Sony STR-DN1080 ........ Denon AVR-X2600H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jymmis

New member
13 April 2020
13
Καλησπερα σε ολη την ομαδα

Θελω να αγορασω εναν AVR και χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Ειμαι μεταξυ του Sony STR-DN1080 και του Denon AVR-X2600H

Πειτε μου τη γνωμη σας για τον καλυτερο απο θεμα αντοχης, αποδοσης , ποιοητας και κιριος το servis και ανταλακτικων.

Αν εχετε να μου προτεινεται κατι και εσεις πολυ ευχαριστως

Τα χρηματα που διαθετω ειναι στα 600 ευρο περιπου.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Δαγκωτό Denon, ο Sony δεν υπάρχει όσον αφορά την ισοστάθμιση και τα παρεχόμενα features όσο για το θέμα αντοχής κι απόδοσης πρώην κάτοχος Denon για μία οκταετία και μπορώ άφοβα να σου πω σκυλί, αυτό σημαίνει ότι δε μπορώ να σου πω τι γίνεται με το σέρβις και ανταλλακτικά αλλά δεν έχει ακουστεί και κάτι άσχημο.
Τι ηχεία θα συνδέσεις επάνω του; Υπογούφερ υπάρχει;
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Οχι υπογουφερ δεν εχω

τα ηχεια ειναι τις CRYSTAL AUDIO .... τα βαζω φωτογραφια να τα δειτε
 

Attachments

  • IMG_5036.jpg
    IMG_5036.jpg
    123.2 KB · Views: 265
  • IMG_5037.jpg
    IMG_5037.jpg
    137.2 KB · Views: 265
  • IMG_5038.jpg
    IMG_5038.jpg
    163.1 KB · Views: 265
  • IMG_5039.jpg
    IMG_5039.jpg
    193.2 KB · Views: 264

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βρε συ, η πρώτη κι η τελευταία φωτό υπογούφερ είναι, subwoofer στα αγγλικά αλλά προτιμάω την ελληνική εκδοχή της λέξης. Απ τις φωτό καταλαβαίνω ένα ζεύγος ηχείων δαπέδου και ένα κεντρικό σωστά; Για περιφερειακά (surround) δεν έχεις;
Τα ηχεία σου είναι λίγο απαιτητικά ως φορτία πάνω στον ενισχυτή, αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί μέσω του μενού του ενισχυτή να προβείς στις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να αποφορτιστεί ο τελευταίος απ το βαρύ φορτίο και να τα σηκώσει το υπογούφερ το οποίο κι αυτό θα πρέπει να βάλεις ως επόμενο στόχο την αντικατάστασή του με κάτι καλύτερο. Οταν με το καλό προβείς στην αγορά του Denon που φαντάζει μονόδρομος έναντι του Sony ενημέρωσέ μας ώστε να σε κατευθύνουμε ως προς τη σωστή ρύθμισή του και φυσικά την ισοστάθμιση που είναι το πιο βασικό κομμάτι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Το υπογούφερ του είναι ενεργό πάντως όχι παθητικό.

Συμφωνώ με τον Denon και στο μέλλον να αλλάξει σταδιακά ηχεία και subwoofer.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μπα το κεντρικό είναι διαφορετικό. Κάποιο από εκείνα με το tweeter εκτός καμπίνας είναι το κεντρικό.

Τα 4Ω είναι η ελάχιστη πάντως και η εταιρία το τονίζει αυτό στα ηχεία της. Στην πράξη δεν είναι κάτι το δύσκολο.

Δεν ζητάνε 150W. Και με λιγότερα παίζουν.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπα το κεντρικό είναι διαφορετικό. Κάποιο από εκείνα με το tweeter εκτός καμπίνας είναι το κεντρικό.

Τα 4Ω είναι η ελάχιστη πάντως και η εταιρία το τονίζει αυτό στα ηχεία της. Στην πράξη δεν είναι κάτι το δύσκολο.

Δεν ζητάνε 150W. Και με λιγότερα παίζουν.

