Αγορά projector 1080p

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mikexez

New member
9 July 2008
7
Ψάχνω για αξιόλογο προβολέα ανάλυσης native 1080p μέχρι 2000ευρω γιατί δεν θέλω ακόμα να μεταβώ στο 4k λόγω τον γνωστόν προβλημάτων π.χ benq 3550 πολύ θόρυβος epson tw9400 πολύ έντονο pixel στην εικόνα κτλ
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ψάχνω για αξιόλογο προβολέα ανάλυσης native 1080p μέχρι 2000ευρω γιατί δεν θέλω ακόμα να μεταβώ στο 4k λόγω τον γνωστόν προβλημάτων π.χ benq 3550 πολύ θόρυβος epson tw9400 πολύ έντονο pixel στην εικόνα κτλ

Καλως ηρθες.

Εχω την εντυπωση πως δεν θα βρεις ευκολα "καλο" 1080p μοντέλο.
Ειδικοτερα σε επιπεδο κατασκευής και οπτικών οπως εβγαιναν παλαιοτερα (benq w5000 ως 7500, Optoma HD82/83/91 κλπ).
Εκτος αν χάνω κάτι.

Καλο θα ηταν να μας αναλύσεις καλυτερα τους προβληματισμούς σου για τους 4Κ προβολείς.

Πες μας και το μπατζετ σου, οπως και πληροφορίες για τον χωρο σου.
 

mikexez

New member
9 July 2008
7
Η απόσταση προβολής είναι στα 4.5 μέτρα με 120 ίντσες πανί όσον αφορά τον προβληματισμό μου με το 4k είναι ότι το στην Ελλάδα το uhd θα αργήσει ακόμα πολύ άρα καλύτερα να περιμένω ίσως για dlp 4k native.Για τέλος θα ήθελα να μου πείτε για τον sony hw-45es την αποψη σας.Ευχαριστω
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Ακριβώς με την δική σου λογική, αγόρασα πρόπερσι 1080p που να δέχεται σήμα 4Κ τον Epson -9300 και είμαι ευχαριστημένος. Αν μπορείς να ανέβεις στα 2500 θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματια στο νεότερο μοντέλο 9400.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στο 2χίλιαρο πλέον απλά σαν να εξαφανίστηκαν οι 1080p.

Υπήρχε ο BenQ W7500 που σπέρνει, αλλά έχει καταργηθεί πλέον.
Ο W8000 είναι πάνω από το budget σου και είναι από ότι φαίνεται και λίγο υποδεέστερος του W7500 :( ( συν ότι θες και φακό γιατί έρχεται δίχως φακό αυτός ).
Αμέσως πιο κάτω βήμα η BenQ για 1080p πάει πολύ κάτω ( παίζει να πέφτει στα 900 του W2000+ ).

Optoma + inFocus έχω καιρό να δω αν έχουν βγάλει κανέναν 1080p της προκοπής σε λεφτά 1500-2000 .

Για 4K με τα τωρινά chips DLP απλά meh.

Όπως είπε ο spcav, θα κοιτούσα για κανέναν καλό JVC στα μεταχειρισμένα ( πού καταντήσαμε, να θες να δώσεις φράγκα και μόνο σε μεταχειρισμένο να βρίσκεις κάτι παρά το καλό ποσό :D )
 

mikexez

New member
9 July 2008
7
Δηλαδη αν ανεβω στα 2500 χιλιαρικα τι επιλογες εχω benq η epson τι προτεινετε εσεις βαση την εμπειρια σας.Θα ηθελα να πω οτι μεχρι τωρα επαιζα με εναν infocusIN76 ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ για την εποχη του.Θα ηθελα λοιπον εναν προβολεα πλεον αξιοποιστο οπως ο infocusIN76 o οποιος βεβαια θα παιζει αποκλειστικα και μονο ταινιες και ελαχιστο gaming
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Σε αυτα τα χρηματα πας καρφι στον 9400.
Αν εχεις "λοξα" με τους DLP, o W5700 ειναι πολύ καλός, αλλα με χειροτερο μαυρο απο τον 9400.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
LCD ? να μας λειπ' το βύσιν'

Ειδικά σε LCD να μας λείπει δεν λες τίποτε! :eek:

Αλλά αν ήθελα 1080p σε DLP και ήθελα να το κάνω max out το θέμα, θα πήγαινα στον laser. Τουλάχιστον για τα πλεονεκτήματα έναντι της συμβατικής λάμπας.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν οι επιδόσεις του όσον αφορά την ποιότητα εικόνας υστερεί της συμβατικής λάμπας, να τον βάλουμε σε ράφι να τον θαυμάζουμε τον laser.
I'm all about technological progress, αλλά να έχει και αντίκτυπο στις επιδόσεις, όχι μόνο στην μπροσούρα.

