Αγορά συστήματος για σύνδεση με υπολογιστή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Καλησπέρα.
Ελπίζω να είστε όλοι καλά. :)
Μπορεί να μην είναι η πιο κατάλληλη περίοδος, αλλά σαν μουσικόφιλος, νιώθω πως έχω αναβάλλει αρκετά την αγορά συστήματος.
Έστω να αρχίσω να το βάζω σε μια σειρά.:)
Δηλαδή ενισχυτή, ηχεία, καλώδια και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για σύνδεση με υπολογιστή.
Κυρίως flac θα παίζουν, αλλά όχι μόνο. Εννοώ πως θα παίζει ενίοτε και κάτι από spotify/youtube π.χ. κτλ.
Επίσης εννοείται κάθε ευκολία καλοδεχούμενη, τύπου bt/wifi, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προστεθεί και σε δεύτερο χρόνο.

O χόρος είναι λίγο περίεργος δυστυχώς, είναι σε μορφή "γάμμα".
Με την υπάρχουσα διαμόρφωση, το γραφείο του υπολογιστή και τα "ηχειάκια" του είναι στην γωνία του "γάμμα".
Μια πρόχειρη κάτοψη, πάνω δεξία, στο πράσινο ορθογώνιο όπως φαίνεται.
[BOOK SPOILER]
hlh5V1g.jpg
[/BOOK SPOILER]
Για το πως θα πρέπει να είναι η τοποθέτηση δεν είμαι σίγουρος, να είμαι ειλικρινής
Αν έχετε κάποια πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη:)

Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να ξεφύγω πολύ από τα 1000 συνολικά, από την άποψη πως είμαι "αρχάριος" και ακόμη και μια όχι τόσο ακριβή αγορά θα είναι τεράστια αναβάθμιση από τα φτωχά πλην τίμια 2.1 "ηχειάκια" του υπολογιστή.
Πάντως είμαι σχετικά συζητήσιμος όσον αφορά το budget αν πιστεύετε πως υπάρχει λόγος.
Έχω ρίξει μια ματιά σε κάποια μοντέλα με βάση την τιμή, αλλά δεν έχω κάποια αίσθηση προς τα που θα έπρεπε να κινηθώ και σε τι συνδυασμό.
Και βασικά πέρα από ενισχυτή/ηχεία/καλώδια, δεν είμαι σίγουρος τι άλλο θα χρειαστεί για τη σύνδεση με τον υπολογιστή, τι θα ήταν προτιμότερο.

Είδος μουσικής, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, από jazz, rock/metal, μέχρι ηλεκτρονική και όχι μόνο, γενικά υπάρχει μεγάλο φάσμα.

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη και καλό Πάσχα, έστω και λίγο διαφορετικό που θα είναι φέτος.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Για αρχή το πιο σημαντικό, από πού θα ακούς ?
Καθιστός σε καρέκλα γραφείου όντας δίπλα στο γραφείο ?
Σε κάποια απόσταση ?

Εξίσου σημαντικό, το αν μπορείς να κάνεις κάποιες εικονικές παραχωρήσεις, προκειμένου να γίνουν ακουστικές βελτιώσεις για να πάρεις όσο καλύτερο ήχο μπορείς ( ακόμα και το που θα κάτσει το ηχείο έχει μεγάλη σημασία στον ήχο που θα πάρεις ).

Να φανταστώ ακουστικά δεν σκέφτεσαι σαν λύση ( αν δεν σου είναι θέμα, τα ακουστικά θα σου δώσουν εύκολα τον καλύτερο ήχο που μπορείς να ακούσεις στον εν λόγω χώρο δίχως να δώσεις μια περιουσία που θα χρειαστούν τα αντιστοίχου ήχου ηχεία )
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Είναι πολύ βασική η ερώτηση. Γιατί άλλο σύστημα θα χρειαστείς αν εξακολουθήσεις να ακούς στο γραφείο, άλλο αν θες να είσαι στην άκρη του δωματίου. Δεν γίνεται να παίζει το ίδιο σωστά και στις δύο περιπτώσεις.
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Επανέρχομαι με μια μικρή καθυστέρηση, είχα λίγα τρεξίματα αλλά επίσης ήθελα να σκεφτώ και κάποια πράγματα, ώστε το post μου να είναι λίγο πιο ουσιαστικό.
Το αντιλαμβάνομαι κι εγώ αυτό για την θέση ακρόασης πως είναι βασική ερώτηση και με προβληματίζει.
Συνήθως από το γραφείο ακούω όπου βάζω και μουσική, αλλά ο λόγος είναι πως μόνο εκεί υπάρχουν ηχεία σε αυτή τη φάση.
Θα μου άρεσε όμως και η ιδεά να μπούνε ηχεία στο αριστερό μέρος του "γάμα", όπου είναι το καθιστικό για πιο "αραχτή" ακρόαση και γενικά ταλαντευόμουν μεταξύ των 2 αυτών επιλογών.
Ηχεία για το γραφείο δηλαδή, ή ηχεία για το "σαλόνι".

