Ξαφνική αγορά 75άρας+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
καλησπέρα σε όλους,λοιπόν έτυχε να πουλήσω την τβ μου σε φίλο (lg oled65c8pla). η 65αρα μας φαίνεται πλέον αστέια μικρή για την αποσταση,πριν είχαμε 55άρα.


και ψάχνομαι για αγορά νέας 75άρας τλχν,διότι έχω απόσταση θέασης απο 3 έως 4 μέτρα ανάλογα που κάθεσαι στο καναπέ,εγώ κάθομαι στα 4 μέτρα,και βλέπουμε με τη γυναιίκα κατα βάση netflix το 95% και τα υπόλειπα επίγεια κανάλια.


το ποσό που θέλω να δώσω είναι μαξ στα 1.000 ευρώ και απο τι είδα έχω ελάχιστες επιλογές. 75ru7092-75ru102 κοντα στα 1.000 ευρω.


επίσης μου αρέσει και η sony XG8096 που έχει τώρα που μιλάμε στα 1,200 ευρώ.


σαν μέγεθος θεωρώ ιδανική την RU8002 82 αλλά στοιχίζει στα 1,800 ευρώ


η εικόνα της όλεντ είναι ότι καλύτερο στο νέτφλιξ για τα μάτια μου,το θέμα μου είναι ότι πρέπει αναγκαστικά λόγου τιμής να παω σε lcd και η μετάβαση αυτή δεν ξέρω κατα πόσο θα με χαλάσει στην ποιότητα που θα βλέπω,μια ζωή με θυμάμαι σε ότι τβ μεγάλη και αν είχα να ασχολούμαι συνέχεια με banding,clouding, κτλπ, και μίς αγόρασα όλεντ ηρέμησα.

ότι άλλες προτάσεις έχετε διαφωτίστε με.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Οτιδήποτε λιγότερο από OLED θα σε χαλάσει. Καταλαβαίνω την ανάγκη για ίντσες αλλά στη θέση σου θα μάζευα χρήματα και θα πήγαινα απευθείας πάλι σε OLED


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ατυχής επιλογή η πώληση της 65" C8, για αγορά οικονομικής 75" LCD. Χωρίς αύξηση στο budget, οι λύσεις στο... πρόβλημα είναι ελάχιστες.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Οτιδήποτε λιγότερο από OLED θα σε χαλάσει. Καταλαβαίνω την ανάγκη για ίντσες αλλά στη θέση σου θα μάζευα χρήματα και θα πήγαινα απευθείας πάλι σε OLED


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να δωσω 5κ σχεδον για 77αρα oled πχ της lg,ειναι αδυνατο αυτο φιλε μου,η μονυ λυση που βλεπω ειναι η sony
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Με τέτοια απόσταση θέασης... βάλε αγορίνα έναν προβολέα να έχεις 100 - 120" να δείς επιτέλους.
Μιας και με την πώληση της TV ήδη ξέχασες το μαύρο της OLED, κοίτα για BenQ W2000+ αν είσαι DLPάκιας ή Epson TW5300 και ένα πανί να καθαρίσεις αφού είσαι των ταινιών.
Τώρα αν θες να βλέπεις και μέρα, αυτό είναι ένα θέμα, οπότε μάλλον πας για TV με θυσίες :p
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να δωσω 5κ σχεδον για 77αρα oled πχ της lg,ειναι αδυνατο αυτο φιλε μου,η μονυ λυση που βλεπω ειναι η sony

Projector τότε μαζί με με φτηνή LED


Sent from my iPad using Tapatalk
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Με τέτοια απόσταση θέασης... βάλε αγορίνα έναν προβολέα να έχεις 100 - 120" να δείς επιτέλους.
Μιας και με την πώληση της TV ήδη ξέχασες το μαύρο της OLED, κοίτα για BenQ W2000+ αν είσαι DLPάκιας ή Epson TW5300 και ένα πανί να καθαρίσεις αφού είσαι των ταινιών.
Τώρα αν θες να βλέπεις και μέρα, αυτό είναι ένα θέμα, οπότε μάλλον πας για TV με θυσίες :p

παιδια ουτε ο προβολεας βολευει γιατι εχω τοιχο ο οποιος κανει κουρμπα,ειναι αδυνατο να βαλω προβολεα!η σονυ 75αρα θα με καλυψει?
 

user2726

Inactive User
7 September 2008
641
Απάντηση: Re: Ξαφνική αγορά 75άρας+

παιδια ουτε ο προβολεας βολευει γιατι εχω τοιχο ο οποιος κανει κουρμπα,ειναι αδυνατο να βαλω προβολεα!η σονυ 75αρα θα με καλυψει?

Πάρε τον προβολέα 4Κ που έχει προσφορά (1000) τώρα η Xiaomi από το γνωστό κινεζομάγαζο!! Θα είσαι σούπερ μέχρι τις 150 inch!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
(αν ψάχνεις τηλεόραση και όχι προβολέα)...
Μόνο σου το είπες. Η πιο καλή φτηνή λύση είναι η sony XG80 που έχει 1200 ευρώ.
Και η Samsung με 900 ευρώ να παίρνεις 75 ίντσες είναι πολύ καλή τιμή αλλά σαν χαρακτηριστικά είναι ένα κλικ κάτω.
Όπως κατάλαβαίνεις με ένα τέτοιο ποσό δεν μπορείς να έχεις τα πάντα...
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
(αν ψάχνεις τηλεόραση και όχι προβολέα)...
Μόνο σου το είπες. Η πιο καλή φτηνή λύση είναι η sony XG80 που έχει 1200 ευρώ.
Και η Samsung με 900 ευρώ να παίρνεις 75 ίντσες είναι πολύ καλή τιμή αλλά σαν χαρακτηριστικά είναι ένα κλικ κάτω.
Όπως κατάλαβαίνεις με ένα τέτοιο ποσό δεν μπορείς να έχεις τα πάντα...

