Sony KD XG8096/8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Τελικά επέλεξα την 75XG8096 με 5χρονια εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπία 😄












-----------------------------------------------

KD75XG8096 : VA (Vertical Alignment) panel-(Samsung Display LMY750FN01-A) ,RGB vertical stripe,Direct LED LCD

KD55/65XG8096/XG8196: PLS panel (like IPS),RGB vertical stripe,Direct LED LCD

KD43/49XG8096/XG8196: IPS/PLS panel ,RGB vertical stripe,Edge LED LCD
43",49":εξωτερικό τροφοδοτικό

WCG (aka Triluminos Display)
50/60Hz panel + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,
4Κ X-Reality Pro
HDR10 & HLG support
Android TV (7.0 Nougat) ,upgradable to Android TV 8.0 (Oreo),


αντικαθιστά την KD XF8096 (2018) και αντικαταστάθηκε από την XH8096 του 2020.
Οι διαφορές ανάμεσα στην XG80 και στην XG81 είναι ότι η XG81 έρχεται με μεταλλικά ποδαράκια βάσης και λίγο διαφορετικό (αντοχή σε υγρά) σε αίσθηση αφής χειριστήριο.


SoC
Platform : Sony BRAVIA ATV3
MediaTek MT5891
Core Architecture: 4x ARM Cortex-A53
CPU Cores: 4
Installed RAM : 2 GB
GPU Renderer : Mali T-860
GPU Cores : 2
OpenGL ES:3.2


Συνδεσιμότητα:

HDMI input x4 (μια ARC)
USB x3 (μια USB 3.0)
Analog Audio Out 3.5mm x1 (ανεξάρτητη έξοδος ακουστικών/ active subwoofer)
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth 4.2: για σύνδεση keyboard/mouse/gamepad,δεν υποστηρίζει και A2DP για BT ακουστικά,ηχόμπαρες.
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / No
Βασική διαχείριση καλωδίων : Ναι
Υποστήριξη DTS/DivX : Ναι
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Remote control με φωνητικό έλεγχο και με συντόμευση για Google Play & Netflix
DVB-T2 HD (H.265/HEVC),DVB-S2
Google assistant built in,screen mirroring,Chromecast built-in

Made in Slovakia


Αντικαταστάθηκε το 2020 από την XH8096/XH8196.

43XG8096:
4Κ X-Reality Pro
Android TV (7.0 Nougat) ,upgradable to Android TV 8.0 (Oreo),

SoC
Platform : Sony BRAVIA ATV3
MediaTek MT5891
Core Architecture: 4x ARM Cortex-A53
CPU Cores: 4
Installed RAM : 2 GB
GPU Renderer : Mali T-860
GPU Cores : 2

HDMI ARC
2 x full 4K 50p/60p HDMI inputs
USB x3 (μια USB 3.0)
Composite input (AV): Yes
Remote control RMF-TX300E


43XH8096:

X1
Dolby Vision support
Dolby Atmos support
Android TV 9.0 (Pie)
Compatible AirPlay 2 / HomeKit
Compatible calibration CaIMAN

SoC
Model: BRAVIA 4K UR3
MediaTek MT5893
Core Architecture:4x ARM Cortex-A73 @ 1500MHz
CPU Cores:4
Installed RAM 2.5 GB
GPU Renderer:Mali-G71

HDMI IN eARC
4 x full 4K 50p/60p HDMI inputs
USB x2 (μια USB 3.0)
Composite input (AV): Yes (mini jack with optional adaptor)
Remote control RMF-TX600E bluetooth

-------------------------------------

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE:
[sony.gr]...XG8097/XG8196...https://www.sony.gr/electronics/sup...x-series/kd-43xg8096/results?query=KD75XG8096
[helpguide.sony.net] XBR X800G...https://helpguide.sony.net/tv/gusltn1/v1/en-003/index.html

---------------------------
Αρχικές ενδεικτικές τιμές στην ελληνική αγορά Sony Bravia tvs 2019:
XG8096 / XG8196 :
KD75XG8096 : 2.549 ,
KD65XG8096 : 1.749 , KD65XG8196 : 1.849
KD55XG8096 : 1.249 , KD55XG8196 : 1.299
KD49XG8096 : 1.049 , KD49XG8196 : 1.099
KD43XG8096 : 899 , KD43XG8196 : 949
-------------------------

Sony KD49XG8096 teardown_YM9S049HNG01...https://avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=170126&d=1586124316

Sony XBR65X800G teardown
Sony XBR65X800G teardown.jpg

Sony XBR-49X800G teardown
πηγή:[tvpartstoday]
---------------------------

Reviews - tests :

