iOS apps και... χρεώσεις subscription

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Εντάξει 3 βδομάδες με το νέο ipad pro και αδυνατώ -σχεδον- να βρω σοβαρές εφαρμογές που να ΜΗΝ θέλουν subscription.
Μέχρι και QR scanners θέλουν χρήμα με το μήνα!
Υπάρχουν και εφαρμογές που βλέπεις να κοστίζουν 5-6 λες μια χαρά, και όταν τις κατεβάσεις ειναι γεμάτες ads να κάνεις upgrade σε "pro" και στην ουσία αυτό που αγόρασες ΔΕΝ κάνει δουλειά.
Απλά εξοργιστικό. Τo subscription ΦΕΡΝΕΙ χρήμα με το τσουβάλι όχι μόνο στους developers αλλά και στην AAPL ενώ στην ουσία στο 80-90% των περιπτώσεων δεν προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως από το να ήταν one time purchase. Μιλάμε εαν έχεις 5-6 εφορμογές από 8-15 που θέλουν η κάθε μια subscription το μήνα, ξεκληρίζεσαι άνετα. και μιλάμε για apps τύπου που θα δουλέψεις σκάρτα 1-2 φόρες το μήνα. και ΟΧΙ δε βρίσκεις αντίστοιχες free η έστω σοβαρή που να θέλει One time αγορά. Υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα δυστυχώς οχι σε όλο το range εφαρμογών.
Δεν υπάρχει περίπτωση -προσωπικά- να ενδώσω σε εφαρμογή κινητού/tablet με subscription. Με ξεπερνά η ιδέα που έχουν για apps τους ότι ειναι εργαλεία που θα μου φέρουν "χρήμα" οπότε πρέπει να τα "σκάσω".
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Έχει αλλάξει το μοντέλο πληρωμής πολλών εφαρμογών για λόγους βιωσιμότητας. Κακά τα ψέμματα, ειδικά οι indie developers, δεν βγαίνουν οικονομικά με on off purchase και διαρκή updates των εφαρμογών.
Having said that, προσωπικά έχω ένα σκασμό ποιοτικές εφαρμογές και καμία δεν είναι με subscription.
By the way, το iOS έχει built in QR reader.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Ποια βιωσιμοτητα? Αν παρακολουθησεις τα νούμερα εσόδων σε σχέση με τα apps των dev θα δεις μεγάλες αισχροκέρδεια και μόνο!
Βλέποντας εφαρμογες οπως της Serif που πληρωνεις 20 (10 σε προσφορα) και ειναι ΕΦΑΡΜΟΓΑΡΕΣ με πραγματικο ΚΟΣΜΟ που δουλευει απο πισω, καταλαβαινει κανεις οτι κατι app της πλάκας που ζητανε 5 το μηνα με μηδενικα σχεδον updates η περαιτέρω development πάνε καθαρά τσέπη.
Οσο για το QR ναι έχει,. δεν εχει ομως το πιο απλο πραγμα, αριθμομηχανη! (ΝΑΙ πρεπει να πληρώσεις για ενα τετοιο Luxury app που ειχε ενα Nokia 3310 20ετίας)
Δεν ειμαι εναντια των Subscrioption plans σε σοβαρές εφαρμογές που αξίζουν και επιφέρουν κέρδη στον αγοραστή, είμαι ενάντια στην μόδα και στην αισχοκερδια καθε πονηρου developer που κοροιδευει τον κοσμο με περιγραφες που τάζουν λαγούς και πετραχήλια και καταλήγεις να έχεις πληρώσει ενα άχρηστο app αφου δε δουλεύει δίχως το Pro subscription που στην ουσία ξεκλειδώνει τα αυτούσια χαρ/κα της εφαρμογής. @%$@%@
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
εγω το μεγαλυτερο θεμα το εχω με την Adobe...αλλα τουλαχιστον βρηκα ενναλακτικες.

Εχουν βρει τη κοτα με το χρυσο αβγο οι περισσοτερες εταιρειες και ζητανε οτι θελουν.
αλλα ευτυχως υπαρχουν ενναλακτικες.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Ποια βιωσιμοτητα? Αν παρακολουθησεις τα νούμερα εσόδων σε σχέση με τα apps των dev θα δεις μεγάλες αισχροκέρδεια και μόνο!
Βλέποντας εφαρμογες οπως της Serif που πληρωνεις 20 (10 σε προσφορα) και ειναι ΕΦΑΡΜΟΓΑΡΕΣ με πραγματικο ΚΟΣΜΟ που δουλευει απο πισω, καταλαβαινει κανεις οτι κατι app της πλάκας που ζητανε 5 το μηνα με μηδενικα σχεδον updates η περαιτέρω development πάνε καθαρά τσέπη.
Οσο για το QR ναι έχει,. δεν εχει ομως το πιο απλο πραγμα, αριθμομηχανη! (ΝΑΙ πρεπει να πληρώσεις για ενα τετοιο Luxury app που ειχε ενα Nokia 3310 20ετίας)
Δεν ειμαι εναντια των Subscrioption plans σε σοβαρές εφαρμογές που αξίζουν και επιφέρουν κέρδη στον αγοραστή, είμαι ενάντια στην μόδα και στην αισχοκερδια καθε πονηρου developer που κοροιδευει τον κοσμο με περιγραφες που τάζουν λαγούς και πετραχήλια και καταλήγεις να έχεις πληρώσει ενα άχρηστο app αφου δε δουλεύει δίχως το Pro subscription που στην ουσία ξεκλειδώνει τα αυτούσια χαρ/κα της εφαρμογής. @%$@%@

