Βοήθεια για Αγορά νέου ενισχυτή ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Καλησπέρα στην παρέα κ χρόνια πολλά,Χριστος Ανέστη! Θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά μάλλον νέου ενισχυτή. Αυτήν την στιγμή έχω έναν harman/kardon AVR 142 κ τα HKTS 9/26 ηχεία! όπου έχω αντικαταστήσει τα δυο μπροστινά ηχεία με τα QL S830 MBQUART! Μπορώ να πω κάτι δεν μου ακούγεται καλά σε όλο αυτό κ μιας και είμαι ολίγον τι άσχετος με όλο αυτό ,θα ήθελα να ρωτήσω, ποιος ενισχυτής κάνει για τα ηχεία αυτά και γενικά τι πρέπει να αλλάξω για να έχω ένα καλό αποτέλεσμα για homecinema?!Δεν τρελενομαι για πολλά μπάσα ούτε και μεγάλη ένταση! Αρκεί να καταλαβαίνω τη διαφορά όταν βλέπω κάποια ταινια στο Netflix κλπ.!Με τα ηχεια δεπεδου που εχω μπορω να κανω κατι? ή παω απο την αρχη? Σας ευχαριστω! Πχ o Marantz sr5014 Κανει?
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Εάν σου είναι επαρκής ο HK, τότε ο SR5014 δεν είναι χειρότερος για να τον αντικαταστήσεις. Καλύτερος είναι.

Αυτόν δεν έχεις;

https://www.hifiengine.com/manual_library/harman-kardon/avr142.shtml

https://jestineyong.com/a-sound-vid...play-repaired-model-avr142-230-harman-kardon/

Ναι αυτόν έχω, απλά τα δυο ηχεία που γράφω δεν ξέρω αν δουλεύουν σωστά ή θέλουν καλύτερο ενισχυτή!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω.

Τι εννοείς "κάτι δεν μου ακούγεται καλά" ?

ενώ την ίδια στιγμή λες "δεν με νοιάζει το μπάσο, ούτε οι μεγάλες εντάσεις".

Για εξήγησέ το καλύτερα τι είναι αυτό που θες, γιατί παίζει να πετάξεις χρήμα δίχως λόγο.
Υπομονή του στυλ να τελειώσει η καραντίνα να δεί κάποιος γνώστης από κοντά το σύστημά σου, και να μιλήσετε για να δείς τι θες και τι μπορεί να γίνει παίζει σαν ιδέα ή βιάζεσαι ?
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Το πρόβλημα είναι πως δεν ακούγεται σωστά το όλο σύστημα! Όχι καθαρά θα έλεγα
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Το σίγουρο είναι ότι τα ηχεία σου με αυτόν τον ενισχυτή δεν οδηγούνται. Τα ηχεία σου ως minimum δύναμη χρειάζονται 110 watt κατά τον κατασκευαστή τους και προσπαθείς να τα οδηγήσεις με 35 watt που είναι ο harman.
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Το σίγουρο είναι ότι τα ηχεία σου με αυτόν τον ενισχυτή δεν οδηγούνται. Τα ηχεία σου ως minimum δύναμη χρειάζονται 110 watt κατά τον κατασκευαστή τους και προσπαθείς να τα οδηγήσεις με 35 watt που είναι ο harman.

Καλημέρα, άρα πάω για καινούργιο ενισχυτή!Εχεις να προτείνεις κάποιον; Ευχαριστώ!

QL S830 MBQUART
Power handling 110-180 watt
Nominal impedance 4 ohm
Frequency response 33-32000Hz
Αυτά είναι τα ηχεία μου !! Άρα ποιον ενισχυτή;
 
Last edited by a moderator:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλημέρα, άρα πάω για καινούργιο ενισχυτή!Εχεις να προτείνεις κάποιον; Ευχαριστώ!

