Αγορά Monitor για μίξη μουσικής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manos147

New member
2 January 2010
72
Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώ ακόμα μια φορά την βοήθεια σας, αυτή την φορά σχετικά με την επιλογή ηχείων για το pc μου.

Η χρήση θα είναι 80% μουσική μιξάρισμα τραγουδιών (ερασιτεχνικά) και spotify και 20% όλα τα υπόλοιπα.
Το Budget μου είναι μέχρι 200 και το δωμάτιο είναι γύρω στα 30τμ σοφίτα και παραλληλόγραμμο.

Απο την έρευνα που έχω κάνει μέχρι στιγμής έχω καταλήξει μεταξύ των 2 Presonus Eris E4.5 και Mackie CR5-X, αλλά προφανώς θα ήθελα και την δική σας άποψη.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι τα Presonus είναι μοντέλο του 2013, ενώ για τα Mackie γενικά στο ιντερνετ έχω διαβάσει οτι παρουσιάζουν προβλήματα (η σειρά CR, γιατί για την CRX δεν έχω βρει ουτε ενα review).

Επίσης, οι δυνατότητες παραμετροποίησης του ήχου που έχουν τα Presonus (Acoustic Space Control, MF Control, HF Control, Low Cut), έχουν νόημα σε αυτή την κατηγορία ηχείων ?

Τα ηχεία θα συνδεθούν πάνω στον Controler με RCA.

Ευχαριστώ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλως όρισες στην παρέα! :smile:
Σχετικά με το θέμα σου διεξάγεται ήδη μία συζήτηση σε διπλανό νήμα με το ίδιο θέμα που μπορείς να διαβάσεις.
Συμφωνώ μαζί σου για τη Mackie. Είναι καλή εταιρεία, αλλά όιχι σε όλα. (Έχω κονσόλα της Mackie πάντως! :D)
Θα σου προτείνω να κάνεις μία μικρή υπέρβαση. Αντί για το Eris E-4.5 να προτιμήσεις το Presonus Eris E-5 Είναι καλυτερο, πιο ολοκληρωμένο και με το 5,25" ιντσών Woofer του θα καλύψει καλυτερα το χώρο σου.

Μία άλλη πρόταση είναι τα Fostex PM0.4. Αναγνωρισμένη αξία. Αν μπορέσεις να τα βρεις.

Αν δεν μπορέσεις, η αμέσως επόμενη εναλλακτική είναι το νεώτερο μοντέλο Fostex PM0.4d.
 

manos147

New member
2 January 2010
72
Καλως όρισες στην παρέα! :smile:
Σχετικά με το θέμα σου διεξάγεται ήδη μία συζήτηση σε διπλανό νήμα με το ίδιο θέμα που μπορείς να διαβάσεις.
Συμφωνώ μαζί σου για τη Mackie. Είναι καλή εταιρεία, αλλά όιχι σε όλα. (Έχω κονσόλα της Mackie πάντως! :D)
Θα σου προτείνω να κάνεις μία μικρή υπέρβαση. Αντί για το Eris E-4.5 να προτιμήσεις το Presonus Eris E-5 Είναι καλυτερο, πιο ολοκληρωμένο και με το 5,25" ιντσών Woofer του θα καλύψει καλυτερα το χώρο σου.

Μία άλλη πρόταση είναι τα Fostex PM0.4. Αναγνωρισμένη αξία. Αν μπορέσεις να τα βρεις.

Αν δεν μπορέσεις, η αμέσως επόμενη εναλλακτική είναι το νεώτερο μοντέλο Fostex PM0.4d.


Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, το νήμα του φίλου (όπως και άλλα παρεμφερή) το είχα διαβάσει, παίζουμε όμως σε άλλο budget.

Θα ανοίξω λίγο την λίστα μου και θα ήθελα πάλι την γνώμη σου.


