Αγορά 2καναλου/πολυκαναλου ΑV για χρηση μουσικης/χρηση home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimpam

New member
19 April 2020
10
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Παρακολουθώ καιρό το φορουμ καθως διαβάζω αρκετα posts που με αφορούν αμεσα. Το θέμα εχει ως εξής:
Αυτη τη στιγμη εχω διαθεσιμη μια smart 4k sony την οποια θελω να εκμεταλευτω ως κυρια πηγη τηλεορασης αναπαραγωγη netflix κτλ. καθως και συνδεση htpc με ξεχωριστη καρτα ηχου και γραφικων καθως απο εκει θα ακουω μουσικη και γενικα καθημερινη χρηση.
Εδω τωρα ερχεται το ερωτημα...Θελω να αγορασω ηχο...το θεμα ειναι οτι ο πολυκαναλος οπως διαβαζω ειναι καλος στις ταινιες ενω ο στερεο στη μουσικη. Επισης δεν ξερω αν πρεπει να αγορασω 2 ξεχωριστους ενισχυτες για καθε χρηση ξεχωριστα....οπως επισης αν θα πρεπει να ειναι τελικοι ετοιμοι ενισχυτες η προενισχυτες με αλλο τελικο και παει λεγωντας.. Θελω καθαρο ηχο στη μουσικη και καλη λεπτομερια στην ταινια.Γινεται ολα σε εναν καλο ενισχυτη η θα παω τμηματικα? αλλα ηχεια για στερεο και αλλα για dolby? Πως πρεπει να ξεκινησω το στησιμο του ηχου?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Too many questions.

Θα μπορούσες να πας σε λύση Home Cinema pass through όπου οι μουσικές πηγές να είναι επάνω σε έναν ολοκληρωμένο Hi-Fi, o οποίος ταυτόχρονα θα μπορούσε να παίξει και τον ρόλο του τελικού σε ένα Home Cinema σε συνδυασμό φυσικά με ένα ενισχυτή AV που έχει έξοδο προενίσχυσης.

Για να το κάνουμε φωτογραφίες και να είναι πιο κατανοητό:

Ένας ολοκληρωμένος επάνω στον οποίο θα συνδέσεις τα εμπρός F/L και F/R ηχεία και τις πηγές σου για μουσική με σκοπό να ακούς Hi-Fi stereo.

playstream-a5_rear.png


Στον ίδιο ενισχυτή θα συνδέσεις τις εξόδους προενίσχυσης για τα δύο εμπρός κανάλια ενός ενισχυτή AV στις εισόδους Amp In του ολοκληρωμένου και έτσι όταν επιλέγεις να ακούς surround ήχο, ο ενισχυτής AV θα οδηγεί όλα τα κανάλια πλην των Front όπου θα οδηγούνται από τα τελικά στάδια του ολοκληρωμένου.

marantz-nr1510-11.jpg


Όπως μπορείς να δεις από τις φωτογραφίες, ο ενισχυτής AV θα συνδεθεί με RCA από το Pre-out στο Amp-In του ολοκληρωμένου.
Το μόνο που θα έχεις να κάνεις, είναι να επιλέγεις την είσοδο Amp-In στον ολοκληρωμένο όταν θα θέλεις να βλέπεις ταινίες.
 

dimpam

New member
19 April 2020
10
Χριστός Ανέστη ευυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μηχανήματα που θα συνεργαστούν σωστά με ένα καλό σετ ηχεία
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Πρέπει να μας πεις και ένα budget. Η λύση με τους δύο ενισχυτές είναι ακριβή λύση να ξέρεις. Εάν το budget είναι χαμηλό, ίσως είναι προτιμότερο να συμβιβαστείς με έναν καλό ενισχυτή AV όπως είναι π.χ. ο AVR-X3600H της Denon.
 

dimpam

New member
19 April 2020
10
Να πουμε καπου στα 2000. Θελω ενα ωραιο συστημα 5 η 7.1 και οταν θελω μουσικη απλα να εχω μια αξιοπρεπη αναπαραγωγη στερεο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Σε αυτό το budget θα πήγαινα σε κάποια λύση του στυλ:

Denon AVR-X2600H
Front L/R = JBL Arena 170
Surround L/R = JBL Arena 170
Center = JBL Studio 225C
Subwoofer = SVS PB-1000
πάει γύρω στα 2100.
Αλλιώς κοιτάς για παλιότερο SVS, θα έχει λογικά κανένα SVS PB12-NSB λογικά στις αγγελίες ή ο Pleo :D

Όλα αυτά, υποθετικά, πως η θέση των ηχείων Front L/R είναι το πολύ 2.3μ από την θέση ακρόασής σου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
12 NSD? Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω όχι σε PB.

Εγώ ετοιμαζόμουν να γράψω τα ίδια αλλά με τη διαφορά ότι ίσως να πήγαινε στα λίγο ακριβότερα της Polk Signature E που είναι λουκούμι. Δεν έχει υπάρξει άνθρωπος που να τα πήρε και να μην τα ευχαριστήθηκε. Τα Arena έχουν καταργηθεί εν τω μεταξύ αλλά και πάλι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο.

Δεν μας είπε ο φίλος αν έχει ηχεία. Υποθέτω πως όχι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν τον παιρνει να ανεβασει το budget για τον denon 3600, σιγουρα αξιζει η υπερβαση. Σαν ηχεια τα oberon πως στεκονται διπλα στα polk για μεικτη χρηση μουσικης και home theater?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Αν τον παιρνει να ανεβασει το budget για τον denon 3600, σιγουρα αξιζει η υπερβαση. Σαν ηχεια τα oberon πως στεκονται διπλα στα polk για μεικτη χρηση μουσικης και home theater?