55"...[rtings.com]...Sony XBR55X800G review...https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800g

---------------------------

Ρυθμίσεις εικόνας για SDR σε χαμηλό ή καθόλου φωτισμό:

'Custom' picture mode
Auto picture mode was left to 'Off'
We turned the Light Sensor to 'off'

Brightness:
Brightness :0 dark room,
Contrast :90
Gamma : 0,-1
Black level :50

Black adjust : Off
Adv. contrast enhancer : Off,low

Color :
Color: 50
Hue : 0
Color temperature:Expert 1 (target of 6500K),If you find the picture quality to be too warm, you can set the color temperature to something you are more comfortable with.

Live Color :Off...When turned on, Live color will oversaturate the color, making on-screen content more vibrant, but the resulting picture quality will be less accurate.
Adv. color temperature:You should only adjust this if you have advanced calibration tools.

Clarity:
Sharpness:50
Reality Creation :...Off, but turning it on can help improve the picture quality of some older, low-resolution content
Resolution
Random noise reduction:...off, but these could all be useful when watching low-resolution content.
Digital noise reduction:...off, but these could all be useful when watching low-resolution content.


Motion:
Motionflow:...off,
set Motionflow to 'Custom', and set the 'Clearness' slider to a higher value to engage the black frame insertion feature, which will considerably lower the luminance of the TV. If you like the effect of motion interpolation (commonly known as the soap opera effect), simply set Motionflow to 'Custom', and increase the Smoothness slider. The Clearness slider controls the image flicker of the TV.

Cinemotion: Auto
 
Last edited by a moderator:

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Η τηλεόραση έφτασε την έστησα οι πρώτες εντυπώσεις θετικές +++++ το μέγεθος μετράει !!!! η εικόνα της είναι ζεστή τα χρώματα της καταπληκτικά , ένα ευχαριστώ στην επίσημη αντιπροσωπεία που στην ουσία μου την έστειλαν σε μια ήμερα
παρά το φόρτο εργασίας που είχαν. Το κερασάκι στην τούρτα ...... η τηλεόραση είναι Βελγίδα !!!!!!

Καλή ανάσταση με υγειά αε όλους ....θα προσπαθήσω τουλάχιστον για φωτογραφικό υλικό.







Δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο από unboxing λόγω κούρασης την τοποθετησα σε χρόνο dt ( είχα κάνει καλή δουλειά με την u10 )

Εδώ είναι η u10

View attachment 170571

Η Βελγίδα στη θέση της

DSC_1283.jpgDSC_1284.jpgDSC_1285.jpgDSC_1286.jpgDSC_1287.jpg
 
Last edited by a moderator:

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Sony KD XG8096/8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη και καλοθέατη. Σε τηλεοπτικό σήμα στα HD κανάλια πως τα πάει?

Ευχαριστώ φίλε μου , η τηλεόραση κεντάει είναι σε όλα πολύ καλή , πιστεύω είναι εξαιρετική επιλογή δεδομένου της έκπτωσης που τρέχει αυτή την περίοδο.

Έβλεπα εχθές αυτό και νόμιζα πως ήμουν μέσα στην συναυλία .

https://www.youtube.com/watch?v=NJzoBmVPeYw
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
να σου κάνω μια ερώτηση : όταν βλέπεις ταινίες στα σκοτεινά πλάνα, όταν βγαίνουν οι υπότιτλοι φωτίζει όλο το πάνελ ή μόνο στην περιοχή των υποτίτλων με άλλα λόγια παρουσιάζει το φαινόμενο blooming που παρουσιάζεται στο μοντέλο xg9505?
 
Last edited by a moderator:

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Sony KD XG8096/8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

να σου κάνω μια ερώτηση : όταν βλέπεις ταινίες στα σκοτεινά πλάνα, όταν βγαίνουν οι υπότιτλοι φωτίζει όλο το πάνελ ή μόνο στην περιοχή των υποτίτλων με άλλα λόγια παρουσιάζει το φαινόμενο blooming που παρουσιάζεται στο μοντέλο xg9505?


