Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Τα φώτα σας παιδιά,αν γνωρίζεται.Θέλω να τοποθετήσω σε πρόσοψη ενισχυτή
από αλουμίνιο ϴπάχους 4 mm,αναλογικά vu meters,οπότε θέλω να βρω κάποια εταιρεία
να αναλάβει την μηχανική αυτή κατεργασία,να κόψει δύο κομμάτια της πρόσοψης
για να μπουν τα vumeter.
Ξέρετε κάποιον?
Να πώ ότι η κατασκευή είναι ένας ενισχυτής σε καθαρή τάξη Α,2*20 watt,που
έχει ήδη υλοποιηθεί,μου αρέσει πολύ,αλλά μένουν ακόμη πράγματα να γίνουν.
Πάντως δοκιμάστηκε χύμα με πρόχειρα τροφοδοτικά και ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
Αν υπάρχει ενδιαφέρον να γράψω και να ανεβάσω φωτό.Θέλω να έχει οπωσδήποτε
αναλογικά vu meters στην πρόσοψη και χρειάζομαι κάποιον να κόψει την πρόσοψη.
Ευχαριστώ εκ προιμίου
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
4 χιλιοστα δεν ειναι λιγα;
Απο 8 και πανω ειναι συνηθως οι προσοψεις. Συνηθεστερα 10.

πιο εύκολο είναι να παραγγελθεί εξαρχής η πρόσοψη όπως τη θέλεις παρά να κοπεί μετά. Συνήθως κόβονται σε λέιζερ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

4 χιλιοστα δεν ειναι λιγα;
Απο 8 και πανω ειναι συνηθως οι προσοψεις. Συνηθεστερα 10.

πιο εύκολο είναι να παραγγελθεί εξαρχής η πρόσοψη όπως τη θέλεις παρά να κοπεί μετά. Συνήθως κόβονται σε λέιζερ.

Tάσο ξέρεις ποιόν λέω.. λες να μπορεί να κάνει κάτι;;
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Έλπιζω να ανέβουν της προκοπής οι φωτό

IMG_20200412_105424.jpgIMG_20200412_105446.jpgIMG_20200412_105617.jpg

και αυτό είναι το vu meter που μου γιάλυσε.Η πρόσοψη των 4 mm είναι ήδη καθ´οδόν,οπότε πρέπει
να βρω κάποιον να μου ανοίξει τις κατάλληλες τρύπες για να μπούν τα vu meters.
vu meter.jpg
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
447
Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Έλπιζω να ανέβουν της προκοπής οι φωτό

View attachment 170683View attachment 170684View attachment 170685

και αυτό είναι το vu meter που μου γιάλυσε.Η πρόσοψη των 4 mm είναι ήδη καθ´οδόν,οπότε πρέπει
να βρω κάποιον να μου ανοίξει τις κατάλληλες τρύπες για να μπούν τα vu meters.
View attachment 170686

Τι ωραία πράγματα βλέπω, έχουμε σχηματικο να δούμε;
Και κάτι άλλο, που τα βρήκες τα τρανζίστορ εξόδου;
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Ευχαριστώ για την πληροφορία,φυσικά και θα κανονίσουμε συνάντηση
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Η ζωή μας κύκλους κάνει.Η σχεδίαση είναι παλιά ,του Κ.Lang και είχε δημοσιευτεί σε πολύ
παλιό τεύχος του Ήχου(το οποίο το έχω ακόμη!).Τότε ο Ήχος το είχε δημοσιεύσει με κάθε επιφύλαξη
γιατί ΔΕΝ το είχε υλοποιήσει.Εμένα τότε ,μικρός ήμουνα,μάλον ούτε τριάντα,ήταν λες και μου είπαν
να το φτιάξω.Καταλαβαίνετε τότε στην Καβάλα την εποχή εκείνη τι επιλογές υλικών είχα.
'Ομως σε εκείνα τα έτη έγινε.Και έπαιξε.Και το συναίσθημα εκείνο,ακούγοντας για πρώτη φορά
τάξη Α(από κάτι ηχεία Magnat-sonoboul 20)μου έμεινε.Ο ενισχυτής ζεματούσε,αλλά εκείνα τα θεικά πρίμα
ακόμα τα θυμάμαι.Νεανική εμπειρία.Δυστυχώς ο βλάξ με τα χρόνια τον εξαφάνισα,μάλλον έγινε υλικά για άλλες κατασκευές
Έλα μου μετά από χρόνια ξαφνικά αναρωτήθηκα,ρε πως θα έπαιζε εκείνο το μαραφέτι αν του έβαζα γκουρμέ υλικά.
Είχα κάποια στοκ,έψαξα και στο e bay και βρήκα τα αυθεντικά-made in Japan-mosfet(θέλω να ελπίζω)
και έτσι δειλά-δειλά ξεκίνησε ξανά η κατασκεύη.Μετά από κανά δεκάμηνο ολοκληρώθηκαν οι πλακέτες,
και μπήκε στην πρίζα με κάτι πρόχειρα τροφοδοτικά.
Δούλεψε και πάλι.Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και παρείγειλα και τις υπόλοιπες ελλείψεις(μετασχηματιστές,κουτί
και πυκνωτές εξομάλυνσης για το στάδιο εξόδου-όλα αυτά αναμένονται).Θέλω ακόμα κύκλωμα προστασίας από τυχόν DC
κύκλωμα ελένχου των vu meter και μάλλον ένα soft start και είμαστε κομπλέ.
Αν ολοκληρωθεί με το καλό θα κάνω αναφορά ακουστικών εντυπώσεων.
Sorry για το μακροσκελές μύνημα,ελπίζω να μην σας κούρασα
Τα σχέδια από εδώ(αν το πόσταρα σωστά-με αναζήτηση πάντως στο google το βρίσκεις)

