Philips Ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tempo

Established Member
4 August 2006
200
καλημέρα σας,

κοιτάζω κατά διαστήματα προσφορές σε τηλεοράσεις και μερικές φορές υπάρχουν αξιόλογες προσφορές. Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω μια philips 43" δεκαετίας με ampilight και πραγματικά με εντυπωσιάζει η δυνατότητα που έχει η τηλεόραση μου....το ambilight είναι φανταστικό όταν παίζω κάποιο παιχνίδι ή βλέπω σε λίγο φως κάποια ταινία.

Απο όσο γνωρίζω το ambilight είναι αποκλειστικότητα της philips, μήπως ξέρετε αν αυτή η αποκλειστικότητα λήξει κάποια στιγμή και μπορέσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές να προσφέρουν τηλεοράσεις με ανάλογες δυνατότητες;
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Δυστυχώς κανείς δεν αναφέρει εάν η Philips προτίθεται να πωλήσει τα δικαιώματα της πατέντας της και σε άλλες εταιρείες προκειμένου να το χρησιμοποιήσουν. Βέβαια δε ξέρουμε και εάν κάποιες από τις αντίπαλες εταιρείες έχουν προσεγγίσει την Philips προκειμένου να την αγοράσουν. Σίγουρα είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα η λειτουργία ambilight αλλά δεν θεωρώ ότι αποτελεί προαπαιτούμενη λειτουργία για κάποιον προκειμένου να αγοράσει τηλεόραση εκτός από κάποιες λίγες περιπτώσεις φυσικά.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Καλημέρα. Έχω την 42 PFL9732D με το ambilight. Δεν υπάρχει περίπτωση να δω τηλεόραση από το το απόγευμα και το βραδάκι και να μην ανοίξω ambilight. Εάν ποτέ με εγκαταλείψει η τηλεόραση πάλι με ampilight θα αγόραζα. Once you go black you never go back λένε χαριτολογώντας οι bro. Με αυτό το σκεπτικό εάν ήμουν η Philips δεν θα έδινα την πατέντα...
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

χωρις να ειχα ποτε philips με ambilight καποια στιγμη οταν πρωτοβγηκε το ζηλεψα και στην παλια lg plasma που ειχα ,εφτιαξα diy "ambilight" με adressable λεντοταινια arduino και ενα addon απο το kodi στο HTPC .Δουλευε βεβαια μονο οταν εβλεπες κατι στο kodi.Πραγματικα πολυ εντυπωσιακο αποτελεσμα!Αλλα ο καιρος περασε και αναβαθμισα σε μια LG OLED ,android tvbox και το "ampilight" μου λειπει απιστευτα.Τοσο που αν ψησω την σύζυγο (λιγο απιθανο προς το παρον) να δωσω την LG OLED για μια philips.....
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

εγώ ρωτάω γιατί κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι σε 1 χρόνο θα μπορούν και οι υπόλοιποι (εκτός philips) να κατασκευάσουν tv με amblight......ίσως ήταν και λάθος πληροφορία.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Προσωπικά επειδή δε πρόκειται να αλλάξω 2 μηνών τηλεόραση, το σκέφτομαι να πάω σε diy ambilight της govee που οπτικά ως αποτέλεσμα τείνει στην υλοποίηση της Philips. Σίγουρα δεν είναι Philips αλλά από όσα video έχω παρακολουθήσει, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Απο όσο γνωρίζω το ambilight είναι αποκλειστικότητα της philips, μήπως ξέρετε αν αυτή η αποκλειστικότητα λήξει κάποια στιγμή και μπορέσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές να προσφέρουν τηλεοράσεις με ανάλογες δυνατότητες;

Ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας Η.Π.Α., χορηγείται γενικά για 20 χρόνια από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης για δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Ωστόσο, απαιτούνται περιοδικά τέλη για τη διατήρηση της εκτελεστότητας του διπλώματος ευρεσιτεχνίας. Σε ένα δίπλωμα ευρεσιτεχνίας σχεδίου γενικά παρέχεται προστασία για 14 έτη από την ημερομηνία χορήγησης του διπλώματος ευρεσιτεχνίας σχεδίου.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

