Ακουστικα και ταινιες με ηχο 5.1

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Εχω μια απορια. Εχω τα ακουστικα της coolermaster τα MH752 τα οποια εχουν και επιλογη για virtual ηχο 7.1. Οι ταινιες που βλεπω ειναι bluray με 5.1 ηχο οι περισσοτερες. Θα επωφεληθω καθολου εαν ενεργοποιω τον ηχο 7.1 ή οχι; Αναφερομαι μονο για τις συγκεκριμενες ταινιες με τον 5.1 ηχο και οχι σε απλα βιντεο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Οι περισσότεροι εδώ μέσα μάλλον δεν χρησιμοποιούμε "πολυκάναλα" ακουστικά. Πες μας καλύτερα για τη δική σου εμπειρία.
Πως αντιλαμβάνεσαι τα ακουστικά όταν παίζουν σε 7.1 mode. Και ποιές είναι οι διαφορές, αν υπάρχουν και αν γίνονται αντιληπτές, όταν παίζουν με ταινία 5.1?
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Οι περισσότεροι εδώ μέσα μάλλον δεν χρησιμοποιούμε "πολυκάναλα" ακουστικά. Πες μας καλύτερα για τη δική σου εμπειρία.
Πως αντιλαμβάνεσαι τα ακουστικά όταν παίζουν σε 7.1 mode. Και ποιές είναι οι διαφορές, αν υπάρχουν και αν γίνονται αντιληπτές, όταν παίζουν με ταινία 5.1?
Ουτε τα δικα μου ειναι πολυκαναλα, εικονικο 7.1 δημιουργουν. Οταν τα ενεργοποιω στις ταινιες, αυξανεται η ενταση του ηχου, τα εφε νομιζω ακουγονται καλυτερα, αλλα δεν ξερω αν αλλοιωνει τους διαλογους.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Τελικα γνωριζει καποιος να απαντησει; Πως ακριβως λειτουργει το virtual 7.1; Κανει μονο για παιχνιδια; Οταν το ενεργοποιω, χρειαζεται να κανω και καποια αλλη ρυθμιση μεσα απο τα windows;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Δεν το γνωρίζω το αντικείμενο απλά υποθέτω ότι αφού είναι κάποιος αλγόριθμος σε ένα πρόγραμμα που κάνει την δουλειά θα δουλέψει και με την μουσική.
Δεν νομίζω πως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στα windows αφού την μετατροπή την κάνει το πρόγραμμα.