Αριθμομηχανή δεν έχει μόνο το iPad (για έναν ανεξήγητο λόγο). Προφανώς και υπάρχουν και αρπακτικά και απατεώνες, αλλά υπάρχουν και άπειρες εφαρμογές-Διαμαντια χωρίς subscribe (ας μην μιλήσουμε για το Android που εκεί το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό).
Πάντως αυτό περί βιωσιμότητας που έγραψα είναι γεγονός και υπάρχει μεγάλη κουβέντα στο διαδίκτυο γιατί οι indie developers ποιοτικών εφαρμογών απλά δεν βγαίνουν πλέον οικονομικά και πολλοί από αυτούς αποσύρονται.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Δε διαφωνούμε σε κατι. Απλα πιστευω η apple κανει τα στραβα ματια στους επιτηδιους ενω δε δειχνει να κανει κατι με την μαστιγα των subscription ακομα και σε γελοίας χρηστικότητας εφαρμογές

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: iOS apps και... χρεώσεις subscription

Δε διαφωνούμε σε κατι. Απλα πιστευω η apple κανει τα στραβα ματια στους επιτηδιους ενω δε δειχνει να κανει κατι με την μαστιγα των subscription ακομα και σε γελοίας χρηστικότητας εφαρμογές

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο τη στιγμή που παιρνει το ποσοστό της, ολα καλά.
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
και τι να κανει ? Να το απαγορεψει...δε γινεται αυτο.
Ο κοσμος κρινει κι αυτος αποφασιζει.

Εγω πχ εχω βρει ενναλακτικες κι αυτες αγοραζω.
Δεν εχω πια καμια εφαρμογημε subscription model.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: iOS apps και... χρεώσεις subscription

και τι να κανει ? Να το απαγορεψει...δε γινεται αυτο.
Ο κοσμος κρινει κι αυτος αποφασιζει.

Εγω πχ εχω βρει ενναλακτικες κι αυτες αγοραζω.
Δεν εχω πια καμια εφαρμογημε subscription model.
Οσες εφαρμογές εξαπατουν τον κοσμο παραπλανοντας τον να αγορασει την εφαρμογή και μετα ως εκπληξη ανακαλυπτουν οτι τα αυτονοητα θελουν subscription γεματα ads να κανεις upgrade, ναι θελουν απαγορευση μεχρι να συμμωρφωθουν. Σε πολλες εφαρμογες βρηκα τετοια σχολια περι εξαπατησης και εννοειται δεν εχω κοιτάξει καθε σπιθαμη apps παρα μονο οτι με ενδιαφερει. Απ την αλλη οταν υπαρχει και κοσμος π κανει sub δινοντας 5ευρα/μηνα σε apps τυπου αλλαζω το χρωμα στο μαλλι, καλα να παθουμε

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
εγω παντως δεν εχω δει κατι τετοιο στις εφαρμογες που εχω...κι εχω παρα πολλες.

αυτο που εχω δει, αλλα το ξερω απο πριν, οτι μπορεις ν αγορασεις καποια εφαρμογη (πχ filmic pro) και να εχει επιπλεον χρεωση για καποια εξτρα features .
Και στο Lumafusion γινεται αυτο... αλλα ειναι γνωστο απο πριν.
Και δε μιλαω φυσικα για suscription, αλλα για one time payment.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δεν ξέρω για τι είδους εφαρμογές μιλάτε (πέραν adobe)

έχω πολλά χρόνια και ipad και iphone (από το αρχικό iphone που δεν ήρθε Ελλάδα)
και εγώ δεν συμπαθώ το μοντέλο subscription,

αλλά δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα,
έχω πολλές εφαρμογές που ήταν δωρεάν και πολλές τις οποίες αγόρασα (όλες σχεδόν μικροποσά),
σε έναν μόνο mpd player χρειάστηκε να κάνω συνδρομή, μία φορά και μικροποσό, δεν την ξαναχρειάστηκα στο μέλλον