Πήρα και 1-2 γνώμες ακόμη και με ένα φίλο που μίλησα, ο οποίος σίγουρα έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα στο θέμα, μου πρότεινε λόγω χώρου να πάω προς σχετικά μικρά near field monitor.
Ομολογώ πως με έπεισε έτσι όπως το έθεσε, πως μάλλον θα ήταν η πιο καλή λύση σε αυτή τη φάση, να πάρω 2 μικρά monitor για το γραφείο.
Τι πιστεύετε κι εσείς; Ο χώρος σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος ακουστικά..

Όσον αφορά τα υπόλοιπα κάποιες εικονικές παραχωρήσεις θα μπορούσα να κάνω, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος τι μπορεί να περιλαμβάνει αυτό, ανάλογα την περίπτωση μάλλον.

Επίσης την έχω υπόψη μου τη λύση των ακουστικών, αλλά δεν είναι αυτό που θα ήθελα σε αυτή τη φάση.
Είναι ωραίο να την μοιράζεσαι τη μουσική, να ακούς με φίλους και την ανάλογη μπίρα, μη σου πω να σηκώνεσαι και να χορεύεις κιόλας:BDGBGDB55:
Σε δεύτερο χρόνο, ίσως όχι και τόσο μακριά, το θεωρώ πιθανό να κοιτάξω και για ένα pair ακουστικά, αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω σε αυτή τη φάση :)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλό είναι να προδιορίσεις ποιά θα είναι η κύρια χρήση που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Η προσωπική του γραφείου ή του σαλονιού.
Επίσης σκέψου, μήπως υπάρχει η δυνατότητα ν' αλλάξεις τη διαρρύθμιση.
Δηλαδή να μετακινήσεις το γραφείο σε άλλη θέση με τρόπο, ώστε να φτιάξεις ένα σύστημα που θα εξυπηρετεί και τις δύο χρήσεις.
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Η δυνατότητα αλλαγής της διαρρύθμισης υπάρχει και είναι μια σκέψη που κάνω κατά καιρούς, αλλά δεν έχω βρει μια διαρύθμιση που να βολεύει όλες τις χρήσεις.
Να κολλήσει π.χ. το γραφείο κοντά στο σαλόνι, δεν μπορώ να πω πως είναι κάτι αποδεκτό.
Σκέψεις κάνω δηλαδή, αλλά ίσως και λόγω του "γάμμα" να μην μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο από αυτό που είναι τώρα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως αν πάω τελικά σε nearfield monitor λύση, που είναι αυτό που έχω το μυαλό μου σε αυτή τη φάση όπως έγραψα και παραπάνω.
Σε αυτή την περίπτωση θα μπορώ να πειραματιστώ και μετά την αγορά και να δοκιμάσω να τα τοποθετήσω και στον χώρο του σαλονιού.
Από την άποψη πως η απόσταση εκεί τοίχο με τοίχο δεν είναι 3m (2.90 για την ακριβεια), οπότε και σε αυτή την απόσταση θα μπορούν να αποδόσουν και πάλι σωστά τα monitor.
Δηλαδή θα μπορώ να δω και στην πορεία τελικά ποιο σημείο θα με τραβήξει/βολέψει περισσότερο για ακρόαση.
Αυτή είναι η σκέψη που κάνω τώρα τουλάχιστον.
Τι πιστεύετε κι εσείς αρχικά για τη λύση των nearfield monitor (λόγω του κακού ακουστικά χώρου) και κατά δεύτερο λόγο για αυτή την προσέγγιση;
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Λέω να πάω προς Focal Alpha 50, τα οποία τα έχω ακούσει σε demo room κιόλας πριν λίγα χρόνια βέβαια, οπότε δεν είναι κι εντελώς άγνωστα.
Σκέφτομαι λίγο μήπως πάω και για τα 65 είναι η αλήθεια, μήπως στέκονται πιο καλά και παραδίπλα.

Για κάρτα ήχου/dac κάποια πρόταση/βοήθεια με το σκεπτικό να καλύπτει και χρήση ακουστικών;
Γιατί με βλέπω να μην αργώ πολύ και για ακουστικά, ήδη το μετάνοιωσα που δεν χτύπησα τα Fidelio X2HR πριν εξαφανιστούν.

