνια, τότε το πρόβλημα πλέον είναι ασήμαντο

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.

Εγώ βλέπω ότι το 11αρι μια χαρά ζεσταίνεται (αρκετα εως πολύ / καμία σχεση με κλασική φόρτιση που δεν καταλαβαίνει σχεδόν τπτ) όταν τύχει και το φροντίσω ασύρματα.

Άρα το βασικότερο θέμα, αυτό της θερμοκρασίας, δεν έχει λυθεί.

Κάποια πράγματα είναι απλή φυσική. Μην περιμένετε θαύματα από το software.

Και ακόμα και στα 2 χρόνια να προκύπτει το θέμα, σαφώς και είναι σοβαρό. Ειδικά για τόσο ακριβό κινητό (του οποίου η αντικατάσταση μπαταρίας είναι και ακριβή).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Το iPhone 11pro πάντως δεν το βλέπω να ζεσταίνεται ιδιαίτερα όταν φορτίζεται. Το πρωί δε, όταν το βγάζω από τη βάση είναι κρύο.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.

Εγώ βλέπω ότι το 11αρι μια χαρά ζεσταίνεται (αρκετα εως πολύ / καμία σχεση με κλασική φόρτιση που δεν καταλαβαίνει σχεδόν τπτ) όταν τύχει και το φροντίσω ασύρματα.

Άρα το βασικότερο θέμα, αυτό της θερμοκρασίας, δεν έχει λυθεί.

Κάποια πράγματα είναι απλή φυσική. Μην περιμένετε θαύματα από το software.

Και ακόμα και στα 2 χρόνια να προκύπτει το θέμα, σαφώς και είναι σοβαρό. Ειδικά για τόσο ακριβό κινητό (του οποίου η αντικατάσταση μπαταρίας είναι και ακριβή).


Ζεσταίνεται το 11 αλλά καμία σχέση με το 8! Προφανώς και η κλασική φορτιση είναι καλύτερη και ακόμα και με huawei quick-charger που εγώ χρησιμοποιώ ποτέ δεν υπάρχει θέμα.

Ακριβό τηλέφωνο - ακριβή μπαταρία. Αν βγάλει πάνω απο 2 χρόνια χωρίς προβλήματα, τότε ο χρήστης έχει ανταλλάξει μέρος της διάρκειας ζωής της με αυξημένη ευχρηστία!! Στο κάτω κάτω παραμένει αναλλώσιμο..

Το 8αρι μου το έδωσα στους 11 μήνες με 88% μπαταρία... Δεν θεωρώ ότι ήταν λογικό να έχει τόσο μεγάλη πτώση. Επιπλέον μετά το 1ο 4μηνο που το ανακάλυψα και διάβασα πως να προφυλάξω την μπαταρία απο την φθορά 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο χρησιμοποιούσα τον ασύρματο φορτιστή.

Τώρα δεν ασχολούμαι καθόλου, φορτίζω συχνότερα στον ασύρματο και όπως δείχνει δεν έχει τις ίδιες φθορές.

@takisot. Αυτό που έχω δει εγώ είναι ότι αν το βγάλεις μετά το 90% η συσκευή είναι κρύα. Το έχω διαβάσει και ότι μετά το 80% αλλάζει η διαχείρηση της φόρτισης αλλά το έχω δει και στο δικό μου. Αν το βγάλω στο 72% που έκανα χθες, είναι ζεστό.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

.

@takisot. Αυτό που έχω δει εγώ είναι ότι αν το βγάλεις μετά το 90% η συσκευή είναι κρύα. Το έχω διαβάσει και ότι μετά το 80% αλλάζει η διαχείρηση της φόρτισης αλλά το έχω δει και στο δικό μου. Αν το βγάλω στο 72% που έκανα χθες, είναι ζεστό.

Ναι, έτσι είναι. Σταματάει αυτόματα η φόρτιση μετά το 80% για καλύτερη «υγεία» της μπαταρίας.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Ναι, έτσι είναι. Σταματάει αυτόματα η φόρτιση μετά το 80% για καλύτερη «υγεία» της μπαταρίας.

Δεν σταματάει, το τηλέφωνο θα φτάσει το 100% αλλά θα κόψει μέχρι να κρυώσει και σιγά σιγά θα το φτάσει στο full!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Δεν σταματάει, το τηλέφωνο θα φτάσει το 100% αλλά θα κόψει μέχρι να κρυώσει και σιγά σιγά θα το φτάσει στο full!

Νομίζω κόβει το ρεύμα στο 80% όταν ζεσταθεί.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Your iPhone might get slightly warmer while it charges. To extend the lifespan of your battery, if the battery gets too warm, software might limit charging above 80 percent. Your iPhone will charge again when the temperature drops.

https://support.apple.com/en-euro/HT201569

Επίσης υποστηρίζει optimized Battery Charging :

With iOS 13 and later, Optimized Battery Charging is designed to reduce the wear on your battery and improve its lifespan by reducing the time your iPhone spends fully charged. When the feature is enabled, your iPhone will delay charging past 80% in certain situations. Your iPhone uses on-device machine learning to learn your daily charging routine so that Optimized Battery Charging activates only when your iPhone predicts it will be connected to a charger for an extended period of time. The algorithm aims to ensure that your iPhone is still fully charged when unplugged.

https://support.apple.com/en-us/HT210512
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Η ρυθμιση στο 80% δεν εχει να κανει μονο με την ασύρματη φόρτιση και εχει ως εξης:

Δεν σταματαει και μετα παει σιγα σιγα αλλά σταματάει και μετα συνεχίζει (με την ιδια ''ταχύτητα'') ετσι ωστε να εχει φτασει στο 100% πριν το χρειαστείς (το ποτε ειναι αυτό το ''μαθαίνει'' παρακολουθώντας τη χρηση που του κάνεις - πχ ''καταλαβαίνει'' ότι το βάζεις για φορτιση πριν κοιμηθείς κλπ).

Οταν η φορτιση σταματήσει προφανώς ειναι λογικό να το βρίσκετε κρύο (μετά απο λιγα λεπτά). Αυτό δεν σημαίνει προφανώς ότι δεν εχει ζεστάθει (και καταπονηθεί) νωρίτερα.

edit Τακη, μαζί γραφαμε
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

5 μήνες είχα το Pro Max και κάθε βράδυ ασύρματη φόρτιση, όταν το έδωσα είχε μπαταρία 100%
Το ίδιο φυσικά συνεχίζω και τώρα με το Pro



ps
καταφέραμε και χαλάσαμε το ''Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα! '' :gossip:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

5 μήνες είχα το Pro Max και κάθε βράδυ ασύρματη φόρτιση, όταν το έδωσα είχε μπαταρία 100%
Το ίδιο φυσικά συνεχίζω και τώρα με το Pro



ps
καταφέραμε και χαλάσαμε το ''Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα! '' :gossip:

Σωστος, ισως πρεπει να σπασουν τα θεματα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Apple Pay σύντομα και στην Ελλάδα!

Με προβληματίζετε τώρα γιατί εγώ, αν και σπανιότατα φορτίζω ασύρματα το iPhone, χρησιμοποιώ αποκλειστικά ασύρματο για τα AirPods. Κι το πρωί όντως τα βρίσκω ζεστουλια.

Στα AirPods κι εγώ το κάνω.

Αλλά δεν ανησυχώ τόσο αφενός μεν γιατί τα φορτίζω γενικά σπάνια αφετέρου δε γιατί με τόσο μικρή μπαταρία που έχουν, ελπίζω (καλώς ή όχι, δεν είμαι σίγουρος) ότι δεν υπάρχει σοβαρό θέμα.