Samsung 65MU9002 πρόβλημα

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Παιδες καλημερα και Καλό Πάσχα.
Έχω μια Samsung 65MU9002 αγορασμένη από Πλαίσιο Ευκαρπίας Θεσσαλονίκη στις 11-5-2018 με 5ετή εγγύηση (ευτυχώς)
Από χθες Μ.Πέμπτη 16-4-2020 η τηλεόραση εμφάνισε κάτι έντονα άσπρα σημαδάκια και μία έντονη άσπρη γραμμή. Δείτε φώτο.
Τι μπορεί να είναι;
Πως το διαχείρίζομαι;
 

Attachments

  • IMG_20200417_093831.jpg
    IMG_20200417_093831.jpg
    42.8 KB · Views: 310

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Δειτε αυτα τα ασπρα στιγματα και ιδιαιτερα στο κατω μερος που ειναι σα σχισιμο με μαχαιρι.
 

Attachments

  • IMG_20200418_004253b.jpg
    IMG_20200418_004253b.jpg
    123.2 KB · Views: 269

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Παίδες ακούστε να πάθετε εγκεφαλικό.
Η τηλεόραση πήγε στην Αθήνα στην samsung και στις 26-5 αλλάχτηκε το πάνελ.
Σήμερα στις 30-5 την παρέλαβα από τον courier και το πάνελ είναι κατεστραμμένο. Δείτε φωτό.
aa13a188cdbeb55a7bdb5b907355bf07.jpg
7d64633c8547d5bad8802f54dd0194f3.jpg


Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Re: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Κρίμα πολύ, τελικά τι έκανες με το θέμα σου?Βρήκες άκρη?
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Μίλησα με το Πλαίσιο όπου από εκεί αγοράστηκε και μου είπαν θα έρθει courier να την παραλάβει για να την ελέγξουν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Re: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Πιστεύω δε θα χεις πρόβλημα με το πλαίσιο!Ενημερωσέ μας για το τι έγινε να ξέρουμε..
 

tamo

New member
27 April 2011
16
Παίδες ακούστε να πάθετε εγκεφαλικό.
Η τηλεόραση πήγε στην Αθήνα στην samsung και στις 26-5 αλλάχτηκε το πάνελ.
Σήμερα στις 30-5 την παρέλαβα από τον courier και το πάνελ είναι κατεστραμμένο. Δείτε φωτό.
aa13a188cdbeb55a7bdb5b907355bf07.jpg
7d64633c8547d5bad8802f54dd0194f3.jpg


Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

επρεπε να κανεις αρνιση παραπαβεις και πισω οχι να το παραλαβεις
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Και πως να το κάνει αυτό? Να καθίσει ο άνθρωπος που την έφερε να περιμένει να τη βάλει σε λειτουργία? Από τη μια έχεις δίκιο έτσι πρέπει αλλά ποιος φαντάζεται τέτοια ζημιά?
 

tamo

New member
27 April 2011
16
Re: Απάντηση: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Και πως να το κάνει αυτό? Να καθίσει ο άνθρωπος που την έφερε να περιμένει να τη βάλει σε λειτουργία? Από τη μια έχεις δίκιο έτσι πρέπει αλλά ποιος φαντάζεται τέτοια ζημιά?

