Denon AVR-X2600H

jymmis

New member
13 April 2020
13
Χαιρετω και παλι ολη την παρεα

Θελω να ανοιξω ενα καινουριο θεματακι αφου πλεον με τις δικες σας συμβουλες κατεληξα και αγορασα τον DENON 2600.

Αν μπορειτε παιδια να με βοηθησετε για επιλογη 5,1 ηχειων
Εγω εχω προς στιγμην αυτα που θα βαλω σε φωτο να δειτε (αν νομιζετε παλι οτι δεν χρειαζετε να τα αλαξω να το αναφερετε ) .... αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι καλυτερο .....οχι κατι τρελο αλλα μεχρι 1000ευρω νομιζω θα μπορεσω στο μελλον.
 

Attachments

  • IMG_5036.jpg
    IMG_5036.jpg
    123.2 KB · Views: 212
  • IMG_5037.jpg
    IMG_5037.jpg
    137.2 KB · Views: 210
  • IMG_5038.jpg
    IMG_5038.jpg
    163.1 KB · Views: 210
  • IMG_5039.jpg
    IMG_5039.jpg
    193.2 KB · Views: 208
  • IMG_5049.jpg
    IMG_5049.jpg
    108.4 KB · Views: 208

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Υποθέτοντας απ τον κωδικό ότι το subwoofer είναι 10ιντζο και το λέω αυτό γιατί κάποια στην αγορά αναφέρουν τον αριθμό δέκα και το γούφερ είναι τελικά 8ιντζο κι αν ο χώρος ακρόασης δεν θα ξεπερνά τα 20τ.μ. μάξιμουμ 30τ.μ. θα έλεγα ότι ο πρώτος αδύνατος κρίκος του συγκεκριμένου συστήματος που χρήζει αντικατάστασης είναι οι κολώνες με τα μικρά γουφεράκια, αταίριαστες μάλιστα με το παρόν κεντρικό. Προσωπική μου άποψη υπάρχουν έξω πολύ καλύτερα ηχεία για να συνεχίσεις να ασχολείσαι με τη συγκεκριμένη εταιρία αλλά αυτό επαναλαμβάνω είναι προσωπική άποψη, αν εσένα ο ήχος τους σε καλύπτει εμένα δε μου πέφτει λόγος.

Εν προκειμένω, με το συγκεκριμένο μπάτζετ βγάζοντας εκτός το υπογούφερ το οποίο κι αυτό προσωπικά μιλώντας, σε δεύτερη μελλοντική φάση θα ήταν η επόμενη αναβάθμιση έτσι ώστε να πάρεις βαθύ και σωστό χαμηλό, υπάρχουν δύο τρεις προτασούλες που πιστεύω μπορούν να σε καλύψουν.

Δύο ζευγάρια Polk audio s20 για εμπρός και πίσω υπάρχουν και σε λευκό κι είναι πολύ όμορφα να υπολογίζεις όμως ότι θες και δύο ζευγάρια βάσεις για τα ηχεία. Τα αντίστοιχα δαπέδου μαζί με κεντρικό θα σου πάνε κοντά στο 1500άρι που σημαίνει ότι ξεφεύγεις πολύ του μπάτζετ.
Το αντίστοιχο κεντρικό POLK AUDIO S30e.

Αλλη πρόταση θα ήταν η σειρά Oberon της Dali:
https://www.dali-speakers.com/products/oberon/oberon-5/
https://www.dali-speakers.com/products/oberon/oberon-5/
https://www.dali-speakers.com/products/oberon/oberon-1/

Πηγαίνοντας πιο κάτω στις σελίδες της Dali έχει και τα διαφορετικά φινιρίσματα, μαύρο λευκό κ.λ.π. κι είναι σχετικά πολύ κοντά στο μπάτζετ. Σίγουρα θα πάρεις καλύτερο ήχο απ το παρόν σου σύστημα αν όντως αυτό επιθυμείς αλλά αυτό εξαρτάται και απ τις απαιτήσεις και εμπειρία του καθενός. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ενώ έχεις έναν πολύ καλό a/v ενισχυτή, αδικείται συνολικά το σύστημα απ την πεντάδα των ηχείων.
Υπομονή να δουν το θέμα σου κι άλλοι να πάρεις πιο πολλές προτάσεις και να θυμάσαι ότι υπάρχουν πάντα και τα μεταχειρισμένα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Ενναλακτικά θα πρότεινα να δεις οπωσδήποτε τα Polk Signature S50e αντί τα Oberon 5 που είναι πιο εντυπωσιακά ηχεία. Και μεγαλύτερα και καλύτερα. Φυσικά η επιλογή σου στη μια ή την άλλη περίπτωση σημαίνει ότι πηγαίνεις σε όλο το σετ της ίδιας εταιρίας.

Το sub σου είναι δεκάιντσο, για αρχή το κρατάς και κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτεσαι την αλλαγή του.

Τώρα προέχει να πάρεις καλύτερα ηχεία.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό εννοούσα κι εγώ με τα αντίστοιχα δαπέδου στα s50 αναφερόμουν αλλά θα πάει πιο πάνω στο μπάτζετ του.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Πάνω κάτω το ίδιο budget θέλει και για τα Oberon. Απλά τα Polk είναι καλύτερη επιλογή γιατί είναι μεγαλύτερα και παίζουν πιο εντυπωσιακά.
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Απάντηση: Re: Denon AVR-X2600H

Παιδια να ρωτησω κατι ? Ισως να ειναι χαζη η ερωτηση γιατι δεν ειμαι ιδικος....
Τα polk εχουν 20-150W και 89db και τα δικα μου 150-300W και 91db γιατι τα polk ειναι καλυτερα ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Γιατί έχουν εξελιχτεί από τη Fink Audio Consulting που έχει τον εξοπλισμό να το κάνει και να δρομολογηθεί έτσι η παραγωγή ενός καλού ηχείου.

Δεν είναι απλή απάντηση. Καλύτερα να ρίξεις μια ματιά στο white paper και να δεις τι και πως και γιατί.

https://homemovie.hu/wp-content/uploads/2018/01/SIGNATURE-E.pdf

Και μια συνέντευξη...

https://www.whathifi.com/features/most-important-speaker-company-youve-never-heard
 

jymmis

New member
13 April 2020
13
Απάντηση: Re: Denon AVR-X2600H

Απο οτι καταλαβα ειναι καλυτερα απο θεμα Μαρκας και πιοτητας εεε ? Αν και τα δικα μου εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα τα Polk εχουν καλυτερη πιοτητα....αυτο εννοεις pleo ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,666
Αθήνα
Τα ηχεία που έχεις τώρα δεν έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τα Polk. You are just cherry picking.

Τα χαρακτηριστικά που κάνουν ένα ηχείο καλύτερο από ένα άλλο είναι πολλά.

Στο προκείμενο, η μεγάλη εικόνα είναι ότι πηγαίνεις σε πιο πλήρες και ικανό ηχείο ως προς το εύρος του φάσματος που μπορεί να παίξει, πολύ σοφά εξελιγμένο από τους πλέον ειδικούς, και που ως νεότερης κοπής προϊόν έχει ενσωματώσει την τεχνολογική πρόοδο.
Σε γενικές γραμμές.

Τσέκαρε με ποιο τρόπο βελτίωσαν την καμπίνα στα Polk και πως μείωσαν τις παραμορφώσεις που προέκυπταν από τον κώνο, ήδη σε σχέση με την προηγούμενη σειρά το τελευταίο (χωρίς το Ε στο όνομα).