QNAP TS-230

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Αποφάσισα να δώσω λίγο περισσότερο σημασία στην σχεδόν μη υπαρκτή backup μεθοδολογία που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα προσεγγίζοντας τον κανόνα 3-2-1. Το πλάνο είναι να έχω ένα αντίγραφο στο PC το οποίο θα συγχρονίζει αυτόματα στο NAS, το οποίο θα συγχρονίζει αυτόματα σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο συνδεδεμένο στο NAS.

Από το NAS έχω δυο βασικές απαιτήσεις:
  1. H πιο σημαντική είναι επεξεργασία φωτογραφίας με Lightroom (με σβέλτη ταχύτητα), έχοντας τα αρχεία φωτογραφίας μορφής RAW στο NAS και τον κατάλογο του Lightroom στον SSD του PC.
  2. Media streaming μέσω EMBY Server, transcoding δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μιας και μέχρι σήμερα τα περισσότερα αρχεία γίνονται DirectPlay στην τηλεόραση.
Απο'κει και πέρα εάν μπορούν 2 χρήστες ταυτόχρονα να εκτελούν κάποιες απλές εργασίες, πχ μεταφορά διαφορετικών αρχείων ταυτόχρονα ή εξερεύνηση αρχείων ο ένας και επεξεργασία φωτογραφίας ο άλλος, torrent downloading κτλ, θα ήταν καλοδεχούμενα πλεονεκτήματα. Επίσης προστασία από malware με snapshots νομίζω είναι κάτι που όλα τα NAS προσφέρουν.

Ήμουν ανάμεσα στο Synology DS220j και το QNAP του τίτλου, τα οποία φαίνονται παραπλήσια, με το QNAP να υπερτερεί σημαντικά σε RAM (2GB έναντι 512ΜΒ).
  • Το πλάνο που έχω σκεφτεί έχει λογική;
  • Το QNAP μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτά που θέλω;
  • Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική σε αυτό το budget (~200 );
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Το 3-2-1 θέλει το 1 να είναι εκτός site.

Οπότε ο εξωτερικός δίσκος θα πρέπει να επιστρέφει σπίτι μόνο για την ώρα της ενημέρωσης και να ξαναφεύγει.

Επίσης (επειδή την πάτησα με διάρρηξη), όλα τα ειναι encrypted.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ανάμεσα σε αυτά που παραθέτεις,
προσωπικά θα πήγαινα σε synology αλλά τουλάχιστον το μοντέλο 218 και πάνω, για το λόγο ότι έχει filesystem με bitrot corruption (BTRFS)

μου έχει τύχει να πέσω σε corrupted αρχεία που απλά δεν ανοίγουν ή φωτο που φαίνονται αλλοιωμένες,

το backup (ή το raid) δεν σε σώζουν από αυτό αν συμβεί, καθώς το πιθανότερο είναι ότι δε θα το πάρεις χαμπάρι και το νεώτερο corrupted αρχείο θα πάρει τη θ'εση του "καλού" στο raid ή το backup.


Επίσης όπως σωστά αναφέρθηκε, θέλεις να υπάρχει ανά πάσα στιγμή 1 αντίγραφο εκτός σπιτιού, για τον κίνδυνο κλοπής, φωτιάς κλπ
Προσωπικά (επειδή δεν γουστάρω να δώσω τη διαχείριση του backupμου σε κάποιον άλλο, δηλ cloud),
έχω backup σε δύο εξωτερικούς σκληρούς encrypted, που φυλάω εκτός σπιτιού, και τους φέρνω εναλλάξ στο σπίτι (συνήθως κάθε άλλο ΣΚ) για την ενημέρωση του backup.

Και επειδή είμαι και λίγο παρανοϊκός και δεν εμπιστεύομαι 100% ότι κάθε syno ή Qnap ή οποιοσδήποτε άλλος αποκλείεται να κάνει κάποια στιγμή κάποια μαKαλιία με τις ρουτίνες που χρησιμοποιεί για το backup και γενικότερα,
σκοπεύω να χρησιμοποιήσω και 3ο σκληρό όπου θα παίρνω ένα backup των βασικών αρχε'ιων από το nas μέσω windows ή linux,
μία - δύο φορές το χρόνο, ώστε άμα στο synology που έχω βρεθεί το bug της δεκαετίας, τουλάχιστον θα έχω το 99,99% των αρχείων μου.
 

