Τάσεις Αγοράς

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Γεια σας.
Θα ήθελα να κάνω μια γενική ερώτηση όσο αφορά τα Home Cinema.
Έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία λίγα χρόνια, έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την αγορά τα έτοιμα οικιακά συστήματα Home Cinema (5.1, 7.1 κλπ).
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια γινόταν χαμός στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων με προσφορές από τέτοια συστήματα και οι μεγάλοι κατασκευαστές του κλάδου (LG, Samsung, Panasonic, Sony κλπ) είχαν στη γκάμα τους ένα σωρό τέτοιες επιλογές. Τώρα μπαίνοντας στις σελίδες τους, μετά βίας βλέπεις 1-2 μοντέλα τα οποία μπορώ να πω ότι είναι και πεπαλαιωμένα και γενικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποια εξέλιξη στον κλάδο.
Ένα διάστημα είχαν αρχίσει να προβάλλονται πολύ τα Soundbars αλλά πλέον βλέπω ότι και αυτά είναι γενικά στάσιμα.
Δηλαδή όλο αυτό μου δίνει να καταλάβω ότι πλέον υπάρχουν μόνοι οι πολύ απλοί χρήστες που βλέπουν ειδήσεις στην τηλεόραση και δε τους ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω και μετά υπάρχουν οι hardcore χρήστες που στήνουν κανονική κινηματογραφική αίθουσα στο σπίτι τους με ψαγμένο εξοπλισμό και τεχνικές γνώσεις και έχει εξαφανιστεί η μεσαία τάξη χρηστών που θέλουν κάτι το καλό χωρίς να ξέρουν πολλά και να θέλουν να ξοδέψουν μια περιουσία.
Γνωρίζει κανείς γενικά τι παίζει με αυτό το θέμα και με τις τάσεις της αγοράς?

ΠΡΟΣΟΧΗ για να μη παρεξηγηθώ, δε μιλάω για extreme συστήματα ούτε για συνθέσεις που φτιάχνουν ψαγμένοι και μπορεί να κοστίζουν όσο ένα αυτοκίνητο και βάλε... Μιλάω για απλά έτοιμα Home Cinema της τάξης των 200 έως 1.000 που μπορεί να αγοράσει ο καθένας και να τα βάλει σπίτι του για να βλέπει καμιά ταινία με καλύτερη απόδοση από τα ηχεία της τηλεόρασης του.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Αυτό που αντιλαμβάνομαι ως τάση είναι η προώθηση ηχομπαρών οι οποίες ξεκινούν σε 2 και καταλήγουν σε 5.1.2 και σε τιμές από 60 ευρώ έως και κάποιες χιλιάδες. Προφανώς οι εταιρείες λειτουργούν καθαυτό το τρόπο αναλόγως της ζήτησης. Η ζήτηση προφανώς είναι υπέρ αυτών είτε λόγω ευελιξίας διότι δεν έχεις πολλά καλώδια εντός του σπιτιού να διαχειριστείς, είτε επειδή το ζητούμενο είναι απλώς η αναβάθμιση του ήχου της τηλεόρασης, είτε και ο οικονομικός ακόμη. Επίσης με ένα απλό πέρασμα από το YouTube, όλοι μας έχουμε διαπιστώσει ότι οι "reviewers" παρουσιάζουν ως επί το πλείστον τέτοια συστήματα και όχι τα πατροπαράδοτα hi-fi.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Με λιγα λογια το μεροκαματο εχει πεσει στις ηχομπαρες !!! θυμαμαι και εγω πριν από 10 χρονια υπηρχαν ετοιμα συστημακια 5,1 σε πολύ λογικες τιμες και πανέμορφα λογω lifestyle ωστόσο οι εποχες αλλαζουν συνεχως και στο αμεσο μελλον θα δουμε και άλλες διαφορες !!! -bye- ( ο φιλος παντως εχει δικιο)!!!
 

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Κάτι τέτοιο παρατηρώ κι εγώ. Αλλά και πάλι δε μου κάθεται καλά γιατί να καταργήσουν τα κλασσικά πολυκάναλα συστήματα. Πάνω που είχαν γίνει αρκετά προσιτά και με ευκολίες όπως ασύρματα πίσω ηχεία, ανακλαστικά tweeter, dolby atmos, λειτουργίες smart και άλλα τέτοια, αποσύρθηκαν από την αγορά. Όσο και να το κάνεις ένα soundbar δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση ήχου που σου προσφέρει ένα πανοραμικό σύστημα.
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που ήθελα να αγοράσω ένα τέτοιο σύστημα, έμπαινα στη σελίδα της LG και είχε ένα κατεβατό να διαλέξω... 5.1, 7.1, 9.1.... 600W, 800W, 1.000W, 1.600W....
και τιμές από 150 μέχρι περίπου 1.000 το ακριβότερο, και πραγματικά δεν ήξερες τι να διαλέξεις. Και μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκαν όλα.
Έχει πάψει ακόμα και η υποστήριξη τους, το δικό μου όταν το πήρα είχε μέσα LG Store γεμάτο ωραίες εφαρμογές και πλέον παίζει μόνο YouTube, Netflix και κάτι άλλες χαζές εφαρμογές από Ινδία και Μπαγκλαντές.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει κάτι, όταν μπορείς να έχεις την ίδια αποτελεσματικότητα σε μικρότερο μέγεθος πιο seemless αισθητική κλπ.

Μετακόμισε η πηγή στην TV και οι smart λειτουργίες; Αυτό ήταν. Ενισχυτές και ποιότητα μεγαφώνων έχουν ίδια οι ηχομπάρες με την ποιότητα των συστημάτων όλα-σε-ένα. Σε ίδιο αριθμό ηχείων πάντα. Άρα για ποιο λόγο να προτιμήσει κάποιος τα όλα-σε-ένα;
 

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Δεν έχω τρομερές γνώσεις, αλλά η λογική μου λέει ότι μια ηχομπάρα παράγει έναν ας πούμε "εικονικό" πολυάκαναλο ήχο αλλά δε νομίζω να μπορεί να φτάσει την αίσθηση που δίνει το ολοκληρωμένο σύστημα που έχεις ηχεία μπροστά, πίσω, αριστερά-δεξιά ακόμα και από πάνω. Στην ηχομπάρα όλοι οι ήχοι ξεκινάνε από το ίδιο σημείο και με διάφορες τεχνικές σου δίνουν την αίσθηση ενός surround αποτελέσματος αλλά και πάλι...
Προσωπικά έχω σπίτι και από τα 2 αλλά όπως και να το κάνουμε το all-in-one είναι άλλο πράγμα.
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Re: Απάντηση: Τάσεις Αγοράς

Δεν έχω τρομερές γνώσεις, αλλά η λογική μου λέει ότι μια ηχομπάρα παράγει έναν ας πούμε "εικονικό" πολυάκαναλο ήχο αλλά δε νομίζω να μπορεί να φτάσει την αίσθηση που δίνει το ολοκληρωμένο σύστημα που έχεις ηχεία μπροστά, πίσω, αριστερά-δεξιά ακόμα και από πάνω. Στην ηχομπάρα όλοι οι ήχοι ξεκινάνε από το ίδιο σημείο και με διάφορες τεχνικές σου δίνουν την αίσθηση ενός surround αποτελέσματος αλλά και πάλι...
Προσωπικά έχω σπίτι και από τα 2 αλλά όπως και να το κάνουμε το all-in-one είναι άλλο πράγμα.

Εχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν μπορεί οταν ο ηχος ξεκινάει απο ένα σημείο να έχει το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα απο τρία ή περισσότερα σημεία στον ίδιο χώρο.
Αυτό όλοι το γνωρίζουμε απο την απλή φυσική.
Έλα όμως που απο την μία είναι το κόστος του πολυκάναλου, ηχεία ενισχυτές κλπ, απο την άλλη οι μικρότεροι χώροι και τέλος η συζυγική επέμβαση..... Αυτά όλα τα βλέπουν οι εταιρείες και φυσικά για εμπορικούς λόγους τα έχουν σχεδόν καταργήσει.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Η συζήτηση αφορά τα all-in-one vs soundbars.

Δεν αφορά τα συστήματα με ενισχυτές AV και κανονικά ηχεία και κανονικά sub. Είναι γνωστό πως ακόμα και το πιο οικονομικό σύστημα ενισχυτή AV με ηχεία και sub είναι ικανό να κονιορτοποιήσει αυτά τα συστήματα αν αντιπαρατεθεί με οποιαδήποτε ηχομπάρα ή all-in-one.
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Η συζήτηση αφορά τα all-in-one vs soundbars.

Δεν αφορά τα συστήματα με ενισχυτές AV και κανονικά ηχεία και κανονικά sub. Είναι γνωστό πως ακόμα και το πιο οικονομικό σύστημα ενισχυτή AV με ηχεία και sub είναι ικανό να κονιορτοποιήσει αυτά τα συστήματα αν αντιπαρατεθεί με οποιαδήποτε ηχομπάρα ή all-in-one.

Οπότε για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, συμφωνώ AV ενισχυτή και ανάλογα το budget αλλά και τον χώρο, το ανάλογο πλήθος ηχείων.
Είναι μονόδρομος για την καλύτερη εκμετάλλευση του ηχητικού αποτελέσματος της ταινίας και όχι μόνο.
Οπότε ο σωστότερος λόγος της κατάργησης των all-in-one ηχητικών συστημάτων .
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Η συζήτηση αφορά τα all-in-one vs soundbars.

Δεν αφορά τα συστήματα με ενισχυτές AV και κανονικά ηχεία και κανονικά sub. Είναι γνωστό πως ακόμα και το πιο οικονομικό σύστημα ενισχυτή AV με ηχεία και sub είναι ικανό να κονιορτοποιήσει αυτά τα συστήματα αν αντιπαρατεθεί με οποιαδήποτε ηχομπάρα ή all-in-one.

Οπότε για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, συμφωνώ AV ενισχυτή και ανάλογα το budget αλλά και τον χώρο, το ανάλογο πλήθος ηχείων.
Είναι μονόδρομος για την καλύτερη εκμετάλλευση του ηχητικού αποτελέσματος της ταινίας και όχι μόνο.
Οπότε αυτός είναι ο σωστότερος λόγος της κατάργησης των all-in-one ηχητικών συστημάτων .
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Η συζήτηση αφορά τα all-in-one vs soundbars.

Δεν αφορά τα συστήματα με ενισχυτές AV και κανονικά ηχεία και κανονικά sub. Είναι γνωστό πως ακόμα και το πιο οικονομικό σύστημα ενισχυτή AV με ηχεία και sub είναι ικανό να κονιορτοποιήσει αυτά τα συστήματα αν αντιπαρατεθεί με οποιαδήποτε ηχομπάρα ή all-in-one.

Για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, συμφωνώ AV ενισχυτή και ανάλογα το budget αλλά και τον χώρο, το ανάλογο πλήθος ηχείων.
Είναι μονόδρομος για την καλύτερη εκμετάλλευση του ηχητικού αποτελέσματος της ταινίας και όχι μόνο.
Οπότε αυτός είναι ο σωστότερος λόγος της κατάργησης των all-in-one ηχητικών συστημάτων .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι τα all-in-one τείνουν να εξαφανιστούν επειδή υπάρχουν τα συστήματα με ενισχυτή AV ηχεία και sub. Απλά υπάρχουν οι ηχομπάρες και δεν είναι αναγκαία η ύπαρξή τους.

Οι ηχομπάρες και τα all-in-one δεν είναι ανταγωνιστικά των συστημάτων με ενισχυτή AV, κανονικά ηχεία και κανονικό sub. Είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους τα πρώτα με τα δεύτερα και όχι με τα τρίτα.

Ηχομπάρες υπάρχουν και με 5.1 και με 5.1.2 και με 7.1.4 (σχεδόν) ηχεία και επιπλέον ως προϊόντα υπάρχουν και ως ένα μικρό λεπτό seemless πράγμα που μπαίνει κάτω από την τηλεόραση και βελτιώνει δραματικά τον ήχο σε σχέση με τα ηχεία της TV.

Τα all-in-one πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να έχουν θέση στην αγορά μετά από αυτά. Και συνεπώς δεν προτιμούνται πια από τους καταναλωτές, άρα μειωμένη ζήτηση, άρα αντίο... . Εάν τα all-in-one έκαναν διαφορά σε στον ήχο με τις ηχομπάρες και η διαφορά αυτή άξιζε τον κόπο να πάει κανείς σε αυτά αντί της αντίστοιχης ηχομπάρας, τότε θα είχαν λόγο ύπαρξης καθώς ο άλλος είναι διατεθειμένος να κάνει υποχωρήσεις αισθητικές (και οικονομικές) εάν αυτό που θα πάρει είναι καλύτερο σε αυτό που προσδοκά να κάνει.

Εγώ κάθε μέρα βλέπω κόσμο που μου λέει το εξής. Θέλω να έχω αυτό το αποτέλεσμα και σκέφτομαι αυτό εκείνο και το άλλο. Εγώ του λέω ΟΚ αυτά που μου λες αλλά τι θα έλεγες να ακούσουμε κάτι καλύτερο; ;)
Αυτό που θα ακούσει είναι καλύτερο και μένει μόνο εάν εκείνος που θα βιώσει το καλύτερο είναι διατεθειμένος να κάνει τις υποχωρήσεις που έχει στο μυαλό του.

Στην πραγματικότητα το κοινό αποφασίζει τι είδους προϊόντα θα κάνουν καριέρα στην αγορά.
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Σε γενικές γραμμές η αγορά, το κοινό προτρέπει τι προϊόντα θα παράγουν οι εταιρείες ανάλογα με την ζήτηση.
Στα περισσότερα σημερινά σπίτια, διαμερίσματα, λόγο χώρου αλλά και πολλών άλλων παραγόντων δύσκολα γίνεται αγορά πολλών ξεχωριστών κομματιών ηχείων οπότε στρέφονται σε ηχομπάρες που έχουν τρία ή και περισσότερα ενσωματωμένα ηχεία και σαμπ, ή ίσως και δύο επιπλέον πίσω ηχείων συνήθως ασύρματων.