στουντιακο ηχειο σε υπνοδωματιο !!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καληπερα παιδες καταρχήν ολοψυχα ευχομαι να εχουμε καλο πασχα και να εχουμε δυναμη,ελπιδα,κουραγιο !!!! σας εκτιμω ολους βαθυτατα και δεν το λεω για να χαιδεψω αυτια απλως χαιρομαι που σε αυτην την καψα δεν είμαι μονος !!!! το ερωτημα μου είναι το εξης !! το θεμα μου είναι ότι μου εχει καρφωθεί η ιδεα στο 2 συστημα που εχω (δικαναλος ηχος) σε 9 τμ να παρω στουντιακα ηχεια !!! και συγκεκριμένα γουστάρω τρελα τα ενεργα της focal alpha 80 !!! η αγωνια μου είναι εάν τα συγκεκριμένα ηχεια που είναι στουντιακα μπορουν ευκολα να κατσουν σε ένα απλο χωρο σαν το δικο μου !!!! θελω οχταρι γουφερ για να ακουω χαμηλο,καθαρα και απαραμορφωτα τα ηχεια τα θελω καθαρα για να ακουω μουσικη !!! η αποσταση ακροασης είναι 2 μετρα γεματα απλως στο χωρο εχω και λιγο αντιλαλο που προσπαθω με επιπλα και κουρτινες να αποφυγω αλλα υπαρχει λιγο !!!! το ερωτημα μου είναι επειδή ο χωρος μου δεν είναι studio μπορω να βαλω στουντιακο ηχειο και να παιζει σωστα??? εχω την αναγκη να μου απαντησουν χρηστες που εχουν στουντιακα ηχεια και τα εχουν βαλει σε απλο χωρο ( δωματιο -κουζινο σαλονι ) για να μου που εντυπώσεις !!!! ευχαριστω !!!!:drummer:
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
9 τετραγωνικά και 8ιντσα και μπάσα δεν είναι καλός συνδυασμός. Θα μπουμάρει όλος ο τόπος.
Αν είναι και τετράγωνο το δωμάτιο τότε μιλάμε για κύβο 3x3x3 που το κάνει ακόμα χειρότερο.
Αν δεν υπάρχει προοπτική να χρησιμοποιηθούν σε μεγαλύτεορ χώρο καλύτερα να διαλέξεις πιο μικρά ηχεία.

Θέλει γέμισμα ο χώρος έτσι όπως το περιγράφεις με κανέναν καναπέ/πολυθρόνα και χαλί ότι ηχείο και να χρησιμοποιήσεις.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δηλ καλυτερα να παω στα alpha 65 που είναι 6,5 γουφερ??? για τον αντιλαλο εχεις κατι να προτείνεις ? βλέπεις στο συγκεκριμενο δωματιο δεν υπαρχει ντουλαπα εις γνωση μου για να κερδιζα χωρο και το αποτέλεσμα τωρα είναι να εχω αντιλαλο !!!! σε καμια περιπτωση δεν θελω μπουμαρισματα και αντιχηση !!!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Εχω τα Alesis Elevate 5 (5" γουφερ), για τον υπολογιστη σε μεγαλυτερο δωματιο, και απο μπασο ειμαι χορτατος!!! 8" γουφερ σε 9τμ, νομιζω οτι ειναι κακη επιλογη... Μπορεις να βρεις και μικροτερα και οικονομικοτερα.... Να ξερεις επισης οτι η τιμη που βλεπεις ειναι τεμαχιου και οχι ζευγους....
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εχω τα Alesis Elevate 5 (5" γουφερ), για τον υπολογιστη σε μεγαλυτερο δωματιο, και απο μπασο ειμαι χορτατος!!! 8" γουφερ σε 9τμ, νομιζω οτι ειναι κακη επιλογη... Μπορεις να βρεις και μικροτερα και οικονομικοτερα.... Να ξερεις επισης οτι η τιμη που βλεπεις ειναι τεμαχιου και οχι ζευγους....