εγώ ρωτάω γιατί κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι σε 1 χρόνο θα μπορούν και οι υπόλοιποι (εκτός philips) να κατασκευάσουν tv με amblight......ίσως ήταν και λάθος πληροφορία.
Κάποιο λινκ;
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Κάποιο λινκ;

όχι φίλε μου, δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είδα....ίσως και μέσα στο avclub άλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος...
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Εάν λοιπόν ισχύει ότι εγκατέλειψε την πατέντα και ότι πιθανώς από του χρόνου να το δούμε και σε άλλες εταιρίες, ας κλείσουν το τμήμα τηλεοράσεων γιατί μόνο ο P5 δεν φτάνει πλέον... Φανταστείτε λοιπόν την LG 65/55 CXI oled με ampilight, πάρτυ θα κάνει!!! Δεν θα πουλάει κανείς άλλος
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Παιδιά, έχει αναφερθεί και παλαιότερα ότι υπάρχει ήδη εξωτερική και ανεξάρτητη πηγή ambilight ως επίσημη λύση από την ίδια τη Philips για χρήση με τηλεοράσεις άλλων εταιρειών. Εδώ και ένα μήνα μάλιστα είναι διαθέσιμη και στη χώρα μας. Π.χ. εδώ: https://www.kotsovolos.gr/sound-vis...players/209533-philips-hue-play-hdmi-sync-box . Το θέμα είναι ότι το συνολικό κόστος των απαιτουμένων (hue play+hue bridge+2-4 hue bars) καταλήγει ισόποσο με τηλεόρασης ambilight 43άρας ή 50άρας, οπότε δεν πολυσυμφέρει ως αγορά. Ως προς το ίδιο το ambilight και αν είναι gimmick ή όχι, θα πω μόνο το εξής. Πάνω από 30 χρόνια έβλεπα ταινίες το βράδυ σε πλήρη συσκότιση και την τελευταία πενταετία συνειδητοποιώ τι κακό έκανα στα μάτια μου. Πλέον, αν δεν υπάρχει ένας απαλός φωτισμός στο δωμάτιο, μετά από 1.30-2 ώρες η θέαση αρχίσει και γίνεται δυσάρεστη και κουραστική, χώρια που γλαρώνω και με παίρνει ο ύπνος. Το ambilght βοηθάει πραγματικά ως προς την κόπωση των οφθαλμών. Συμβάλλει επίσης στη βελτίωση της υποκειμενικής αντίληψης της αντίθεσης και του μαύρου και καλύπτει σε κάποιο βαθμό τη γκριζίλα ενός ips πάνελ. Τέλος, άλλη αίσθηση δίνει μια τηλεόραση που κάθεται σαν άψυχο κούτσουρο στη μέση του σαλονιού και απλώς αναπαράγει εικόνα και άλλη μια που την ανοίγεις και συμμετέχει ενεργά στα δρώμενα, κάνοντας τα δικά της τσαλίμια στην εικόνα. Π.χ. βάζεις βίντεο από Youtube ή ποδοσφαιρικό αγώνα και μετατρέπεις το σαλόνι σε μικρογραφία νάιτ κλαμπ ή γηπέδου. Το μόνο ξενέρωμα με το ambilght είναι ότι έχει παραμείνει ουσιαστικά ίδιο τα τελευταία 15 χρόνια και η εξέλιξη του, το Ambilux, φαίνεται ότι ουσιαστικά εγκαταλήφθηκε από τη Philips. Φαίνεται ότι δε συνέφερε οικονομικά η τοποθέτηση μίνι-led προβολέων για τη δημιουργία μετεικάσματος πίσω από την οθόνη. Κρίμα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Πάνω από 30 χρόνια έβλεπα ταινίες το βράδυ σε πλήρη συσκότιση και την τελευταία πενταετία συνειδητοποιώ τι κακό έκανα στα μάτια μου. Πλέον, αν δεν υπάρχει ένας απαλός φωτισμός στο δωμάτιο, μετά από 1.30-2 ώρες η θέαση αρχίσει και γίνεται δυσάρεστη και κουραστική, χώρια που γλαρώνω και με παίρνει ο ύπνος.