Καλημέρα , η τηλεόραση είναι άρτια προέρχομαι από πλάσμα και θα μπορούσα να διακρίνω ένα σορό σφάλματα στην εικόνα , συνοπτικά απλό σήμα είναι καλή το καταλαβαίνεις στις ειδήσεις οπού τρέχει η μπάρα με τους τίτλους και προσπαθεί να τους διορθώσει ( Μονο εκεί ) , στο HD κεντάει είδα τους πειρατές της καραϊβικής όπου έχει συνέχεια σκοτεινές εικόνες ( δεν το πίστευω ότι η τηλεόραση είναι LCD ) , στο Netflix είναι καταπληκτική , επίσης όπου και να κάτσεις βλέπεις καλά παρότι εχω βραχίονα δεν την εχω στρίψει ποτέ . Η διαφορά με την πλάσμα είναι ότι οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει χαμηλός φωτισμός στον χώρο ειδικά στα τηλεοπτικά. Δεν εχω πειράξει τίποτα από τα ρυθμιστικά εικόνας , τα χρώματα που βγάζει το πάνελ είναι απιστευτα. Η αλήθεια φοβόμουν ότι θα δω εικόνα ξεχειλωμένη και ξέπλυμα μετά την πλάσμα και τις +33 ίντσες διαφορά αλλά διαψεύστηκα παντελώς . Η τηλεόραση είναι προτεινόμενη και πραγματικά είναι λύση σε αυτούς που ψάχνουν μεγάλο πάνελ λόγω χώρου και απόστασης θέασης μέχρι οι OLED να γίνουν προσιτές .Οι Ελληνικές ταινίες ασπρόμαυρες και μη αποκτούν άλλη αίσθηση τα πρόσωπα των ηθοποιών αποκτούν πραγματικά άλλη μορφή ( Ζωντανεύουν ) ίσως σε αυτό να φταίει το μέγεθος η επεξεργασία στα σήματα ... μάλλον και τα δυο μαζί . Όσο για την ερώτηση αν κάνει στεφάνι στους υποτίτλους ότι έχει παίξει μέχρι στιγμής δεν το έχει παρουσιάσει ποτέ.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Φαίνεται ότι το στεφάνι στους υπότιτλους το βγάζουν οι tv που είναι full local dimming. Από ότι είδα στις φωτό έχουμε και την ίδια βάση στον τοίχο οπότε αφού την σηκώνει την tv αυτή (75αρα θέλω και εγώ) δεν θα αλλάξω και βάση.:grinning-smiley-043
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Sony KD XG8096/8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Φαίνεται ότι το στεφάνι στους υπότιτλους το βγάζουν οι tv που είναι full local dimming. Από ότι είδα στις φωτό έχουμε και την ίδια βάση στον τοίχο οπότε αφού την σηκώνει την tv αυτή (75αρα θέλω και εγώ) δεν θα αλλάξω και βάση.:grinning-smiley-043

Η συγκεκριμένη ίσως δεν κάνει στεφάνι επειδή τα LED είναι σε κατακόρυφη διάταξη η είναι θέμα λογισμικού ,αν απομονώσεις τα reviews στις 75 ίντσες σε όλα τα Amazon είτε Ευρώπη η Αμερική είναι όλοι ενθουσιασμένοι με την τηλεόραση . Η βάση αντέχει μέχρι 45 κιλά δηλαδή μπορεί να πάρει μέχρι και 85 " οριακά το επόμενο μοντέλο της Vogels της ίδιας σειράς έφτανε σε αντοχή τα 70-75 κιλά αλλά είχαν φτιαχτεί με σκέψη τις πλάσμα τηλεοράσεις.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εγώ σκεφτόμουνα την xg9505 αλλά με θορύβησε το γεγονός του στεφανιού για αυτό αλλά και λόγω τιμής δεν προχώρησα. Εγώ τώρα έχω 55' 3d με edge led και παίζει άψογα τόσο στα μαύρα όσο και στα χρώματα. Επίσης φωτεινότητα καταπληκτική. Θα την δώ και αυτή. Το πάνελ είναι 100hz και VA?
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Το πάνελ είναι VA στα 60hz , η 85'' 8596 είναι VA 100hz , πολλά μοντέλα έχουν θέματα με το στεφάνι μια λύση ήταν να βάλεις τους υποτίτλους σε κίτρινο χρώμα, πρέπει να το είχα διαβάσει σε forum της Samsung δεν ξέρω αν ισχύει για τις άλλες μάρκες ...
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,359
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μια sos τελευταία ερώτηση : ειμαι κοντα στην αγορα της xg9505. Είμαι μεταξύ 75'' και 65'' με απόσταση θέασης 3 με 3.5 μέτρα. Στις φωτό που έχεις βάλει πόσο είναι η απόσταση θέασης από εκεί που βλέπεις και αν ειναι 3 με 3,5 μέτρα βλέπεις καλά ή σε ζαλίζει η θέαση tv προγράμματος?
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Μια sos τελευταία ερώτηση : ειμαι κοντα στην αγορα της xg9505. Είμαι μεταξύ 75'' και 65'' με απόσταση θέασης 3 με 3.5 μέτρα. Στις φωτό που έχεις βάλει πόσο είναι η απόσταση θέασης από εκεί που βλέπεις και αν ειναι 3 με 3,5 μέτρα βλέπεις καλά ή σε ζαλίζει η θέαση tv προγράμματος?