αυτό φιλε μου το γνωρίζω ότι είναι η τιμη ανα τεμαχιο διοτι το κάθε ένα είναι ένα ξεχωριστο ενεργο !!!! απλως με εχουν κουρασεί τα παθητικα ηχεια διοτι τα περισσοτερα είναι μικροσκοπικα με σχεδόν ανυπαρκτη καμπινα , τα γουφερ είναι τεσσαρια,πενταρια βια εξαμισαρια και το κερασακι τα περισσοτερα είναι αναίσθητα και δυστροπα και χρειαζονται πολλαπλάσιας αξιας σε τιμη ενισχυτες για να οδηγηθουν σωστα !!!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μόνη λύση να μαζέψεις τον ήχο, ότι και αν βάλεις από ηχεία, είναι ακουστική φροντίδα του χώρου με ειδικά και σωστά επελεγμένα υλικά ( absorption & diffusion panels )
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μόνη λύση να μαζέψεις τον ήχο, ότι και αν βάλεις από ηχεία, είναι ακουστική φροντίδα του χώρου με ειδικά και σωστά επελεγμένα υλικά ( absorption & diffusion panels )

Εννοεις μπασοπαγιδες και διαχυτες ηχου??? αυτά όμως δεν πρεπει να τα μετρησουν ειδικοι για να υπαρξει και σωστο αποτέλεσμα ??? η εννοεις κατι άλλο ???
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Συμφωνώ με την απόφαση σου να χρησιμοποιήσεις ενεργά στουντιακά μόνιτορς αντί για συμβατικά ηχεία. Το έχω κάνει αποό καιρό με επιτυχία για κάθε χώρο όπου έχω εγκατεστημένο σύστημα αναπαραγωγής μουσικής.

  1. Πριν ξεκινήσουμε τη συζήτηση, -που προβλέπω να είναι μακρά- μερικές ερωτήσεις.

  2. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις; -Κλασσική ερώτηση! :D

  3. Ποιά θα είναι η πηγή; Ή οι πηγές; Με τι σκοπεύεις να τα συνδέσεις;

  4. Τι είναι αυτό ποου σε κάνει να πιστεύεις ότι τα Α80 θα είναι τα κατάλληλα για το χώρο και τις ανάγκες σου. Και γιατί 8αρι Woofer; Χρειάζεσαι ειδικά έντονο και τονισμένο χαμηλό; Ή θα προτιμούσες Flat και απαραμόρφωτη μουσική σε όλο το φάσμα;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ξεκιγνώντας φιλε μου το ποσο είναι ταβανι μεχρι 650 ευρω !!!! θελω οχταρι διοτι χαμηλο -χωρις παραμορφωση και με ανεση αλλα!!!!! να καθεται καλα στο χωρο !!!! πολύ παλια ειχα παθητικο οκταρι και πραγματικα επαιζε τα παντα χωρις να εχω το φοβο μηπως το γουφερ ζοριστεί!!!! αυτό που με φοβιζει είναι ότι τα στουντιακα ηχεια εχουν καποιες συγκεκριμες προδιαγραφες όπως εχουν και τα υπολοιπα !!!! και επειδή ξερω ότι ο χωρος είναι το α και το ω και επειδή ο χωρος μου είναι ενας απλως χωρος με χαλι, κορνιζες, επιπλα , σε καμια περιπτωση δεν εχω τις προδιαγραφες του στουντιο ,θελω να είμαι ειλικρηνης και αντικειμενικος , δεν ξερω πως θα κατσουν τα ηχεια !!! εν το μεταξυ πλησιάζω τα 40 και εχω φαει την φλασια ότι ένα ηχειο ακούγεται καλα αλλα παιζει σωστα ??? τα στουντιακα ηχεια παιζουν αυτό που πραγματικα ακους δεν χρωματιζουν τον ηχο και αυτό είναι που με πριζωνει ακομα περισσοτερο θελω να ακουω σωστα με εχουν κουρασει ηχεια που παιζουν πιο πριμαριστα από το κανονικο η ακους μπασο (βουητο - χωρις να υπαρχει ) εχω 2 ψηφιακες πηγες ένα καλο ποιοτικο επαγγελματικο μικτη πικ-απ και ένα md αλλα όλα αυτά μετρανε 20 χρονια καθως ένα rotel ra-970 με bowerw wilkins dm 302 !!! για να είμαι σωστος απέναντι σου ειχα γραψει και σε παλιοτερο ποστ για αναβαθμιση ηχου και πηρα πολλες απαντησεις (παραπονο δεν εχω ) αλλα λογω καραντινας για να μην σαλταρω κοιταζω να δω τι καλο μπορω να πετυχω και παραλληλα να ξεχνιέμαι από τη καθημερινοτητα μου !!! με λιγα λογια ειστε το αγχολυτικο μου !!!! -bye-
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Το ενεργό μόνιτορ δεν εξασφαλίζει την ουδετερότητα.
Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσες διαφορές από ενεργό σε ενεργό στον ήχο.
Είναι μία λύση που ξεκινά από μικρό κόστος και μπορεί να φτάσει δυσθεώρητα ύψη και πενταψήφια νούμερα.