Έχουν επικεντρωθεί στην πηγή φωτός, και έχουν αφήσει τα πάνελ στην τύχη τους...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν οι επιδόσεις του όσον αφορά την ποιότητα εικόνας υστερεί της συμβατικής λάμπας, να τον βάλουμε σε ράφι να τον θαυμάζουμε τον laser.
I'm all about technological progress, αλλά να έχει και αντίκτυπο στις επιδόσεις, όχι μόνο στην μπροσούρα.

Έχουν επικεντρωθεί στην πηγή φωτός, και έχουν αφήσει τα πάνελ στην τύχη τους...

Σε βάση οροφής να τον βάλουμε!

Έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις. Σε σχέση πάντα με το αντίστοιχο DLP μοντέλο με συμβατική λάμπα. Οι οποίες επιδόσεις θα παραμείνουν πιο κοντά στις αρχικές σε μεγαλύτερο χρονικά διάστημα.

Απλώς είναι πολύ κοντά το βήμα για να πας σε 4Κ (με pixelshift έστω) προβολέα από αυτή την τιμή και το σκέφτεσαι διπλά. Πάντως κάθε τι επιπλέον που προσφέρεται χρεώνεται.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ειδικά σε LCD να μας λείπει δεν λες τίποτε! :eek:

Αλλά αν ήθελα 1080p σε DLP και ήθελα να το κάνω max out το θέμα, θα πήγαινα στον laser. Τουλάχιστον για τα πλεονεκτήματα έναντι της συμβατικής λάμπας.

Σε βαθος χρονου τι φθορα εχει χρωματικα?
Γιατι τα ιδια ελεγαν και για τους LED, και καθε βασικό χρώμα ειχε διαφορετική αλλοίωση σε βαθος χρόνου.

Αν ειναι να θελει calibration καθε εξαμηνο, καλύτερα λαμπα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε βαθος χρονου τι φθορα εχει χρωματικα?
Γιατι τα ιδια ελεγαν και για τους LED, και καθε βασικό χρώμα ειχε διαφορετική αλλοίωση σε βαθος χρόνου.

Αν ειναι να θελει calibration καθε εξαμηνο, καλύτερα λαμπα.

Είναι πολύ νωρίς για να απαντηθεί αυτό στους laser. Εξαρτάται από τα αποτελέσματα που θα δείξει η αγορά. Στο καταναλωτικό πεδίο πάντως που κι εκεί είναι νωρίς, προβλέπω να επικρατεί ακριβώς γιατί δείχνει ότι θα είναι maintenance free και φωτεινός και ως εκ τούτου συνδυάζει τα δύο συστατικά που θέλουν οι καταναλωτές.
Φαίνεται και από την εφαρμογή του laser σε shortthrow προβολείς από μεγάλους κατασκευαστές αυτό (Xiaomi, Hisense, LG).

Εάν σε βάθος χρόνου φανεί ότι κάποιο από τα συστατικά δεν είναι εκείνο που υπόσχεται ότι είναι, τότε θα έχει την τύχη των LED, οι οποίοι όμως ποτέ δεν ήταν στην γκάμα των κανονικών μοντέλων όπως βλέπουμε σήμερα με τους laser. Αυτό και μόνο λέει πολλά.

That said, εγώ σήμερα με αυτό το budget, θα κοιτούσα να μεταπηδήσω σε 4Κ με λάμπα με λίγο ακόμη αύξησή του. Είναι πολύ κοντά ως βήμα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Προσωπικά σε 4K θα πήγαινα σε κανά 2χρονο έτσι όπως το πάνε ( και η JVC μας δουλεύει με μέτριους νέους προβολείς D-ILA, αν είναι να χαλάσουμε το μαύρο για να λέμε HDR Dolby Crap Vision και 4K με πάνελ που θέλουν ακόμα δουλειά, ασ' το το ρημάδι, δώσε έναν high end 1080p σε καλή τιμή! ).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Διάγουμε την εποχή μετάβασης από το σκοτεινό δωμάτιο στο δωμάτιο με ambient φωτισμό. Ως εκ τούτου θέλουμε φως. Και το HDR φως θέλει... .