Burn-In

Nik Zar

New member
15 April 2020
4
Καλό σας απόγευμα.
Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας για "burn-in".

Είναι μερικές ημέρες τώρα (περίπου μήνας) που αντιμετωπίζω πρόβλημα "burn-in"σε LG 65" (Oled) μοντέλο 2017.

Συγκεκριμένα μου παρουσιάζει το λογότυπο και τις "trailer bars" ενός σταθμού (Alpha).

Χρησιμοποίησα το "εργαλείο" απαλοιφής θορύβου, αλλά δεν υπήρξε γιατρειά.
Ακολούθησα την συμβουλή κάποιου φίλου να την αφήσω όλο το βράδυ σε συχνότητα με "χιόνια", αλλά και πάλι τίποτε.
Εγγύηση διετής, άραγε είμαι εκτός.
Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να επιχειρήσω;
Ευχαριστώντας εκ των προτέρων για την προσοχή/απάντησή σας.
Νίκος Γ. Ζαρίκος
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καλό σας απόγευμα.
Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας για "burn-in".

Είναι μερικές ημέρες τώρα (περίπου μήνας) που αντιμετωπίζω πρόβλημα "burn-in"σε LG 65" (Oled) μοντέλο 2017.

Συγκεκριμένα μου παρουσιάζει το λογότυπο και τις "trailer bars" ενός σταθμού (Alpha).

Χρησιμοποίησα το "εργαλείο" απαλοιφής θορύβου, αλλά δεν υπήρξε γιατρειά.
Ακολούθησα την συμβουλή κάποιου φίλου να την αφήσω όλο το βράδυ σε συχνότητα με "χιόνια", αλλά και πάλι τίποτε.
Εγγύηση διετής, άραγε είμαι εκτός.
Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να επιχειρήσω;
Ευχαριστώντας εκ των προτέρων για την προσοχή/απάντησή σας.
Νίκος Γ. Ζαρίκος

Μαλλον ειναι αργα. Αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι να μην χειροτερεψεις τα πραγματα κι αλλο.

Υποθετω πως

α) επαιζες τηλεοπτικο καναλι (alpha) για αρκετες ωρες σερι (πανω απο 4 ωρες) χωρις να κλεινεις την Tv.
β) επαιζες με Oled light πολυ δυνατα, τερμα φωτεινοτητα ή σχεδον τερμα
γ) και τα δυο παραπανω.

Αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι δυο πραγματα.

1) Οταν θα εχεις στατικα πλανα (μπαρες τηλεοπτικων, λογοτυπα κλπ) θα εχεις παντα χαμηλωμενο το κοντραστ και ειδικα το Oled light.
Το contrast στο 80-85 και το Oled light αναλογως αν βλεπεις μερα λη νυχτα κι αν υπαρχουν στατικα πλανα. Καπου στο 50-60 ειναι καλα.

2) Οταν η τηλεοραση θα συμπληρωνει 4 ωρες παιξιματος (με την μια ή τμηματικα) οταν την κλεισεις για 8-10 λεπτα πραγματοποιει μια λειτουργια οπου επαναφερει την φωτεινοτητα των Pixels. Προσπαθησε να μην την εχεις να παιζει σερι πολλες ωρες.
Για παραδειγμα: αν θες να δεις για 10 ωρες Tv αποψε, δες 4 ωρες, κλεισε τη για 10 λεπτα, υστερα ξανα ανοιξε τη και δες για 4 ωρες, κλεισε τη για 10 λεπτα και ξανα ανοιξε τη για να δεις αλλες δυο.
Την επομενη φορα θα θυμαται τις δυο τελευταιες ωρες και χρειαζεται να παιξει μονο αλλες δυο, ωστε οταν την κλεισεις να αρχισει το compensation cycle για να της κανει διορθωση.

Αν θες και για πληροφορηση των υπολοιπων ανεφερε αν μπορεις τα παρακατω, ωστε και οι υπολοιποι κατοχοι να ενημερωθουν για το Burn in ωστε να προσεξουν κι αυτοι.

α) Ποσες ωρες σερι επαιζες πριν την κλεισεις καθε φορα και ποσες ωρες συνολικα ημερησιως. ? (κατα προσεεγγιση μεσου ορου)
β) σε ποια τιμη ειναι το contrast και oled light ή αν δεν εχεις πειραξει τις ρυθμισεις, σε ποιο mode επαιζες. ? (ΕCO, cinema, αθλητισμος, χρηστης, ζωηροχρωμο κλπ)
 

Nik Zar

New member
15 April 2020
4
Αγαπητέ Werewolf καλό απόγευμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την βοήθεια.

Πράγματι έχω κάνει αυτά που λες, ιδιαίτερα το τελευταίο μήνα, για τηλε-εργασία (λόγω Covid-19).
Πιο παλιά, η χρήση της ήταν σε λογικά πλαίσια, με όχι παραπάνω από 5-6 ώρες τα Σαββατοκύριακα (Sports), ενώ τις υπόλοιπες ημέρες το πολύ 3-4 ώρες.

Όσον αφορά στις ρυθμίσεις, είναι είτε η μια κατάσταση είτε η άλλη (ταινίες / αθλήματα)
Α. contrast στο 81 - το Oled light στο 85 - φωτεινότητα στο 50 - Χρώμα στο 50
Α. contrast στο 100 - το Oled light στο 100 - φωτεινότητα στο 50 - Χρώμα στο 80

Απ' όσα μου λες στο μήνυμά σου, καταλαβαίνω ότι είναι ΧΑΛΙΑ !

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις οδηγίες σου για να μην χειροτερεύσει η κατάσταση.
Νίκος Γ. Ζαρίκος
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτο που βλεπεις ως φωτεινοτητα στις ρυθμισεις, αφορα την σταθμη μαυρου. Καπου στο 50 ειναι σωστο. Το αφηνεις εκει.
Το κοντραστ και oled light μην τα βαζεις στο 100.
Το κοντραστ κρατα το στο 80-85 οτι κι αν βλεπεις.
Το oled light ανοιξε το και στο 80-90 μονο στις ταινιες σε φωτεινο χωρο. Οταν ομως θα εχεις στατικα λογοτυπα μπαρες κλπ...το oled light οσο πιο χαμηλα μπορεις (50-60 οχι παραπανω)
Και οσο μπορεις να την κλεινεις οταν περασουν 4 ωρες και ενα λεπτο (για ενα δεκαλεπτο) για να τρεξει ο αλγοριθμος επαναρυθμισης των πιξελ.
Μετα ξανα ανοιξε τη αν θθλες για να συνεχισεις την θεαση.

Απο οσα ανεφερες την ζημια φαινεται να στην εκανε το 100 contrast και 100 oled light.
Γιατι απο οσο αναφερεις, δεν την κραταγες πολυ παραπανω απο 4 ωρες ανοιχτη σερι.

Δυστυχως η λειτουργια οπου αυτοματα αναγνωριζει τα στατικα λογοτυπα και τους μειωνει το φως κατα 20% μπηκε στις oled απο τα μοντελα του 2018. Λειτουργια η οποια βοηθησε παρα πολυ σε αυτη την ευαισθησια.