Θέματα ασφάλειας στο iOS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Προσωπικά αν και τα κινητά της apple υστερούν σε βασικές λειτουργίες σε σχέση με τα android, το θεμα security/privacy και το γεγονος οτι καθε app πρεπει να εγκριθει απο την μαμα εταιρεια το βρισκω μεγαλο plus. Ναι ειναι ακριβα γι αυτα που προσφερουν σε απολυτους αριθμους, αλλα νομιζω εξαρταται το τι ψαχνει ο καθενας. Ως κατοχος 6s το μονο που με αποτρεπει προς το παρον ειναι το οτι δε θα εχει το 3.5mm jack - λογικό γιατι εχει χρονια που καταργηθηκε στα iPhone, αλλα το να θελεις ανταπτορα για να φορτισεις και να μιλησεις στο hadsfree το βρισκω τραγικο

δεν υπάρχει κανένα μεγάλο plus στο ios από θέμα ασφάλειας,
τα ίδια με το android είναι όσο ακολουθείς τις ίδιες και βασικές τακτικές (πχ αποφεύγεις ύποπτες εφαρμογές που υπάρχουν και στα δύο κλπ κλπ)

έτσι νόμιζε και ο bezos ότι το ios είναι ασφαλές,
μέχρι που κυκλοφορήσανε οι φωτος του στα σκανδαλοθηρικά περιοδικά
από δω και πέρα θα προσέχει, αλλά πολύ αργά πλέον

(για να προλάβω σχόλια, τηλέφωνο +τάμπλετ με ios έχω)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [Επίσημο] iPhone SE

δεν υπάρχει κανένα μεγάλο plus στο ios από θέμα ασφάλειας,
τα ίδια με το android είναι όσο ακολουθείς τις ίδιες και βασικές τακτικές (πχ αποφεύγεις ύποπτες εφαρμογές που υπάρχουν και στα δύο κλπ κλπ)

έτσι νόμιζε και ο bezos ότι το ios είναι ασφαλές,
μέχρι που κυκλοφορήσανε οι φωτος του στα σκανδαλοθηρικά περιοδικά
από δω και πέρα θα προσέχει, αλλά πολύ αργά πλέον

(για να προλάβω σχόλια, τηλέφωνο +τάμπλετ με ios έχω)

Δεν ισχύει αυτό με την καμία, αλλά εδώ δεν είναι το thread για να το συζητήσουμε.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] iPhone SE

Δεν ισχύει αυτό με την καμία, αλλά εδώ δεν είναι το thread για να το συζητήσουμε.

ισχύει 100%,
και μάλιστα η ψευδαίσθηση της παραπάνω ασφάλειας είναι επικίνδυνη
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [Επίσημο] iPhone SE

ισχύει 100%,
και μάλιστα η ψευδαίσθηση της παραπάνω ασφάλειας είναι επικίνδυνη

Είσαι λάθος, το έχουμε ξανασυζητήσει, αλλά ευχαρίστως άνοιξε άλλο θέμα να τα ξαναπούμε.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: [Επίσημο] iPhone SE

όχι δεν είμα λάθος, εσύ είσαι
άσε έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, ios έχω και εγώ αλλά δεν έχω παρωπίδες

κατά τα άλλα το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι για μένα πολύ καλό,

αν αγόραζα σήμερα τηλέφωνο πιθανότατα θα ήταν η επιλογή μου,
καθώς πολλά από αυτά που πληρώνει κανείς στις ναυαρχίδες με αφήνουν αδιάφορο
 
Last edited by a moderator:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [Επίσημο] iPhone SE

όχι δεν είμα λάθος, εσύ είσαι
άσε έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, ios έχω και εγώ αλλά δεν έχω παρωπίδες

κατά τα άλλα το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι για μένα πολύ καλό,

αν αγόραζα σήμερα τηλέφωνο πιθανότατα θα ήταν η επιλογή μου,
καθώς πολλά από αυτά που πληρώνει κανείς στις ναυαρχίδες με αφήνουν αδιάφορο

Αν είχες ασχοληθεί και γνώριζες δεν θα έκανες τέτοιες δηλώσεις. Τα περί παρωπίδων τα αφήνω ασχολίαστα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: [Επίσημο] iPhone SE

η ιστορία με τον μπέζος έδειξε ξεκάθαρα τι παθαίνεις, όταν νομίζεις ότι το κινητό σου είναι ασφαλές , επειδή είναι ios

έδειξε επίσης ότι (και) στο ios υπάρχουν backdoors που γνωρίζουν ιδιωτικές εταιρείες και είναι πρόθυμες να πουλήσουν(έναντι αδράς φυσικά αμοιβής)
αλλά αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλα backdoors που δεν είναι ακόμη προς πώληση,
αλλά τυχαίνει συχνά να βρίσκουν και να εκμεταλλεύονρται δίαφοροι
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [Επίσημο] iPhone SE

