Μετά την ZYX bloom τι???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλημέρα,

μετά από έξι χρόνια συμβίωσης με ZYX bloom, να την αποχωριστώ. Στο μυαλό μου έχω τις εξής κεφαλές:

1) zyx 100 ultimate
2) Hana mc low
3) Benz REF 3 MR

Θα κουμπώσουν σε ένα Thorens TD 810 με RB300. To phono είναι ένα ASR mini basis exclusive.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Πάσχα
[h=5][/h]
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
πόσες ώρες περίπου έχει γράψει; την βαρέθηκες Καρλίτο ή έπεσε η απόδοση;
ρωτάω γιατί έχω κεφαλές πολύ πιο παλιές απο 6ετία και παίζουν μια χαρά!
η αποστολή στο εργοστάσιο για ρετίπ και τα σχετικά δεν σε ενδιαφέρει;
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
πόσες ώρες περίπου έχει γράψει; την βαρέθηκες Καρλίτο ή έπεσε η απόδοση;
ρωτάω γιατί έχω κεφαλές πολύ πιο παλιές απο 6ετία και παίζουν μια χαρά!
η αποστολή στο εργοστάσιο για ρετίπ και τα σχετικά δεν σε ενδιαφέρει;

Αγαπητέ Vlad δεν ξέρω πόσες ώρες έχει ακριβώς. Υπολογίζω καμία 400. Η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι παραπάνω. Μου κάνει κάτι περίεργα χρατσ χρουτσ, εκεί που δεν έκανε. Επίσης λόγο καραντίνας να μου την έχει βαρέσει. Είσαι και μακρυά, για να έρθεις να ακούσεις.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Αγαπητέ Vlad δεν ξέρω πόσες ώρες έχει ακριβώς. Υπολογίζω καμία 400. Η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι παραπάνω. Μου κάνει κάτι περίεργα χρατσ χρουτσ, εκεί που δεν έκανε. Επίσης λόγο καραντίνας να μου την έχει βαρέσει. Είσαι και μακρυά, για να έρθεις να ακούσεις.

σε όλους τους δίσκους τα χρατσ χρουτσ;;

edit.. και 1000 ώρες να είχε, λίγες είναι ακόμα..
αλλά η Ref είναι ..πειρασμός..
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Καλημέρα,

μετά από έξι χρόνια συμβίωσης με ZYX bloom, να την αποχωριστώ. Στο μυαλό μου έχω τις εξής κεφαλές:

1) zyx 100 ultimate
2) Hana mc low
3) Benz REF 3 MR

Θα κουμπώσουν σε ένα Thorens TD 810 με RB300. To phono είναι ένα ASR mini basis exclusive.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Πάσχα
[h=5][/h]

Τα μοντέλα Hana ποια είναι ακριβώς? Hana EL, SL, ML

Η benz είναι η Benz Micro Reference S ?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
H πρότασή μου είναι αυτή που έχω τώρα η Audio technica AT-33SA. Εξαιρετικό value for money. Έχω το ίδιο phono.
Από αυτές που αναφέρεις ψηφίζω Hana SL. Οι Zyx έχουν ξεφύγει σε τιμές. Δεν ήταν ποτέ vfm έτσι κι αλλιώς.
Από τις benz μόνο την glider έχω ακούσει.
μην δώσεις πάνω από 1000άρικο για κεφαλή.
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Για Hana έλεγα την ML - Low Output αλλά δεν την έχω ακούσει. Έχει κανένας εμπειρία από Hana? Δεν έχω ακούσει ούτε Audio Technica.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Ο RB 300 περιορίζει τις επιλογές στις κεφαλές. Δες στο site της ortofon https://www.ortofon.com/hifi/?categoryId=1451&subCategoryId=1457 τουλάχιστον μέχρι που περίπου μπορείς να πας. Θέλει να βαλεις και spacer στο βραχιονα.

Για τη Hana ML δες https://avclub.gr/forum/showthread.php/170498-Η-μικρή-κυρία-Hana-ML

Επομένως ο RB300 δεν δέχεται αρκετά ποιοτικές κεφαλές. Να αλλάξω βραχίονα και όχι να πάω σε καλύτερη κεφαλή. Αν θέλω καινούργια κεφαλή το οικονομικό όριο είναι 700 το max.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν είναι κρίμα να πληρώσεις για κάτι και να μην αξιοποιείται στο έπακρο? Σημαντικό ρόλο παίζει και το προφίλ του διαμαντιού. Μια βελόνα shibata είναι σαφώς ανώτερη της ελλειπτικής.

Πολλές φορές συμβαίνει να αλλάζουμε μέρη του συστήματος που είναι πιο εύκολο να αλλαχτούν όπως π.χ. καλώδια ή κεφαλές κι όχι π.χ ηχείαμ χωρίς να είμαστε σίγουροι για το ποιος είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στο σύστημά μας.

π.χ.με το να ανακαλωδιώσεις έναν RB 300 δε σημαίνει ότι θα γίνει π.χ. SME 309 ως εκ θαύματος.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Μετά την ZYX bloom τι???