Τα τελευταία ξεφεύγουν, αλλά διάβασα πολύ καλά λόγια σε κάποιο thread εδώ (δεν θυμάμαι σε ποιο) και είπα να τα συμπεριλάβω.
Γενικά βλέπω ότι προτιμάται οι bi-amplified λύσεις (2 ενισχυτές ανά ηχείο) πχ PM0.4, ERIS E-5, JBL, απλά σε αυτά δεν μου αρέσει η ιδέα οτι έχουν τα volume knobs στο πίσω μέρος και to οτι πρέπει να ρυθμίζεις ξεχωριστά το κάθε ηχείο.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Θα τα εχεις παντα στο max και θα παιζεις την ενταση απο το master της κονσολας.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Φαντάζομαι ότι αυτό το έχεις τσεκάρει, με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά..

https://youtu.be/XTabG5txQUw

Την ένταση την ελέγχεις από τον κοντρολερ και τα σβήνεις από το .......πολύμπριζο (τιποτα δεν παθαίνουν...χρόνια το κάνω, αν και αναδεικνύεται σφόδρα ....οπότε με δική σου ευθύνη :music-smiley-005: )

Πάντως να ξέρεις ότι το ιδανικό είναι η σύνδεση να είναι από rca σε rca (unbalanced) ή xlr-trs σε xlr-trs (balanced).
Πολλές φορές (οταν δεν μπορω να κανω αλλιώς) ΔΕΝ το τηρώ χωρίς κανένα πρόβλημα στον ήχο, απλά έχε το στο μυαλό σου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Οπου "αναδεικνύεται" βάλε το σωστό "αντενδείκνυται " !!

(μαμώ το αυτόματο πληκτρολόγιο :smash: )
 

manos147

New member
2 January 2010
72
Φαντάζομαι ότι αυτό το έχεις τσεκάρει, με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά..

https://youtu.be/XTabG5txQUw

Την ένταση την ελέγχεις από τον κοντρολερ και τα σβήνεις από το .......πολύμπριζο (τιποτα δεν παθαίνουν...χρόνια το κάνω, αν και αναδεικνύεται σφόδρα ....οπότε με δική σου ευθύνη :music-smiley-005: )

Πάντως να ξέρεις ότι το ιδανικό είναι η σύνδεση να είναι από rca σε rca (unbalanced) ή xlr-trs σε xlr-trs (balanced).
Πολλές φορές (οταν δεν μπορω να κανω αλλιώς) ΔΕΝ το τηρώ χωρίς κανένα πρόβλημα στον ήχο, απλά έχε το στο μυαλό σου.

Ναι το έχω δει το βίντεο αλλά όχι με ακουστικά, όποτε δεν το θεώρησα αντιπροσωπευτικό. Έχω ξεμείνει από ηχεία σπίτι δυστυχώς έχω όμως τα HDJ-1000 όποτε θα το ακούσω με αυτά.

Η λύσεις που πρότεινες για το άνοιξε κλείσε είναι καλή απλά ξέρεις ιδανικά θα ήθελα να έχω πιο «καθαρές» λύσεις. Βέβαια αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στον ήχο θα έκανα τον συμβιβασμό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ώπα φίλε μου....μόνο με ακουστικά θα κάνεις σωστή δουλεια.
Ενας τύπος μάλιστα ,πριν βάλει μουσική στα συγκριτικά του το γραφει και το αναφέρει "αυστηρά "........... "βάλτε ακουστικα".

Να σου πω ...μην είσαι τεμπελάκος σαν και μένα.:D
Αν δεν είναι απαραίτητο λόγω τοποθέτησης, σήκω απο την καρέκλα και κλείνε τα κανονικά.
Εγώ από βαρεμάρα το κάνω!

Και ναι ..αξίζει ο κόπος ,αν είναι να έχεις σημαντικά καλύτερη ποιότητα
Μακάρι να είχαν τα χειριστήρια όπου μας βόλευε, αλλά......
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, το νήμα του φίλου (όπως και άλλα παρεμφερή) το είχα διαβάσει, παίζουμε όμως σε άλλο budget.

Θα ανοίξω λίγο την λίστα μου και θα ήθελα πάλι την γνώμη σου.