η ιστορία με τον μπέζος έδειξε ξεκάθαρα τι παθαίνεις, όταν νομίζεις ότι το κινητό σου είναι ασφαλές , επειδή είναι ios

έδειξε επίσης ότι (και) στο ios υπάρχουν backdoors που γνωρίζουν ιδιωτικές εταιρείες και είναι πρόθυμες να πουλήσουν(έναντι αδράς φυσικά αμοιβής)
αλλά αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλα backdoors που δεν είναι ακόμη προς πώληση,
αλλά τυχαίνει συχνά να βρίσκουν και να εκμεταλλεύονρται δίαφοροι

Αν και off topic, του Bezos υπέκλεψαν τις φωτό από τρύπα ασφάλειας του WhatsApp ( που κακως χρησιμοποίουσε, χάθηκε το signal?). Προφανώς αν σε βάλουν στο μάτι οι μυστικές υπηρεσίες και οι Ισραηλινοί, πιθανόν να βρουν exploit.
Από αυτό μέχρι το να ισχυρίζεσαι πως το iOS και το Android είναι εξίσου ασφαλή (η ανασφαλή), είναι άλμα λογικής. Και εξίσου ασφαλή να ήταν (που δεν είναι) από την μια η Apple βγάζει συνεχώς ενημερώσεις ασφαλειας που πάνε σε εκατομμύρια συσκευές ταυτόχρονα ακόμα και 5ετιας μιας που το τελευταίο iOS έχει adoption rate άνω του 90%, ενώ την τελευταία έκδοση Android φοράνε κάτω από το 10% του συνόλου των ενεργών συσκευών.
Τεσπα, τα έχουμε ξαναπεί, υπάρχει η κουβέντα και σε παλαιότερα threads.
Ας μεταφέρουν οι συντονιστές τα post σε άλλο thread και συνεχίζουμε εκεί αν θες.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: [Επίσημο] iPhone SE

η (περίφημη) φωτο στάλθηκε με το whatsApp,
η τρύπα (τρυπάρα δηλαδή) δεν ήταν του whatsApp, αλλά του ios
(είναι σα να μου στείλουν ιό στα windows με email και να το παραλάβω με thunderbird, ο ιός δεν είναι του thunderbird αλλά των windows)

υπάρχει στο ίντερνετ το pdf με όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες του τι έγινε και πως
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] iPhone SE

Καλά, δεν είναι άκριβως έτσι, αλλά σταματάω εδώ γιατί σέβομαι τη δουλειά των moderators.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
φρέσκο φρέσκο σημερινό


http://https://www.theregister.co.uk/2020/04/22/apple_ios_mail_zeroday/


............................
"While ZecOps refrain from attributing these attacks to a specific threat actor, we are aware that at least one ‛hackers-for-hire’ organization is selling exploits using vulnerabilities that leverage email addresses as a main identifier."

We're told the bugs have been present in iOS since version 6, released in 2012. ZecOps said it noticed hackers exploiting the weaknesses in January 2018 in version 11.2.2. Now they have determined iOS 13.4.1 and below are all vulnerable. iOS 13 is the latest major version officially available.
..................................



η πλάκα είναι ότι είναι γνωστό λίγα χρόνια, κάποιοι πουλάγανε υπηρεσίες (υποκλοπής) που βασίζονταν σε αυτό το bug και επηρεάζει όλες τις εκδόσεις ios από την 6 μέχρι την τρέχουσα (δεν το δοκιμάσανε σε παλαιότερες)

ναι ξέρω τώρα θα βγει patch, η πλάκα είναι ότι η αππλε ενημρώθηκε εδώ και μήνες και υπήρχε από πολύ παλιότερα


(τον προηγούμενο μήνα (Μάρτιο) είχε βγει άλλο backdoor και πάει λέγοντας προς τα πίσω, κάντε μια αναζήτηση στο google, ta vulnerabilities είναι δεκάδες τα τελευταία χρόνια
και έχουμε πολλά να δούμε ακόμη)

έχω και ios και windows και linux (και λίγο πιο παλιά και OSX)
δεν υπάρχει απόλυτα στεγανό λειτουργικό σύστημα,

αλλά δεν θεωρώ το ios έχει πλέον την ασφάλεια που έιχε παλιά, έχουν παραμαζευτεί τρύπες τα τελευταία χρόνια
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Αχ, ας μην λέμε τα ίδια... προφανώς και θα υπάρξουν exploits ακόμα και στα καλύτερα λειτουργικά. Το θέμα είναι να γίνονται patched άμεσα και να ΜΠΟΡΟΥΝ να γίνουν (κάτι που δυστυχώς είναι αδύνατον αν το τηλέφωνο σου σταματήσει να παίρνει νέες εκδόσεις λειτουργικού μετά από 1-2 χρόνια).
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Βαριέμαι ν απαντώ στα ίδια και στα ίδια....


