Επιλογή Edifier

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SchumiGr

Established Member
29 July 2010
211
Kαλησπέρα στην αξιόλογη ομάδα απο ένα "παλιό" μέλος το οποίο αποφάσισε να ξανα ασχοληθεί με το θέμα ήχος, εξ ου και η επανεμφάνισή μου εδώ.

Πρόσφατα προέκυψε η ανάγκη για ενα επιπλέον ζευγάρι ηχείων βιβλιοθήκης για το γραφείο. Τα ακούσματα είναι κυρίως μουσική (deep house, progressive, trance etc) και θα συνδέονται με τον υπολογιστή μέσω ΒΤ. Ελέω προηγούμενου ευκαιριακού ακούσματος στο παρελθόν, αγόρασα το bluetooth ηχειο ΕΝΕΒΥ 30 της ΙΚΕΑ (φαουλ το ξερω) το οποίο δυστυχώς δεν μου άρεσε καθόλου. Αφενός έχει ένα τουιτερ και δυο γουφερ οπότε στερεοφωνική εικόνα γιοκ, αφετέρου δε δείχνει να ελέγχει αποτελεσματικά τις χαμηλές συχνότητες σε χαμηλές και μεσαίες εντάσεις.

Μέτα απο διάβασμα εδώ, αποφάσισα να τα αντικαταστήσω με τα αυτοενισχυόμενα ηχεία της Edifier 1280DB. Ψάχνοντας όμως στο skroutz, είδα οτι είναι πολύ κοντά σε τιμή στα 1600T III, 1800T και 1700 ΒΤ (100-115 ευρώ). Για να γίνει ακόμα πιο complicated, διάβασα σε κάποιο νήμα οτι τα φθηνότερα 1280Τ (χωρίς bluetooth δλδ) παίζουν καθαρότερα απο τα 1280DB. Όντως, στο παρακάτω βίντεο "ακούγεται" οτι τα 1280Τ είναι ελαφρώς πιο μεστα στις χαμηλές - τουλαχιστόν στα δικά μου αυτιά/ακουστικά.


Ερωτήσεις:

1) Πως γίνεται ενα ηχείο με μικρότερο εύρος συχνοτήτων να παίζει καλύτερα στα χαμηλά ; Σύμφωνα με το site της Edifier, το 1280Τ ξεκινάει απο τα 75Ηz ενω το 1280DB απο τα 55Hz. Υπάρχει κάποιο άλλο τεχνικο χαρακτηριστικό που συμβάλλει σε αυτό;
2) Έχει κάποιος ιδία γνώμη για τα 1600Τ, 1800Τ και 1700ΒΤ σε σύγκριση πάντα με τα 1280 ;
3) Καθώς αναφέρθηκε κάπου στο φόρουμ για bluetooth receiver για όσα ηχεία δεν έχουν ενσωματωμένο BT: Έχει μια τέτοια λύση αισθητές διαφορές στον ήχο σε σύγκριση με τους ενσωματωμένους ΒΤ receivers των ηχείων ;

Γνωρίζω οτι σε τέτοια επίπεδα τιμής πολλές απαιτήσεις δε μπορούμε να έχουμε, παρόλα αυτά οποιαδήποτε πληροφορία για μια σωστότερη επιλογή ηχείων είναι υπερ το δεον ευπρόσδεκτη.

Εδώ τα links απο το επίσημο site της Edifier με τα τεχνικα χαρακτηριστικά:

1280Τ: https://www.edifier.com/int/en/speakers/studio-1280t-2.0-powered-bookshelf
1280DB: https://www.edifier.com/int/en/speakers/r1280db
1600T: https://www.edifier.com/int/en/speakers/r1600-t3-2.0-powered-bookshelf
1700BT: https://www.edifier.com/int/en/speakers/r1700bt-bluetooth-bookshelf
1800Τ: https://www.edifier.com/int/en/speakers/r1800-t3-2.0-powered-bookshelf

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας !
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
1) Πως γίνεται ενα ηχείο με μικρότερο εύρος συχνοτήτων να παίζει καλύτερα στα χαμηλά ; Σύμφωνα με το site της Edifier, το 1280Τ ξεκινάει απο τα 75Ηz ενω το 1280DB απο τα 55Hz. Υπάρχει κάποιο άλλο τεχνικο χαρακτηριστικό που συμβάλλει σε αυτό;

3) Καθώς αναφέρθηκε κάπου στο φόρουμ για bluetooth receiver για όσα ηχεία δεν έχουν ενσωματωμένο BT: Έχει μια τέτοια λύση αισθητές διαφορές στον ήχο σε σύγκριση με τους ενσωματωμένους ΒΤ receivers των ηχείων ;







!
1)Παράξενο και μένα μου φαίνεται ,αλλα δεν αποκλείεται να έχουν τίποτα λάθος δημοσιευμένες μετρήσεις ή να έχουν τίποτα διαφορές στις καμπίνες τους (που δεν νομιζω)
Πάρε ότι αρέσει στα αυτια σου και μην βασανίζεται παραπάνω!
3)Αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά, γιατί εξαρτάται από την εκάστοτε υλοποίηση.
Σίγουρα το Audioengine θα παίζει καλύτερα από το ενσωματωμένο του edifier ,αλλά κάνει και τα (σχεδον) τριπλάσια λεφτά από τα ίδια τα ηχεία!