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
OK, θα προσπαθήσω να υπάρχει και ενα off-site αντίγραφο.

Όσο για τις δυο επιλογές που ανέφερα είναι τα:
  1. Synology DiskStation DS220j και οχι η σειρά Plus που έχει το FileSystem και
  2. QNAP TS-230

Αυτό με τα corrupted αρχεία, μπορείς να το πάρεις χαμπάρι με κάποιο πρόγραμμα σαν το HD Sentinel;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
OK, θα προσπαθήσω να υπάρχει και ενα off-site αντίγραφο.

Όσο για τις δυο επιλογές που ανέφερα είναι τα:
  1. Synology DiskStation DS220j και οχι η σειρά Plus που έχει το FileSystem και
  2. QNAP TS-230

Αυτό με τα corrupted αρχεία, μπορείς να το πάρεις χαμπάρι με κάποιο πρόγραμμα σαν το HD Sentinel;

μπορείς να το πάρεις χαμπάρι αν τσεκάρεις τα αρχεία με file checksuming,
κάποιοι το κάνουν μόνοι τους με scripts, αλλά δεν είναι εύκολο και είναι και λίγο μπελάς για να παρακολουθείς αρχεία που αλλάζουν κλπ

γίνεται αυτόματα σε filesystems όπως το BTRFS, ZFS ή προγράμματα όπως το snapRAID

to HD Sentinel δε νομίζω ότι έχει να κάνει κάτι με έλεγχο της ακεραιότητας των αρχείων


όσον αφορά τις επιλογές σου, εξαρτάται από τι ακριβώς παραπάνω έχει το ένα από το άλλο και πόσο σε ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό,
δεν γνωρίζω κάτι για τα συγκεκριμένα μοντέλα

επειδή για μένα το NAS είναι κυρίως αποθήκη αρχείων και κεντρικό σημείο των backup μου και όχι media player ή plex server,
τα κρίσιμα χαρακτηριστικά για μένα ήταν οι δυνατότητες όσον αφορά file integrity checking και backups


εσύ αποφασίζεις σύμφωνα με τις δικές σου απαιτήσεις
 

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
Τελικά κατέληξα στο Synology DS218, το QNAP δεν το βρήκα κάπου διαθέσιμο και το φθηνότερο από την Synology που υποστηρίζει snapshots, λόγω Btrfs, ειναι το 218.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
μεγειά !

τα snapshots είναι εξαιρετικά χρήσιμο και βολικό χαρακτηριστικό,
άμα μπορούσανε να μεταφερθούν και σε εξωτερικό σκληρό θα ήτανε τέλεια, ας ελπίσουμε να γίνεται στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση DSM 7 που θα έρθει αργότερα φέτος,

Ωστόσο έχε υπόψιν, ότι εξακολουθεί η ανάγκη ύπαρξης backup σε άλλο μέσο που θα φυλάσσεται κατά προτίμηση σε άλλο χώρο (για όσα δεδομένα είναι σημαντικά και δεν βρίσκονται αλλού).



Τέλος με το BTRFS εκτός των snapshots θα έχεις και bitrot protection, επίσης πολύ σημαντικό.
 

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
Ευχαριστώ, προς το παρόν είμαι λίγο overwhelmed απο τις δυνατότητες μιας και ειμαι καινούργιος στα NAS.

Κινδυνεύοντας να βγούμε off-topic, έχω ένα φάκελο στο PC τον οποίο θέλω:
  1. να τον κάνω sync μόνο απο το PC στο NAS (οχι και το αντίστροφο)
  2. απο κει σε εξωτερικό σκληρο πανω στο NAS και
  3. απο κει στο cloud

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για το (1), έχω δει synology drive, synology cloud server, windows backup,File history (το οποιο δεν μου δούλεψε εαν επιλέξω μόνο ενα φάκελο χωρις τους προκαθωρισμένους των Windows).
Για το 2 αποτι κατάλαβα η λύση είναι το Synology Hyper Backup και για το 3 το Synology Cloud Sync.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
για το 1
ή synology drive
ή άλλη εφαρμογή στο pc ( πχ αν μιλάμε για windows κάτι σαν το syncback που έχω αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλες)