Ο RB 300 περιορίζει τις επιλογές στις κεφαλές. Δες στο site της ortofon https://www.ortofon.com/hifi/?categoryId=1451&subCategoryId=1457 τουλάχιστον μέχρι που περίπου μπορείς να πας. Θέλει να βαλεις και spacer στο βραχιονα.

Για τη Hana ML δες https://avclub.gr/forum/showthread.php/170498-Η-μικρή-κυρία-Hana-ML

Αν θυμάμαι καλά το πικαπ του Carlos εχει vta adjuster .
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Μετά την ZYX bloom τι???

Ο RB 300 περιορίζει τις επιλογές στις κεφαλές.

H μεταβαση απο εναν rega rb300 σε κατι καθ'ολα καλυτερο, ηταν για μενα μια απο τις δυσκολοτερες αποφασεις που πηρα για δικα μου πικαπ και κεφαλες.
Αλλου ψαχνομουνα,και αλλου κατεληξα. Δεν το θεωρω τοσο ευκολο οσο πιθανον να φαινεται. Διατηρω ακομη εναν rega rb303 για να ξερω που παει η καθε "αναβαθμιση" που μπορει να εχω υπ'οψιν να κανω.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μετά την ZYX bloom τι???

Σωστά θυμάσαι αγαπητέ

Ολα τα thorens που ερχονταν με rega βραχιονες ειχαν vta adjuster της thorens.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αφού είναι θέμα 'βαρέματος',ίσως η αλλαγή στον ήχο που θα πάρεις από μια Audio Technica,σε καλύψει.
Υπάρχουν σε καλές τιμές ακόμα και αυτό το 'άνοιγμα' ψηλά ,το πεθύμησα και μαζεύω για την..επιστροφή.

Έχω ακούσει να λένε γι αυτήν,ενώ είχα τις 09 ML.

https://www.audio-technica.com/cms/cartridges/87df786f71840bb9/index.html

Νομίζω και Ευρώπη θα την βρεις σε καλή τιμή.

Επίσης και η παρακάτω έχει καλά σχόλια απ την Βρετανική αγορά.

https://www.audio-technica.com/cms/cartridges/0c0d20ec3016ba5a/index.html

Πιστεύω ότι θα δώσει στον RB 300 έξτρα αέρα ... ψηλά.
Βάλε στην λίστα και Jico,(δεν θυμάμαι μοντέλο,αλλά στο 1000άρικο).που μπορείς ν ακούσεις Αθήνα,αλλά τέτοια ώρα..τ'ετοια λόγια
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Πάντως οι zyx είναι πολύ καλές κεφαλές. Γιατί δεν χρησιμοποιείς test δίσκο να δεις την κατάσταση της?
Η κεφαλή και τα ηχεία έχουν την μεγαλύτερη επίδραση στον αναπαραγόμενο ήχο.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Για την Hana ML μόνο καλά μπορώ να πώ. Την έχω ένα μήνα τώρα. Και αντικατέστησε την Ortofon Cadenza Black. Οι δυο κεφαλές είναι αρκετά διαφορετικές στην παρουσίαση τους, οπότε η σύγκριση είναι λίγο δύσκολη. Στο σύνολο προτιμώ την Hana. Με κάνει να ευχαριστιέμαι τη μουσική περισσότερο.

Η Hana είναι πιο γεμάτη (ίσως όχι τόσο δυναμική όσο η Ortofon, αλλά αυτό παίζει ανάλογα με το δίσκο), διαβάζει καλύτερα στα εσωτερικά κομμάτια, και κερδίζει στη μεσαία περιοχή, ιδίως στα έγχορδα. Με την Hana ακούω ευχάριστα σχεδόν ό,τι έχω από rock (prog, hard, classic κτλ), πράγμα που δεν συνέβαινε με την Ortofon. Επίσης καταλαβαίνω καλύτερα τους στίχους και φαίνεται να έχει καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Την προτιμώ σίγουρα στο κόντρα μπάσο. Ως προς θόρυβο επιφανείας όπως και η Cadenza είναι απίστευτα ήσυχη.

Zyx έχω ακούσει μόνο σε εκθέσεις. Η εντύπωση μου είναι ότι ηχητικά είναι προς την πλευρά της Ortofon, αλλά μπορεί να κάνω πέρα για πέρα λάθος. Δεν τις έχω ακούσει σωστά.
Τον RB300 δεν θα τον υποτιμούσα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλύτεροι, αλλά κι αυτός δεν είναι κακός. Κάνει τη δουλειά αξιοπρεπέστατα με αρκετά καλές κεφαλές. Έχω ακούσει ή τον 300 ή τον 250 (Moth upgrade) με Dynavector XX2 ΜΚΙΙ και ο συνδυασμός είναι πολύ δυνατός. Με άλλο βραχίονα μπορεί να έπαιζε πολύ καλύτερα, αλλά κι αυτό που δίνει με τον Rega είναι σκέτη απόλαυση.