https://www.google.com/url?sa=t&rct...lass%20A.pdf&usg=AOvVaw2Q7lRVyhNnTicsSnCsLBYJ
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
τα τρανζιστορ να αγορασες απο οτι καταλαβα προσφτα απο ebay ,αν ειναι ετσι δουλεψε τον αρκετα πριν το βαλεις πανω στα ηχεια σου για να μην τα κλαις
τα περσισσοτερα που κυκλοφορουν στο ebay ειδια αυτου του τυπου που ειναι εξαντλημενα ειναι μαιμου ,τα μονα που αξιζουν μαλλο ειναι τις renessas

βαλτου ενα φορτιο 8ohm και δωστου απο γεμμητρια σημα αν εχεις και αστον να παιζει
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
447
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Η ζωή μας κύκλους κάνει.Η σχεδίαση είναι παλιά ,του Κ.Lang και είχε δημοσιευτεί σε πολύ
παλιό τεύχος του Ήχου(το οποίο το έχω ακόμη!).Τότε ο Ήχος το είχε δημοσιεύσει με κάθε επιφύλαξη
γιατί ΔΕΝ το είχε υλοποιήσει.Εμένα τότε ,μικρός ήμουνα,μάλον ούτε τριάντα,ήταν λες και μου είπαν
να το φτιάξω.Καταλαβαίνετε τότε στην Καβάλα την εποχή εκείνη τι επιλογές υλικών είχα.
'Ομως σε εκείνα τα έτη έγινε.Και έπαιξε.Και το συναίσθημα εκείνο,ακούγοντας για πρώτη φορά
τάξη Α(από κάτι ηχεία Magnat-sonoboul 20)μου έμεινε.Ο ενισχυτής ζεματούσε,αλλά εκείνα τα θεικά πρίμα
ακόμα τα θυμάμαι.Νεανική εμπειρία.Δυστυχώς ο βλάξ με τα χρόνια τον εξαφάνισα,μάλλον έγινε υλικά για άλλες κατασκευές
Έλα μου μετά από χρόνια ξαφνικά αναρωτήθηκα,ρε πως θα έπαιζε εκείνο το μαραφέτι αν του έβαζα γκουρμέ υλικά.
Είχα κάποια στοκ,έψαξα και στο e bay και βρήκα τα αυθεντικά-made in Japan-mosfet(θέλω να ελπίζω)
και έτσι δειλά-δειλά ξεκίνησε ξανά η κατασκεύη.Μετά από κανά δεκάμηνο ολοκληρώθηκαν οι πλακέτες,
και μπήκε στην πρίζα με κάτι πρόχειρα τροφοδοτικά.
Δούλεψε και πάλι.Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και παρείγειλα και τις υπόλοιπες ελλείψεις(μετασχηματιστές,κουτί
και πυκνωτές εξομάλυνσης για το στάδιο εξόδου-όλα αυτά αναμένονται).Θέλω ακόμα κύκλωμα προστασίας από τυχόν DC
κύκλωμα ελένχου των vu meter και μάλλον ένα soft start και είμαστε κομπλέ.
Αν ολοκληρωθεί με το καλό θα κάνω αναφορά ακουστικών εντυπώσεων.
Sorry για το μακροσκελές μύνημα,ελπίζω να μην σας κούρασα
Τα σχέδια από εδώ(αν το πόσταρα σωστά-με αναζήτηση πάντως στο google το βρίσκεις)

https://www.google.com/url?sa=t&rct...lass%20A.pdf&usg=AOvVaw2Q7lRVyhNnTicsSnCsLBYJ

