Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα; ...μάλλον ξεχάστε το

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Μου πήρε λίγη ώρα να οργανώσω την σκέψη μου πριν γράψω αυτό το ποστ καθώς καθόμουν μπροστά στον υπολογιστή και προσπαθούσα να κατανοήσω τι ακριβώς έχει γίνει.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Όλοι γνωρίζουμε ότι η αγορά δίσκων στην Ελλάδα δεν πάει καλά. Μπορεί να έχει πτωτική πορεία και στο εξωτερικό αλλά εδώ αυτό που έχει συμβεί είναι κανονική κατρακύλα. Ενώ υπήρχε η ελπίδα ότι με το 4K UHD θα αρχίζαμε έναν καινούργιο κύκλο κυκλοφοριών αρχήσαμε να έχουμε προβλήματα και με το Bluray με αποτέλεσμα πλέον μεγάλες παραγωγές να βγαίνουν μόνο σε DVD (1917, Midway, Angel has Fallen, Power Rangers)!!!

Έτσι εδώ και κάποιο διάστημα μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω και να ψάξω τι φταίει και γίνεται όλο αυτό. Δυστηχώς τις περισσότερες φορές έπερνα μία αόριστη απάντηση ενώ πολλές φορές δεν έμπαιναν καν στον κόπο να μου απαντήσουν. Μέχρι σήμερα που μπόρεσα και είχα μία ενδιαφέρουσα σύντομη συζήτηση με έναν μεγάλο Ελληνικό διανομέα. Το αποτέλεσμα ήταν λιγάκι, αλλά όχι τελείως, κατατοπιστικό αλλά εντελώς και πλήρως απογοητευτικό...

Δεν θέλω να κατανομάσω με ποιόν διανομέα μίλησα αλλά αυτό που κατάλαβα το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι γενικό. Δηλαδή το πρόβλημα ξεκινάει από το στούντιο, συνεχίζει με τον διανομέα και φτάνει μέχρι εμάς τους καταναλωτές. Για να μην μπω σε πολλές λεπτομέριες όσον αφορά Ελληνικές παραγωγές UHD αυτές είναι ασύμφορες λόγω της τραγικά μικρής ζήτησης που υπάρχει. Ακόμα και για μία μικρή παραγωγή 300-500 κομματιών μου είπε ότι δύσκολα θα πουληθούν. Όσο για τον λόγο που από την στιγμή που Ελληνική παραγωγή είναι τόσο πολύ κοστοβόρα δεν μπορούν να μπουν Ελληνικοί υπότιτλοι σε μία ξένη παραγωγή που ήδη εχει 10-15 υπότιτλους μέσα η απάντηση ήταν τραγική. Ο διανομέας ρώτησε το στούντιο γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό και η απάντηση...κρατηθείτε γιατί θα σας πέσουν τα μαλλιά όσοι έχετε...ότι σε αυτές τις κεντρικές παραγωγές όπου μπαίνουν όλοι αυτοί οι υπότιτλοι δεν χωράνε να μπουν και Ελληνικά. Ναι καλά διαβάσατε. Ένας υπότιτλος μερικών kilobyte δεν χωράει σε ένα UHD δισκάκι που στη χειρότερη έχει 50 GB χωρητικότητα.

Και μόνο με αυτή την απάντηση καταλαβαίνετε ότι υπάρχουν άλλοι λόγοι που δεν θέλουν κάποια στούντιο να προωθήσουν στην Ελλάδα το UHD. Αλλιώς δεν θα έδιναν τέτοια απάντηση που υποτιμάει την νοημοσύνη αυτού που έκανε την ερώτηση.

Αλλά το στούντιο είναι η μία όψη του νομίσματος. Σε όλη την συζήτηση με τον διανομέα διέκρινα μία στάση ότι για όλα φταίει η πειρατεία και για αυτό μίκρυνε τόσο η αγορά στην Ελλάδα. Από την άλλη αδυνατούσε να κατανοήσει ότι δυστηχώς η πειρατεία δεν καταπολεμείται. Το pirate bay ούτε που θυμάμαι πόσες φορές το έκλεισαν και πάλι μια χαρά δουλέυει. Αν θέλεις να πολεμήσεις την πειρατεία ο μόνος τρόπος είναι να δώσεις αξία στο προιόν σου και να προωθήσεις τα δυνατά του σημεία ώστε να κάνεις τον πιθανό αγοραστή να αγοράσει δισκάκι και να μην πάει για το torrent. Αλλά όταν στην Ελλάδα βγαίνουν ένα 20% μόνο όλων των ταινιών σε 4Κ και πολλές από αυτές τις πουλάνε στα 40 ευρώ όταν στο εξωτερικό το βρίσκεις κάτω από 30 ευρώ τότε η αγορά φυσικά και θα μειωθεί μέχρι που θα εξαφανιστεί πλήρως. Δεν περιμένεις να εξαφανιστεί η πειρατεία και ως δια μαγείας η αγορά θα μεγαλώσει. Αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός. Εδώ νομίζουμε ότι πρέπει πρώτα να μεγαλώσει η αγορά και μετά να προωθήσουμε το προιόν μας. Κάποιος μου φαίνεται έμεινε μεταξεταστέος στο μάθημα προώθησης προιόντων.

