Dune HD RealBox 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Νεο player απο την dune..
Mετα το πανακριβο και εν'πολυς 'αδιαφορο' για τους περισσοτερους Pro 4 II η dune παρουσιαζει και το Dune HD RealBox 4K με το ολοκαινουριο και πολυ δυνατο Realtek RTD1395 SoC, 2 GBram & 16GB rom με διπλο λειτουργικο linux & Android 7.1 και με πιο γηινη τιμη.
Πιστευω οτι αυτο ενδιαφερει τον περισσοτερο κοσμο, μαζεμενο και ομορφο.
Θα μας ελθει μεσα προς τελη Μαιου.

Περισσοτερα εδω:
https://www.dune-hd.com/products/dune-hd-realbox-4k#key-features
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Νεο player απο την dune..
Mετα το πανακριβο και εν'πολυς 'αδιαφορο' για τους περισσοτερους Pro 4 II η dune παρουσιαζει και το Dune HD RealBox 4K με το ολοκαινουριο και πολυ δυνατο Realtek RTD1395 SoC, 2 GBram & 16GB rom με διπλο λειτουργικο linux & Android 7.1 και με πιο γηινη τιμη.
Πιστευω οτι αυτο ενδιαφερει τον περισσοτερο κοσμο, μαζεμενο και ομορφο.
Θα μας ελθει μεσα προς τελη Μαιου.
[FONT=&]
Περισσοτερα εδω:
[/FONT]
https://www.dune-hd.com/products/dune-hd-realbox-4k#key-features


Πωπω, form factor κινεζικου beelink και σια :p

Τουλάχιστον θα παιζει σωστά και θα ειναι προσιτό.

Αναφερεται πουθενα η προτεινόμενη τιμή του? Δεν βρηκα κατι.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
+170 για χωρες ΕΕ ή 160$ χωρις τέλη & σχετικές επιβαρύνσεις από το κατάστημα τους.
Προς τελεί Μαΐου οι παραδώσεις
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
To βασικό ερωτημα ειναι αν το νεο τσιπ θα εχει καποια διαφορά οσον αφορά την ποιότητα.

Και επισης αν θα παιζει σωστα BD menu (γιατι τα Zidoo ειναι ψιλοδράμα στον τομέα αυτό).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
To βασικό ερωτημα ειναι αν το νεο τσιπ θα εχει καποια διαφορά οσον αφορά την ποιότητα.

Και επισης αν θα παιζει σωστα BD menu (γιατι τα Zidoo ειναι ψιλοδράμα στον τομέα αυτό).

Στα bd menu λογικα ψιλοίδια θα είναι.
Δεν αποκλείεται ομως να έχει αλλάξει και κάτι...

Τι παράπονο είχες σε θέματα ποιότητας εικονας? Προφανώς και αναφέρομαι σε monitor out και οχι με φιλτρα, madvr, lumagen και σια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Στα bd menu λογικα ψιλοίδια θα είναι.
Δεν αποκλείεται ομως να έχει αλλάξει και κάτι...

Τι παράπονο είχες σε θέματα ποιότητας εικονας? Προφανώς και αναφέρομαι σε monitor out και οχι με φιλτρα, madvr, lumagen και σια.

Τα BD menu ακόμα και στο Dune Solo 4K που ειχα ήταν καλυτερα απο το Zidoo (αν και χειρότερα από τα παλια Dune που επαιζαν σχεδον τα παντα).

Ειναι καθαρα θεμα software νομίζω οποτε μπορουμε να ελπιζουμε θεωρητικά οτι η Dune θα τα καταφερει καλυτερα.

Απο ποιοτητα εικόνας, δεν εχω καποιο συγκεκριμενο παραπονο. Εχω δει μονο σειρες με αυτό και δεν εχω κανει και συγκριτικό με PC. Πιστευω παντως οτι πιθανότατα θα μπορουσε να βελτιωθει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Τα BD menu ακόμα και στο Dune Solo 4K που ειχα ήταν καλυτερα απο το Zidoo (αν και χειρότερα από τα παλια Dune που επαιζαν σχεδον τα παντα).

Ειναι καθαρα θεμα software νομίζω οποτε μπορουμε να ελπιζουμε θεωρητικά οτι η Dune θα τα καταφερει καλυτερα.

Απο ποιοτητα εικόνας, δεν εχω καποιο συγκεκριμενο παραπονο. Εχω δει μονο σειρες με αυτό και δεν εχω κανει και συγκριτικό με PC. Πιστευω παντως οτι πιθανότατα θα μπορουσε να βελτιωθει.

Η αληθεια ειναι οτι ειχαν αναφερθει περιπτωσεις που το bd engine της Dune επαιζε καλύτερα.
Οι τιτλοι ομως ειναι τοσοι πολλοί που ακρη δεν θα εβγαζες ευκολα.

Ασε που δεν θυμαμαι αν αυτο συνέβαινε μονο στην Solo σειρα ή και στην HD Pro με τα realtek (θαρρώ ομως πως ναι)
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Περίεργο μηχάνημα...
Από τη μία θεωρητικά το τσιπάκι πάει λίγο παραπέρα από τα τσιπάκια 1295 με υποστήριξη Dolby Vision, HDR10+, VP9 profile 2,
από την άλλη δεν έχει συνδέσεις usb3, sata και έχει ισχύ 5V.
Πάντως, αν λειτουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς το κάποιο lag των android, θα είναι καλή περίπτωση.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Περίεργο μηχάνημα...
Από τη μία θεωρητικά το τσιπάκι πάει λίγο παραπέρα από τα τσιπάκια 1295 με υποστήριξη Dolby Vision, HDR10+, VP9 profile 2,
από την άλλη δεν έχει συνδέσεις usb3, sata και έχει ισχύ 5V.
Πάντως, αν λειτουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς το κάποιο lag των android, θα είναι καλή περίπτωση.

To dolby vision που το ειδες?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Ναι το chip ειναι ικανο, το θεμα ειναι ΑΝ θα το αξιοποιησουν (πληρωσουν τις αδειες..) που δεν το βλεπω...
Το usb3 δεν ειναι απολυτως απαραιτητο, και το usb2 κανει μια χαρα την δουλεια του.
Εχει 1000αρι lan και wifi 802.11ac 2T2R αμφωτερα πολυ σημαντικα και ειναι android 7.1 αρα αρκετα πιο στρωμενο θεωρητικα.
Αληθεια ξερει κανεις τι παραπανω θα δωσει το android 9 σε αυτα τα μηχανηματα?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
International Taxes, Duties and Customs Fees
We ship all orders on a DDU (Delivery Duty Unpaid) basis which means import duties, taxes, customs fees and related fees are unpaid.
You, the customer, are responsible for all VAT, customs duty, taxes, handling fees, customs clearance charges, and other fees required by your destination country for importing consumer goods.
We do not collect these charges at checkout and cannot predict what your particular charges may be.


Πανω που ημουν ετοιμος...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Ηρθε..

..και ειναι κουκλι, με λιλιπουτιες διαστασεις (11x11cm)

..και ειναι και HDR10+
..και ειναι και προσεγμενη κατασκευη..
..και η κατω πλευρα ειναι vesa10
..και εχει και premium καλωδιο HDMI στη συσκευασια..
..και ειναι το γνωστο λογισμικο της DUNE .. (σε αλλους αρεσει, σε αλλους αδιαφορο..)
..και ΔΕΝ εχει μεσα NETFLIX (εχω διαβασει οτι μαλλον θα παρει καποια στιγμη)..
..και μπορεις να βαλεις kodi19 με addons (του netflix δεν το περνει.. 2-3 που ειδα αλλα κανονικα, προτεινεται βασικα το spmc)..

EoBQ00t.jpg


qVbqfyH.jpg


nKiiexT.jpg


MgRofkj.jpg




Μικρο και ομορφο.
Περισσοτερα τις επομενες μερες..:drool1:

(..και εχει και VP2 για youtube.. :2thumb22sup:)
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Μαζι με μεταφορικα 176 απο τον γερμανο...
Αλλα μπορεις να το βρεις και απο τον futeko απο αγγλια σε λιγο καλυτερη τιμη
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Με yes.

Αν δεν βαριέσαι, κάνε μια σύγκριση σε κάνα full bd menu που δεν παίζει το zidoo (πολλά) και γενικά ταχύτητα που τα ανοίγει και κάνα hdr10+ 4k rip.

Από ποιότητα εικόνας αμφιβάλλω αν θα υπάρχει διαφορά.

Τελικά το μεγάλο νέο τσιπ (16ΧΧ) μάθαμε τι διαφορες έχει από αυτό;