Αγορά νέας τηλεόρασης δώρο στον γιο μου

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Καλησπέρα και απο εμένα έυχομαι καλή μεγαλη βδομαδα να εχουμε

Θέλω να ρωτήσω και εγω για τηλεοράσεις γιατι δεν ξερω πολλά πραγματα περα απο τα βασικα.
Θελω να κανω δωρο στον γιο μου μια smart tv, μεγαλυτερη απο 32 ιντσες γιατι η παλια του ηταν μικρη. Την εχει στον τοιχο σε αποσταση περιπου 3- 4 μετρα.
Θα την αγοράσω με δόσεις και σκεφτομουν περιπου 500-550 ευρώ. Λογικα θα την παρω απο το you γιατι ειχα μεινει ικανοποιημενος με το delivery για πηρα ενα repeater πριν 2 βδομαδες και μου ηρθε αρκετα γρηγορα.
Ψάχνω εδω https://www.you.gr/tileorasi-ichos/tileoraseis-ana-technologia/smart-tileoraseis και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτεινετε κανενα 2-3 μοντελα να ξερω τι να επιλέξω.

Ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,977
Καλως ήρθες PavlosZaro, αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης : στον τοιχο 3 - 4 μέτρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : smart

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός : αγοράσω με δόσεις και σκεφτομουν περιπου 500-550 ευρώ

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις: μεγαλυτερη απο 32 ιντσες γιατι η παλια του ηταν μικρη
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Απάντηση: Re: Αγορά νέας τηλεόρασης δώρο στον γιο μου

Καλησπέρα και ευχαριστω για την κατατόπιση και το καλωσόρισμα.
Κάνω αντιγραφή και συμπλήρωση των παραπάνω για να είναι μαζεμένα.
Απόσταση θέασης : στον τοιχο 3 - 4 μέτρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): είναι απεναντι ακριβως απο τον εναν καναπε και πλαι απο τον αλλον.

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):ειναι φωτεινος ο χωρος του και το βραδυ εχει φωτα γενικα

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : smart

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): δεν γνωριζω

Απαιτήσεις σε ποιότητα: ιδανικα θα ηθελα να του παρω 4k ωστε να την εχει αρκετο καιρο

προϋπολογισμός : αγοράσω με δόσεις και σκεφτομουν περιπου 500-550 ευρώ

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις: μεγαλυτερη απο 32 ιντσες γιατι η παλια του ηταν μικρη
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά νέας τηλεόρασης δώρο στον γιο μου

...ιδανικα θα ηθελα να του παρω 4k ωστε να την εχει αρκετο καιρο...

Ούτως ή άλλως, οι τηλεοράσεις χωρίς 4Κ ανάλυση δεν είναι πολλές στην αγορά. Επίσης, η ανάλυση δεν πρέπει να αποτελεί βασικό κριτήριο αγοράς. Αν θα προβάλλονται ταινίες/σειρές, καλό θα είναι να διαθέτει VA panel, για μεγαλύτερη αντίθεση, ενώ μια τηλεόραση με IPS panel έχει καλύτερες γωνίες θέασης. Οπότε, αν δεν προκύπτει κάποιο πρόβλημα με την τοποθέτηση και λαμβάνοντας υπόψιν το προαναφερθέν budget και την απόσταση θέασης, κοιτάζεις για LCD τουλάχιστον 55". Από το συγκεκριμένο κατάστημα, με βάση τις υφιστάμενες τιμές, οι 55"/65" Samsung RU7xxx είναι value for money λύσεις, όπως και η 60" LG UM7100. Όλες με VA panels και 50 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης, μοντέλα 2019.
 

PavlosZaro

New member
10 April 2020
22
Πήρα την LG UM7100 και έιναι τέλεια ευχαριστω! ( Την έχω τωρα απο τότε που σας ειπα οτι ψαχνω)