Την μεγάλη θα πάρεις ασυζητητί αν έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση μου στέλνεις, κανε και ένα έλεγχο πίεσε τον βραχίονα μαζί με την παλιά τηλεόραση τέρμα ανοιχτός μην έχεις κάνα ατύχημα , καλοθεατη να είναι !!!!!







https://www.youtube.com/watch?time_continue=178&v=O2LBGQVzxfk&feature=emb_logo

Ενεργοποίηση υβριδικής σε SONY tv's








Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα control ps4 για την tv o λόγος ήταν ότι τα μικρά λόγω Android έπαιζαν παιχνίδια από το κοντρολ και συνεχεία πατούσαν άλλα πλήκτρα....... έκαναν την τηλεόραση πλυντήριο το κάλο ήταν παρότι την ταλαιπωρία η τηλεόραση
δεν κόλλησε !!! θετικό δείγμα . Με το χειριστήριο γλύτωσα εγώ το εγκεφαλικό και τα μικρά είναι χαρούμενα ( το πλήκτρο back τους είχε γίνει εφιάλτης ) .

Πήρε το μάτι μου σε ένα άρθρο ότι η NVIDIA προσφέρει διαδικτυακή υποστήριξη σε παιχνίδια μέσω μιας εφαρμογής που λέγετε GFORCE NOW υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες δηλαδή PC , MAC , ANDROID με λίγα λόγια έχεις παλιό PC αλλά κατέχεις κάποιο παιχνίδι στο steam μπορείς να παίξεις με καλά γραφικά αρκεί να έχεις 50ρα γραμμή . Το έκανα για δοκιμή και πέτυχε 100% έπαιζα destiny 2 από την τηλεόραση!!!!!!! .

Λοιπόν με την σειρά τι πρέπει να κάνετε.
1) Εγγραφή στο steam εκεί βρήκα ότι το Destiny 2 είναι δωρεάν μπορεί να υπάρχουν και άλλα παιχνίδια ( μπορείτε να ψάξετε )
2) Κατέβασμα το apk από την NVIDIA , εγκατάσταση στην tv εκεί θα κάνετέ εγγραφή
Να έχετε κοντά και το κινητό σας γιατί χρειάζεται
3) Τρέχετε την εφαρμογή και διαλέγετε κάποιο παιχνίδι ( στην περίπτωση μου το destiny 2 )
4) Μετά η τηλεόραση σας ζητά να βάλετε τον λογαριασμό του steam.
5) Με την παραπάνω επιλογή παιχνιδιού ( εγώ δεν κατέχω κάποιο παιχνίδι για αυτό έβαλα κάποιο δωρεάν για να κάνω δοκιμή )
6) Σας μεταφέρει σε μια σελίδα αναμονής όπου κάνει αντιστροφή μέτρηση από το 400+ η αναμονή κρατάει περίπου μια ώρα δεν μηδενίζει κάπου όταν φτάσει 200 μπαίνεις και παίζεις !!!!!!!!!!!

Ο χρόνος που σε αφήνει να παίξεις είναι 1 ώρα και αυτό γιατί η εγγραφή είναι δωρεάν αν ανοίξουν οι συνδρομές κανονικά θα παίζεις χωρίς καμία καθυστέρηση τους τίτλους που κατέχεις στο STEAM !!!
Η δοκιμή πέτυχε και να πω την αλήθεια ενθουσιαστικά έπαιζα κανονικά λες και είχα κονσόλα συνδεδεμένη πάνω στην τηλεόραση :D






ALL GeForce NOW Games List

https://www.gfnlist.com/

FREE GeForce NOW Games List

https://www.gfnlist.com/free/
 
Last edited by a moderator:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Sony KD XG8096/8196 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ σκεφτόμουνα την xg9505 αλλά με θορύβησε το γεγονός του στεφανιού για αυτό αλλά και λόγω τιμής δεν προχώρησα. Εγώ τώρα έχω 55' 3d με edge led και παίζει άψογα τόσο στα μαύρα όσο και στα χρώματα. Επίσης φωτεινότητα καταπληκτική. Θα την δώ και αυτή. Το πάνελ είναι 100hz και VA?

