Brave New World [Peacock]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
maxresdefault-2.jpg


Imdb | Cinemode.gr

Πρώτο Trailer Απο Το "Brave New World"


Το Peacock, η νέα υπηρεσία streaming της NBC-Universal, κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το "Brave New World",
την τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου που έγραψε ο Aldous Huxley.

Το πρώτο trailer φανερώνει μια σειρά με υψηλό επίπεδο παραγωγής και φουτουριστική αισθητική.

"Στο μακρινό μέλλον, οι Χειριστές του Κόσμου έχουν δημιουργήσει την τέλεια κοινωνία.
Μέσα απο την έξυπνη χρήση της γενετικής μηχανικής, της πλύσης εγκεφάλου, όλα τα μέλη της κοινωνίας είναι ευχαριστημένοι καταναλωτές.
Σε αυτό το κόσμο, οι άνθρωποι βρίσκονται υπό την επήρρεια ψυχοτρόπων ναρκωτικών ελέγχου, ενώ η καθημερινότητα βασίζεται στο ελεύθερο σεξ και τον ανεξέλεγκτο καταναλωτισμό.

Οι άνθρωποι δεν αναπαράγονται πλέον, αλλά κατασκευάζονται γενετικά σε "εκκολαπτήρια".
Αυτοί που δεν συμμορφώνονται περιορίζονται σε καταυλισμούς, μέχρι την στιγμή που ο Bernard Marx,
ένας απο αυτούς τους "άγριους" θα προκαλέσει το σύστημα και θα απειλήσει ολόκληρη την κοινωνική δομή."


Η κλασική νουβέλα κάνει ένα άλμα 632 χρόνων στο μέλλον, καταγράφοντας τις πιθανές εξελίξεις στην τεχνολογία της αναπαραγωγής, της μελέτης του ύπνου,
της ψυχολογικής χειραγώγησης και της κλασικής εξάρτησης που συνδυάζονται για να αλλάξουν δραματικά την κοινωνία.

Το σενάριο της μεταφοράς έχουν γράψει οι David Wiener ("Fear the Walking Dead"), Grant Morrison ("Batman" - video games) και Brian Taylor ("Crank", "Gamer"),
οι οποίοι εκτελούν και χρέη παραγωγών μαζί με τους Darryl Frank και Justin Falvey, της Amblin Television του Steven Spielberg.

Πρωταγωνιστούν οι Alden Ehrenreich, Jessica Brown Findlay, Harry Lloyd, Nicholle Hembra,
Nina Sosanya, Kylie Bunbury, Hannah John-Kamen, Joseph Morgan, Sen Mitsuji
.

Το "Brave New World" θα διατεθεί μέσα απο την νέα υπηρεσία streaming Peacock,
που θα κάνει έναρξη μέσα στο καλοκαίρι.

Δείτε το trailer:


 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Έχω δει 6 επεισόδια. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν βλέπεται αλλά ούτε ότι είναι και must. Πάντως για την ώρα δύο πράγματα μου έχουν μείνει

1. Τα καλιγούλεια όργια
2. Το ότι το σενάριο αποτελεί μία ελεύθερη διασκευή το Matrix (ή ξεδιάντροπη αντιγραφή, δεν το έχω ψάξει ακόμα εάν έχουν κάνει καμιά συμφωνία ή θα φάνε καμιά μήνυση). Η Savage Land είναι η Zion, και ο τυπάς είναι ο Neo ο οποίος όμως δεν είναι όπως στο Matrix όπου ξέρει από την αρχή τι παίζει. Επίσης άλλο ένα σημείο χοντρής αντιγραφής είναι το γεγονός ότι η Indra φτιάχνει bugs για να καταστρέφει και να βελτιώνει το σύστημα.

Το 2ο spoiler πάντως είναι αρκετό ώστε να κάνει πολλούς να το παρατήσουν με το που πιάσουν το νόημα. Εμένα για την ώρα δεν με ενοχλεί και τοοοοσο πολύ.