Μην ακούς κανένα.
Το θέμα του ήχου είναι καθαρά υποκειμενικό.
Άκου όσο μπορείς από το λινκ που έβαλες και πάρε ότι σου κάθεται καλύτερα στα αυτια σου.
Και γω (αναγκαστικά γιατί δεν εύρισκα να τα ακούσω) απο εκεί διάλεξα .
Τα yamaha που ζαχάρωνα ,πήγα και τα άκουσα ο ίδιος στον Νακα, γιατί υπήρχαν προς ακρόαση.
Και πάλι όμως, μην νομίζεις ότι έβγαλα και απολύτως ασφαλή συμπεράσματα.
Με άλλο προ και σε άλλο χώρο τα άκουσα....οπότε?
Πάντως τα edifier είναι απολύτως τίμια ηχεία και πιστεύω οτι όποιο και να πάρεις, ευχαριστημένος θα μείνεις.
Βάλε και στην εξίσωση ότι έχουν δείξει και καλή συμπεριφορά στο χρόνο, οπότε είσαι και από κει καλυμμένος.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Άκουσα το παραπάνω βίντεο με τη σύγκριση των δύο μοντέλων Edifier.
Χρησιμοποίησα κινητό με ακουστικά.

Set-up:
Samsung Galaxy S6 (κινητο)
Final Audio Piano Forte II (Ακουστικά)
Fiio A5 (Ενισχυτής Ακουστικών)

Καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:
  1. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Τόσο που αμφιβάλλω αν μπορούσε να τις καταγράψει το σύστημα της ηχογράφησης που χρησιμοποιήθηκε. Αν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω ένα ακόμα καλύτερο Set-up, αλλά δε νομίζω.

  2. Έτσι κι' αλλιώς το μοντέλο DB αποτελεί εξέλιξη του BT. Τα ηχεία είναι κατ' ουσίαν ίδια με μικρές διαφορές.

  3. Μην παρασυρόμαστε από τις προδιαγραφές που αναγράφει ο κατασκευαστής. Ένα 4"αρι Woofer συνήθως φτάνει μέχρι τα 70-80 Hz και από κει και κάτω αποκόπτει ομαλά. Οπότε στην πράξη μην περιμένεις και πολλά. (Πρακτικά αν ένα σύστημα παίζει σωστά από 60-20000 Hz και πιο χαμηλά αποκόπτει ομαλά χωρις να κρεμάει ή να "μπουμάρει" είμαστε πλήρως καλυμμένοι).
    Μόνο σε μία περίπτωση ακούστηκε λίγο καλύτερα το DB που φάνηκε να κατεβαίνει πιο χαμηλά από το BT. Όταν έπαιζε ημίτονα και καέβαινε προς τα κάτω. Εκεί φάνηκε ότι υπερτερεί το DB. Αλλά μόνο εκεί.

Συνεπώς ότι και να διαλέξεις καλώς. Προσωπικά ίσως πήγαινα στο DB. Με το σκεπτικό ότι θα έβαζα δικό μου χωριστό δέκτη/αποκωδικοποιητή Bluetooth. Αλλά αυτό είναι δικό μου υποκειμενικό κριτήριο. Οι ανάγκες καθενός είναι διαφορετικές.

Υ.Γ.1 Συμφωνώ με το Μιχάλη (mdqv) με όσα αναφέρει περί Edifier.