Την Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen κοιτάζω σαν επιλογή.
Το γνωρίζω πως δεν είναι καθαρά για ακρόαση, αλλά βλέπω γενικά να προτείνεται, πως έχει καλή απόδοση (για το κόστος της πάντα) και βλέπω και balanced εξόδους στα +.
Για τα ακουστικά δεν είμαι τόσο σίγουρος πως θα τα πάει.
Κάποια γνώμη/βοήθεια;
Ευχαριστώ:)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Νομίζω πως σωστά προσανατολίζεσαι.
Παρακολούθησε την αναλυτική, λεπτομερή, παράλληλη συζήτηση για θέμα παρόμοιο με το δικό σου που διεξάγεται εδώ σ' αυτό το νήμα, ιδιαίτερα όσον αφορά τα ηχεία.
Οι Scarlet της Focusrite είναι γενικά καλή επιλογή. Υπάρχουν και πολλές άλλες. Εξαρτάται από τις δικές σου ανάγκες και από το επίπεδο που επιθυμείς να κινηθείς.
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Ευχαριστώ για τη βοήθεια (πολύτιμη)!
Διάβασα ολόκληρη την κουβέντα στο thread που ανέφερες (πιθανώς να μην έχω ανοίξει νήμα στο πιο κατάλληλο μέρος του forum) και τα δικά σου post φυσικά εκεί.
Πάνω κάτω ναι κοντά στο σκεπτικό σου προσανατολίζομαι.

Τσέκαρα τα μοντέλα που πρότεινες, μιας και κινούμαι σε σχετικά παρεμφερές budget με το παιδί που άνοιξε το άλλο thread.
Με μια πρώτη ματιά (δηλαδή κάποιες ώρες ψαξίματος:computer:) τα Adam A5X με τραβήξανε ομολογώ, κατά δεύτερο λόγο και τα R65.
Τα CMS 50 δεν είδα να υπάρχουν σε stock κάπου, μόνο μεταχειρισμένα.
Ομολογώ πως με "έβαλες σε μπελάδες" με αυτά, ενώ πήγαινα κυρίως με τα Focal Alpha στο μυαλό μου.
Άρχισα να ψάχνω και να διαβάζω και γι'αυτά ό,τι μπορώ, αλλά έτσι είναι αυτά:chinese:
Τώρα να ρωτήσω, σε σχέση με αυτά που πρότεινες, έχεις μήπως κάποια προσωπική άποψη;

Δυστυχώς εχω προσωπική εμπειρία/ακρόαση μόνο με τα Alpha 50. Και κάποια JBL πιο φτηνά τότε που είχα ακούσει μαζί.

Τώρα το βασικό που σκέφτομαι σε αυτή τη φάση, είναι μεταξύ 5" ή 6,5", τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωσή μου.
Επειδή ο χώρος μου είναι μεν περίεργος κι εντελώς "απεριποίητος" (προς το παρόν!), αλλά είναι σχετικά μεγάλος, όπως έγραψα και παραπάνω, έλεγα μήπως πάω προς 6,5" ίντσες π.χ. τα Alpha 65 ή τα R65 που πρότεινες.
Με τη λογική δηλαδή να είναι και πιο versatile σαν μέγεθος (από τα όποια 5αρια) αν θέλω π.χ. να δοκιμάσω να τα τοποθετήσω στο σαλόνι ή κάπου αλλού και όχι μόνο για γραφείο.
Αυτή η "αλλαγή", από τις 5" στις 6,5" από την άλλη θα έχει κάποιο αρνητικό αντίκτυπο στη "χρήση γραφείου" ας πούμε ή δεν θα επηρεάσει κάπου;

Επίσης όσον αφορά τη Scarlett, θα είναι "οκ" και για χρήση ακουστικών κι αν όχι υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να καλύπτει και αυτή τη χρήση;
Ευχαριστώ και πάλι κι ελπίζω να μην κούρασα πολύ!!

Υ.Γ. Αν συνεχιστεί η καραντίνα για αρκετό καιρό ακόμα με βλέπω να αρχίζω τις χειροτεχνίες να φτιάχνω δικά μου ακουστικά πάνελ :smash:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εύλογα τα ερωτήματα.
Επιφυλάσσομαι για μία εμπεριστατωμένη απάντηση στο διπλανό νήμα, αφού έτσι κι' αλλιώς είναι περίπου το ίδιο θέμα. Να μη γράφουμε δύο φορές τα ίδια.
Λίγη υπομονή μόνο, παρακαλώ... :smile:
 

trabakoulas

New member
31 December 2007
47
Ναι κανένα πρόβλημα, το παρακολουθώ στενά και το άλλο θέμα εξάλλου!
Ευχαριστώ και πάλι:2thumb22sup: