Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTENT (PS4 PRO- NVIDIA SHIELD) - NO SIGNAL

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Καλησπέρα,

μετά από πολλά χρόνια μετακομίσαμε σε νέο σπίτι και έφτιαξα (πριν τον ίο) το Home cinema των ονείρων μου. έχω ένα τεράστιο πρόβλημα και θέλω την άποψη σας.

PROJECTOR: EPSON TW9400
AV receiver: DENON AVR X3600H
sources: PS4 PRO + NVIDIA SHIELD 2019 +PC

μέχρι να έρθει ο προβολέας χρησιμοποιούσα την SONY 75" X9405D σε 4Κ "ENHANCED" αναλύσεις.

Ο προβολέας συνδέεται με τον RECEIVER με ένα καλώδιο 10 μέτρων (https://fonestar.com/en/7908-10).
Όταν πήγα να τον δοκιμάσω με το PC (HDMI 2.1)-Receiver- Projector λειτουργούσε σε 4κ ανάλυση σε χρώμα 4;4:4 8bit. Όταν λειτουργεί έτσι πέφτει η εικόνα ανά 5 με 6 λεπτά για 5 δευτέρα (ο ήχος λειτουργεί).

Όταν το συνέδεσα με PS4 PRO Μέσω του receiver Δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ εικόνα. Το ίδιο έγινε και στο SHIELD. Όταν μέσω του Receiver απενεργοποίησα το 4K ENHANCED (4:4:4 at 60hz) σε 4K STANDARD (4k@30hz) τότε είχα εικόνα (χάλια σε σχέση με το κανονικό 4k..

Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι του καλωδίου! σωστά? πείτε λίγο τις απόψεις σας..
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
κοιτά όταν έβγαλα το receiver από την μέση και συνέδεσα απευθείας τον projector με nvidia shield δεν έδειχνε τπτ. έχω παραγγείλει καλώδιο και περιμένω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Λογικά ναι.

Λέει στο link που μας έδωσες κάτι για 10Gbps... . Δεν αρκεί για 4Κ 4:4:4 8bit 60Hz (17,82Gbps).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Για αυτές τις αποστάσεις, σημειωτέον, μετράς το συνολικό μήκος καλωδίου, δηλαδή ( πηγή => av receiver Denon ) + ( Denon => projector ) θες καλώδιο της προκοπής για να παίξει κομπλέ σε 4K ( πόσο μάλλον που θες και 4:4:4 ! ).
Θες κάποιο active HDMI της προκοπής ( όχι 24/26 awg :p ), ή ακόμα καλύτερα ένα fiber HDMI ( όπως έχει η RuiPro, Blue Jeans Cables, κλπ ).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Σε βλέπω να το στέλνεις πίσω.
No-name και με υποστήριξη μόνο χοντρής που να σου χορεύει δεν βλέπω :D

Κάνε αν μπορείς ακύρωση πρίν στο στείλει μην χάσεις δραχμή άδικα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Βασικά συμβαίνει το εξής. Αναλόγως των ρυθμίσεων που έχεις στις συσκευές, με το που ξεκινά η αναπαραγωγή ισχύουν οι προϋποθέσεις σύνδεσης που έχεις ορίσει. Ολο το pipeline του HDMI ανοίγει στις προδιαγραφές που του έχεις θέσει από τις ρυθμίσεις και αυτό ορίζεται ως bandwidth της μεταφοράς. Αν το... pipe στο pipeline δεν μπορεί να τις ακολουθήσει τότε έχεις θέματα.
Η λύση είναι να μειώσεις τις προϋποθέσεις του pipeline μέσω μείωσης των προϋποθέσεων και το "καλώδιο θα κλειδώνει" όπως είναι η έκφραση. Αλλά εσύ δεν θες αυτό όπως είπες. Θέλεις συγκεκριμένο bandwidth που όπως το έχεις περιγράψει είναι προς το άνω όριο των specs του HDMI 2.0 από πλευράς bandwidth.

Το καλώδιο που παράγγειλες, ισχυρίζεται ότι τις έχει τις προδιαγραφές. Αλλά σίγουρα δεν μπορεί να σου πει κανείς.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,135
Hdmi ρε φίλε...η χειρότερη σύνδεση ever. Ειχα και εγώ προβλήματα με τα πολλά μέτρα hdmi (15) και θα έλυσα με ένα repeater

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTENT (PS4 PRO- NVIDIA SHIEL

Hdmi ρε φίλε...η χειρότερη σύνδεση ever. Ειχα και εγώ προβλήματα με τα πολλά μέτρα hdmi (15) και θα έλυσα με ένα repeater

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει να κάνει, και καλό είναι να μην γενικεύουμε.

Και το USB να το πούμε το χειροτεροτερότερο ?

Ανάλογα τις απαιτήσεις σε bandwidth μπορείς να βγάλεις άκυρο το οποιοδήποτε πρότυπο διασύνδεσης.

Όταν παράγονται καλώδια της πλάκας δίχως καν ποιοτικό έλεγχο στην γραμμή παραγωγής, δεν κατηγορείς το πρότυπο, αλλά τον κατασκευαστή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Τα οποία repeater και balun και τέλος πάντων όλες αυτές οι λύσεις θέλουν ξήλωμα σε κάθε τι καινούργιο που βγαίνει. Άντε να θες υποστήριξη ARC με τον ενισχυτή AV σε κάποιο απομακρυσμένο ρακ την ώρα που λες να βάλεις κάτι επάνω στην TV του σαλονιού με HDMI.
Και ως λύση επειδή είναι hardware, άντε να δουλέψει αύριο μεθαύριο στο 2.1 που θα χρησιμοποιείται αλλιώς ένας από τους αγωγούς των καλωδίων, τα οποία καλώδια όμως τον έχουν ήδη.

Γενικά υπάρχει μια τάση επιλογής φτηνού καλωδίου, το οποίο σε εγκατάσταση αποδεικνύεται ακριβότερο εν τέλει με το ράβε-ξήλωνε.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTENT (PS4 PRO- NVIDIA SHIEL

Hdmi ρε φίλε...η χειρότερη σύνδεση ever. Ειχα και εγώ προβλήματα με τα πολλά μέτρα hdmi (15) και θα έλυσα με ένα repeater

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δλδ τι εννοείς με repeater?? να βάλω διάφορα καλώδια και μετά τι? το καλώδιο είναι 10 μέτρα γιατί περνά μέσω ψευδοροφής...
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,135
Εγώ έχω βάλει ένα repeater ( πόσο ένα σπιρτόκουτο) στην μια άκρη.. Εγώ το έχω βάλει στην πλευρά που φεύγει το σήμα από τον ενισχυτή. Μόνο με αυτό έκανα δουλειά. Δοκίμασα ότι hdmi θες.. Από το πιο φτηνό ως το πιο ακριβό και hiend. Όλα είχαν θέματα. Δεν κλείδωναν.. Έιχαν dropouts στην εικόνα.. Τίποτα. Πήρα λοιπόν από Αμερική ένα monoprice 15μετρο hdmi και αυτό το repeater και έλυσα το θέμα.

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,135
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTENT (PS4 PRO- NV

Δεν έχει να κάνει, και καλό είναι να μην γενικεύουμε.

Και το USB να το πούμε το χειροτεροτερότερο ?

Ανάλογα τις απαιτήσεις σε bandwidth μπορείς να βγάλεις άκυρο το οποιοδήποτε πρότυπο διασύνδεσης.

Όταν παράγονται καλώδια της πλάκας δίχως καν ποιοτικό έλεγχο στην γραμμή παραγωγής, δεν κατηγορείς το πρότυπο, αλλά τον κατασκευαστή.
Άθλιο καλώδιο!!! Ένα σωρό περιορισμοί, άθλια βυσματα... Μόνο και μόνο για να κλειδώνουν ότι θέλουν οι εταιρείες και να τα παίρνουν χοντρά. Με ένα απλό cat θα κάναμε τη δουλειά μας μακράν ευκολότερα, καλύτερα, οικονομικότερα...

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTENT (PS4 PRO

Με ένα απλό cat θα κάναμε τη δουλειά μας μακράν ευκολότερα, καλύτερα, οικονομικότερα...

Nope... . Not enough bandwidth. Επίσης not a good idea for matrix reasons στο σήμα.

Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Οι αντικειμενικοί λόγοι για τους οποίους χρησιμοποιείται το HDMI και όχι το Ethernet, είναι ότι αν θέλουμε αυτά που κάνει το HDMI να τα κάνει το Ethernet θα καταλήγαμε σε ένα καλώδιο Ethernet που είναι... σαν το HDMI :silly:

Χρειάζονται περισσότερα σετ αγωγών από το Ethernet. και σε ό,τι αφορά το bandwidth όσο ανεβαίνεις κατηγορία στο Ethernet (για να αποκτήσεις bandwidth) το καλώδιο γίνεται το ίδιο άκαμπτο γιατί θέλει κι αυτό θωράκιση και σταθερή γεωμετρία στους αγωγούς και πάει λέγοντας. Και φυσικά ακριβαίνει και αυτό.

Συνεπώς υπάρχει λόγος που το HDMI είναι όπως είναι, και δεν αποτελεί καμία συνωμοσία η ύπαρξή του.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,135
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CONTEN

Nope... . Not enough bandwidth. Επίσης not a good idea for matrix reasons στο σήμα.

Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
Fiber?

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CO

Fiber?

Στάλθηκε από το Nokia 6.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά το Fiber αλλά το Fiber HDMI. Αυτή η λύση μαζί με το active HDMI είναι οι καλύτερες.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Projector + AV receiver + 4K CO

Μια χαρά το Fiber αλλά το Fiber HDMI. Αυτή η λύση μαζί με το active HDMI είναι οι καλύτερες.

περιμένω fiber HDMI...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Βασικά έχει ο ενισχυτής που έχεις διαθέτει ενσωματωμένο cable tester μέχρι τα 18Gbps. 3x6Gbps δηλαδή που περνάει μέσα από το καλώδιο ανά αγωγό.
Αν περνάει δηλαδή το καλώδιο όλες τις προδιαγραφές του bandwidth που απαιτείται για τις προδιαγραφές του HDMI 2.0.

Μια μέρα στον AVR-X2600H δοκίμασα ένα καλώδιο με το ενσωματωμένο τεστ.

https://www.facebook.com/UltimateAudioGR/videos/260787841733603/?__xts__