για το 2
hyperbackup, πολύ καλή υλοποίηση backup, με history, διαβάζεται από windows , linux, έχει encryption. από τις καλύτερες εφαρμογές της synology

για το 3 δεν έχω ασχοληθεί
δεν εμπιστεύομαι τα δεδομένα μου σε άλλους, προτιμώ να τα χειρίζομαι μόνος μου,
γιατί όπως λέει και μία παροιμία
"cloud is someone else's computer" :flipout: ( εντάξει, για να είμαστε σωστοί, δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά έχει μία δόση αλήθειας)
 

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
Μια χαρα, εύχρηστο το Synology Drive.
Προσπαθώ να είμαι οσο το δυνατόν πιο προστατευμένος απο ransomware, όποτε σχετικά με το NAS, εαν δεν κανω map κανενα φακελο, μονο με το Drive να τρέχει υπάρχει τρόπος να μολυνθεί εαν μολυνθεί το PC?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

αν με το Drive κάνεις συγχρονισμό, τότε ναι τα αρχεία προφανώς θα συγχρονίσουν στην καινούρια τους έκδοση την κλειδωμένη

αν κάνεις backup ή κρατάς παλιές version των αρχείων, υπάρχει προστασία,

αλλά δεν ξέρω αν πιο εξελιγμένα ransomware, μπορούν να επιτεθούν και σε φακέλους στο nas αν το λειτουργικό έχει πρόσβαση (πχ ίδιος χρήστης και κωδικός με το pc ή αποθήκευση κωδικών κλπ)


εδώ βέβαια σε προστατεύουν τα snapshots, αρκεί να μην μπορείς να τα χειριστείς (γράψεις-διορθώσεις) από το pc, αλλά μόνο από το nas ( νομίζω είχα δει μια επιλογή κάπου. θα το δω ξανά)

και τέλος με το hyperbackup, παίρνεις ένα backup των κρίσιμων αρχείων σε εξωτερικό δίσκο, που κατά προτίμηση φυλάς αλλού




μήπως θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής
να μεταφέρει τα ποστς από το Νο 5 και κάτω στο νήμα "Synology NAS" που ίσως φανούν χρήσιμα σε κάποιον που ψάχνει πληροφορίες ;
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
3-> Cloud Sync. Τα ανεβάζεις και encrypted αν θες (σημαντικό για εμένα γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν). Αν καταστραφεί το σύμπαν, τα κατεβάζεις όπου θες και με το SynologyCloudSyncDecryptionTool και το encryption key που πρέπει να έχεις φυλάξει κάπου τα έχεις όλα καθαρά και όμορφα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Για το 1, χρησιμοποιώ 'Allway Sync' από το PC -> NAS

Kαι το τρέχω σε encrypted folder που δεν ειναι auto-mount. Οπότε και να κλαπεί ολόκληρο δεν θα υπάρχει πρόσβαση χωρίς το mount key.


Edit:

Το επόμενο που θελω για να αλλάξω τα backup μου, είναι να πάρω χώρο στο C2 Backup της synology. Χρειάζομαι το πλάνο των 300GB.

https://c2.synology.com/en-us/backup#tab_plan

Ρίξε μια ματιά, δεν ειναι τραγικό το κόστος, αναλογα το χώρο που θες.
 

Victor240

Established Member
26 April 2011
251
είναι λίγο πιο πολύπλοκο.

αν με το Drive κάνεις συγχρονισμό, τότε ναι τα αρχεία προφανώς θα συγχρονίσουν στην καινούρια τους έκδοση την κλειδωμένη

αν κάνεις backup ή κρατάς παλιές version των αρχείων, υπάρχει προστασία,

αλλά δεν ξέρω αν πιο εξελιγμένα ransomware, μπορούν να επιτεθούν και σε φακέλους στο nas αν το λειτουργικό έχει πρόσβαση (πχ ίδιος χρήστης και κωδικός με το pc ή αποθήκευση κωδικών κλπ)


εδώ βέβαια σε προστατεύουν τα snapshots, αρκεί να μην μπορείς να τα χειριστείς (γράψεις-διορθώσεις) από το pc, αλλά μόνο από το nas ( νομίζω είχα δει μια επιλογή κάπου. θα το δω ξανά)

και τέλος με το hyperbackup, παίρνεις ένα backup των κρίσιμων αρχείων σε εξωτερικό δίσκο, που κατά προτίμηση φυλάς αλλού




μήπως θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής
να μεταφέρει τα ποστς από το Νο 5 και κάτω στο νήμα "Synology NAS" που ίσως φανούν χρήσιμα σε κάποιον που ψάχνει πληροφορίες ;
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Το καταλαβαίνω ότι ειναι πιο πολύπλοκο όπως και οτι η μονη σίγουρη λύση έναντι ενος ransomware ειναι ενα ξεχωριστό offsite backup. Αυτό που προσπαθώ ειναι να κάνω την πρόσβαση στο NAS οσο πιο δύσκολη γίνεται.
Για αυτο το λογο, δεν εχω ενεργοποιήσει remote access στο NAS ή δεν εχω κανει map κανενα φάκελο και οσον αφορά το Synology Drive, στον client έχω επιλέξει continuous backup και στον server εχω ενεργοποιήσει version control.

Τα snapshots δεν τα εχω ρυθμίσει ακόμα, προσπαθώ να διαβάσω πως δουλεύουν και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος υλοποίησης.

Οσο για το σύννεφο ειναι το τελευταίο σκέλος του backup μιας και λογο περιορισμένου χώρου θα πανε μονο τα απολύτως απαραίτητα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
για το ransomwaer,
τα snaphots αποτελούν σχεδόν σίγουρη (και λέω "σχεδόν" γιατί ποτέ κανείς δεν είναι σίγουρος, όχι για άλλο λόγο)
καθώς οι χρήστες έχουν μόνο read only δικαιώματα στα snaphots
(αν το έχεις επιλέξει - αλλοιώς ούτε τα βλέπουν καν)

οπότε όταν ο υπολογιστής έχει πρόσβαση σε shares στο NAS, ακόμη και αν το ransomware μπορεί να δει τα snapshots , δεν μπορεί να τα πειράξει

καλό είναι για την καθημερινή χρήση να έχεις χρήστες χωρίς δικαιώματα admin
και τους χρήστες με δικαιώματα admin θα χρησιμοποείς μόνο όταν χρειάζεται

--------------------------------------------------------------------------

offsite backup σημαίνει σε άλλο χώρο,
δεν το θέλεις για το ransomware αλλά για την περίπτωση που μπουκάρει κάποιος σπίτι και σηκώσει διάφορα, για περίπτωση φωτιάς κλπ

---------------------------------------------------------------------------

για το offsite backup χρησιμοποιώ το hyperbackup explorer, πολύ καλό , εύκολο και με πολλές δυνατότητες,
μπορεί να κάνει backups σε άλλο NAS,/ server / PC, σε εξωτερικούς σκληρούς ή στο cloud

εγώ χρησιμοποιώ 2 εξωτερικούς δίσκους που δυλάω στη δουλειά μου και πηγαινοφέρνω εναλλάξ κάθε 1-3 εβδομάδες


--------------------------------------------

και ένα χρήσιμο tip που δε θα βρεις εύκολα ,
σε ότι μέσο και να κάνεις backup με το hyperbackup, σπάστο σε 2-3-4 διαφορετικά tasks με διαφορετικά shares αναλόγως σπουδαιότητας/εναλλαγής κλπ αυτών,

θα σε βοηθήσει και στο backup και στο χεiρισμό των versions και στο verification
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Τελικά έκανα δοκιμές με snapshots και ενεργοποίησα εβδομαδιαίο με 53 snapshots πίσω.

Το μόνο που δεν επιτρέπει σε encrypted snapshot είναι να κάνεις broswe και να πάρεις συγκεκριμένο αρχείο απο μέσα (ούτε και να είναι visible τα snapshots).

Οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το κάνεις restore ολόκληρο (σε νέο φάκελο που σου ζητάει).

Για snapshot 185GB έκανε 5-6 sec και ο νέος φάκελος ήταν πάλι encrypted με το ίδιο pass και unmount :)

Τώρα μένει να πάρω και το C2 για το offsite sync, να ξενοιάσω απο τα usb sync στα offsite.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αλλα δεν βλέπω να έχει "φάει" χώρο το snapshot.

Παίζει με κάποιο diff αν και όταν αλλάξει κάτι ?

Αλλα ως ποια αρχή γιατί τα παλιά snapshots μπορείς να τα σβήνεις κατα βούληση.