Βοήθεια με Denon AVR-390 και Samsung TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω προβλημα κατα τη συνδεση ενος Denon AVR-390 σε μια Samsung 8 series .

Συνδεω την τηλεοραση μεσω οπτικης με τον denon και η τηλεόραση δεν αναγνωριζει οτι εχει συνδεθει , ενω ακομα και αν γυρισω τον ηχο χειροκινητα στην οπτικη εξοδο δεν γινεται κατι .

Επισης , αν καταλαβαινω καλα , οταν τα συνδεσω θα επρεπε να παττησω το "D. inputs" (digital inputs) ωστε να εχω την καταλληλη εισοδο , πραγμα που δεν κανει κατι (σαν να μην εχει συνδεθει κατι) .

Κατι κανω λαθος ? Εχεις κανεις εμπειρια με παρομοιο ?

Ευχαριστώ!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Φαντάζομαι πως έχεις κάνει assign ας πούμε την Optical 1 στο input "TV" και διαλέγεις σαν input source το TV έτσι ?
Μην είναι κάτι τέτοιο το λάθος σου και είναι τόσο απλό.

Αν το έχεις κάνει αυτό, έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο ή αλλού το καλώδιο να δείς ότι είναι οκ ?

Επίσης, φαντάζομαι δοκίμασες και stereo audio source για έξοδο ? Γιατί δυστυχώς οι εταιρίες κόβουν από παντού πλέον, και η Samsung π.χ. έβγαλε εντελώς τον DTS decoder στις TV της.

Αν έχεις υπολογιστή ρίξε το optical out του στον ενισχυτή και δες αν σου παίζει.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Φαντάζομαι πως έχεις κάνει assign ας πούμε την Optical 1 στο input "TV" και διαλέγεις σαν input source το TV έτσι ?
Μην είναι κάτι τέτοιο το λάθος σου και είναι τόσο απλό.

Αν το έχεις κάνει αυτό, έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο ή αλλού το καλώδιο να δείς ότι είναι οκ ?

Επίσης, φαντάζομαι δοκίμασες και stereo audio source για έξοδο ? Γιατί δυστυχώς οι εταιρίες κόβουν από παντού πλέον, και η Samsung π.χ. έβγαλε εντελώς τον DTS decoder στις TV της.

Αν έχεις υπολογιστή ρίξε το optical out του στον ενισχυτή και δες αν σου παίζει.

Τα εχω δοκιμασει αυτα , χωρις καποιο αποτελεσμα . Μονο σε υπολογιστη δεν τον εχω δοκιμασει ακομα . Ευχαριστω για την βοηθεια ,

Συγγνωμη για τη λαθος κατηγορια !

Χρονια πολλα σε ολους!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα εχω δοκιμασει αυτα , χωρις καποιο αποτελεσμα . Μονο σε υπολογιστη δεν τον εχω δοκιμασει ακομα . Ευχαριστω για την βοηθεια ,

Συγγνωμη για τη λαθος κατηγορια !

Χρονια πολλα σε ολους!

Δεν το πα για τη συγγνώμη για να μη παρεξηγούμαι, ενημερωτικού χαρακτήρα ήταν η επισήμανση, δεν τρέχει και τίποτα, γι αυτό είμαστε κι εμείς εδώ.
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Συνδεοντας το μεσω οπτικης , και βαζοντας τον ενισχυτη στο "VCR/ipod" input και το D.inputs σε "o1" δουλεψε . Η τηλεοραση συνεχιζει να μην το αναγνωριζει αυτοματα σαν home cinema , αρα δεν μπορω να αλλαξω τον ηχο απο PCM σε Dolby digital στις ρυθμισεις της TV , αλλα τουλαχιστον λειτουργει κανονικοτατα .