Τα τελευταία ξεφεύγουν, αλλά διάβασα πολύ καλά λόγια σε κάποιο thread εδώ (δεν θυμάμαι σε ποιο) και είπα να τα συμπεριλάβω.
Γενικά βλέπω ότι προτιμάται οι bi-amplified λύσεις (2 ενισχυτές ανά ηχείο) πχ PM0.4, ERIS E-5, JBL, απλά σε αυτά δεν μου αρέσει η ιδέα οτι έχουν τα volume knobs στο πίσω μέρος και to οτι πρέπει να ρυθμίζεις ξεχωριστά το κάθε ηχείο.
Λίγο-πολύ ισχύουν, όσα έγραψα παραπάνω. Τελικά μέχρι ποιό ποσόν είσαι διατεθειμένος να φτάσεις;

Αν δεν βιάζεσαι πολύ, δηλαδή εδώ και τώρα, το καλύτερο είναι να περιμένεις λίγο και να ακούσεις ο ίδιος στις αντιπροσωπείες και στα καταστήματα τα ηχεία που σ' ενδιαφέρουν.
 

manos147

New member
2 January 2010
72
Λίγο-πολύ ισχύουν, όσα έγραψα παραπάνω. Τελικά μέχρι ποιό ποσόν είσαι διατεθειμένος να φτάσεις;

Αν δεν βιάζεσαι πολύ, δηλαδή εδώ και τώρα, το καλύτερο είναι να περιμένεις λίγο και να ακούσεις ο ίδιος στις αντιπροσωπείες και στα καταστήματα τα ηχεία που σ' ενδιαφέρουν.

Η αλήθεια είναι πως δεν τα καίγομαι, απλά τώρα με τρώει γιατί υπάρχει παραπάνω ελεύθερος χρόνος από το συνηθισμένο.

Το ποσό παραμένει στα 200 +-20 αλλά αν υπάρχει κάτι που να διαφέρει σημαντικά σε απόδοση θα το σκεφτώ σοβαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Κάπου το ένα είναι καλύτερο κάπου χειρότερο .
Πάρε ότι αρέσει στα αυτιά σου.
Εσύ θα τα ακούσεις,εσύ θα ζεις μαζί τους,οχι αυτός που στα προτείνει.
Είχα ηχεία που φίλος απορούσε πως ανέχομαι τον ηχο τους και γω απορούσα πως είναι δυνατόν να μην του αρέσουν.
Ο ήχος και καθαρά υποκειμενική αντίληψη.

Σκοτωνόμαστε με τον γαμπρό μου για τα μπάσα.
Δεν μπορεί να τα ανεχτεί...τον πιάνει εκνευρισμός .
Εμένα πάλι με εξιτάρουν.
Εχει τα ΑS s37 και όταν είχε ένα παλιό ενισχυτή με ενσωματωμένο eq έπαιζαν τα φουκαριάρικα σαν τενεκέδες .
Ρε βάλε λίγα μπάσα,έλεγα.....μια χαρά ειναι ετσι,απαντούσε.
Έφευγα μιά ώρα αρχιτερα!
Ευτυχώς τον έκαψε τον ρημαδιασμενο και του έχω δανείσει ενα δικό μου, που δεν έχει ούτε μπάσα ούτε πρίμα.
Επιτέλους έπαιξαν τα ηχεία του.
Βέβαια γκρίνιαζε για τα μπάσα, αλλά σιγά συνήθισε τον καλό ηχο και τώρα ούτε που το αναφέρει.
Φαντάσου τώρα να έπερνες γνώμες για ηχεία που ποτέ δεν έχεις ακούσει,από μένα και από αυτόν!
Για πες μου τι αγορά θα έκανες?
 

SchumiGr

Established Member
29 July 2010
211
Σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Κάπου το ένα είναι καλύτερο κάπου χειρότερο .
Πάρε ότι αρέσει στα αυτιά σου.
Εσύ θα τα ακούσεις,εσύ θα ζεις μαζί τους,οχι αυτός που στα προτείνει.
Είχα ηχεία που φίλος απορούσε πως ανέχομαι τον ηχο τους και γω απορούσα πως είναι δυνατόν να μην του αρέσουν.
Ο ήχος και καθαρά υποκειμενική αντίληψη.

