Android Head Unit - Έχει γίνει πολύ αργό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Γενική ερώτηση, πιο πολύ Android φύσεως και όχι A/V.
Πριν 2 χρόνια αγόρασα ένα πολύ ωραίο Android Head Unit για το Kia Rio μου.
Ήταν από αυτά τα κλασικά RK3188 σε πλατφόρμα PX3, 4core 1.6Ghz, 2GB ram κλπ με Android 7.1.2.
Δεν είναι κάτι τρομερό από specs αλλά για την απλή δουλειά που ήθελα εγώ (μουσική και navi) είναι μια χαρά.
Τον πρώτο καιρό λοιπόν, το σύστημα πήγαινε σφαίρα, τρέχανε όλα ακαριαία, έκανε εγκατάσταση εφαρμογής από το playstore σε 1-2 δευτερόλεπτα, οι αναβαθμίσεις γινόταν αμέσως και όλα καλά.
Όσο πέρναγε όμως ο καιρός άρχισε να γίνεται όλο και πιο αργό χωρίς να προσθέσω κάτι επιπλέον εγώ ή να το φορτώνω. Ανέκαθεν εκτός από τις stock Android εφαρμογές έχει επιπλέον μόνο spotify και copilot. Για να σας δώσω να καταλάβετε, πλέον ένα απλό update του google maps ή του chrome μπορεί να διαρκέσει και 20 λεπτά στο "installing".
Έχω κάνει πολλές φορές factory reset, clear cache κλπ αλλά δεν αλλάζει κάτι. Με το που ανοίξει για πρώτη φορά είναι ήδη αργό.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και πως μπορεί να φτιαχτεί?
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Έχει κάποια SD να υποθέσω, για τους χάρτες και τα άλλα. Για πάρε και βάλε μια καινούργια και ίσως πιο γρήγορη.
 

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Έχει SD αλλά την έχω μόνο για να περνάω mp3.
Όλες τις εφαρμογές για λόγους ταχύτητας τις έχω εγκατεστημένες στην μνήμη του συστήματος, και έτσι κι αλλιώς δεν τρώνε σχεδόν καθόλου χώρο αφού είναι ελάχιστες. Ακόμα και οι χάρτες του navi είναι περίπου 190Mb.

Κάποτε μου είχε πει ένας να φλασάρω ξανά τη rom από πάνω. Δε το έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια αλλά νομίζω ότι στην πράξη δεν έχει διαφορά με το factory reset. Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος...
 

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
Το είχα πάρει από εδώ AliExpress
Το μοντέλο που δείχνει τώρα είναι πιο καινούριο με Android 9 και 4Gb ram.

Screenshot από το δικό μου:

20180212-151852.jpg
20180201-163908.jpg


Screenshot-20181127-154506.png
Screenshot-20190301-152103.jpg


Screenshot-20181127-154423.png
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Παίζει να έχει κάποιο ανεμιστηρακι που πλεον δεν δουλεύει και στου ανεβάζει θερμοκρασία;
Από το play μπορείς να βάλεις cpux και να δεις θερμοκρασία.

Αφού έκανες επαναφορά και συνεχίζει να μην πηγαίνει μάλλον έχεις θέμα με υπερθέρμανση
Σαν δεύτερη περίπτωση μπορεί να φταίει η εσωτερική μνήμη αποθήκευσης
 

vagelisfil

New member
13 July 2018
92
Athens (GR)
To 1o link που έστειλες @pontios φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Θα το ψάξω λίγο.
Για υπερθέρμανση δεν έχω καταλάβει κάτι, γιατί το αυτοκίνητο έχει κάνει πολλά ταξίδια πολλών ωρών και αν ήταν θα είχε καεί ή θα είχε σβήσει τελείως. Επίσης είναι σταθερά αργό, δηλαδή είναι αργό με το που ανοίξει και είναι κρύο και παραμένει και τόσο αργό μετά από πολύ ώρα.
Ένα παράξενο φαινόμενο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μέσα στις εφαρμογές είναι αρκετά γρήγορο, οι μεγάλες καθυστερήσεις είναι κυρίως στα updates και στις εγκαταστάσεις. 20 λεπτά για να κάνει εάν απλό update είναι όχι απλά πολύ αλλά εξωπραγματικό.
Μπορεί να φταίει και η rom... Έχω κάνει 4-5 rom updates από όταν το πήρα.
Δε ξέρω αν μπορώ να κάνω downgrade και να περάσω κάποια πιο παλιά...