Στόχευση 39E δορυφόρου δίχως πεδιόμετρο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apostolis1976

New member
2 July 2018
66
γεια σας θα μπορεσω να βαλω το πιατο στις 39 μοιρες χωρις πεδιομετρο για τα καναλια τις ερτ.υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το συντινισω με τις συχνοτιτες π χ αν περασω
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα φίλε Αποστόλη,

Ναι, μπορείς να στοχεύσεις δορυφορικό πιάτο και δίχως να έχεις πεδιόμετρο.
Ιδανικά θες τον δέκτη και μια οθόνη στο μπαλκόνι/ταράτσα δίπλα στο πιάτο, να έχεις έναν βοηθό να κοιτάει την οθόνη την ένδειξη σήματος και εσύ να στοχεύεις το πιάτο.

Για το που ακριβώς θα στοχεύσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dishpointer.com που σου δείχνει με την βοήθεια του google maps που πρέπει να στοχεύσεις για τον κάθε δορυφόρο, καθώς και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες ( τι κλίση ανύψωσης δίνεις στο πιάτο, την περιστροφή σε μοίρες του LNB, κλπ ).

Βάζεις στον δέκτη σου στις ρυθμίσεις τον δορυφόρο που θες να πιάσεις, βάζεις να προσπαθεί να παίξει κάποιο από τα κανάλια της ΕΡΤ που θες π.χ., και στοχεύεις το πιάτο με την βοήθεια του Dishpointer.com
όταν το πιάσεις, κάνεις πολύ μικρές κινήσεις μέχρι να πιάσεις την μεγαλύτερη στάθμη σήματος που μπορείς, και το σφίγγεις εκεί.
 
Last edited:

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Καλησπερα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Στις 39Ε δεν θα βρεις Digea .Θα βρεις ομως το καναλι της Βουλης που εκπεμπει ελευθερα και ΕΡΤ3.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπερα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Στις 39Ε δεν θα βρεις Digea .Θα βρεις ομως το καναλι της Βουλης που εκπεμπει ελευθερα και ΕΡΤ3.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εγω τον μπέρδεψα με την Digea, που για κάποιο λόγο μια ζωή την έβαζα παρέα στην Digea :D ( μάλλον δεν χώνεψα πως ακόμα και τα FTA επίγεια κανάλια καταφέραμε να τα χωρίσουμε 2 πλατφόρμες εκπομπής :p )
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Ετσι οπως τα κανανε ψαχνομαστε , κι εκει που βολευομασταν με ενα πιατο σε λιγο θα θελουμε .....σερβιτσιο ! !.. :smile: ... :ernaehrung004:
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Πάντως, αν δεν υπάρχει βοηθός και η δυνατότητα να παν ο δέκτης και η τηλεόραση δίπλα στο πιάτο, και το πεδιόμετρο του 10ευρου που σφυρίζει επαρκεί.
 

xristosglezellis

New member
15 April 2020
11
γεια σας θα μπορεσω να βαλω το πιατο στις 39 μοιρες χωρις πεδιομετρο για τα καναλια τις ερτ.υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το συντινισω με τις συχνοτιτες π χ αν περασω

Μόνο κατά τυχη
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Στόχευση 39E δορυφόρου δίχως πεδιόμετρο

Μόνο κατά τυχη

Δεν ισχύει αυτό.

Και χωρίς πεδιόμετρο αν δεν είσαι κουλός μια χαρά μπορείς να στοεύσεις δορυφόρο.
 

Chris75

Established Member
18 May 2008
156
Εγώ στόχευσα Hotbird με εφαρμογή για κινητό. Καλά δεν ειναι κατι το τρομερό, αλλά στο χωριό δεν έρχονταν κανένας τεχνικός να το κάνει...
 

apostolis1976

New member
2 July 2018
66
Γεια σας και παλι.εβαλα το πιατο στις 39 μοιρες αλλα θελω και το δευτερο πιατο απο τις 3 μοιρες να τα κατεβασω με ενα καλωδιο στον δεκτη μου μου ειπαν οτι υπαρχει τροπος.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
εγω θα εβαζα ενα disecq 4/1 γιατι μπορει αργοτερα να θελησεις να προσθεαεις και αλλο δορυφορο παρακεντρα.
 

apostolis1976

New member
2 July 2018
66
Εβαλα το diseqc πανω στο πιατο για τις 3 μοιρες και για τον ελλας σατ αλλα δεν εχω σημα πουθενα τι ρυθμισεις θελει ο δεκτης να κανω.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
θα σου ελεγα να μας πεις ποιο δεκτη εχεις

θα βαλεις στης ρυθμισεις Disecq 1.0 και σε καθε θεση δορυφορου που θες να κανεις ληψη θα ορισεις θεση LNB

ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ
https://digitaltvinfo.gr/articles/for-beginners/item/4031-