Βοήθεια με Denon AVR-390 και Samsung TV

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω προβλημα κατα τη συνδεση ενος Denon AVR-390 σε μια Samsung 8 series .

Συνδεω την τηλεοραση μεσω οπτικης με τον denon και η τηλεόραση δεν αναγνωριζει οτι εχει συνδεθει , ενω ακομα και αν γυρισω τον ηχο χειροκινητα στην οπτικη εξοδο δεν γινεται κατι .

Επισης , αν καταλαβαινω καλα , οταν τα συνδεσω θα επρεπε να παττησω το "D. inputs" (digital inputs) ωστε να εχω την καταλληλη εισοδο , πραγμα που δεν κανει κατι (σαν να μην εχει συνδεθει κατι) .

Κατι κανω λαθος ? Εχεις κανεις εμπειρια με παρομοιο ?

Ευχαριστώ!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Φαντάζομαι πως έχεις κάνει assign ας πούμε την Optical 1 στο input "TV" και διαλέγεις σαν input source το TV έτσι ?
Μην είναι κάτι τέτοιο το λάθος σου και είναι τόσο απλό.

Αν το έχεις κάνει αυτό, έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο ή αλλού το καλώδιο να δείς ότι είναι οκ ?

Επίσης, φαντάζομαι δοκίμασες και stereo audio source για έξοδο ? Γιατί δυστυχώς οι εταιρίες κόβουν από παντού πλέον, και η Samsung π.χ. έβγαλε εντελώς τον DTS decoder στις TV της.

Αν έχεις υπολογιστή ρίξε το optical out του στον ενισχυτή και δες αν σου παίζει.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Φαντάζομαι πως έχεις κάνει assign ας πούμε την Optical 1 στο input "TV" και διαλέγεις σαν input source το TV έτσι ?
Μην είναι κάτι τέτοιο το λάθος σου και είναι τόσο απλό.

Αν το έχεις κάνει αυτό, έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο ή αλλού το καλώδιο να δείς ότι είναι οκ ?

Επίσης, φαντάζομαι δοκίμασες και stereo audio source για έξοδο ? Γιατί δυστυχώς οι εταιρίες κόβουν από παντού πλέον, και η Samsung π.χ. έβγαλε εντελώς τον DTS decoder στις TV της.

Αν έχεις υπολογιστή ρίξε το optical out του στον ενισχυτή και δες αν σου παίζει.

Τα εχω δοκιμασει αυτα , χωρις καποιο αποτελεσμα . Μονο σε υπολογιστη δεν τον εχω δοκιμασει ακομα . Ευχαριστω για την βοηθεια ,

Συγγνωμη για τη λαθος κατηγορια !

Χρονια πολλα σε ολους!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα εχω δοκιμασει αυτα , χωρις καποιο αποτελεσμα . Μονο σε υπολογιστη δεν τον εχω δοκιμασει ακομα . Ευχαριστω για την βοηθεια ,

Συγγνωμη για τη λαθος κατηγορια !

Χρονια πολλα σε ολους!

Δεν το πα για τη συγγνώμη για να μη παρεξηγούμαι, ενημερωτικού χαρακτήρα ήταν η επισήμανση, δεν τρέχει και τίποτα, γι αυτό είμαστε κι εμείς εδώ.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Συνδεοντας το μεσω οπτικης , και βαζοντας τον ενισχυτη στο "VCR/ipod" input και το D.inputs σε "o1" δουλεψε . Η τηλεοραση συνεχιζει να μην το αναγνωριζει αυτοματα σαν home cinema , αρα δεν μπορω να αλλαξω τον ηχο απο PCM σε Dolby digital στις ρυθμισεις της TV , αλλα τουλαχιστον λειτουργει κανονικοτατα .