Από όλα αυτά φίλοι μου όπως καταλαβαίνετε από την μία ο διανομέας δεν θέλει να ρισκάρει σε μία Ελληνική παραγωγή δίσκου λόγω της πολύ μικρής αγοράς αλλά από την άλλη δεν κάνει και τίποτα για να προωθήσει το προιόν του και ρίχνει το μπαλάκι στην πειρατεία που αυτή φυσικά θα συνεχίσει να υφίσταται όσο και να την πολεμήσουν. Από την άλλη το στούντιο φαίνεται ότι για άγνωστους λόγους δεν θέλει να συμπεριλάβει ελληνικούς υπότιτλους σε ξένες παραγωγές και γι αυτό δίνει φτηνές δικαιολογίες που θα πρέπει να είσαι εγκεφαλικά νεκρός για να τις πιστέψεις.

Κλείνοντας να πω ότι αν η κατάσταση που έλαβα από τον συγκεκριμένο διανομέα έχει ομοιότητα και με τους υπόλοιπους διανομείς τότε μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι η αγορά του 4Κ UHD στην Ελλάδα είναι ήδη πεθαμένη. Ας χαρούμε τα λιγοστά UHD που ακόμα βγαίνουν με Ελληνικά γιατί σύντομα βλέπω να σταματάνε και αυτά ενώ τα μηνύματα γενικότερα από αυτή τους την στάση για την αγορά και των δίσκων Bluray δεν είναι καθόλου ευχάριστα.

Λυπάμαι που το λέω αλλά πλέον έχασα κάθε ελπίδα για ανάπτυξη του UHD στην Ελλάδα. Εμείς είμαστε πιο έξυπνοι από τόσες άλλες χώρες παγκοσμίως από ότι φαίνεται. Είμαι περίφανος που είμαι Έλληνας αλλά σε μερικές περιπτώσεις σαν και αυτή πραγματικά νιώθω πολίτης 3ης κατηγορίας. Πραγματικά κρίμα....
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

torrents σε αριστη ποιοτητα..
Netflix με αρκετο περιεχομενο σε 4K παραγωγες οπως και σε hdr και dolby vision.
και ακολουθουν αρκετοι αλλοι με 4k streaming περιεχομενο που οσο περναει ο καιρος θα αναβαθμιζονται.
ηδη ο otetv στην Ελλαδα εχει κανει ενα πολυ καλο βημα και επεται συνεχεια.
φαντασου τι εχει να γινει σε αλλες πιο εξελιγμενες χωρες..
οποτε το δισκακι UHD αυτοματως υποβαθμιζεται και απο την πλευρα του κατασκευαστη που πια δεν τον συμφερει,
αλλα και απο τον καταναλωτη που η θα βολευτει παρανομα ή θα παει στις υπολοιπες νομιμες λυσεις.
με λιγα λογια τα UHD δισκακια,σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα,θα αποτελεσουν παρελθον οπως εγινε και με τους υπολοιπους ψηφιακους δισκους(cd,dvd,br,games.....).
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Μόνο που έτσι νοικιάζεις και δεν σου ανήκει τίποτα και είσαι στο έλεος της κάθε πλατφόρμας το τι θα σου προσφέρει. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Όσο για την ποιότητα άντε να δεχτώ το scene torrent που η ποιότητα του είναι αρκετά κοντά στο δισκάκι. Αλλά μην μου συγκρίνεις το Netflix με τον UHD δίσκο γιατί άκρη δεν θα βγάλουμε.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Μόνο που έτσι νοικιάζεις και δεν σου ανήκει τίποτα και είσαι στο έλεος της κάθε πλατφόρμας το τι θα σου προσφέρει. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Όσο για την ποιότητα άντε να δεχτώ το scene torrent που η ποιότητα του είναι αρκετά κοντά στο δισκάκι. Αλλά μην μου συγκρίνεις το Netflix με τον UHD δίσκο γιατί άκρη δεν θα βγάλουμε.