ναι ο άνθρωπος πρέπει να περιμένει για έλεγχο ...και εσείς να ελεξεται και μετά άρνηση παραλάβεις ,,,,ενημ ο κούριερ την αντιπροσωπία και θα τα βρουν μεταξύ τους ...και εσύ με καινούρια τηλεόραση έτσι είναι η κάνονες ,,,,τωρα εσείς που θα βρείτε το δίκιο σας .... αυτά συμβαίνουν σε όλους άπλα εσύ έχεις δίκιο ώμος τώρα είναι ιστορία
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν παιδιά. Την τηλεόραση την φέρνει courier. Εγώ για να στήσω την τηλεόραση στο σπίτι μου θέλω περίπου 20 λεπτά τουλάχιστον. O courier έξω από την πόρτα μου τόσο χρόνο απλα δεν περιμενει. Το πλαίσιο αν θέλει να είναι σωστό να μην μου στέλνει courier αλλα να την στέλνει το ίδιο με υπαλλήλους του. Δλδ για να καταλάβω όταν την αγόρασα γιατί μου την έφεραν στο σπίτι 2 υπάλληλοι ενώ όταν χάλασε ήρθε να την παραλάβει ένας και το τονιζω ένας courier ο οποίος μόνος του δεν μπορούσε να την κουβαλήσει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Σήμερα μίλησα με πλαίσιο στην Αθήνα και μου είπαν ότι η τηλεόραση χτυπήθηκε κατά την μεταφορά και ότι θα την φτιάξουν και να μην ανησυχώ. Άντε να δούμε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Re: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Ε θα γίνει η δουλειά σου, κρίμα η ταλαιπώρια βέβαια, το πλαίσιο άμα είπε έτσι θα τη φτιάξει..απλά βάλτην σε λειτουργία και κάνε τσεκ γενικώς...
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Σε συνεχεια σχετικα με το σπασμενο πανελ της τηλεόρασης, σημερα 26-6-2020 μου τηλεφωνησαν απο το Πλασιο και μου ειπαν οτι αλλάχτηκε η οθονη ολοκληρη (τι σημαινει αυτο τωρα, δεν ξερω) στα πλαισια της εγγυησης και απο εβδομαδα θα μνου την στείλουν.
(
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Samsung 65MU9002 πρόβλημα

Παιδες δειτε να κλαψετε
11-7-2020 ηρθε η τηλεοραση μετα; απο 2η φορα επισκευης (αλλαγη πανελ και επισκευη Led Bars) ειναι η εκθεση του τεχνικου της Samsung.

Η τηλεόραση μεταφέρθηκε μέσα στο σπίτι μου, στο σαλόνι μου. Αφού ανοίχτηκε και μπήκε σε λειτουργία, όπως θα δείτε στις φωτογραφίες η τηλεόραση κάτω δεξιά είναι χτυπημένη.
1) Το μεταλλικό frame είναι παραμορφωμένο.
2) Το πίσω καπάκι κάτω δεξιά δεν έχει κλείσει σωστά και με ασφάλεια. είναι ανοιχτό και φαίνεται από μέσα το φως.
3) Από μπροστά και κάτω δεξιά το πάνελ εσωτερικά δεν είναι σωστά τοποθετημένο, υπάρχει κενό (θα το δείτε στις φωτογραφίες ότι κάτι δεν είναι σωστό).
4) Η οθόνη ολόκληρη μπροστά έχει σημαδάκια (είναι εσωτερικά).

Τι κανω; Παρακαλω βοηθειστε.

11-7-2020 (10).jpg11-7-2020 (7).jpg11-7-2020 (3).jpg
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έκαναν τσαπατσούλικη δουλειά και δεν μπήκαν καν στο κόπο να την ελέγξουν πριν στη στείλουν. Επικοινώνησε απευθείας με τη Samsung και στείλε και τις φωτογραφίες. Αν από τη Samsung δεν δεις ανταπόκριση καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή με κοινοποίηση στη Samsung.
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Μίλησα σήμερα με το Πλαίσιο στα κεντρικά και αιτηθηκα αντικατάσταση τηλεόρασης. Μου είπαν ότι η Samsung θα αποφασίσει για την αντικατάσταση και όχι το Πλαίσιο. Μίλησα αμέσως με την Samsung στην Αθήνα και αιτηθηκα αντικατάσταση. Το αίτημα μου καταχωρήθηκε και περιμένουν την ίδια την τηλεόραση να την ελέγξουν και να αποφασίσουν. Ωχ λέω Θες μου. Έμπλεξα.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Νεότερα. Επειδή έχουν περάσει τα 2 χρόνια εγγύησης (την έχω 26 μήνες) η Samsung δεν κάνει αντικατάσταση. Και επισκευή θέλει να χρεωθώ το κόστος. Εγώ έχω 5ετη εγγύηση από το Πλαίσιο. Το Πλαίσιο θα την πάει στην Samsung για επισκευή με δικά του έξοδα. Αλλά δεν μου την αντικαθιστούν. Πόσες φορές πρέπει να υποστώ επισκευή στην επισκευή, μια τηλεόραση 65" να πηγαινοέρχεται Θεσσαλονίκη Αθήνα;