Ολα παίζουν με λιγότερα, αλλά παραπέμπω στο πολύ χρήσιμο νήμα που άνοιξε ο manmar, τι θα γίνει άμα ζητήσει εντάσεις.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
:eek: και απο εμενα denon. και οικονομια για να αλλουξουμε ηχειακια καποια στιγμη...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ολα παίζουν με λιγότερα, αλλά παραπέμπω στο πολύ χρήσιμο νήμα που άνοιξε ο manmar, τι θα γίνει άμα ζητήσει εντάσεις.

Θα παίξει πιο δυνατά. :p

Nominal power 150W/120Ηz θα πει ότι μπορεί να δέχεται συνεχώς έως 150W σε αυτή τη συχνότητα χωρίς να καταστραφεί. Το peak που λέει πιο πάνω είναι τι μπορεί να αντέξει στιγμιαία και δίνει και τη συχνότητα.

Τέλος πάντων, the more the merrier και μεταξύ των δύο ενισχυτών τον Denon φυσικά.
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Παιδια σας ευχαριστω ολους που ασχολιθικατε με το θεμα μου.

Τελικα παρηγγειλα τον DENON AVR-X2600H οπως μου ειπατε ολοι....(και για οποιον ενδιαφερετε τον βρηκα 559,55 ευρω στο Athens Pro Audio,μεχρι 30 απριλιου https://www.athensproaudio.gr/el/denon-avr-x2600h-7-2-black.html

Οσον αφορα τα ηχεια μου ειναι 4 κολονες ( τριτη φωτογραφια)
1 κεντρικο(δευτερη φωτογραφια)
1 γουφερ (πρωτη και τεταρτη φωτογραφια)
Θα τα βγαλω και μια φωτογραφια να τα δειτε ολοκληρα

Και εννοειτε θα χρειαστω παλι την βοηθεια σας για την σωστή ρύθμισή του και φυσικά την ισοστάθμιση φιλε μου K.ROMPOTIS
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Οριστε και ολοκληρα...δηλαδη πρεπει να τα αλαξω αυτα ? και γιατι ?
 

Attachments

  • IMG_5049.jpg
    IMG_5049.jpg
    108.4 KB · Views: 191

jymmis

New member
13 April 2020
13
Απάντηση: Re: Sony STR-DN1080 ........ Denon AVR-X2600H

απλα τα εχω αποθικευμενα εκει χαχαχαχχαχα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Sony STR-DN1080 ........ Denon AVR-X2600H

απλα τα εχω αποθικευμενα εκει χαχαχαχχαχα

Ελα φτιάξε μας τώρα να κάνουμε το καθιερωμένο οφθαλμόλουτρο, στήσε εκεί το home και μετά παρουσίασέ του εκεί που το έβαλες κατά λάθος αρχικά να κάνουμε μπανιστήρι.
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Sony STR-DN1080 ........ Denon AVR-X2600H

χαχαχαχαχχαχαχα

Για πες πως τα βλεπεις τα ηχεια και το γουφερ σε σχεσει με τον denon ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το κεντρικό πως και είναι διαφορετικό; Από άλλο σετ; Για να δούμε πως θα το φέρει το Audyssey.
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Απάντηση: Re: Sony STR-DN1080 ........ Denon AVR-X2600H

(Pleo) δεν ειναι διαφορετικο ... εχω βγαλει το καπακι απο μπροστα οπως και στην μια κολονα και το γουφερ

εσυ πως τα βλεπεις σε σχεσει μα τον denon 2600 που παρηγγειλα ?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Περίεργη μίξη έχει γίνει με τα ηχεία. To κεντρικό απ'οτι βλέπω ειναι από την σειρα THX T3 και είναι σαφώς πολύ ανώτερα απο τα υπόλοιπα που είναι η σειρά Plasma. Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να τα έδιναν έτσι ως σετ. Αν μπορείς να βρεις και τα 2 μπροστινά από την ίδια σειρά θα είσαι άρχοντας. Απο κει και πέρα ο Denon 2600 που επέλεξες δεν θα έχει κάνενα πρόβλημα να τα οδηγήσει.

Edit: χμ και το γούφερ ειναι απο την σειρά ΤΗΧ. Περίεργο...