Καλωδιο hdmi 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Καλησπερα Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη. Ψαχνω για ενα καλωδιο hdmi 4K HDR HDCP 2.2 κ.τ.λ. μηκους 10 μετρων. Κοστος 50-60 ευρω κατα προτιμηση απο Ελλαδα.
Θελω να συνδεσω pc με ηχομπαρα που υποστηριζει dolby atmos και δυστυχως η αποσταση ειναι περιπου 8.5 μετρα. Υπαρχει κατι σε αυτα τα λεφτα?
Ευχαριστω εκ τον προτερων.


Υ.Γ. Ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο, αλλιως το θεμα να μεταφερθει απο τους συντονιστες.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Αληθώς Ανέστη! Εάν ξέρεις ξεκινάς από εδώ (skroutz) Σίγουρα όμως θα δεχτείς και πιο expert προτάσεις από συμφορουμίτες
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Έχω κάνει μια έρευνα αγοράς αλλά επειδή μπορεί να την πατήσω εύκολα και να κάνω λάθος επιλογή ρωτάω εδώ γιατί ίσως κάποιος έχει να προτείνει κάποιο καλώδιο που να έχει δοκιμαστεί.
Επίσης κάποιες εταιρείες είναι πιο αξιόπιστες απο κάποιες άλλες.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Συγνώμη, αλλά γιατί ακριβώς χρειάζεσαι 4Κ HDR HDCP 2.2 κ.τ.λ. ? Ήχο δεν θα στείλεις στην μπάρα? Ή κανει και passthrough την εικόνα?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Προσωπική μου πρόταση, για σιγουριά είναι τα RuiPro της σειράς Fiber.
Και με ένα καλό active ( non-fiber ) είσαι θεωρητικά καλυμένος, αρκεί να μην είναι της πλάκας ( δηλαδή 7μ. και άνω καλώδιο μάρκας valueline, roline, aqprox, κλπ απλά δεν το ακουμπάς ).
Καλή οικονομική λύση είναι π.χ. τα MonoPrice ( αλλά Ελλάδα δεν τα έχω δει ).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Καλό είναι να μας πεις και τις προδιαγραφές του σήματος που θέλεις να περάσεις. 4Κ υπάρχουν πολλά. Με πόσα bit χρώμα σε τι framerate με τι color subsampling; Το HDCP είναι αδιάφορο.

Εδώ ένας σχετικός πίνακας.

misc-formatdataratetable-large.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Νομίζω ότι εύκολα θα μπορέσει να βρει Premium Certified αν δεν του κάνει το High Speed οριακά. Και από και και πέρα οι επιλογές είναι Ultra, active με χαλκό και fiber όπως είπες. Δεν νομίζω πάντως να έχει θέμα με το Premium πάντως. Και θα το βρει και παντού και είναι οικονομικό.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Η ηχομπαρα είναι η Sony ht-xf9000. Αγόρασα αυτό το καλώδιο

https://www.e-shop.gr/cablexpert-cc...ith-ethernet-premium-series-10-m-p-PER.585883
αλλά δεν δουλεύει σωστά, η εικόνα αρχικά τρεμοπαιζει και μετά χάνεται, έχω μαύρο. Σε 1080p δουλεύει κανονικά αλλά δεν το πήρα για αυτό.
Η ηχομπαρα κάνει passthrough την εικόνα οπότε το καλώδιο πρέπει να είναι καλό αλλιώς δεν θα παίζει σωστά τίποτα.