αυτό που μου τη σπάει σε όλες τις πλατφόρμες mobile είναι η υποχρεωτική χρήση προγραμμάτων μέσω store (εννοώ για την επίσημη και ασφαλή οδό),
θα ήθελα να έχω την ελευθερία να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές που θα αγοράσω ή κατεβάσω απευθείας από τους δημιουργούς τους ή την αγορά
όπως κάνω τόσα χρόνια σε windows - linux - OSX,
θα ήθελα να είχα αυτήν την ελευθερία
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ποια επακόλουθα εννοείς;

(με προμήθεια προγραμμάτων από τα επίσημα κανάλια διανομής ή τους κατασκευαστές και την αποφυγή "πειρατικών" ή αμφίβολής προέλευσης προγραμμάτων,
δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε σε windows, ούτε σε linux ούτε σε OSX)

ακόμη και σήμερα σε ios και με την ασφάλεια του store δεν κατεβάζω ότι να'ναι, προσπαθώ να διαλέξω και τσεκάρω κατασκευαστή και κατά πόσο χρειάζομαι το πρόγραμμα,
υπήρξαν διάφορα που μου βρωμάγανε (δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα) και δεν κατέβασα παρότι ήθελα
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
πάλι δεν καταλαβαίνω,
εννοείς κλεψιμέικο software και ιούς;

έχω πάρα πολλά χρόνια να το κάνω (δηλ. πειρατικά προγράμματα) και ο βασικός λόγος είναι ότι δεν εμπιστεύομαι αυτούς που τα φτιάχνουν και τα μοιράζουν
αγοράζω ότι μπορώ και ότι δεν μπορώ (πχ lightroom) απλά δεν το αγοράζω και βρίσκω εναλλακτικές λύσεις (πχ στο προγούμενο capture one + daminion) ή για παράδειγμα για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα openoffice

δεν θέλω νταβατζή στο κεφάλι μου να με προσέχει μήπως κολλήσω malware και ούτε είχα πρόβλημα ποτέ

(αν εννοείς αυτό γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ άλλα επακόλουθα για τον χρήστη)
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Δεν είναι όλοι καλόπιστοι σαν κι εσένα ...όποτε είναι καλύτερα ένα κλειστό σύστημα , παρά ένα μπάχαλο.
Εγώ είμαι ταυτόχρονα σε iOS Kai Android, και σαφώς, όπου μπορώ, προτιμώ το iOS και γι υπό το λόγο.

Μεγάλη κουβέντες, την έχουμε κάνει πολλές φορές όμως, δε χρειάζεται πάλι ν λέμε τα ίδια.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Δεν είναι όλοι καλόπιστοι σαν κι εσένα ...όποτε είναι καλύτερα ένα κλειστό σύστημα , παρά ένα μπάχαλο.
Εγώ είμαι ταυτόχρονα σε iOS Kai Android, και σαφώς, όπου μπορώ, προτιμώ το iOS και γι υπό το λόγο.

Μεγάλη κουβέντες, την έχουμε κάνει πολλές φορές όμως, δε χρειάζεται πάλι ν λέμε τα ίδια.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


καταλαβαίνω τις θες να πεις, αλλά όπως μπορείς να έχεις windows ή Macintosh και να είσαι ασφαλής και όχι "μπάχαλο"
αγοράζοντας εφαρμογές από το ίντερνετ από αυτούς που τις φτιάχνουν ή καταστήματα,

το ίδιο θα μπορούσε να είσαι και το ios

το κακό είναι ότι ο "καθένας" δεν μπορεί να κάνει τις επιλογές του, είτε σε ios είτε σε android (δε μιλάω για root ή jailbreak)


(btw αν έχει τύχει να δεις άλλα ποστς μου σε θέματα σχετικά με υπολογιστές , θα καταλάβεις ότι όχι μόνο δεν έιμαι 'καλόπιστος" αλλά είμαι ιδιαίτερα παρανοϊκός σε θέματα ασφάλειας υπολογιστών
πχ αμέσως προηγούμενο ποστ εδώ https://avclub.gr/forum/showthread.php/91635-Zyxel-NSA-310-NAS-Storage-2TB/page145 όπου δεν εμπιστεύομαι ούτε την υπηρεσία της synology για απομακρυσμένη πρόσβαση στο NAS μου)
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
προσωπικα, το ζητημα εχει ληξει για μενα πολλα χρονια τωρα...το εχουμε συζητησει πολλες φορες εδω μεσα , κι εχουμε αναπτυξει τα επιχειρήματα μας .
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
πολλά πράματα σε πολλά νήματα τα έχουμε συζητήσει πολύ περισσότερες φορές και τα ξανασυζητάμε
(ειδικά σε hi-fi και φωτογραφία από αυτά που επισκέπτομαι)
αν έχεις αντίθετα επιχειρηματα μπορείς να τα γράψεις ή να δώσεις λινκς