Τα ενεργά στις χαμηλές κατηγορίες είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα μαζί με ένα dac/προενισχυτή/κάρτα ήχου και δεν νομίζω πως μπορείς να έχεις αντίστοιχο αποτέλεσμα με τα ίδια χρήματα με συμβατικά HI-FI εξαρτήματα.
Ξενοιάζεις από παντρέματα ενισχυτή-ηχείων αλλά δεν έχεις την εμφάνιση και το φινίρισμα που θα έβρισκες σε ένα hi-fi ηχείο, ενισχυτή ή πηγή.
Επίσης ξεχνάς και τα ηχεία δαπέδου μιας και όλα τα οικονομικά είναι βάσης.

Όλα είναι θέμα επιλογών, προτιμήσεων και συμβιβασμών που είναι διατεθιμένος να κάνει κάποιος.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: στουντιακο ηχειο σε υπνοδωματιο !!!!

Το ενεργό μόνιτορ δεν εξασφαλίζει την ουδετερότητα.
Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσες διαφορές από ενεργό σε ενεργό στον ήχο.
Είναι μία λύση που ξεκινά από μικρό κόστος και μπορεί να φτάσει δυσθεώρητα ύψη και πενταψήφια νούμερα.

Τα ενεργά στις χαμηλές κατηγορίες είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα μαζί με ένα dac/προενισχυτή/κάρτα ήχου και δεν νομίζω πως μπορείς να έχεις αντίστοιχο αποτέλεσμα με τα ίδια χρήματα με συμβατικά HI-FI εξαρτήματα.
Ξενοιάζεις από παντρέματα ενισχυτή-ηχείων αλλά δεν έχεις την εμφάνιση και το φινίρισμα που θα έβρισκες σε ένα hi-fi ηχείο, ενισχυτή ή πηγή.
Επίσης ξεχνάς και τα ηχεία δαπέδου μιας και όλα τα οικονομικά είναι βάσης.

Όλα είναι θέμα επιλογών, προτιμήσεων και συμβιβασμών που είναι διατεθιμένος να κάνει κάποιος.

Συμφωνω με όλα τα παραπανω αλλα σε ότι αφορα τον χωρο και την τοποθετηση ?? αυτό είναι που με αγχωνει και μιλαω για ενεργα -στουντιακα αυτά μπορουν με ανεση να τοποθετηθουν σε οικιακο χωρο η θα υπαρξουν προβλήματα!!! στα στουντιο ο χωρος και οι προδιαγραφες είναι σωστες διοτι υπαρχουν τα υλικα, τα σωστα που εχουν τοποθετηθεί και ετσι και τα ηχεια παιζουν σωστα στο οικιακο χωρο τι γινεται !!! στα 9 τμ που εχω μπορουν να παιξουν με 6,5 γουφερ !!! εν το μεταξυ μπηκα στο site της focal και με βαση την αποσταση που ακους και τα τμ που εχεις σου βγαζουν ποια είναι τα καταλληλα ηχεια αλλα το υπολογιζουν για studio κανονικο όχι για οικιακο !!! και μου προτεινουν τα alpha 60 και τα 80 !!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Χρειάζεσαι isolation stands/pads για να τα βάλεις πάνω στο γραφείο σου.
Έχει σε λογική τιμή η Adam π.χ.

Για την ακουστική φροντίδα, ιδανικά θες ειδικό, αλλά με καθοδήγηση από εμάς μπορείς να κάνεις μια βελτίωση της τάξης του 30-40% ( θέλει όμως τα εξοδάκια του, θα πρέπει να δώσεις περί τα 300 για τα πάνελ ).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Όπως περιγράφεις τον χώρο σου, ότι και να βάλεις από ηχείο, ενισχυτή, dac, πηγή, θα ακούσεις κάτι κάτω του μετρίου.
Για βάλε και καμμιά φωτογραφία.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα Alpha της Focal είναι σχεδιασμένα για να ακούγονται από μέγιστη απόσταση 3m, οπότε από αυτή την άποψη είσαι εντάξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το 8ιντσο, είχα κι εγώ 8ιντσο σε μικρό δωμάτιο. Αλλά πριν σκάσεις σχεδόν 300 ευρό για το καθένα, πρέπει να σκεφτείς:
(1) την προβληματική ακουστική του σχεδόν κυβικού χώρου. Τι θα κάνεις με τους συντονισμούς;
(2) το θέμα της τοποθέτησής τους μέσα σε αυτό τον χώρο. Μπορείς να διαρρυθμίσεις τα έπιπλα όπως χρειάζονται;

Αντίλαλος σε τόσο μικρό δωμάτιο μου φαίνεται παράξενο. Πόσο άδειο είναι;

Αν έπαιζες από πισί με ένα παραμετρικό EQ στον υπολογιστή ίσως να συμμαζεύονταν η κατάσταση.