Πώς προκύπτει η "ζημιά" στα μάτια; Τόσο δύσκολο είναι να χαμηλώσει ο φωτισμός στην κάθε τηλεόραση; Κατά τα άλλα, δε διαφωνώ ότι με πλήρη συσκότιση ενδέχεται να είναι κουραστική η θέαση, όταν δεν είναι ρυθμισμένη κατάλληλα η τηλεόραση...
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Απάντηση: Re: Philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Πώς προκύπτει η "ζημιά" στα μάτια; Τόσο δύσκολο είναι να χαμηλώσει ο φωτισμός στην κάθε τηλεόραση; Κατά τα άλλα, δε διαφωνώ ότι με πλήρη συσκότιση ενδέχεται να είναι κουραστική η θέαση, όταν δεν είναι ρυθμισμένη κατάλληλα η τηλεόραση...


Φίλε μου, δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Στο 50 έχω την αντίθεση και τη φωτεινότητα στην τηλεόρασή μου, ακριβώς για αυτό το λόγο. Οφθαλμίατρος δεν είμαι, αλλά η λογική λέει ότι δεν είναι καλό για τις κόρες των ματιών να ανοιγοκλείνουν συνεχώς και σε πολύωρη θέαση, προσπαθώντας να ακολουθήσουν τις διαδοχικές εναλλαγές φωτεινών-σκοτεινών σκηνών σε συνθήκες συσκότισης. 30 χρόνια με τις crt είχαμε το flicker και την, έστω και ελάχιστη, ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, ενώ τις παρακολουθούσαμε και από κοντά, λόγω μικρού μεγέθους, με αποτέλεσμα να γίνεται το κεφάλι καζάνι μετά από λίγες ώρες. Με τις lcd λύθηκε το πρόβλημα flicker/ακτινοβολίας, αλλά πλέον το μάτι κουράζεται περισσότερο στην παρακολούθηση λόγω μεγαλύτερης διαγωνίου οθόνης. Εγώ, πάντως, σε 63άρα πλάσμα από τα δυο μέτρα, δύσκολα πλέον μπορώ να παρακολουθήσω πάνω από μια ταινία το βράδυ. Αν έχω δε και εντελώς κλειστά τα φώτα, στο τέλος της αισθάνομαι κούραση στα μάτια και υπνηλία, ακόμη και αν ξεκίνησα τη θέαση ξεκούραστος. Πριν 5-10 χρόνια, υπό τις ίδιες συνθήκες, μπορούσα να δω 3 ταινίες σερί για πλάκα. Για τα χρόνια που περνάνε δε μπορεί να γίνει κάτι, ως προς τις συνθήκες θέασης, όμως, η ύπαρξη περιφερειακού φωτισμού είναι μια κάποια λύση με πρακτική αξία ως προς τη μείωση του φόρτου των ματιών και όχι απλώς μια μαρκετινίστικη παπάντζα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Φίλε μου, δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Στο 50 έχω την αντίθεση και τη φωτεινότητα στην τηλεόρασή μου, ακριβώς για αυτό το λόγο. Οφθαλμίατρος δεν είμαι, αλλά η λογική λέει ότι δεν είναι καλό για τις κόρες των ματιών να ανοιγοκλείνουν συνεχώς και σε πολύωρη θέαση, προσπαθώντας να ακολουθήσουν τις διαδοχικές εναλλαγές φωτεινών-σκοτεινών σκηνών σε συνθήκες συσκότισης...