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
"Έτσι αρχικά ο καταναλωτής οφείλει να ζητήσει την επισκευή του προϊόντος και εφόσον αυτή δεν είναι δυνατή ή ο προμηθευτής την καθυστερεί υπερβολικά δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με άλλο, εφόσον υπάρχουν και άλλα ίδια προϊόντα και τέλος, να δηλώσει υπαναχώρηση από τη σύμβαση. Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή επισκευή ή η αντικατάσταση των προϊόντων."

www.newlaw.gr/gr/cms_articles/art_new?id=205
https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

Αν τη τηλεόραση που θα επισκευάσουν σου τη ξαναφέρουν στο ίδιο χάλι ή δεν είσαι ευχαριστημένος από την εικόνας της τότε να αιτηθείς αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων.

Μπορεί να σου προτείνουν ως τηλεόραση αντικατάστασης μια πολύ χαμηλότερης αξίας από αυτή που έχεις. Να γνωρίζεις πως τα νέα μοντέλα της Samsung ακόμα και οι κορυφαίες σειρές δεν έχουν τη ποιότητα που είχαν οι παλαιότερες. Καλύτερα να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω ώστε να επιλέξεις εσύ ποια τηλεόραση θέλεις.
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Η τηλεόραση είναι πακεταρισμενη στο κουτι της και περιμένω την apeedex να την παραλάβει να την στείλει Αθηνα. 10η μέρα τώρα και η τηλεόραση είναι ακόμα σπίτι μου. Χθες 23 Ιουλίου ήρθε η speedex και ο οδηγός μόλις είδε το κουτι συνειδητοποίησε ότι δεν χωράει στο φορτηγάκι του το οποίο ήταν γεμάτο πακέτα. Και φεύγει χωρίς κουβέντα και δεν έχει φανεί. ενημερώνω το Πλαίσιο το οποίο λέει θα το τακτοποιεισει αλλά οι ρυθμοί είναι χελώνας. Συνεχώς τακτοποιεί και συνεχώς δεν έχουμε αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Εγώ παιδιά είμαι από Θεσσαλονίκη. Το Πλαίσιο συνεργάζεται με την speedex. Ότι χειρότερο Παναγία μου. Λοιπόν αν είστε από Αθήνα και έχετε μεταφορικό φορτηγάκι να μεταφέρετε μεγάλη τηλεόραση ΝΑΙ πάρτε την από το Πλαίσιο. Αν δεν είστε από Αθήνα τότε φύγετε τρέξτε και πάτε από αλλού. 10 μέρες κάθεται η τηλεόραση μου στο σαλόνι μου πακεταρισμενη και περιμένει τι? Η speedex απλά τρισαλθια και αδύναμη να μεταφέρει ογκώδη πακέτα. Άντεκεε κανένα κινητό, τοστιέρα, άντε το πολύ ηλεκτρική σκούπα. Καλά ε η συννενόηση Πλαίσιο-speedex βουβός κινηματογράφος. Και ο πελάτης σαν μ@λ@... περιμένει κάποιο θαύμα. Και όλα αυτά μόνο για να μεταφερθεί η τηλεόραση από Θεσσαλονίκη-Αθηνα. Γιατί όσον αφορά την επισκευή εκεί αν δεν είναι για κλάματα. Είμαι 75 μέρες χωρίς τηλεόραση. Μόνο αυτό φτάνει. Έτσι μου έρχεται να πάω αύριο να πάρω μια sony από Κωτσόβολο.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk