Δικαίωματα χρήσης ιδιόκτητου υλικού λήψης - Πνευματικά δικαίωματα - Συμφωνητικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Καλησπέρα φορουμ,

Επικοινώνησε κάποιος μαζί μου απο το αμερικανικό weather channel για να πάρει άδεια χρήσης υλικού μου από την κακοκαιρία του 2019. Συμφωνήσαμε στα 400 USD (τόσα μου είπε εξ αρχής και δεν ήθελα να το πιέσω) και να μπει το όνομα μου στο τελος του ντοκιμαντέρ μαζί με ολους τους άλλους υποθέτω που θα έχουν υλικό. Μου έχει δώσει μια φόρμα για συμπλήρωση αλλά φοβάμαι και δεν έχω ιδέα τι κάνω. Form W-8BEN λεει και ζητάει στοιχεία.
 
Last edited by a moderator:

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Re: SOS - Άδεια χρήσης σε Αμερικανικό δίκτυο

Της εφορίας του είναι:
https://www.irs.gov/forms-pubs/about-form-w-8-ben
Δεν ρωτάς και τον λογιστή σου, μην σου πάρουν φόρο και εκεί και εδώ και δεν σου μείνει τίποτα...

Καλησπέρα, αφου έγραψα το 1ο ποστ googlara αρκετά και βρήκα κάτι σχετικο. Είναι δήλωση πως δεν είμαι Αμερικανός πολίτης ωστε να μην χρεωθώ φόρους. Αν και έτσι όπως το βλέπω 2σελιδο το φοβάμαι. Επίσης, υπάρχει κάποιος να μου δώσει καμια συμβουλή; Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κατι τέτοιο.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: SOS - Άδεια χρήσης σε Αμερικανικό δίκτυο

Καλησπέρα, αφου έγραψα το 1ο ποστ googlara αρκετά και βρήκα κάτι σχετικο. Είναι δήλωση πως δεν είμαι Αμερικανός πολίτης ωστε να μην χρεωθώ φόρους. Αν και έτσι όπως το βλέπω 2σελιδο το φοβάμαι. Επίσης, υπάρχει κάποιος να μου δώσει καμια συμβουλή; Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κατι τέτοιο.

Αυτό που βλέπω, είναι ότι με αυτή την φόρμα, θα σου παρακρατήσει 30% φόρο για να τον αποδώσει, εκτός εάν υπάρχει άλλη συμφωνία, μεταξύ Η.Π.Α και Ελλάδας.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Re: SOS - Άδεια χρήσης σε Αμερικανικό δίκτυο

Αυτό που βλέπω, είναι ότι με αυτή την φόρμα, θα σου παρακρατήσει 30% φόρο για να τον αποδώσει, εκτός εάν υπάρχει άλλη συμφωνία, μεταξύ Η.Π.Α και Ελλάδας.

Χμμμμ, δες τι βρήκα.

"Στο W-BEN ο δικαιούχος δηλώνει ότι δεν είναι πολίτης της Αμερικής, δεν είναι μόνιμος κάτοικος της Αμερικής, με σκοπό την απαλλαγή του 30% του φόρου εισοδήματος. "

εδω
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: SOS - Άδεια χρήσης σε Αμερικανικό δίκτυο

Ειναι αρκετα θολο το τοπιο. Κανονικα επρεπε να σου ζητησει δικο σου τιμολογιο παροχης υπηρεσιων εφοσον εισαι επαγγελματιας ή αποδειξη δαπανης αν εισαι ερασιτεχνης.

Για να σου ζητησει αυτο τον ενδιαφερει μονο να δηλωσει την δαπανη του στην δικη του εφορια και οχι να κρατηθει φορος.

Ποτε δεν πληρωνεις φορο οταν προκειται για παροχη υπηρεσιων σε αλλη χωρα εφοσον φορολογεισαι στην χωρα σου.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Noμιζω τυπικό ειναι, απλά για να εχει βεβαίωση W8 το IRS οτι δεν εισαι υπήκοος ΗΠΑ και αρα υπόχρεως φόρου εκεί. Ενα invoice θα σου ζητήσει κανονικά για τετοια ποσά και το περνάνε σαν έξοδα μόνοι τους.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αυτό που βρήκες είναι.
Το W8-BEN είναι για να δηλώσεις πως δεν είσαι κάτοικος Αμερικής, ώστε ΝΑ ΜΗΝ σου κρατηθεί φόρος.

Και ναι, είναι τυπική διαδικασία αυτή η φόρμα, όλοι οι φωτογράφοι και εικονολήπτες που έχουμε πουλήσει κάτι σε Αμερικανική εταιρία έχουμε συμπληρώσει το έντυπο αυτό.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ναι, απ' οτι φαίνεται είναι όπως τα λέτε. Τον Αμερικάνο τον εμπιστευόμαστε; Θέλει να του στείλω το βίντεο ασταμπάριστο για να το τσεκάρει ο editor του / παραγωγός του και εφόσον τους κάνει θα μου στείλουν release form και τα χρήματα. Φαίνονται επαγγελματίες, δε λεω. Στην Ελλάδα θα το έπαιρναν χωρίς ουτε καν να ρωτήσουν (κάτι που έγινε και το είδα στην τηλεόραση ξαφνικά το βίντεο μου). Οταν του είπα πως αν δεν τον πειράζει θέλω να του στείλω το υλικό αρχικά με ενα copyright mark δικό μου και αν δουν οτι τους κάνει να τους στειλω νεο link unmarked μου απάντησε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουν υλικό χωρίς υπογραφή δική μου για release και πως καλύτερα θα ήταν να μην κάνω διπλό κόπο, αλλα συμπληρώνει, κάνε όπως θέλεις.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Εφοσον τα εχεις σε email ολα αυτα εγω θα ελεγα να την κανεις την κινηση και να τον εμπιστευτεις. Λογικα δεν θα σε ριξει και μπορει να ανοιξεις και καναλι συνεργασιας στο μελλον.

Ετσι κι αλλιως οπως ειπες θα μπορουσε αν ηταν πονηρα σκεπτομενος να μην ρωτησει καν.