ειπα...τα tor ειναι ενα προς ενα,δηλαδη αψογα.
καποιες παραγωγες του Netflix ειναι πολυ καλες.σιγουρα οχι κορυφαια αλλα αξιοπρεπεστατα.
αυτος ο δρομος ειναι αλλωστε και το αμεσο μελλον.
τωρα εαν θες κατι σε τοσο υψηλη ποιοτητα για την ταινιοθηκη σου,επισης σε λιγο καιρο θα το εχεις ψηφιακα και νομιμα στον σκληρο δισκο σου.
δεν υπαρχει κανενα μελλον για κανενα οπτικο δισκακι...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Θέλουν και πωλήσεις... με υπότιτλους της πλάκας ( και αρκετές φορές ακόμα και κλεμμένους από το internet! )... με τιμές για άλλη χώρα και άλλους μισθούς...
Εδώ τα υπερκαταναλωτικά πλάσματα που ακούν στο όνομα Αμερικάνοι έχουν αρχίσει και περιμένουν να πέσει η τιμή στα 12-18$ πρωτού πάρουν κάποια ταινία σε δισκάκι, περιμένουν εδώ οι δικοί μας πως θα δώσει 40 ο μέσος Έλληνας για μια ταινία...
 

gkas1973

Senior Member
19 January 2008
304
Ζωγράφου
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί επιτρέπεται να πωλούνται στην ΕΕ προΐοντα χωρίς όλες τις γλώσσες, αν απαγορευτεί αυτό λύνεται αυτομάτως το πρόβλημα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

ειπα...τα tor ειναι ενα προς ενα,δηλαδη αψογα.
καποιες παραγωγες του Netflix ειναι πολυ καλες.σιγουρα οχι κορυφαια αλλα αξιοπρεπεστατα.
αυτος ο δρομος ειναι αλλωστε και το αμεσο μελλον.
τωρα εαν θες κατι σε τοσο υψηλη ποιοτητα για την ταινιοθηκη σου,επισης σε λιγο καιρο θα το εχεις ψηφιακα και νομιμα στον σκληρο δισκο σου.
δεν υπαρχει κανενα μελλον για κανενα οπτικο δισκακι...

Πόσους σκληρούς θα χρειαστεί δεν μας είπες για να τις έχεις όλες αυτές τις ταινίες σε ποιότητα εφάμιλλη του δίσκου. Γιατι τα torrents που είναι ένα προς ένα και όχι τα κλασσικα 4K HDR X265 χρειάζονται πολύ χώρο. Άσε που αν κάνει τσαφ ο δίσκος δεν χάνεις 1 ταινία. Αν εσύ είσαι χαρούμενος να μην σου ανήκει τίποτα και να πληρώνεις συνδρομή με γεια σου και χαρά σου. Εγώ δεν πρόκειται να με αρμεγει κανένα στούντιο για να μην έχω στο τέλος τίποτα. Τουλάχιστον αυτό που πληρώνω το κάνω ότι θέλω.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,363
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

σχετικά με την Ελληνική γλώσσα εμείς όλοι φταίμε διότι αν απαιτούσαμε ότι εισάγετε να έχει την Ελληνική γλώσσα από την ετικέτα μέχρι το εγχειρίδιο χρήσης (τις καλές εποχές) τότε δεν θα φτάναμε εδώ. Παραμελήσαμε την γλώσσα μας με το να κάνουμε όλοι τους Αγγλόφωνους. Και ο δεύτερος λόγος ναι είναι η πειρατεία και οι ακριβές τιμές αγοράς
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Πόσους σκληρούς θα χρειαστεί δεν μας είπες για να τις έχεις όλες αυτές τις ταινίες σε ποιότητα εφάμιλλη του δίσκου. Γιατι τα torrents που είναι ένα προς ένα και όχι τα κλασσικα 4K HDR X265 χρειάζονται πολύ χώρο. Άσε που αν κάνει τσαφ ο δίσκος δεν χάνεις 1 ταινία. Αν εσύ είσαι χαρούμενος να μην σου ανήκει τίποτα και να πληρώνεις συνδρομή με γεια σου και χαρά σου. Εγώ δεν πρόκειται να με αρμεγει κανένα στούντιο για να μην έχω στο τέλος τίποτα. Τουλάχιστον αυτό που πληρώνω το κάνω ότι θέλω.

θα εχεις καποια τερα ssd με πολλες αντοχες και ανοχες που θα χωρανε ανετα μια μεγαλη ταινιοθηκη.

και γιατι να μου ανηκει κατι?
μια ταινια την βλεπω στην καλυτερη 2 φορες.παραπανω δεν...
τωρα εαν θελεις να εχεις καβατζα μια ταινιοθηκη,προς το παρον βολευεσαι με οτι υπαρχει..
θελουμε δεν θελουμε το αμεσο μελλον ειναι ψηφιακο χωρις οπτικους δισκους για πολλους λογους.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Ελπίζω να μην κουράζει η επανάληψη,τα αναφέρω πάλι συνοπτικά για όσους δεν τα έχουν διαβάσει και στο άλλο thread που τα λέγαμε:

Σχετικά με τα Game of Thrones: Εδώ Ελλάδα από τις εγχώριες εταιρείες διανομής έχουν βγει σε BD από Season 3 και μετά (Season 3 - Season 8).
Οι season 1 και season 2 έχουν βγει μόνο σε DVD !

Όπως με ενημέρωσε ο καλός μας φίλος Δημήτρης Ιωάννου,μόλις στο complete boxset BD του Game of Thrones που βγήκε το Δεκέμβριο του 2019 έχουν συμπεριλάβει για πρώτη φορά και τις Seasons 1 και 2 σε BD's κανονικά με Ελληνικούς υπότιτλους! Παρόλα αυτά όμως,έστω τώρα που συμπεριέλαβαν και τις Seasons 1,2 σε BD's στο συνολικό complete box set, δεν τις έβγαλαν και μεμονωμένα τις Season 1,2 σε BD's ώστε να μπορέσει κάποιος που θέλει να τις αγοράσει έστω και τώρα μεμονωμένα.

Θα μου πείτε βέβαια τώρα ακόμα και σε DVD's να θελήσεις να πάρεις π.χ. τη Season 1,2 δεν πρόκειται να την βρεις πουθενά σε stock,εκτός αν έχει απομείνει κάπου!Είναι δηλαδή και το ζήτημα ότι μετά από την αρχική κυκλοφορία,μιας ταινίας ακόμα και σε DVD,βγάζουν π.χ. 1000 (τυχαίο το νούμερο) κόπιες και αργότερα μετά από 2-3 χρόνια από τη στιγμή που πρωτοκυκλοφόρησε η ταινία αν θελήσεις να την αγοράσεις,δεν υπάρχει πουθενά! Σε πολλές περιπτώσεις συμβαίνει αυτό ακόμα και σε απλά DVD,φανταστείτε για 4K UHD BD !

Οι Season 1 και Season 2 του Game of Thrones έχoυν κυκλοφορήσει και σε απλό BD στην Τσεχία, και μάλιστα οι εκδόσεις Season 1 κσι Season 2 του Game of Thrones σε BD από Τσεχία έχουν και Ελληνικούς υπότιτλους!

Οι Seasons 1 και 2 (που είναι και οι μόνες από τις 8 συνολικά seasons του GOT που έχουν κυκλοφορήσει σε 4K UHD BD) του Game of Thrones στην έκδοση από UK (Αγγλία) έχουν κυκλοφορήσει και οι δυο σε 4K UHD BD και έχουν και Ελληνικούς υπότιτλους! Στην Ελλάδα καμμία από τις seasons 1,2 του GOT δεν έχει κυκλοφορήσει σε 4K UHD BD !

Αυτά για τα Game of Thrones.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Όλοι γνωρίζουμε ότι η αγορά δίσκων στην Ελλάδα δεν πάει καλά. Μπορεί να έχει πτωτική πορεία και στο εξωτερικό αλλά εδώ αυτό που έχει συμβεί είναι κανονική κατρακύλα. Ενώ υπήρχε η ελπίδα ότι με το 4K UHD θα αρχίζαμε έναν καινούργιο κύκλο κυκλοφοριών αρχήσαμε να έχουμε προβλήματα και με το Bluray με αποτέλεσμα πλέον μεγάλες παραγωγές να βγαίνουν μόνο σε DVD (1917, Midway, Angel has Fallen, Power Rangers)!!!