Αν δεν κάνω λάθος η Sony ξεκινάει κάπου στα 1500


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
1399 έχει και γράφει άμεσο όφελος στο κάλαθι 200 ευρώ δηλαδή πάει 1199.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Ασχέτος ποιότητας εικόνας, είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι πλεόν μπορούμε να μιλάμε για πάνελ 75 ιντσών με τιμές 1000-1200 ευρώ.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Ορθον. Όπως και να έχει εικόνα θα δεις αξιοπρεπή μην περιμένεις όμως επίπεδα OLED. Η μεγάλη ξενερα θα είναι στο μαύρο που (δεν) έχει η Sony ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Ασχέτος ποιότητας εικόνας, είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι πλεόν μπορούμε να μιλάμε για πάνελ 75 ιντσών με τιμές 1000-1200 ευρώ.

Και 55 με 400. Έτσι είναι όμως η τεχνολογία προχωράει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Ωραίες οι ίντσες αλλά ίντσες χωρίς ποιότητα ΔΕΝ....

Αυτές οι 75άρες είναι για να τις βάζουν τα μαγαζιά στις βιτρίνες να διαφημίζουν ρούχα και διαφημίσεις όλη μέρα.... που δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα.

Αν πας από OLED σε LCD (φθηνιάρικη κιόλας) θα ρίξεις πολύ κλάμα όταν θα συνηθίσεις το μέγεθος και θ' αρχίσεις να κοιτάς άλλα πράγματα...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Ξαφνική αγορά 75άρας+

Ωραίες οι ίντσες αλλά ίντσες χωρίς ποιότητα ΔΕΝ....

Αυτές οι 75άρες είναι για να τις βάζουν τα μαγαζιά στις βιτρίνες να διαφημίζουν ρούχα και διαφημίσεις όλη μέρα.... που δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα.

Αν πας από OLED σε LCD (φθηνιάρικη κιόλας) θα ρίξεις πολύ κλάμα όταν θα συνηθίσεις το μέγεθος και θ' αρχίσεις να κοιτάς άλλα πράγματα...

Συνηθως τα μεγάλα πανελ VA δεν ειναι?
Μια χαρα ποιοτητα εικονας εχουν.

Νομιζω ανετα θα προτιμουσα μια 75αρα VA απο μια 55αρα OLED (Αν δεν ειχα προβολεα)
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Ξαφνική αγορά 75άρας+

Εγώ ήμουν πρώην χρήστης plasma και εχω εδώ και λίγες μέρες την 75XG8096 μην το σκέφτεσαι καθόλου την χτυπάς και απολαμβάνεις
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Απάντηση: Ξαφνική αγορά 75άρας+

Ωραίες οι ίντσες αλλά ίντσες χωρίς ποιότητα ΔΕΝ....

Αυτές οι 75άρες είναι για να τις βάζουν τα μαγαζιά στις βιτρίνες να διαφημίζουν ρούχα και διαφημίσεις όλη μέρα.... που δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα.

Αν πας από OLED σε LCD (φθηνιάρικη κιόλας) θα ρίξεις πολύ κλάμα όταν θα συνηθίσεις το μέγεθος και θ' αρχίσεις να κοιτάς άλλα πράγματα...

ετσι οπως λες ειναι,αλλα δυστηχως δεν μπορεις να παρεις τβ και να δωσεις 5κ σε 75αρα,απορω αν πεσουν ποτε στα μισα.
 

vagelis1

New member
23 April 2020
70
φιλε μου πηγαινε χτυπα μια 75αρα να ευχαριστηθει το ματι σου ιντσες .και στο λεω εγω που πηρα 65 OLED και την επεστρεψα πισω λογω vertical banding , χωρια που θα πρεπε να χα στο νου μου αν συμπληρωσε η οχι 4ωρο να την κλεισω , να καθομαι να κοιταω ποση ωρα παιζει ο οτε και η νοβα και το καθε καναλι digea με στατικα λογοτυπα ή να βλεπω στο νετφλιξ ταινια με την μιση σχεδον οθονη να ειναι με μπαρες και απο 65 αρα να εχω 58αρα . πηρα μια ωραιοτατη sony 75αρα zf9 και μια χαρα εξαιρετικη εικονα εχει . ενταξει θα συμβιβαστω με τα ελάχιστα μειονεκτηματα της σαν LCD τεχνολογια , αλλα μια χαρα εξαιρετικη εικονα εχει και σε λεπτομερεια σκιας και σε σκοτεινες σκηνες και αναγλυφη , χωρις να εχω το αγχος αν συμβει κατι με την καθε OLED . Καλο το μαυρο δεν λεω αλλα δεν ειναι πανακεια . και οσο γι αυτο οτι LCD οχι ποιοτητα μαλλον ακουγεται υπερβολικο. Ολοι για oled και ποιοτητα εικονας μιλανε αλλα οταν αρχιζουν και σκανε τα θεματακια με τα διαφορα προβληματα που βγαζουν και αναφερονται και εδω στο forum και στα διάφορα του εξωτερικου , η ποιοτητα περναει σε 2η μοιρα . Οταν καταφερουν να εκλειψουν αυτα τοτε οκ η αγορα τους μονοδρομος . Για την ωρα παντως δεν ...οσο καλη και αν ειναι ποιοτικα η εικονα τους .