Πριν αγοράσεις καινούργιο σύστημα, ξεκίνα παίζοντας με τη θέση των παλιών. Βάλτα στον πιο στενό τοίχο του δωματίου, κοντά στον τοίχο, φέρε τη θέση ακρόασης στο 1/3 του μήκους και δες τι παίζει.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τα Alpha της Focal είναι σχεδιασμένα για να ακούγονται από μέγιστη απόσταση 3m, οπότε από αυτή την άποψη είσαι εντάξει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το 8ιντσο, είχα κι εγώ 8ιντσο σε μικρό δωμάτιο. Αλλά πριν σκάσεις σχεδόν 300 ευρό για το καθένα, πρέπει να σκεφτείς:
(1) την προβληματική ακουστική του σχεδόν κυβικού χώρου. Τι θα κάνεις με τους συντονισμούς;
(2) το θέμα της τοποθέτησής τους μέσα σε αυτό τον χώρο. Μπορείς να διαρρυθμίσεις τα έπιπλα όπως χρειάζονται;

Αντίλαλος σε τόσο μικρό δωμάτιο μου φαίνεται παράξενο. Πόσο άδειο είναι;

Αν έπαιζες από πισί με ένα παραμετρικό EQ στον υπολογιστή ίσως να συμμαζεύονταν η κατάσταση.

Πριν αγοράσεις καινούργιο σύστημα, ξεκίνα παίζοντας με τη θέση των παλιών. Βάλτα στον πιο στενό τοίχο του δωματίου, κοντά στον τοίχο, φέρε τη θέση ακρόασης στο 1/3 του μήκους και δες τι παίζει.

ισως να μην το περγραφω εγω σωστα ισως να μην φταιει και ο χωρος διοτι συμβαινει το εξης κουλο !!! με τα bowers wilkins dm 302 εχω αυτό το θεμα ωστόσο επειδή είμαι ψυχακιας εκανα την εξης δοκιμη εφερα τα roister emphasis 25 με το 10 sub και τον avr ενισχυτή από το σαλονι, και επαιξαν όλα μια χαρα !!! ουτε αντίλαλος ουτε συντονισμος ουτε αντιχηση ! διωχνω αυτό το σετ απ και δοκιμαζω τα magnat supreme 102 με το δικαναλο τον ροτελ που εχω και εδώ παιξαν όλα μια χαρα !!! για αυτό λεω ότι μηπως είναι από τα dm 302 η ολη ιστορια ,διοτι η πλατη που εχουν τα συγκεκριμένα ηχεια είναι πρισματικη και μηπως δημιουργείται από αυτό !! οι βασεις πουεχω είναι 60 cm κανονικα γεμισμένες (Atacama)! είναι λιγο μπερδεμα ακουω πολύ μπασο αλλα είναι βουητο δεν είναι το στακατο το γρηγορο-βεβαια με τα υπολοιπα ηχεια δεν ειχα θεμα !!! τα emphasis αρχικα παιξαν σε πληρες φασμα ,όλα καλα μετα κροσαρισμενα με το sub και σε αυτην την περιπτωση παρολο που ημουν με ηχεια δαπέδου και σαμπ σε τοσο μικρο χωρο, δεν ειχα θεμα όπως και με τα magnat !!! o χωρος είναι περιπου 9,5 τμ σχεδόν τετράγωνος , ντουλαπα δεν εχω ωστόσο στις γωνιες εχω βαλει επιπλακια και γενικα ο χωρος είναι γεματος !!!! βεβαια επειδή εχω μπολικο χρονο ασχολουμε με λεπτομερεις , τι να πω !!! -bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δυστηχως δεν ξερω να ανεβαζω φωτο !! για να ειχατε και μια εικονα τα ηχεια τα dm 302 από τους πλαινους τοιχους εχουν αποσταση 30 cm και από τις γωνιες του δωματιου 80 cm στις γωνιες υπαρχουν επιπλακια !!! και η αποσταση που εχω είναι ακριβως 2 μετρα !!!-bye- ωστόσο σε παρομοιο χωρο με το δικο μου γνωστος ειχε ηχειο βασης με 8 γουφερακι το οποιο επειζε μια χαρα χωρις θεματα !!! για αυτό εχω φαει σκαλωμα με τα focal alpha 80 θελω να ακουω καθαρα-δυνατα-απαραμορφωτα !!! αλλα από τη θεωρεια στην πραξη υπαρχει χαος !!!!