Φίλε viper550 είναι ακριβώς όπως τα λες! Αν οι εταιρείες διανομής αναφέρουν ότι ένα από τα βασικά προβλήματα είναι η πειρατεία,πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ας πούμε να βγάλουν μια ταινία μόνο σε DVD! Όπως οι τρανταχτές περιπτώσεις των 1917, Midway, Angel has Fallen, Power Rangers που αναφέρεις! Αν τους δημιουργεί πρόβλημα η πειρατεία,ας μην τη βγάλουν καθόλου τότε,ούτε σε DVD! Δηλαδή αν την βγάλουν σε DVD το DVD θα το αγοράσουν ενώ το BD όχι, λόγω πειρατείας? Ακατανόητα πράγματα! Αν είναι να βγάλεις μια ταινία σε ένα μόνο οπτικό μέσο γιατί τουλάχιστον να μην βγει σε BD ? Μήπως στο εξής να τις βγάζουν μόνο σε VHS ?!

Τώρα κάποια σχόλια σχετικά με τις 2 απαντήσεις που σου έδωσε ο συγκεκριμένος διανομέας: Όσον αφορά το ότι δεν γίνονται Ελληνικές παραγωγές,έστω και μικρής κυκλοφορίας επειδή δεν θα πωληθούν,έχω να πω ότι όταν πουλάς ένα προιόν,θα πρέπει να ξέρεις σε ποιο target group θα απευθυνθείς που θα ενδιαφερθεί πιθανότατα να αγοράσει.Αν ας πούμε οι διανομείς απευθύνονταν για παράδειγμα στο φόρουμ μας,προκειμένου να κάνουν κάποιες εκδόσεις "κατά παραγγελία του φόρουμ" πιστεύεται πως δεν θα υπήρχε αρκετά μεγάλη απήχηση και ενδιαφέρον?

Επίσης όσον αφορά το ότι δεν χωράει μερικά KB ενός αρχείου Ελληνικών υποτίτλων σε ένα δίσκο 4K UHD BD (BD-66 τύπος τουλάχιστον) τι να πω: Μάλλον νομίζουν πως απευθύνονται σε άσχετους δίνοντας αυτή την απάντηση...Και να πω και κάτι: Για να δίνουν μια τέτοια απάντηση προφανώς γι'αυτούς και για το κοινό στο οποίο αυτοί νομίζουν πως απευθύνονται: "Δεν έχει καμμιά διαφορά DVD και BD...ειδικά αν η ταινία δεν έχει και πολλά εφέ..."
Θυμάμαι σε video club γνωστής αλυσίδας που μάλλον οδεύει προς κλείσιμο, κάποιες φορές που είχα πάει για να νοικιάσω υπήρχε ο εξής διάλογος:

-Γειά σας,θα ήθελα την Χ ταινία blu-ray.
-Χμμ,είναι νοικιασμένη,την έχω μόνο σε "κανονικό".
-ΟΚ,δεν πειράζει.
-Μα γιατί δεν την προτιμάτε σε "κανονικό",παίζει παντού!
-...

Φίλε μου μπράβο από εμένα που το κυνηγάς,να πω ότι παραξενεύομαι και που κατάφερες να βρεις κάποιον να ασχοληθεί για λίγο με τα εύλογα ερωτήματα σου,γιατί δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα "υπεύθυνο" και ο ένας στην εταιρεία διανομής τα ρίχνει στον άλλο.Θα πω ακόμα μια φορά την πρόταση μου που έχω αναφέρει και άλλες φορές εδώ στο φόρουμ μας:

Σαν μεμονωμένα άτομα θεωρώ ότι δεν πρόκειται εύκολα να δώσουν σημασία στον καθένα μας.Όμως αν μαζευόμασταν συλλογικά ως φόρουμ και απευθύναμε τους προβληματισμούς και τις ενστάσεις μας προς όλες τις εγχώριες εταιρείες διανομής,τότε ίσως θα πιέζονταν περισσότερο και θα ήταν τουλάχιστον υποχρεωμένες να απαντήσουν με επίσημη ανακοίνωση στον τύπο (press release). Θεωρώ ότι αν ας πούμε ο οποιοσδήποτε μεμονωμένα κάνει ένα τηλέφωνο σε μια εταιρεία,ακόμα κι αν βρεθεί κάποιος να το απαντήσει και να μιλήσει 5 λεπτά μαζί μου (αν καταφέρει να βρει κάποιον από την εταιρεία διανομής) αμέσως μετά το κλείσιμο του τηλεφώνου θα είναι σαν αυτό να μην έγινε ποτέ και η εταιρεία δεν θα έχει πιεστεί έστω να απαντήσει με επίσημο τρόπο.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Πόσους σκληρούς θα χρειαστεί δεν μας είπες για να τις έχεις όλες αυτές τις ταινίες σε ποιότητα εφάμιλλη του δίσκου. Γιατι τα torrents που είναι ένα προς ένα και όχι τα κλασσικα 4K HDR X265 χρειάζονται πολύ χώρο. Άσε που αν κάνει τσαφ ο δίσκος δεν χάνεις 1 ταινία. Αν εσύ είσαι χαρούμενος να μην σου ανήκει τίποτα και να πληρώνεις συνδρομή με γεια σου και χαρά σου. Εγώ δεν πρόκειται να με αρμεγει κανένα στούντιο για να μην έχω στο τέλος τίποτα. Τουλάχιστον αυτό που πληρώνω το κάνω ότι θέλω.