Σκοτωνόμαστε με τον γαμπρό μου για τα μπάσα.
Δεν μπορεί να τα ανεχτεί...τον πιάνει εκνευρισμός .
Εμένα πάλι με εξιτάρουν.
Εχει τα ΑS s37 και όταν είχε ένα παλιό ενισχυτή με ενσωματωμένο eq έπαιζαν τα φουκαριάρικα σαν τενεκέδες .
Ρε βάλε λίγα μπάσα,έλεγα.....μια χαρά ειναι ετσι,απαντούσε.
Έφευγα μιά ώρα αρχιτερα!
Ευτυχώς τον έκαψε τον ρημαδιασμενο και του έχω δανείσει ενα δικό μου, που δεν έχει ούτε μπάσα ούτε πρίμα.
Επιτέλους έπαιξαν τα ηχεία του.
Βέβαια γκρίνιαζε για τα μπάσα, αλλά σιγά συνήθισε τον καλό ηχο και τώρα ούτε που το αναφέρει.
Φαντάσου τώρα να έπερνες γνώμες για ηχεία που ποτέ δεν έχεις ακούσει,από μένα και από αυτόν!
Για πες μου τι αγορά θα έκανες?

η πεμπτουσια επιλογης ηχειων σ ενα ποστ :SFGSFGSF:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Και δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα!
Πάμε και στα δικά μου.

Σε μια κρίση παλαβομάρας ,τα ξήλωσα όλα, πούλησα τα ηχεία μου (Audio spectrum Ερμης....αυτα που δεν αρεσαν στον φίλο μου!), χρησιδανεισα σε φίλους και συγγενείς ότι περίσσευε και έμεινα με προ τελικό και τις απαραίτητες πηγές.
Βγήκα στη γύρα για ηχεία, άνοιξα και ένα τοπικ εδώ μέσα για συμβουλές και τελικά με τα πολλά κατέληξα ,στα Dali που όλοι, έλεγαν τα καλύτερα
Φυσικά πηγα και τα άκουσα σε ένα μαγαζί ,ΑΛΛΑ σε άλλο χώρο και με άλλα μηχανήματα.
Συμπαθητικά μου ακούστηκαν ,τα είχε και σε προσφορά το MM ,τα αγόρασα και....μαντέψτε!
ΟΥΔΈΠΟΤΕ έπαιξαν, έτσι όπως τα είχα ακουσει στο μαγαζί!
Πότε μου δεν τα χώνεψα.
Θα τα δείτε, εν καιρώ, στις αγγελίες.
Απλά,άλλη μια ατυχή στιγμή στην προσωπική μου καριέρα:flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Και δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα!
Πάμε και στα δικά μου.

Σε μια κρίση παλαβομάρας ,τα ξήλωσα όλα, πούλησα τα ηχεία μου (Audio spectrum Ερμης....αυτα που δεν αρεσαν στον φίλο μου!), χρησιδανεισα σε φίλους και συγγενείς ότι περίσσευε και έμεινα με προ τελικό και τις απαραίτητες πηγές.
Βγήκα στη γύρα για ηχεία, άνοιξα και ένα τοπικ εδώ μέσα για συμβουλές και τελικά με τα πολλά κατέληξα ,στα Dali που όλοι, έναν τα καλύτερα
Φυσικά πηγα και τα άκουσα σε ένα μαγαζί ,ΑΛΛΑ σε άλλο χώρο και με άλλα μηχανήματα.
Συμπαθητικά μου ακούστηκαν ,τα είχε και σε προσφορά το MM ,τα αγόρασα και....μαντέψτε!
ΟΥΔΈΠΟΤΕ έπαιξαν, έτσι όπως τα είχα ακουσει στο μαγαζί!