μπορείς να κλείσεις και το local dimming και το frame dimming από το μενού όλων των sony τηλεοράσεων και έτσι να σταματήσουν οι τοπικές ή ολικές αυξομειώσεις φωτεινότητας.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Τους καλύτερους υπότιτλους για τεσταρισμα έχει το κανάλι του ALPHA καλύπτουν σχεδόν το 1/4 της οθόνης , χαχαχ
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Λόγω ότι βρίσκομαι πρώτο σπίτι σε μετασχηματιστή της ΔΕΗ και έχουμε στο ιστορικό 2 καμένες θήρες ETHERNET ( H τηλεόραση είναι κουμπωμένη πάνω σε ενσύρματο δίκτυο )
Έχω κάνει εγκατάσταση απαγωγο κρουστικών υπερτάσεων στο κεντρικό πίνακα και με την αγοράς της τηλεόρασης αποφάσισα να κάνω το ίδιο στην γραμμή του τηλ και στην κεραία της τηλεόρασης .( Η κρουστική υπέρταση δημιουργείτε από έμμεσο πλήγμα κεραυνού σε άμεσο πλήγμα πρέπει να υπάρχει αλεξικέραυνο και όλα τα παρακάτω )
Το βάζω ενημερωτικά στο ότι σίγουρα θα υπάρχει και κάποιος άλλος που πιάνει το χέρι του και έχει το ίδιο πρόβλημα ( σε πινάκα τζιζ μην τολμήσετε αν δεν έχετε ανάλογη εμπειρία ) αναφέρω ότι δεν είχα πτώση στην ταχύτητα VDSL μετά την εγκατάσταση ούτε πτώση στην ποιότητα της εικόνας .
Στον πίνακα έχει μπει OBO BETTERMANN , δίκτυο/ κεραία της Ελληνικής εταιρείας RAYCAP η οποία είναι κορυφή σε αυτόν το τομέα .
Την εγκατάσταση στον πίνακα την έχω κάνει πριν 2 χρόνια οπού τα άλλαξα όλα όταν μια μέρα βραχυκύκλωσε το πιστολάκι ( έσκασε ) στα χέρια μου και δεν έπεσε τίποτα ούτε ασφάλεια ούτε ρελε διαφυγής....... ( Ο ηλεκτρολόγος είχε βάλει ότι ποιο φτηνό έβρισκε μπροστά του )
Θα ήθελα και την γνώμη ενός ειδικού όσον αφορά την διατομή του καλωδίου που πηγαίνει στην γείωση επίσης με απασχολεί η παράλληλη όδευση με την γέφυρα στο δεξί τμήμα του πίνακα των ασφαλειών.

Ο Πίνακας

DSC_0040.jpg


τηλ- κεραία

DSC_1333.jpg
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Επίσης θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες με την τηλεόραση σε λειτουργία ( μου το έχουν ζητήσει ) το θέμα είναι με το κινητό μου οπού είναι παλαιάς κοπής ( μοντέλο 2013 ) όταν πάω κοντά στην τηλεόραση μαυρίζει το πλάνο .
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Φωτογραφίες σε κοντινή απόσταση σε απλό τηλεοπτικό , HD τηλεοπτικό , & 4κ youtube τα χρώματα ας πούμε ότι έχουν ένα 85% , η φωτογράφιση έγινε μεσημέρι με φως η κάμερα έπιασε ποιο πολλές αντανακλάσεις και κάποια πλάνα τα φώτισε ποιο πολύ θα ακολουθήσει και φωτογράφιση το βράδυ με υποτίτλους και τα σχετικά.

SD

DSCF3630.jpg

DSCF3631.jpg

DSCF3629.jpg


HD

DSCF3628.jpg

DSCF3627.jpg

DSCF3625.jpg

4K YOUTUBE

DSCF3650.jpg

DSCF3648.jpg

DSCF3634.jpg

DSCF3657.jpg

DSCF3649.jpg
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Με λίγο φως δεν μου εστίαζε η κάμερα ???? τα έσβησα όλα διορθώθηκε εν μέρη η εστίαση , έπαιξα λίγο με το white balannce γιατί τα άλλα δεν τα κατέχω κάποιες είναι υποφωτισμενες αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό.
Και στις 2 φωτογραφίσεις χρησιμοποιήθηκε τρίποδο και φωτογραφική μηχανή ( Δεν υπήρχε περίπτωση με το κινητό )

DSCF3789.jpg

DSCF3769.jpg

DSCF3761.jpg

DSCF3799.jpg

DSCF3824.jpg

DSCF3826.jpg

DSCF3827.jpg