Τι είναι το Clipping, από την emotiva

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,579
Αθήνα
Επομένως όσο μικρότερος ένας ενισχυτής, τόσο πιο επιρρεπής είναι στη δημιουργία αρμονικών όταν υπεροδηγείται, οι οποίες συγκεντρωμένες όλες μαζί ως ενέργεια είναι εκείνες που καταστρέφουν τα πιο ευαίσθητα μέρη ενός ηχείου. Δηλαδή τα tweeter.

Αυτό που γράφουμε δηλαδή και που καταλήγει και το video, ότι ένας μεγαλύτερος ενισχυτής είναι λιγότερο πιθανό να καταστρέψει τα ηχεία απ' ότι ένας μικρότερος.

Thanks manmar :cool:
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ακριβως. και αυτο απαντα στο κωστα που ρωτησε αν ενας emotiva θα ειναι υπερβολη, απο αποψη ισχυως, για τα ηχεια του.-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,579
Αθήνα
Ναι, αν και θα πρέπει να προσέξεις το ταίριασμα ηλεκτρολογικά με τον προ.

Γι' αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις, καλύτερα "παντρεμενάκι" για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
O μικρότερος ενισχυτής θα καταστρέψει τα τουίτερ, ο μεγαλύτερος τα γούφερ. Στη δική μου περίπτωση οι τελικοί μου είναι ακριβώς στην ίδια ισχύ με τα ηχεία μου αν και μετρημένοι βγάζουν κάποια δέκα ή είκοσι wattάκια παραπάνω αν κι ο δικάναλος σχεδόν διπλασιάζει στα 4Ωμ. Ωραίο πάντως το βιντεάκι κι η επεξήγηση, τα τουίτερ είναι τα πιο ευαίσθητα στην παραμόρφωση όταν κλιπάρει ο ενισχυτής.
 

ankokdog

Established Member
28 February 2014
101
Ερμούπολη Σύρος
η εμπειρία και τα λεγόμενα και οι δοκιμές λένε ότι ''ιδανικά'' ο ενισχυτής πρέπει να είναι ο διπλάσιος του peak των ηχείων.
πχ ηχείο 100w max 250w o ιδανικός θα ήταν 500w.

Κάτι άλλο που πρέπει να βλέπουμε είναι και η πραγματική ευαισθησία όπως και η κατώτερη αντίσταση των ηχείων στα επί μέρους κομμάτια.
Πχ τα klipsch θεωρούνται ευαίσθητα, αλλά όλοι συμφωνούν ότι χρειάζονται πολλά watt.

αυτό συμβαίνει γιατί η ευαισθησία στα woofer είναι πολύ πιο χαμηλά όπως και η ωμική αντίσταση πέφτει στα 3-4 ohm
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σχετικα βιντεακια απο το φιλο μου τον paul ιδρυτη της PS AUDIO.