Πολυ καλό σχέδιο για την εποχή του, αν ματσαρεις σωστά τα τρανζίστορ εισόδου (είναι παντού συμμετρικο το σχέδιο άρα είναι απαραίτητο το ματσαρισμα) και τα εξόδου είναι γνήσια τότε θα έχεις πολύ καλό ήχο!
Προσοχή θέλει το τριμερ ρύθμισης του ρεύματος ηρεμίας γιατί δεν έχει αντίσταση ασφαλείας. Θα πρέπει να το έχεις προρυθμισει στη μέση πριν δώσεις ρεύμα και να το στρίβεις πολύ αργά.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Ευχαριστώ για την προιδοποίηση,και τον είχα και έπαιζε χωρίς προστασία,τίποτα.
Φτηνά την γλύτωσα.Θα ξανασυνδεθεί όταν θα μπει κύκλωμα προστασίας DC.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Τα τραντζίστορ εισόδου τα ματσάρισα(πήρα μπόλικα),ευτυχώς με έκοψε και το έκανα.
Το τρίμερ το είχα τέρμα κλειστό,όταν πρωτοσυνδέθηκε και το άνοιγα σιγά σιγά.Το ρεύμα ηρεμίας
ανέβαινε και αυτό σιγά σιγά εκεί που το ήθελα.
Τώρα τα mosfet αν είναι γνήσια δεν ξέρω,εύχομαι!Ελπίζω να μήν με προδώσουν στην πορεία.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Παρεπιπτόντως από αυτόν πήρα τα mosfet
https://www.ebay.com/str/albsalltronic
Φαίνεται Γερμανός,αν κανείς ξέρει τι μέρος του λόγου είναι,ας μου πεί,ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: STENTOR

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
447
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Δεν φαίνεται κακό μαγαζί αλλά σίγουρα θέλει προσοχή.
Άκουσε τα σε κάποιο βοηθητικό σετ ηχείων όπως σου είπε ο Παναγιώτης και άστα για κάποιο διάστημα για να δεις πως συμπεριφέρεται.
Περιμένουμε την συνέχεια της κατασκευής!
 

STENTOR

Established Member
11 August 2008
210
Γαλάτσι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κατεργασία πρόσοψης αλουμινίου σε ενισχυτή

Παρεπιπτόντως από αυτόν πήρα τα mosfet
https://www.ebay.com/str/albsalltronic
Φαίνεται Γερμανός,αν κανείς ξέρει τι μέρος του λόγου είναι,ας μου πεί,ευχαριστώ
Η εταιρία είναι γερμανική, με αντιπροσώπους σε Ολλανδία και Γαλλία. Πριν 25...30 χρόνια ήταν το Νο1 σε συμπληρωματικής συμμετρίας ενισχυτές (modules), όπως οι CRESCENDO του Ελέκτορ, με τα ΤΟ-3 mos-fet της HITACHI (2SK135 & 2AJ50). Επειδή η ''καρδιά'' ήταν τα mos-fet, λογικά θεωρώ πως θα είχαν "μαζέψει" χιλιάδες, οπότε μάλλον έχεις αυθεντικά στα χέρια σου. Το περίβλημα ΤΟ-3 ήταν από κράμα αλουμινίου, φυσικά μη μαγνητικό.
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
και αυτό είναι το vu meter που μου γιάλυσε.Η πρόσοψη των 4 mm είναι ήδη καθ´οδόν,οπότε πρέπει
να βρω κάποιον να μου ανοίξει τις κατάλληλες τρύπες για να μπούν τα vu meters.

Μια συμβουλή για τον επόμενο λάτρη της περιπέτειας, βρες πρώτα βιοτεχνία στην περιοχή σου που διαθέτει μηχάνημα ύδρο-κοπή.