QL S830 MBQUART
Power handling 110-180 watt
Nominal impedance 4 ohm
Frequency response 33-32000Hz
Αυτά είναι τα ηχεία μου !! Άρα ποιον ενισχυτή;

Μπάτζετ; Για παράδειγμα: Denon AVR-X2600H. Αν μπορείς να ανέβεις σε διπλάσιο μπάτζετ πας για τον 3600Η που τον συζητάμε αρκετά τον τελευταίο καιρό εδώ στο φόρουμ καθώς είναι ό,τι πιο vfm στην αγορά στην παρούσα φάση.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Θα συμφωνήσω με το Κώστα. Εάν μπορείς να πας στον 3600 θα το πρότεινα και εγώ. Αναλογήσου ότι έχω τον 2600 εδώ και ένα μήνα και από ότι φαίνεται θα πάει προς πώληση. Εάν πάλι δε μπορείς να πας τόσο ψηλά διότι μιλάμε για 1150 ευρώ περίπου, θα πρότεινα να δείς και άλλων εταιριών αρκεί να έχει pre out για μελλοντικές αναβαθμίσεις με τελικούς διότι κακά τα ψέματα από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα, ένας avr από μόνος του δυστυχώς δε μπορεί να τα κάνει όλα από μόνος τους. Από την άλλη εάν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις από άποψη δύναμης (να παίζεις τα ηχεία συνεχόμενα στο maximum της εντάσεως), τότε και ο 2600 θα κάνει το καλύτερο δυνατόν!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βασικά αυτό που αποφορτίζει τον a/v είναι η ύπαρξη subwoofer κι αν κρίνω απ το σετ που έχει ο φίλος αυτό μάλλον υπολλείπεται απόδοσης. Εγώ θα προτιμούσα αντί για 1110 ευρώ για τον 3600 να δώσει 550 για τον 2600 και το υπόλοιπο μπάτζετ να πάει για ένα σοβαρό subwoofer.
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Νομίζω ο 2600 είναι καλή επιλογή,δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε ακουω στο τέρμα (λόγου γυναίκας χαχα)! Μήπως να άλλαζα και το κεντρικό μαζί με το sub? Εχω ενα κεντρικο της Yamaha (NS-C105. 6 ohm, 50-200 watt) μηπως ειναι καλυτερο απο το κεντρικο της h/k που εχω? και εναν sub? ποιον?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Βοήθεια για Αγορά νέου ενισχυτή ?

Ποιον Μαραντζ? και για κεντρικό , κάποιο άλλο?

Ο αντίστοιχος νομίζω του denon 2600 είναι ο Μάραντζ 5014 και κοστίζει 250 ευρώ παραπάνω, το ίδιο για τον Denon 3600 o αντίστοιχος είναι είτε ο περσινός 6013 στα ίδια λεφτά αν υπάρχει αλλιώς ό 6014 που ανεβαίνει στα 1500, με τη διαφορά ότι ο Denon έχει ως ισοστάθμιση το ΧΤ32 που στους Μάραντζ το βρίσκεις μόνο απ τον 7013 και μετά και ανεβαίνει στο χ2 το ποσόν, γι αυτό στην παρούσα φάση ο 3600 είναι ό,τι πιο συμφέρουσα αγορά, o Pleo τα ξέρει καλύτερα αυτά.
Ακυρο τώρα που το είδα καλύτερα κι ο 6014 ΧΤ32 έχει.

Για κεντρικό θα κοίταγα να είναι της ίδιας σειράς με τα κυρίως σου ηχητικά για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, περισσότερο το αισθητικό κομμάτι άμα είναι σε σαλόνι να έχεις μία ομοιομορφία.
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για Αγορά νέου ενισχυτή ?

Ο αντίστοιχος νομίζω του denon 2600 είναι ο Μάραντζ 5014 και κοστίζει 250 ευρώ παραπάνω, το ίδιο για τον Denon 3600 o αντίστοιχος είναι είτε ο περσινός 6013 στα ίδια λεφτά αν υπάρχει αλλιώς ό 6014 που ανεβαίνει στα 1500, με τη διαφορά ότι ο Denon έχει ως ισοστάθμιση το ΧΤ32 που στους Μάραντζ το βρίσκεις μόνο απ τον 7013 και μετά και ανεβαίνει στο χ2 το ποσόν, γι αυτό στην παρούσα φάση ο 3600 είναι ό,τι πιο συμφέρουσα αγορά, o Pleo τα ξέρει καλύτερα αυτά.
Ακυρο τώρα που το είδα καλύτερα κι ο 6014 ΧΤ32 έχει.

Για κεντρικό θα κοίταγα να είναι της ίδιας σειράς με τα κυρίως σου ηχητικά για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, περισσότερο το αισθητικό κομμάτι άμα είναι σε σαλόνι να έχεις μία ομοιομορφία.

Ευχαριστώ πολύ,λεω να παω στον 2600 νομίζω θα με καλύψει,δεν έχω τρελές απαιτήσεις , έχω κ μια oled 65" στα σχεδια :))