Υ.Γ.2 Γράφεις ότι είσαι παλιό επαναδραστηριοποιούμενο μέλος. Έχουμε ξανακουβεντιάσει μήπως εδώ στο φόρουμ; -bye-
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Πως γίνεται ένα ηχείο με μικρότερο εύρος συχνοτήτων στα χαμηλά να παίξει καλύτερα;
όταν αποφεύγει κακοτοπιές που δεν μπορεί να διαχειριστεί (λόγο κόστους χοντρικά).
το άλλο με το μεγαλύτερο εύρος δεν τις αποφεύγει και χαλάει την εικόνα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Πολύ σωστό στη θεωρία Βλαδιμηρε, έτσι είναι. Αυτή είναι η εξήγηση.
Αλλά στην προκειμένη περίπτωση έχουμε απλά δύο γεύσεις του ίδιου φαγητού, όχι και πολύ διαφορετικές.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
@SchumiGr πολύ πρόσφατα είχαμε μια σχετική κουβέντα εδώ: https://avclub.gr/forum/showthread.php/156782-speakers-2-1/page9 όπου οι αξιότιμοι συμφορουμίτες με βοήθησαν παραθέτοντας συγκριτικά και με άλλα παραπλήσιας τιμής ηχεία. Τα άκουσα με σχετικά καλά ακουστικά κλειστού τύπου και οι διαφορές ήταν διακριτές με τα μάτια κλειστά. Στα δικά μου αυτιά τα Presonus 3.5 II είναι πιο αρεστά, αλλά πήρα τελικά τα edifier R1280T λόγω άμεσης διαθεσιμότητας, τιμής και απλότητας - όπως είπε ένας φίλος, ότι δεν υπάρχει δεν χαλάει. Τα έχω περίπου 10 μέρες και δηλώνω πολύ ικανοποιημένος, ρίξε μια ματιά κι εκεί...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Τόσο που αμφιβάλλω αν μπορούσε να τις καταγράψει το σύστημα της ηχογράφησης που χρησιμοποιήθηκε. Αν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω ένα ακόμα καλύτερο Set-up, αλλά δε νομίζω.-
Bεβαια εξακολουθει να υφισταται το ερωτημα,εστω και αν εχουν μικρη διαφορα.
Ισως να οφειλεται στην διαφορετικη εσωτερικη διαμορφωση του χωρου του ηχειου.
Το ΒD εχει πιο πολλα πραγματα στα σωθηκα του,οποτε αυτο μπορει να κανει την διαφορα.
Καλα ενταξει,μας εχει πειραξει η κλεισουρα και λεμε και καμμια μ@λ@κια να περναει η ωρα:ernaehrung004:
 

SchumiGr

Established Member
29 July 2010
211
Άκουσα το παραπάνω βίντεο με τη σύγκριση των δύο μοντέλων Edifier.
Χρησιμοποίησα κινητό με ακουστικά.

Set-up:
Samsung Galaxy S6 (κινητο)
Final Audio Piano Forte II (Ακουστικά)
Fiio A5 (Ενισχυτής Ακουστικών)

Καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:
  1. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Τόσο που αμφιβάλλω αν μπορούσε να τις καταγράψει το σύστημα της ηχογράφησης που χρησιμοποιήθηκε. Αν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω ένα ακόμα καλύτερο Set-up, αλλά δε νομίζω.
  2. Έτσι κι' αλλιώς το μοντέλο DB αποτελεί εξέλιξη του BT. Τα ηχεία είναι κατ' ουσίαν ίδια με μικρές διαφορές.
  3. Μην παρασυρόμαστε από τις προδιαγραφές που αναγράφει ο κατασκευαστής. Ένα 4"αρι Woofer συνήθως φτάνει μέχρι τα 70-80 Hz και από κει και κάτω αποκόπτει ομαλά. Οπότε στην πράξη μην περιμένεις και πολλά. (Πρακτικά αν ένα σύστημα παίζει σωστά από 60-20000 Hz και πιο χαμηλά αποκόπτει ομαλά χωρις να κρεμάει ή να "μπουμάρει" είμαστε πλήρως καλυμμένοι).
    Μόνο σε μία περίπτωση ακούστηκε λίγο καλύτερα το DB που φάνηκε να κατεβαίνει πιο χαμηλά από το BT. Όταν έπαιζε ημίτονα και καέβαινε προς τα κάτω. Εκεί φάνηκε ότι υπερτερεί το DB. Αλλά μόνο εκεί.
Συνεπώς ότι και να διαλέξεις καλώς. Προσωπικά ίσως πήγαινα στο DB. Με το σκεπτικό ότι θα έβαζα δικό μου χωριστό δέκτη/αποκωδικοποιητή Bluetooth. Αλλά αυτό είναι δικό μου υποκειμενικό κριτήριο. Οι ανάγκες καθενός είναι διαφορετικές.

Υ.Γ.1 Συμφωνώ με το Μιχάλη (mdqv) με όσα αναφέρει περί Edifier.

Υ.Γ.2 Γράφεις ότι είσαι παλιό επαναδραστηριοποιούμενο μέλος. Έχουμε ξανακουβεντιάσει μήπως εδώ στο φόρουμ; -bye-

Πολύ πιθανόν να έχουμε ξανακουβεντιάσει, είχα γραφτεί τότε στο φόρουμ για να πάρω ηχεία και ενισχυτή για home cinema, τελείως άσχετος τότε και πολλά μέλη με βοήθησαν τόσο στο να καταλάβω πολλά βασικά πράγματα όσο και στο να σετάρω τον ενισχυτή μου ο οποίος είχε άπειρες δυνατότητες αλλά στα χέρια ενός άσχετου...δεν έπαιζε τίποτα. Είναι πολύ ωραίο που παρόλη την "κρίση" η κοινότητα αυτή έχει παραμείνει ενεργή.