Παντως εγώ βολεύομαι με 30 τέρα....κάτι μου ανήκει.:grinning-smiley-043

Εσκασε δίσκος; Πετάγομαι για καφέ σε έναν φίλο και τον ξαναγεμίζω για πλάκα.

Την λογική σου την είχα το 1999 που μάζευα μανειωδώς DVD ακόμα και Region 1 (ελληνικοί υπότιτλοι ούτε για αστείο) . Το αποτέλεσμα;
Πάρε μια μαύρη σακούλα σκουπιδιών κι έλα να μαζέψεις 2 βιτρίνες dvd σκουπίδια που έχω στο σαλόνι......Για να μην σου πω τι έχουν κοστίσει με μεταφορικά με με με με με

Η πρώτη φορά δικαιολογείται.

Η δεύτερη ΟΧΙ.

Και ειδικά στην εποχή μας που το φυσικό μέσο ΠΕΘΑΝΕ, οι γραμμές είναι 100άρες για πλάκα, οι σκληροί είναι τσάμπα, τα media players επίσης και στην κυριολεξία βρωμάει ο τόπος από σαβουροποιότητα μέχρι ορίτζιναλ.

Αν οι εταιρείες μας έχουν γραμμένους μια φορά, εγώ τους έχω 100.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: Απάντηση: Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

Παντως εγώ βολεύομαι με 30 τέρα....κάτι μου ανήκει.:grinning-smiley-043

Εσκασε δίσκος; Πετάγομαι για καφέ σε έναν φίλο και τον ξαναγεμίζω για πλάκα.

Την λογική σου την είχα το 1999 που μάζευα μανειωδώς DVD ακόμα και Region 1 (ελληνικοί υπότιτλοι ούτε για αστείο) . Το αποτέλεσμα;
Πάρε μια μαύρη σακούλα σκουπιδιών κι έλα να μαζέψεις 2 βιτρίνες dvd σκουπίδια που έχω στο σαλόνι......Για να μην σου πω τι έχουν κοστίσει με μεταφορικά με με με με με

Η πρώτη φορά δικαιολογείται.

Η δεύτερη ΟΧΙ.

Και ειδικά στην εποχή μας που το φυσικό μέσο ΠΕΘΑΝΕ, οι γραμμές είναι 100άρες για πλάκα, οι σκληροί είναι τσάμπα, τα media players επίσης και στην κυριολεξία βρωμάει ο τόπος από σαβουροποιότητα μέχρι ορίτζιναλ.

Αν οι εταιρείες μας έχουν γραμμένους μια φορά, εγώ τους έχω 100.

Φίλε Τάσο αν εσύ είσαι χαρούμενος να μην σου ανοίκει τίποτα όπως είπα και πριν με γεια σου και χαρά. Αλλά για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είσαι λάθος σε τόσο πολλά επίπεδα. Πρώτον ένας δίσκος SSD ας πούμε 4ΤΒ τουλάχιστον έχει μία 500άρα. Δεν θα τον έλεγα ακριβώς τσάμπα όπως το αναφέρεις. Τις 100άρες γραμμές για πλάκα μάλλον μιλάς για σένα και όχι για όλη την επικράτεια της Ελλάδας. Όταν θα μπορώ να έχω εγγυημένα 100mbps και στο τελευταίο χωριό της χώρας έλα να τα ξαναπούμε. Μέχρι τότε αυτό που λες είναι άτοπο. Όσο για media players, torrents downloading, subtitles sync και όλα αυτά αν για σένα είναι πιο εύκολα από το να βάλεις το δισκάκι και να παίξει τι να πω. Ξέρω από torrents πάρα πολλά χρόνια, την ευκολία του disc player δεν την είχα ποτέ σε κανένα μου media player. Και κάτι τελευταίο και το πιο σημαντικό. Όταν μιλάμε για torrents μιλάμε για πειρατεία. Οπότε βγαίνουμε εκτός μίας απευθείας συγκρισης των δύο. Αλλά αν εσύ είσαι χαρούμενος ποιός είμαι εγώ να σου πάρω την χαρά. Άσε εμάς που προβληματιζόμαστε να βγάλουμε άκρη....