Να με συγχωρήσεις, όμως δεν μπορώ να δεχτώ όσα γράφεις. Με απλή μείωση φωτεινότητας, μια χαρά μπορεί ένα άτομο να παρακολουθήσει σε σκοτεινό χώρο (και όχι μόνο) για αρκετό χρονικό διάστημα.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
συμφωνω με τον Στεργιο και γω το ιδιο θεμα εχω τα τελευταια χρονια.
Οσο περνανε τα χρονια,το φαινομενο κανει την εμφανιση του.
Η τι βι μου ειναι καλιμπραρισμενη σωστα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Re: Philips ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Φίλε μου, δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Στο 50 έχω την αντίθεση και τη φωτεινότητα στην τηλεόρασή μου, ακριβώς για αυτό το λόγο. Οφθαλμίατρος δεν είμαι, αλλά η λογική λέει ότι δεν είναι καλό για τις κόρες των ματιών να ανοιγοκλείνουν συνεχώς και σε πολύωρη θέαση, προσπαθώντας να ακολουθήσουν τις διαδοχικές εναλλαγές φωτεινών-σκοτεινών σκηνών σε συνθήκες συσκότισης. 30 χρόνια με τις crt είχαμε το flicker και την, έστω και ελάχιστη, ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, ενώ τις παρακολουθούσαμε και από κοντά, λόγω μικρού μεγέθους, με αποτέλεσμα να γίνεται το κεφάλι καζάνι μετά από λίγες ώρες. Με τις lcd λύθηκε το πρόβλημα flicker/ακτινοβολίας, αλλά πλέον το μάτι κουράζεται περισσότερο στην παρακολούθηση λόγω μεγαλύτερης διαγωνίου οθόνης. Εγώ, πάντως, σε 63άρα πλάσμα από τα δυο μέτρα, δύσκολα πλέον μπορώ να παρακολουθήσω πάνω από μια ταινία το βράδυ. Αν έχω δε και εντελώς κλειστά τα φώτα, στο τέλος της αισθάνομαι κούραση στα μάτια και υπνηλία, ακόμη και αν ξεκίνησα τη θέαση ξεκούραστος. Πριν 5-10 χρόνια, υπό τις ίδιες συνθήκες, μπορούσα να δω 3 ταινίες σερί για πλάκα. Για τα χρόνια που περνάνε δε μπορεί να γίνει κάτι, ως προς τις συνθήκες θέασης, όμως, η ύπαρξη περιφερειακού φωτισμού είναι μια κάποια λύση με πρακτική αξία ως προς τη μείωση του φόρτου των ματιών και όχι απλώς μια μαρκετινίστικη παπάντζα.

Σταματάμε από την πρώτη κιόλας πρόταση.
Το 50 contrast, 50 brightness μόνο σωστό setting δεν είναι.

Στα λοιπά, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και τι έχουν τραβήξει τα ματάκια σου, αυτό μπορεί να διαφοροποιήσει κατά πολύ την εμπειρία χρήσης και τι ενοχλεί τον καθένα.
Αν κουράζονται εύκολα, με την λήξη της καραντίνας καλό θα ήταν να πας σε έναν καλό οφθαλμίατρο γιατί με αυτά δεν παίζουμε.

Για το θέμα της κούρασης από οθόνες γενικότερα, αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένη ( που σημαίνει τουλάχιστον ένα colorimeter για ρύθμιση των βασικών και κυρίως του peak white luminance ) μια οθόνη μπορεί να σε κουράσει και στο τέταρτο.
Το ίδιο ισχύει και για τις οθόνες με κακή απεικόνιση, είτε μεγάλο dot pitch, είτε κακή επίστρωση για anti-glaring, κλπ.

Εγω για να καταλάβεις είμαι πληροφορικάριος, έχω ξοδέψει δεν ξέρω και γω πόσες ώρες σερί σε υπολογιστή, από τα 5 μου ξεκίνησα την χρήση υπολογιστή και έχω φτάσει σχεδόν 35.
Μπορώ να δουλέψω και 12 ώρες την ημέρα στην οθόνη μου και τα μάτια να είναι ακούραστα.
Αν της δώσω παραπάνω από το σωστό brightness ( αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες που βλέπεις, ανάλογα την "στάθμη" του φωτισμού στο δωμάτιο θες διαφορετική "φωτεινότητα" στην οθόνη ) μπορεί στο 11ωρο να νοιώσω μια κούραση.
Αν της δώσω πολύ παραπάνω φωτεινότητα θα με κουράσει στο 6ωρο.
Έχει τύχει όμως σε πελάτη να είμαι σε κάκιστη οθόνη, π.χ. μια Turbo-X 27αρα που σε λιγότερο από 1μιση ώρα δουλειάς έκανε τα μάτια μου να βλέπουν πουλάκια ( φαντάσου πως έκατσα με κλειστά τα μάτια για 30 λεπτά στον πελάτη για να είμαι σίγουρος πως θα είμαι οκ να οδηγήσω νύχτα μετά από αυτό! ).

