Αγορά ηχείου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koste

New member
18 September 2011
26
αθηνα
Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με αγορά ηχείων θέλω να βγαζει καθαρό ήχο μπορείτε να μου προτείνετε κάτι δεν θα ήθελα να είναι κολόνα μικρό ηχείο θα ήθελα ευχαριστώ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Φιλε μου εάν δεν μας δωσεις καποιες πληροφοριες ,όπως τι χωρο εχεις σε τι αποσταση ακους και τι πηγες εχεις δεν το κοβω να παρεις απαντησεις !!! :2thumb22sup:
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Φιλε μου εάν δεν μας δωσεις καποιες πληροφοριες ,όπως τι χωρο εχεις σε τι αποσταση ακους και τι πηγες εχεις δεν το κοβω να παρεις απαντησεις !!! :2thumb22sup:

Ρίξε μια ματιά στα θέματα με φθηνά Dali,που έχουν ενθουσιάσει κάποιους συμφορουμίτες μας.
Πρέπει να πεις στην παρέα τι μουσική ακούς,τι ενισχυτικό διαθέτεις,αν δεν ξεκινάς απ την αρχή.
 

hunter

Moderator
Staff member
9 December 2006
883
Θεσσαλονίκη
Μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία για να το δούνε περισσότερα μέλη.
Περιμένουμε τις παραπάνω πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

koste

New member
18 September 2011
26
αθηνα
Καλημέρα λοιπόν έχω έναν ενισχυτή 15 αιτίας KODA η μουσική που ακούω κατά κύριο λόγο είναι ηλεκτρονική η απόσταση που ακούω την μουσική είναι 2 έως 3 μετρα και είναι στο σαλόνι μεγάλος χώρος δηλαδή ευχαριστώ.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Καλημέρα λοιπόν έχω έναν ενισχυτή 15 αιτίας KODA η μουσική που ακούω κατά κύριο λόγο είναι ηλεκτρονική η απόσταση που ακούω την μουσική είναι 2 έως 3 μετρα και είναι στο σαλόνι μεγάλος χώρος δηλαδή ευχαριστώ.

2-3 μέτρα είναι αρκετά μεγάλη απόσταση. Καλό θα ήταν ηχείο με 8 ιντσο (ή ισοδύναμα woofer) δαπέδου, ή διαφορετικά βάσης ηχεία αλλά με sub ταυτόχρονα.
Αυτά φυσικά αν θες να ακούς σωστά όσο το δυνατόν full range (άσε την πρώτη οκτάβα, από την δεύτερη και πάνω).
Συνήθως η value for money λύση, είναι -κατά τη γνώμη μου- το να ψάξεις σε κάποιο μεταχειρισμένο σε αρίστη κατάσταση.
Για τον ενισχυτή δεν μας είπες περί τίνος πρόκειται (τεχνικά χαρακτηρηστικά).
 

koste

New member
18 September 2011
26
αθηνα
Ενισχυτής 5.1 2 x 55W + 3x15W, Karaoke, Ψηφιακές ενδείξεις, είσοδοι αναλογικοί

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

• Max. Power Output : 2x 165W

• Rating Power Output: • Front 2 x 55W (THD=2%)
• Surround 2 x 6W
• Center 1 x 6W

• THD: £2%(80Hz-12.5Khz)

• S/N Ratio: 78dB

• Frequency respons: 40Hz-16Khz(±2dB)

• Impedance: 8 Ohm
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ειμαι της αποψης αφου εχεις ενισχυτή koda καλο να παρεις ηχειο αντίστοιχης ποιοτητας οποτε πας καρφωτα σε koda δαπέδου τα av -988 f θεωρω ότι για την αποσταση που ακους και για την ποιοτητα που εχεις είναι μια χαρα και μιλαμε για ένα κοστος 100 ευρω !!!-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ωστόσο εάν πας σε μτχ κοιταξε το ηχειο να είναι 8 ωμ και ευαισθητο από 90 db και πανω ετσι ώστε ο ενισχυτης και να μην ζοριζεται σε οδηγηση και με μικροτερη ισχυ να καταφέρνεις να εχεις καλα ντεσιπελ για τα ηχεια σου !!! τελος προσπαθησε στον συγκεκριμενο ενισχυτή να συνδεσεις ένα ζευγος ηχειων διοτι από τα χαρακτηριστικα του βλεπω ότι δεν εχει την ιδια ισχυ σε όλα τα καναλια (5) -bye-