Keraki ο λόγος που κάποιες ταινίες τις βγάζουν μόνο σε DVD έιναι γιατί όσο απίστευτο και αν φαίνεται ο κόσμος ακόμα αγοράζει. Αν μειωθεί πολύ και η αγορά του DVD είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον αυτές οι ανεξάρτητες παραγωγές θα σταματήσουν τελείως να έρχονται. Ο διανομέας από τα λεγόμενα του δεν ενδιαφέρεται να δουλέψει για να προωθήσει το προιόν του. Είναι το κλασσικό Ελληνικό φαινόμενο του καθόμαστε και περιμένουμε οι πελάτες να έρθουν σε εμάς. Αν δεν δουλέψεις την αγορά σου δεν θα την αναπτύξεις!!!! Μου έλεγε ότι μόλις πέρσι ψηφίστηκε ο νόμος περί πειρατείας που δείχνει ότι έχει πλήρη άγνοια του ότι η πειρατεία τον κ@λο σου να χτυπάς ανάποδα δεν μπορείς να την πολεμήσεις. Ξεχάσατε πόσα ελληνικά site απαγόρεψαν να μπαινουμε πριν κάποιο καιρό? Όλα μα όλα λειτουργούν κανονικά με παραπλήσια ονόματα!!! Το pirate bay που το κυνήγησαν συντονισμένα όλα τα στούντιο έξω δουλεύει μια χαρά. Και ενώ του τα ανέφερα αυτά τα παραδείγματα δεν έδειχνε να κατανοεί ότι ενώ η πειρατεία είναι πρόβλημα το κυνήγι της δεν είναι η λύση!

Επίσης εντελώς ακατανόητο είναι ότι έχω δει πολλές UHD παραγωγές να έχουν ελληνικούς υπότιτλους αλλά να μην τα φέρνουν στην Ελλάδα. Δηλαδή πόσο πιο κουφό είναι αυτό? Δηλαδή εντάξη να καταλάβω ότι ελληνική παραγωγή δεν...ξένη παραγωγή για λόγους άγνωστους του στούντιο πάλι δεν....αλλά να υπάρχει έτοιμο το δισκάκι με ελληνικά και να μην ενδιαφέρεσαι να φέρεις έστω κάποια κομμάτια αυτό με ξεπερνάει τελείως.

Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν μαζευόμασταν ένας ικανός αριθμός να κάναμε μία πιο συντονισμένη ενέργεια αλλά αυτό προυποθέτει ότι μπορούμε να μαζευτούμε κάτι που δεν το βλέπω και πολύ εφικτό. Αλλά είμαι απόλυτα θετικός αν έβλεπα ότι υπάρχει ενδιαφέρον από πολλούς.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
....τωρα μεταξυ μας, και να έφερναν με ελληνικούς υπότιτλους, με τιμη στα 35+ ευρώ το τεμάχιο παλι απο το αμαζον θα το αγόραζα. Η τιμη ειναι το μεγαλύτερο προβλημα, δεν γινεται να το αγοραζω απο την αλλη ακρη του κοσμου με μεταφορικα εξπρες και να βγαινει τοσο φθηνοτερα απο το public της γειτονιας... καπου μυριζει απληστια. Πανω κατω οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν αγγλικά μαθήματα απο το δημοτικό, γιατί να στηρίξουμε μια εταιρία που δεν σας υπολογίζει πληρώνοντας το ιδιο προϊόν ακριβότερα?


....εδω απλα bluray που στην Ελλαδα τα χουν απο 20 μεχρι 29ε στο αμαζον τα πουλάνε 12 με 18 $.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Απάντηση: Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα; ...μάλλον ξεχάστε το

....τωρα μεταξυ μας, και να έφερναν με ελληνικούς υπότιτλους, με τιμη στα 35+ ευρώ το τεμάχιο

Δεν έχει σημασία. Θα σου ανήκουν όμως. Ενώ οι σκληροί δεν σου ανήκουν. Θα μας τρελάνει o viper550.