Θα τα δείτε, εν καιρώ, στις αγγελίες.
Απλά,άλλη μια ατυχή στιγμή στην προσωπική μου καριέρα:flipout:

θύμισέ μου ποιά Dali είναι;;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Έλα ντε !
Μάλλον τα zensor 3.

ααααα...!!
πολυ καλο ηχειο ρε συ..!!
τα εχεις ο αδερφος μου με ενα Marantz πανω σε βασεις και σκοτωνουν.!!
ειδικα για την κατηγορια τους και το μεγεθος τους,το μπασο που ζητας ειναι σε πολυ καλα επιπεδα..

απλη αναφορα εκανα ...μην κανουμε το νημα του ανθρωπου :guitarist:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Από τους Ερμήδες στα Zensor?
Από Δήμαρχος Κλητήρας! :eviltongue:

@mdvq
Καλά, με τι ηχεία ακούς τώρα; Με τα Μπουμ-Μπουμ; (!) [Δηλαδή Boombox?] :blink:

Υ.Γ. Προς άρση κάθε παρεξήγησης δεν έχω τίποτα μέ τα Zensor, ούτε την παραμικρή πρόθεση να τα απαξιώσω, αλλά πως να το κάνουμε, οι Ερμήδες είχαν και μία περιωπή! :grandpa:

Υ.Γ.2 Καλή Ανάσταση Δικάναλοι φίλοι μου! :guitarist:
 

manos147

New member
2 January 2010
72
Σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές.
Κάπου το ένα είναι καλύτερο κάπου χειρότερο .
Πάρε ότι αρέσει στα αυτιά σου.
Εσύ θα τα ακούσεις,εσύ θα ζεις μαζί τους,οχι αυτός που στα προτείνει.
Είχα ηχεία που φίλος απορούσε πως ανέχομαι τον ηχο τους και γω απορούσα πως είναι δυνατόν να μην του αρέσουν.
Ο ήχος και καθαρά υποκειμενική αντίληψη.

Σκοτωνόμαστε με τον γαμπρό μου για τα μπάσα.
Δεν μπορεί να τα ανεχτεί...τον πιάνει εκνευρισμός .
Εμένα πάλι με εξιτάρουν.
Εχει τα ΑS s37 και όταν είχε ένα παλιό ενισχυτή με ενσωματωμένο eq έπαιζαν τα φουκαριάρικα σαν τενεκέδες .
Ρε βάλε λίγα μπάσα,έλεγα.....μια χαρά ειναι ετσι,απαντούσε.
Έφευγα μιά ώρα αρχιτερα!
Ευτυχώς τον έκαψε τον ρημαδιασμενο και του έχω δανείσει ενα δικό μου, που δεν έχει ούτε μπάσα ούτε πρίμα.
Επιτέλους έπαιξαν τα ηχεία του.
Βέβαια γκρίνιαζε για τα μπάσα, αλλά σιγά συνήθισε τον καλό ηχο και τώρα ούτε που το αναφέρει.
Φαντάσου τώρα να έπερνες γνώμες για ηχεία που ποτέ δεν έχεις ακούσει,από μένα και από αυτόν!
Για πες μου τι αγορά θα έκανες?

Καλημέρα και Χρόνια πολλά, κατ αρχάς να πω οτι συμφωνώ με αυτό που λες.
Αλλά το θέμα μου είναι απο τα 100 διαθέσιμα μοντέλα που υπάρχουν στην αγορά να καταλήξω σε 2-3 που θεωρούνται οτι είναι τα industry standar (βάσει budget & κατηγορίας) και να πάω να ακούσω αυτά.
Είναι προφανές οτι οι προτιμήσεις αλλάζουν καθώς το κάθε αυτί και χώρος είναι διαφορετικός, αλλά άλλο να ψάχνεις να ακούσεις 10-15 μοντέλα και άλλο να πας να ακούσεις 3-4.
Επίσης, μέσα απο συμβουλές μπορείς να καταλάβεις πως αυξάνοντας το budget 10-20% μπορείς να πας σε κάτι πραγματικά καλύτερο.