Φωνάζουν όταν βρίσκεται μια τρύπα στη χάση και στη φεξη ( που τις περισσότερες φορές δεν έχει απασχολήσει κανεναν) και τη κλείνουνε τουλάχιστον....και όχι για τα σουρωτήρια .


Δε μιλάνε για σχοινί βρε παιδί μου στο σπίτι του κρεμασμένου!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Θέματα ασφάλειας στο iOS

Αχ, ας μην λέμε τα ίδια... προφανώς και θα υπάρξουν exploits ακόμα και στα καλύτερα λειτουργικά. Το θέμα είναι να γίνονται patched άμεσα και να ΜΠΟΡΟΥΝ να γίνουν (κάτι που δυστυχώς είναι αδύνατον αν το τηλέφωνο σου σταματήσει να παίρνει νέες εκδόσεις λειτουργικού μετά από 1-2 χρόνια).

το άρθρο περιγράφει αναλυτικά πόσους μήνες ήταν ανοιχτό,
το άμεσο patch είναι ανέκδοτο
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Βαριέμαι ν απαντώ στα ίδια και στα ίδια....


Φωνάζουν όταν βρίσκεται μια τρύπα στη χάση και στη φεξη ( που τις περισσότερες φορές δεν έχει απασχολήσει κανεναν) και τη κλείνουνε τουλάχιστον....και όχι για τα σουρωτήρια .


Δε μιλάνε για σχοινί βρε παιδί μου στο σπίτι του κρεμασμένου!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


ποιος είναι ο κρεμασμένος; για το android μιλάς; αν ναι, δεν με ενδιαφέρει, iphone έχω και η δική του ασφάλεια με απασχολεί
(αλλά από'τι διαβάζω στο ίντερνετ, μία η άλλη είναι, διαγκωνίζονται και δυστυχώς δεν έχουμε άλλη επιλογή προς το παρόν)


αλλά μη λες στη χάση και στη φέξη, τον προηγούμενο μήνα αποκλύφθηκε backdoor και τον πιο προηγούμενο η ιστορία με τον μπέζος
και πολλά ακόμη τους τελευταίους μήνες

κάνε μια αναζήτηση στο google
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Keep searching...θα βρεις κι αλλα!

ΥΓ...Android κινητό έχω. Windows pc επίσης.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro


offtopic αλλά
τα windows ( που ποτέ δεν συμπάθησα) , η αλήθεια είναι ότι έχουν κάνει τρομερή βελτίωση τα τελευταία λίγα χρόνια στο θέμα ασφάλεια

(keep searching ???? δεν ψάχνω καθόλου, απλά καθώς ψάχνω άλλα σχετικά με υπολογιστές τα βρίσκω συνέχεια μπροστά μου)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Kiriak, δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι οταν υπαρχει προβλημα ασφαλειας στο iOS γινεται πρωτοσελιδο. Ειναι σπανιο συμβαν σε σχεση με τον ανταγωνισμο (android) που ειναι μερος της καθημερινοτητα του οποτε περνα στα ψιλα γραμματα..
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα..
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Τα έχουμε ξαναπεί τόσες φορές, που πραγματικά βαριέμαι αφόρητα!

Δεν είπαμε ποτέ ότι υπάρχει απόρθητο σύστημα, αλλά το να λέει κάποιος ότι υπάρχει θέμα σε iOS συσκευές που ελέγχεται απόλυτα , και σπάνια ξεφεύγει μια τρύπα ....ενώ υπάρχουν χιλιάδες τρύπες στα υπόλοιπα συστήματα , και μαλιστα πολλές φορές δεν καλύπτονται ποτέ....τι να πω?


Προσοχή χρειάζεται πάντα....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
όταν κάθε μήνα αποκαλύπτεται ένα σοβαρότατο θέμα ασφάλειας,
τότε δεν μιλάμε για ασφαλέστερο λειτουργικό,
ούτε με ενδιαφέρει να μετρήσω αν είναι λίγο καλύτερο ή λίγο χειρότερο,
στην ουσία μία ακόμη από τα ίδια είναι, τι γιάννης τι γιαννάκης που λέει και η παροιμία

δεν λέω ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι, απλά το να λέμε πάρε iphone επειδή είναι ασφαλές, δεν ισχύει
και στην πραγματικότητα η ψευδαίσθηση της ασφάλειας καταλήγει να είναι επικίνδυνη

έλα στη θέση του μπέζος
σου στέλνουν ένα κWλοβίντεο, αν είσαι σε windows δεν ανόγεις τίποτα άμα δεν το περάσεις από το totalvirus (που λέει ο λόγος),
αλλά στο ios νιώθεις πιο ασφαλής (ΛΑΘΟΣ) και το πατάς,
και στη συνέχεια βλέπεις τις φωτο που δεν έδειχνες ούτε στον κολλητό σου, κρεμασμένες στα περιοδικά περίπτερα
(αληθινή ιστορία)