Στα του θέματος τώρα, φαντάζομαι οτι με το ακρωνύμιο ΒΤ εννοείς τα 1280Τ - εκτός κ αν τα σύγκρινες με τα 1700BT. Η τελευταία σου πρόταση λίγο με μπέρδεψε, γραφείς οτι θα έπαιρνες τα DB αλλά θα έβαζες δικό σου δέκτη bluetooth - τα DB εχουν ενσωματωμένο. Εκτός κ αν το αναφέρεις απο την άποψη οτι τα DB είναι νεότερο μοντέλο των Τ οπότε θα διάλεγες αυτά απλά θα έβαζες καλύτερη ποιότητα bluetooth receiver.

Προσωπικά, αν και μου αρέσουν τα 1280 DB λόγω συνδέσεων, σκέφτομαι είτε τα 1600t είτε τα 1800t τα οποία με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι οτι για να μην έχουν bluetooth αλλά να είναι στην ίδια τιμή με τα 1280DB (110e) λογικά θα έχουν πέσει παραπάνω λεφτά στην ποιότητα των εξαρτημάτων του ηχείου - άρα λογικά καλύτερος ήχος. Παω να τσεκάρω youtube μηπως πετύχω κανένα συγκριτικό και επανέρχομαι.

Προς τον φίλο συμφορουμίτη @cacau, διάβασα το προτεινόμενο νήμα και απο εκεί ξεκίνησα να ψάχνω τα edifier - όντως πολύ διαφωτιστικό. Δυστυχώς δεν έχω πολύ καλά ακουστικά οπότε είναι δύσκολο να ακούσω μεγάλες διαφορές, θα ξαναβάλω το δοκιμαστικό με τα presonus ομως ετσι απο περιέργεια.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
https://youtu.be/HL-OGA38kmk
Αυτό το κανάλι εχει ενα κάρο συγκριτικά....ολο και κάτι θα βρεις
Πχ...
https://www.google.com/search?q=edi...droid-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
https://www.google.com/search?clien...YwLjExLjGYAQCgAQE&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Για να μην μπερδευόμαστε με μοντέλα.....το ηχείο με το bt έχει και optical είσοδο και μπορείς να επιλέξεις πηγή από το τηλεχειριστήριο.
Βέβαια κάνει κανα τριανταρι παραπάνω, αλλά αν θες bt και πάρεις το απλό,πάλι θα χαλάσεις κανα εικοσαριά για ένα τέτοιο πχ
https://www.skroutz.gr/s/13741136/TP-LINK-HA100-Bluetooth-Audio-Receiver.html
και βάλε και καλώδια και τροφοδοσία να σου χαλάνε την ....αισθητική :Banane0:
 

SchumiGr

Established Member
29 July 2010
211
Λοιπόν, μετά απο ατελείωτο άκουσμα στο κανάλι αυτό έφτασα στο δίλημμα Edifier 1700BT ή Presonus 3.5. Η προτίμησή μου πήγε πιο πολύ στα Presonus κυρίως γιατί αναφέρθηκε οτι είναι πιο ουδέτερο οπότε θεώρησα οτι δεν θα μπουμάρει στο είδος μουσικής που ακούω (το οποίο έχει ήδη πολύ μπάσο και γρήγορο). Δυστυχώς απ οτι είδα, διαθέσιμα δεν υπάρχουν στην Ελλάδα φαντάζομαι λόγω κατάστασης. Στο αναφερθέν κανάλι του youtube, ο δοκιμαστής προτείνει πολύ τα 1700 ακόμα και μεταξύ άλλων edifier, αναφέρει όμως οτι έχουν bass boost στα mid and upper bass, το οποίο με φοβίζει. Σε περίπτωση που το ηχείο το παρακάνει με το μπάσο, διορθώνεται (κάπως) η κατάσταση με αφρώδεις βάσεις ;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Έλα βρε τώρα που κάθεσαι και παίρνεις τοις μετρητοίς, ότι γράψει ο κάθε πικραμένος.
Αφού έχει ελεγχο σε μπάσα-πριμα, το ρυθμίζεις από κει.
Τι στεναχωριέσαι?
 

SchumiGr

Established Member
29 July 2010
211
Μάλλον κάηκα απο το χυλό και φυσάω και το γιαούρτι. Δίκιο έχεις όμως, με τις δεδομένες συνθήκες (μη δυνατή live ακρόαση) και σε αυτά τα λεφτά μη το ψειρίζουμε και πολύ. Πάμε για τα 1700. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !