Αγορά OLED tv!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Καλησπέρα στην παρέα,θα ήθελα τα φώτα σας για αγορά ολεντ τηλεόρασης, θα είναι η πρώτη μου! τώρα έχω μια Panasonic TX-55cx740e !Ηαποσταση θέασης είναι το λιγότερο 3 μέτρα αλλά μπορώ να παω και στα 4! Σκέφτομαι για 65 ιντζες! Και τώρα η ερώτηση! Ποια από όλες? LG 65C9 , Sony ag9, LGE9, ή Panasonic tx65gz950E?? Η Sony ειναι και η ποιο ακριβη,οποτε δεν ξερω αν συμφερει! Βλεπω oteTv,Netflix και τα κανονικα προγραμματα!Σας ευχαριστω!
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Απάντηση: Αγορά Oled tv!

Τι έγινε ρε παιδιά κανείς? όλοι έξω είσαστε ?? :)
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Αγορά Oled tv!

Την πιο οικονομική ,μια γρήγορη απάντηση.
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Τη C9 τις 65" προτείνω και εγώ ως κάτοχος, αλλά αν δεν υπήρχε κανένας οικονομικός προβληματισμός λογικά θα έπαιρνα την Ε9. Επαναλαμβάνω αν δεν υπήρχε "κανένας".
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Απάντηση: Re: Αγορά OLED tv!

Τη C9 τις 65" προτείνω και εγώ ως κάτοχος, αλλά αν δεν υπήρχε κανένας οικονομικός προβληματισμός λογικά θα έπαιρνα την Ε9. Επαναλαμβάνω αν δεν υπήρχε "κανένας".

Θα κάνω λοιπόν υπομονή,να πέσει λίγο αkομα η τιμουλα και την χτυπάω(c9)!! Ευχαριστώ ! Πιστευω να ειναι καλη επιλογη και αξιοπιστη για LG Ποτε δεν ειχα lg γιαυτο το λεω!
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Ως κάτοχος πολλών LG OLED συγκεκριμένα
930ν(1080p) E7,E8 και τωρα εχω την 65αρα C9,θα σου έλεγα να πας άφοβα σε LG κυρίως για το πολύ καλό service της(εχω προσωπική εμπειρια και εγω και πολλοί γνωστοι μου..)
Οσο για την τιμή πιστεύω στα 1800 κάτι που έχει τωρα δύσκολα να πέσει και άλλο μην ξεχνάς ότι σε λίγες μέρες βγαίνουν οι καινούργιες και δεν θα μείνουν για πολύ καιρό οι περσινές στα ράφια..
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Στα 1800 την LG 65C9 που ακριβώς την βρίσκετε? Εάν εξαιρέσουμε την κοροϊδία από τον Κωτσόβολο ( 3899), φτηνότερη τιμή είναι 1950 και από κανονικά μαγαζιά, στα 2499. Υπάρχει κάποια προσφορά της LG?
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Skroutzομάγαζο λοιπόν, που ούτε καν εμφανίζεται στην αναζήτηση στο Skroutz. Δεν ξέρω πόσο έμπιστο μπορεί να είναι. Ας ελπίσουμε, ότι οι τιμές θα κατέβουν σε αυτά τα επίπεδα με τις εκπτώσεις το καλοκαίρι.
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Απάντηση: Re: Αγορά OLED tv!

Skroutzομάγαζο λοιπόν, που ούτε καν εμφανίζεται στην αναζήτηση στο Skroutz. Δεν ξέρω πόσο έμπιστο μπορεί να είναι. Ας ελπίσουμε, ότι οι τιμές θα κατέβουν σε αυτά τα επίπεδα με τις εκπτώσεις το καλοκαίρι.

Δεν μόνο το skroutz μηχανή αναζήτησης καταστημάτων, αλλά και το bestprice.gr (εκεί θα το δεις)!

Και τι έχουν αυτά τα μαγαζιά και δεν είναι έμπιστα? Για πεστο και σε μας εδώ να το ξέρουμε! (Δεν είμαι του μαγαζιού, ούτε και του σαλονιού - Ένας συγγενής της "Ευτυχίας"* είμαι και γω)!

Πάντως αν πληρώσεις με πιστωτική δεν έχεις κανένα φόβο (νομίζω)!

* Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου - Στιχουργός του "Όνειρο απατηλό"
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Τα λεγόμενα skroutzομάγαζα φίλε μου, συνήθως κάνουν παρεισαγωγή. Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι μάρκες στα ηλεκτρονικά (και αλλού) δεν έχουν συνήθως στην Ελλάδα παρουσία, αλλά αντιπρόσωπο. Και ο εκάστοτε αντιπρόσωπος, επιλέγει να μην αποδέχεται την εγγύηση για οποιοδήποτε μηχάνημα, δεν έχει αγοραστεί μέσω αυτού. Κάτι για το οποίο, πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Το να πάω λοιπόν, να αγοράσω μια τηλεόραση 1800 , χωρίς να έχω καμία εγγύηση, εκτός από του καταστήματος, δεν είναι ιδανικό.
Δεν ξέρω εάν ισχύει με το συγκεκριμένο, αλλά προτιμάω να μην ασχοληθώ, για την πολύ μικρή διαφορά και μια τιμή που πιστεύω θα παίξει πολύ στις εκπτώσεις, εάν όχι και πιο κάτω.
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Απάντηση: Re: Αγορά OLED tv!

Σωστή η σκέψη σου....
Αλλά στα κινητά (λες να ισχύει άλλο για τις TV?), εάν πάρεις τηλ. την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και τους δώσεις το SN (που θα σου πει η εταιρία από την οποία θα αγοράσεις την TV),
μπορούν να σου πουν αν έχεις τουλάχιστον την διετή εγγύηση της αντιπροσωπείας!
Τώρα η πενταετής εγγύηση μόνο στα μεγάλα....με κάρτες, κουπόνια κλπ.
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Καλημέρα στην παρέα ! Το καλοκαιράκι λεω να πάρω την πρώτη μου ολεντ,δεν βιάζομαι γιατί έχω τηλεόραση !Απλά μια ερώτηση,γιατι βλέπω διάφορες τβ κλπ/! Η απόσταση θέασης είναι το λιγότερο 3 μέτρα και μπορώ να παω κ στα 4 αλλά λεω να μείνω στα 3 άρα θα παω για 65"( έχουμε κ μια γυναίκα :),,) Λοιπόν λεω να παω στην LG65c9, μηπως να περιμενω τις καινουργιες?,Μηπως η 65Ε9 ειναι καλυτερη? μηπως να παω σε κατι τετοιο? https://www.real.de/product/3473951...utm_campaign=pricecomparison&utm_term=169900? Βλεπω digea,appletv+,Netflix,καθολου παιχνιδια! Μπορω να παω στα 3000 για καινουργια,αλλα και τα 1600-1800 καλα ειναι! Για πειτε βρε παιδια? ¨Η να παω σε led? πωπωπω ζαλαδα ειναι! Σας ευχαριστω!
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
pontios απο οτι γνωριζω υσχυει η πανευρωπαικη εγγυηση, ετιχε μπροστα μου ,σε σερβις της Samsung που ζητησε την αποδηξη και οτι δεν γυνετε
αντικατασταση μονο επυσκευη ..
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
pontios απο οτι γνωριζω υσχυει η πανευρωπαικη εγγυηση, ετιχε μπροστα μου ,σε σερβις της Samsung που ζητησε την αποδηξη και οτι δεν γυνετε
αντικατασταση μονο επυσκευη ..

Πέτρο, εξαρτάται την εταιρεία. Υπάρχουν περιπτώσεις, θα βρεις πολλές στο φόρουμ, που δεν αποδέχονται με τίποτα την εγγύηση. Και ο νόμος δεν μιλάει για υποχρέωση κατασκευαστή, αλλά πωλητή. Θα πρέπει λοιπόν να βρεις το δίκιο σου με το κατάστημα. Δεν λέω ότι έχουν κάτι τα skroutzομάγαζα. Τουναντίον, υπάρχουν πολύ αξιόλογα καταστήματα, που μας έχουν σώσει και εξυπηρετήσει άπειρες φορές. Υπάρχουν όμως και "απατεώνες" που θα σε εκμεταλλευτούν, μέχρι τελευταία σταγόνα.
Αυτό που λέω λοιπόν, είναι ότι εάν πρέπει να αγοράσω μια τηλεόραση των κοντά 2000, που οποιοδήποτε πρόβλημα, θέλει τεχνικό να έρθει να την παραλάβει, πως θα την πάρω από ένα κατάστημα, που δεν είμαι σίγουρος ότι καλύπτεται από την εγγύηση του επίσημου αντιπροσώπου στην Ελλάδα. Προσοχή, όχι κατασκευαστή, αντιπροσώπου.
Και να σου πω και κάτι άλλο, τόσο λεπτές που είναι σε σημεία οι Oled, Μια τις βάζεις μια θα τις βγάλεις όταν πεθάνουν. Δεν παίζουν μετακινήσεις και πολλά πολλά.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Κάλλιστα μπορεί ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος να επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία και να ερωτήσει εάν επιθυμεί εάν καλύπτεται. Πάντως στο site της LG διότι σε αυτή αναφερόμαστε μπορεί κάποιος να βρει τους επίσημους retailers.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Κάλλιστα μπορεί ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος να επικοινωνήσει με την αντιπροσωπεία και να ερωτήσει εάν επιθυμεί εάν καλύπτεται. Πάντως στο site της LG διότι σε αυτή αναφερόμαστε μπορεί κάποιος να βρει τους επίσημους retailers.

Η LG Hellas από ότι φαίνεται είναι πια θυγατρική της μαμάς και όχι αντιπρόσωπος, οπότε, όπως αναφέρεται και στους όρους της εγγύησης στο site, αποδέχονται πανευρωπαϊκά τιμολόγια. Σε αυτή την περίπτωση, δεν υπάρχει φόβος. Οπότε μια χαρά το μαγαζί που είπε ο φίλος.

"ΟΡΟΙ ΕΓΓΥΗΣΗΣ:

1. Η παρούσα εγγύηση ισχύει για τα προϊόντα LG που αγοράστηκαν εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και υπό την προϋπόθεση ότι θα προσκομίζεται το πρωτότυπο τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς, εντός της χρονικής περιόδου εγγύησης, όπου θα αναγράφεται με ευκρίνεια η ημερομηνία αγοράς του προϊόντος, το προϊόν ή/και το μοντέλο προϊόντος. Η LG Electronics Ελλάς Α.Ε. και τα μέλη του δικτύου Εξουσιοδοτημένων Κέντρων Επισκευών της LG μπορούν να αρνηθούν τη δωρεάν επισκευή κατά τη περίοδο της εγγύησης εάν δεν προσκομιστούν τα προαναφερόμενα έγγραφα ή εάν δεν προκύπτουν από αυτά η ημερομηνία αγοράς και το μοντέλο του προϊόντος."

Είχα καιρό να δω, γιατί δεν αγοράζω στην Ελλάδα πια. Απλά τώρα ψάχνω για την σύζυγο, επειδή πρέπει να γίνει η αγορά Ελλάδα. Αλλιώς θα έπαιρνα εδώ την Panasonic TX-65GZ1500 με 1900. Τιμή που δεν υπάρχει ούτε σε όνειρο στην Ελλάδα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Αγορά OLED tv!

Καλημέρα στην παρέα ! Το καλοκαιράκι λεω να πάρω την πρώτη μου ολεντ,δεν βιάζομαι γιατί έχω τηλεόραση !Απλά μια ερώτηση,γιατι βλέπω διάφορες τβ κλπ/! Η απόσταση θέασης είναι το λιγότερο 3 μέτρα και μπορώ να παω κ στα 4 αλλά λεω να μείνω στα 3 άρα θα παω για 65"( έχουμε κ μια γυναίκα :),,) Λοιπόν λεω να παω στην LG65c9, μηπως να περιμενω τις καινουργιες?,Μηπως η 65Ε9 ειναι καλυτερη? μηπως να παω σε κατι τετοιο? https://www.real.de/product/3473951...utm_campaign=pricecomparison&utm_term=169900? Βλεπω digea,appletv+,Netflix,καθολου παιχνιδια! Μπορω να παω στα 3000 για καινουργια,αλλα και τα 1600-1800 καλα ειναι! Για πειτε βρε παιδια? ¨Η να παω σε led? πωπωπω ζαλαδα ειναι! Σας ευχαριστω!

Η E9 έχει την ίδια εικόνα αλλά καλύτερο ήχο από την C9 γιατί έχει μια ενσωματωμένη soundbar.
Τα νέα μοντέλα θα έχουν παρόμοια εικόνα και δεν αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα κατά τη γνώμη μου. Αν έπαιζες video games ισως να είχες κάποιο λόγο λόγω g-sync.
Εκτός και αν περιμένεις προσφορές (Black Friday κλπ)
Όσο για τις 65 ίντσες. Στα 3 μέτρα είσαι καλά, αν και γούστα είναι αυτά. Αν οι ταινίες σου πάντως είναι με μαύρες μπάρες πάνω κάτω θα έχεις αναγκαστικά μια τηλεόραση περισσότερο σαν 60ρα.