Λιγότερο εντυπωσιακά, λίγο πιο μεστές μεσαίες. Στο χαμηλό μακράν καλύτερα τα Polk. Αυτά σε ό,τι αφορά τα S55e σε σχέση με τα Oberon 7. Γιατί εγώ θα μπορούσα να δω και τα S50e για οικονομία, αναλόγως και του χώρου, καθώς είναι αρκετά καλύτερα από τα πολύ μικρά αντίστοιχα Oberon 5.

Με όριο τα 2000 είναι κάπως δύσκολο και τον 3600 και ηχεία και sub.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Αν δεν έχει ηχεία + sub δύσκολα τα πράγματα με το budget αυτό.
Θα προτιμούσα π.χ. αφού θέλει και μουσική από JBL τα ES90 π.χ.
Αλλά ξεφεύγει το budget για πλάκα.

Αν πάει σε φθηνά bookshelf για τα surround θέλει φράγκα για τις βάσεις :D
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Βρίσκει και βάσεις με 120 ευρώ. Τα παρελκόμενα καλώδια βάσεις κλπ είναι εκτός budget πάντα.

Η κάρτα ήχου μόνο που θα πάει κάπως αχρείαστη. Πάντα μπορεί να εκμεταλλευτεί μια αναλογική είσοδο βέβαια στον AV για να τη χρησιμοποιεί και αυτή.
 

dimpam

New member
19 April 2020
10
Δεν έχω ούτε ηχεία. Οπότε θέλω από να το στήσω από την αρχή και σωστά. Έχουμε και λέμε. Θέλω ολοκληρωμένο ενισχυτή η προενισχυτη κτλ? Σε διαμέρισμα μένω 55 τ με στενομακρο σαλόνι κουζίνα και θέση ακρόασης και προβολής 4 σχεδόν μέτρα. Σίγουρα δεν θα κάνω παρτυ αλλά όταν ακούω σε μια ανεκτή ένταση μουσική θέλω να ακούγεται καμπάνα. Η τν έχει οπτική και hdmi 4 θύρες εκ των οποίων η μία είναι arc. Από ποια σύνδεση με το Home θα δω καλύτερη ποιότητα ήχου? Έλεγα να τα συνδέσω όλα με οπτική. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Οπότε παιδιά με ποιο μηχάνημα ξεκινάμε?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
To budget σου είναι εκείνο που καθορίζει τις προτάσεις.

Νομίζω ότι ήδη αυτή που κατατέθηκε σε καλύπτει.

Η TV θα συνδεθεί με HDMI, το ίδιο καλώδιο θα στέλνει και ήχο από την TV στον ενισχυτή.

Ο ενισχυτής έχει εισόδους HDMI και οπτική και αναλογική. Γενικά θα είσαι ΟΚ.


Επίσης, επειδή πολλά μπορεί να διαβάσεις σχετικά με την απόσταση, έχε υπ' όψη ότι ισχύουν μόνο όταν μιλάμε για ένα κώνο και συγκεκριμένη διάμετρο και διαδρομή. Όταν έχεις περισσότερους και επιπλέον έχεις και sub, πολύ απλά ισχύουν άλλα πράγματα.
 

dimpam

New member
19 April 2020
10
Οπότε δεν θελω δικαναλο για μουσική και πολύ κανάλι ξεχωριστά για ταινίες με αντίστοιχες συνδέσεις έτσι?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Με τα λεφτά που διαθέτεις δεν σε παίρνει για 2 χωριστά συστήματα, ούτε στην κατηγορία αυτών των χρημάτων μπορείς π.χ. να έχεις κάτι τόσο καλό ηχητικά που να έχει διαφορά πάνω του ένας stereo amp/dac αντί ενός multichannel av receiver.
Σκέψου ότι το αρκετά οικονομικό για τα δεδομένα σύνολο που έδωσα πρίν, έρχεται χωρίς καλώδια.
Με ένα οικονομικό καλώδιο της προκοπής ( π.χ. mogami ) και 2 HDMI θες άλλο ένα 60-80αρι πουλα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
AVR-X2600H, SVS PB-1000, Polk S50e, S30e, S15e.

Κάπως έτσι. ΟΚ το budget εσύ το ξέρεις, αν θελήσεις παραλλαγές και πάλι μπορείς να τις δεις. Πάντως το συστηματάκι αυτό έχει παίξει σε ουκ ολίγα σπίτια με φαντασμαγορικά αποτελέσματα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ή, καθ υπερβαση budget, τον 3600 για το πολυ καλυτερο συστημα ισοσταθμισης xt32.
Και ηχεια τα oberon για πιο "μουσικο" αποτελεσμα. :) και sub to svs.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Είναι πολύ μικρά τα 5άρια τα Oberon Θανάση. ;)

Επίσης, for what is worth.

Polk S55e

59257-laboratorium-polk-audio-signature-s55e-fot1.jpg

Oberon 7

59219-dali-oberon7-audiocompl-lab1.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το εξτρα το μπασακι τους το εχουν και τα δυο βλεπω... καξ μαλλον ειναι φτιαγμενα για ελαχιστο toe in. Overall οντως η αποκριση των polk φαινεται καλυτερη. Απο thd δεν ξερω...