Ακόμα και η αντιστοιχία θέσης θέασης με το που χτυπάει η ευθεία του ματιού σου στην οθόνη μπορεί να επηρεάσει το αν και κατά πόσο θα κουραστείς.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Μα δεν προσπαθώ να πείσω για οτιδήποτε. Αναφέρω απλώς τη δική μου πραγματικότητα που ήταν διαφορετική πριν μόλις μια πενταετία. Προφανώς, δεν μπορεί να καλύψει τους πάντες, δεδομένου ότι άλλος είναι μεσήλικας χλαπάτσας του καναπέ που τον παίρνει ο ύπνος στην καρέκλα και άλλος νεώτερος αθλητικός τύπος με άλλες αντοχές. Είναι επίσης αυτονόητο ότι πρόβλημα δεν υπάρχει σε πρωινή ή μεσημεριανή θέαση που το εξωτερικό φως από τα παράθυρα δρα ασυνείδητα ως φυσικό ambilight. Όταν κλείνουν τα παντζούρια, όμως, τι γίνεται; Ποιος είναι ο ποιος ενδεδειγμένος τρόπος πολύωρης νυκτερινής παρακολούθησης με την μικρότερη επιβάρυνση των ματιών; Το ερώτημα θα εμφανιστεί και στο μέλλον ακόμη εντονότερο, όταν όλα τα προγράμματα θα είναι υποχρεωτικά hdr και θα απαιτούν φωτεινότητες που θα "καίνε" αμφιβληστροειδείς. Εν πάση περιπτώσει, ας κάνει κανείς μια δοκιμή με απλή φθηνή λεντοταινία και ας αποφασίσει τι του ταιριάζει περισσότερο.

Υ.Γ. Πόσο περισσότερο να μειώσει κανείς τη φωτεινότητα από το 50 χωρίς να πάρει κρασαρισμένο μαύρο και σκοτεινιά και να προσθέσει επιπλέον ταλαιπωρία για το μάτι στην προσπάθεια να διακρίνει κάτι;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
To ρυθμιστικο "φωτεινοτητα" στην ουσια φτιαχνει την φωτεινοτητα μαυρου (και δυναται να εχει ΜΟΝΟ μια θεση, τη σωστη) και οχι την φωτεινοτητα του πανελ.
Για την φωτεινοτητα πανελ, πρεπει να μειωθει ο οπισθιος φωτισμος στο μενου. Αν η Philips δεν εχει ρυθμιση οπισθιου φωτισμου (το συνηθιζει) τοτε ας επιλεχθει ενα preset οπου θα τον εχει κλειδωμενο χαμηλα. (π.χ. ISF νυχτας)

Ο πιο ενδεδειγμενος ξεκουραστος τροπος θεασης κατ εμε, ειναι καποιο γενικο φως στον χωρο, αλλά με ροοστατη σε μια σταθμη οπου βολευει και με θερμοκρασια χρωματος προς το θερμο.

Το ambilight αν ειναι κι αυτο σταθερο θα ξεκουρασει αυτον που δεν μπορει στο σκοταδι. Αν αναβοσβηνει σε ενταση και συχνοτητα οπως το πανελ στις σκοτεινες-φωτεινες σκηνες, τοτε η ιριδα του ματιου θεωρητικα θα κανει μεγαλυτερα ανοιγοκλεισιματα αφου θα προσλαμβανει περισσοτερο φως. (πανελ + ambilight)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Philips Ambilight - αποκλειστικότητα; μέχρι πότε;

Το ερώτημα θα εμφανιστεί και στο μέλλον ακόμη εντονότερο, όταν όλα τα προγράμματα θα είναι υποχρεωτικά hdr και θα απαιτούν φωτεινότητες που θα "καίνε" αμφιβληστροειδείς.

Απλά όχι, η θέαση HDR είναι και -κατά πάσα πιθανότητα- θα παραμείνει επιλογή.