@viper550 αν αυρίο το πρωί κυκλοφορούσαν ΟΛΑ τα UHD με ελληνικά θα τα αγόραζες με 35+ ευρώ; Διότι αυτή θα ήταν η ελληνική τιμή.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
....τωρα μεταξυ μας, και να έφερναν με ελληνικούς υπότιτλους, με τιμη στα 35+ ευρώ το τεμάχιο παλι απο το αμαζον θα το αγόραζα. Η τιμη ειναι το μεγαλύτερο προβλημα, δεν γινεται να το αγοραζω απο την αλλη ακρη του κοσμου με μεταφορικα εξπρες και να βγαινει τοσο φθηνοτερα απο το public της γειτονιας... καπου μυριζει απληστια. Πανω κατω οι περισσότεροι Έλληνες κάνουν αγγλικά μαθήματα απο το δημοτικό, γιατί να στηρίξουμε μια εταιρία που δεν σας υπολογίζει πληρώνοντας το ιδιο προϊόν ακριβότερα?


....εδω απλα bluray που στην Ελλαδα τα χουν απο 20 μεχρι 29ε στο αμαζον τα πουλάνε 12 με 18 $.

Ε αυτό δεν καταλαβαίνεις γιατί το κάνουν? Σου λέει ότι θα έχω που θα έχω μικρό κέρδος από τις ελάχιστες πωλήσεις ας βγάλω ότι παραπάνω μπορέσω. Κλασσική Ελληνική νοοτροπία. Θέλουμε μεγάλο κέρδος με ελάχιστη δουλειά και ελάχιστο κόστος. Για αυτό βρεθήκαμε εδώ που βρεθήκαμε.

Και εγώ πολλές φορές θέλω να πάρω δισκάκια 4Κ από εδώ αλλά μόλις βλέπω τις τιμές αγοράζω από Φιλανδικό μαγαζί. Δηλαδή να θες να βοηθήσεις την εδώ αγορά και να μην σε αφήνουν...
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: Απάντηση: Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα; ...μάλλον ξεχάστε το

Δεν έχει σημασία. Θα σου ανήκουν όμως. Ενώ οι σκληροί δεν σου ανήκουν. Θα μας τρελάνει o viper550.

@viper550 αν αυρίο το πρωί κυκλοφορούσαν ΟΛΑ τα UHD με ελληνικά θα τα αγόραζες με 35+ ευρώ; Διότι αυτή θα ήταν η ελληνική τιμή.

Όταν μιλάς για σκληρό μιλάς για torrents. Άρα μιλάς για πειρατεία. Θες να συνεχίσουμε να συγκρίνουμε? Ποιός τρελαίνει ποιόν? Μιλούσα για τις streaming συνδρομές που είναι νόμιμες.

Αν κυκλοφορούσαν μόνο στην Ελλάδα σαν ελληνικές παραγωγές και δεν θα υπήρχαν πιο φτηνά στο εξωτερικό φυσικά και θα τα αγόραζα. Δεν λέω ότι θα μου άρεσε ή θα συμφωνούσα αλλά θα το έκανα όπως και το έχω ήδη κάνει με μερικές ταινίες 4Κ που δεν τις βρήκα με ελληνικά στο εξωτερικό. Γιατί κακά τα ψέματα όποιος έχει σύστημα home cinema για 4Κ που ποιός ξέρει πόσα θα έχει χώσει για να το φτιάξει δεν θα τον πειράξουν το 30 ευρώ από Ελλάδα αντί 20 ευρώ του εξωτερικού. Και ξαναλέω δεν υποστηρίζω να πουλούνται τόσο ακριβά στην Ελλάδα. Εδώ έχουμε φτάσει σε επίπεδα αισχροκέρδιας αλλά μην έχοντας άλλη νόμιμη λύση ναι φυσικά και θα αγόραζα αλλά και θα τους έκραζα παράλληλα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα; ...μάλλον ξεχάστε το

Δεν έχει σημασία. Θα σου ανήκουν όμως. Ενώ οι σκληροί δεν σου ανήκουν. Θα μας τρελάνει o viper550.

@viper550 αν αυρίο το πρωί κυκλοφορούσαν ΟΛΑ τα UHD με ελληνικά θα τα αγόραζες με 35+ ευρώ; Διότι αυτή θα ήταν η ελληνική τιμή.

Το έκανα και γω το λάθος και με dvd και με bluray.... τα έχω όλα ακόμα.....εχω βάλει αγγελία και τα δινω cents το τεμάχιο, την αγγελία την εχω πάνω από 3 χρόνια και δεν εχω λάβει ουτε ενα μήνυμα. Οπως είπες....σκουπίδια.
.....αν είμαι τυχερός έρχεται κανένας γνωστός πρώτη φορα στο σπίτι και θαυμάζει για λιγα δεύτερα την συλλογή και ζεσταίνεται η καρδούλα...αλλά και πάλι...:flipout::frown: