Χαμηλή ένταση πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Καλησπέρα
Το ηχοσύστημα μου είναι το εξής
Προενισχυτης nad c165
Τελικός nad c275
Cd player matantz cd 6006 uk edition
Πικαπ rega planar 1 με κεφαλή nagaoka mp110
Ηχεία dali spector 6
Όλα σχεδόν καινούργια
Δεν είναι σπουδαίο σαν πρόβλημα αλλά είμαι περίεργος γιατί το πικαπ ακούγεται αρκετά χαμηλότερα η ένταση του σε σχέση με το cd player .
Ο c165 έχει phono stage και έχω σύνδεση το πικαπ εκεί κατευθείαν θέλει ξεχωριστό phono stage ?
Η nagaoka είναι καινούργια αλλά και με την παλιά πάλι τα ίδια έκανε τι άλλο μπορεί να είναι ?
Ευχαριστώ
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Τίποτε δεν είναι!
Αυτό είναι,σχεδόν, ο κανόνας .
Στο δικό μου rotel να δεις διαφορά!
Ψίθυρος με κεραυνό (καλά ,λέμε και καμμία σαχλαμάρα να περνάει η ώρα):eek:perator:
Ο μοναδικος ενισχυτής που εχω ακούσει και έπαιζε πιο δυνατά η είσοδος phono από τις line ,είναι ο mission cyrus.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Προφανώς ανεπαρκές gain από τον προενισχυτή phono.
Ο προενισχυτής σου έχει στην πίσω πλευρά διακόπτες για ρύθμιση μεταξύ κεφαλών MC και MM (όπως η Nagaoka).
To gain του στην ρύθμιση MM είναι ρυθμισμένο σταθερά στα 36,5dB
Η Nagaoka 110 έχει έξοδο 5mV. Με αυτή την έξοδο χρειάζεται gain περίπου 45-48dB για να ακουστεί σε ένταση σαν το CD player.
Επομένως δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός και αν πάρεις εξωτερικό phono stage (που θα είναι και ούτως η άλλως αισθητή ηχητική αναβάθμιση).
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Πάντα υπάρχει διαφορά στην ένταση με το Cd-Player,με κάποιο εξωτερικό αφού ρυθμιστεί θα μικρύνει η διαφορά στάθμης,με τα πιο πάνω προταθέντα,αλλά και με αυτό

https://www.ebay.co.uk/itm/Graham-S...446616&hash=item36051e6c75:g:RyoAAOSwaB5XiQTL

..θα 'πληρώσει την νύφη' το 6006 .
Το Cyrus 2/τροφοδοτικό ,βελτιωμένο από Κινοτεχνική ,ακόμα παίζει εντάσεις με VDH.
Και κάποια απ τα επόμενα μοντέλα συνδυασμένα με Phono δικό της εξωτερικό,έπαιζαν δυνατά και με νεύρο απίστευτο για τέτοιες 'φέτες'.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Χμμ. Λοιπον το πικαπ πάντα παίζει ποιο χαμηλά απο ενα cd.
Κοιτα τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου οσο αφορα για το ενσωματομενο phono που λες τι gain βγαζει ειτε σε mm η mc.
Εγω δεν θα συμφωνήσω με τον φιλο που λεει ποιο πάνω επειδή η nagaoka ειναι 5mv χρειάζεσαι 45 με 48 gain τα βρίσκω υπερβολικά.
Διότι ναι θα παίζει δυνατά σαν cd, αλλα θα παίζει σκληρά και οχι φυσικά που οπως πρέπει να παίζει ενα πικάπ, εκτός αμα τελικά δεν ξέρουμε τι θέλουμε να ακουσουμε ενα πικαπ που παιζει δυνατά σαν cd; τοτε δεν έπρεπε να πάρεις πικάπ
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Χμμ. Λοιπον το πικαπ πάντα παίζει ποιο χαμηλά απο ενα cd.
Κοιτα τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου οσο αφορα για το ενσωματομενο phono που λες τι gain βγαζει ειτε σε mm η mc.
Εγω δεν θα συμφωνήσω με τον φιλο που λεει ποιο πάνω επειδή η nagaoka ειναι 5mv χρειάζεσαι 45 με 48 gain τα βρίσκω υπερβολικά.
Διότι ναι θα παίζει δυνατά σαν cd, αλλα θα παίζει σκληρά και οχι φυσικά που οπως πρέπει να παίζει ενα πικάπ, εκτός αμα τελικά δεν ξέρουμε τι θέλουμε να ακουσουμε ενα πικαπ που παιζει δυνατά σαν cd; τοτε δεν έπρεπε να πάρεις πικάπ

Αν δεις τα εξωτερικά phono stages π.χ της Trichord, η ρύθμισή τους για κεφαλές MM με έξοδο από 3-8mV είναι 48dB gain. Και φυσικά ακούγονται εξαιρετικά (αν έχεις ακούσει κάποιο από τα phono της Trichord). Δεν είναι υπερβολή τα 45dB gain για την Nagaoka.
Αλλά τέλος πάντων, η χρήση ενός εξωτερικού phono με πολλές ρυθμισεις είναι η καλύτερη λύση, γιατί και αναβάθμιση ηχητική θα είναι αλλά και ευκαιρία να δοκιμάσει πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις gain και όχι μόνο και να δει τις διαφορές.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αν δεις τα εξωτερικά phono stages π.χ της Trichord, η ρύθμισή τους για κεφαλές MM με έξοδο από 3-8mV είναι 48dB gain. Και φυσικά ακούγονται εξαιρετικά (αν έχεις ακούσει κάποιο από τα phono της Trichord). Δεν είναι υπερβολή τα 45dB gain για την Nagaoka.
Αλλά τέλος πάντων, η χρήση ενός εξωτερικού phono με πολλές ρυθμισεις είναι η καλύτερη λύση, γιατί και αναβάθμιση ηχητική θα είναι αλλά και ευκαιρία να δοκιμάσει πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις gain και όχι μόνο και να δει τις διαφορές.

Eκτός αυτού ένα stand alone phono θα υποστηρίξει άνετα όχι μόνο μια καλύτερη κεφαλή στο μέλλον αλλά και μια πιθανή αναβάθμιση στα ενισχυτικά.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Αν δεις τα εξωτερικά phono stages π.χ της Trichord, η ρύθμισή τους για κεφαλές MM με έξοδο από 3-8mV είναι 48dB gain. Και φυσικά ακούγονται εξαιρετικά (αν έχεις ακούσει κάποιο από τα phono της Trichord). Δεν είναι υπερβολή τα 45dB gain για την Nagaoka.
Αλλά τέλος πάντων, η χρήση ενός εξωτερικού phono με πολλές ρυθμισεις είναι η καλύτερη λύση, γιατί και αναβάθμιση ηχητική θα είναι αλλά και ευκαιρία να δοκιμάσει πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις gain και όχι μόνο και να δει τις διαφορές.
Εχω ακούσει phono της trincord τοτε που ψαχνόμουν για αλλαγή phono απο το project box s.
Επαιζε το trincord παρα πολυ δυνατά οπως το primare,οπως και πολλα που δοκίμασα.
Φιλε μου orthofon 2m bronze έχω που ειναι στα 5mv,που σημαίνει το 5mv φωνάζει ήδη και θα του φορτίσεις 48 gain; συγνώμη νταξει δικια μου άποψη εδω ειμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις, πιστεύω δεν θα έχεις σωστό ήχο, βεβαια σε μερικούς αρέσει να παίζει απλα δυνατά ενα σύστημα χωρίς όμως να είναι και το σωστό ε;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Εκτος κι αμ μιλαμε για πολυ ακραιες περιπτωσεις πολυ χαμηλου η πολυ ψηλου gain απο πλευρας phono σε σχεση με την εξοδο μιας κεφαλης,δεν υπαρχει λογος να προσπαθουμε να πετυχουμε ψηλες τελικες εντασεις με το πικαπ με οποιο κοστος μπορει να επιφερει αυτο.Αν ο σκοπος ειναι οι τελικες εντασεις,αυτο ειναι ευκολο.Ομως δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλυτερο.Ενα παραδειγμα, με το υφισταμενο phono και την ΜΡ110 (5mV) θα εχουμε καλυτερο/σωστοτερο αποτελεσμα παρα με μια π.χ Benz ACE H (2.5mV) ???
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Εχω ακούσει phono της trincord τοτε που ψαχνόμουν για αλλαγή phono απο το project box s.
Επαιζε το trincord παρα πολυ δυνατά οπως το primare,οπως και πολλα που δοκίμασα.
Φιλε μου orthofon 2m bronze έχω που ειναι στα 5mv,που σημαίνει το 5mv φωνάζει ήδη και θα του φορτίσεις 48 gain; συγνώμη νταξει δικια μου άποψη εδω ειμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις, πιστεύω δεν θα έχεις σωστό ήχο, βεβαια σε μερικούς αρέσει να παίζει απλα δυνατά ενα σύστημα χωρίς όμως να είναι και το σωστό ε;

Η ενίσχυση της τάσης εξόδου της κεφαλής πρέπει να είναι τόση όση χρειάζεται (ανάλογα με την ευαισθησία εισόδου του προ) για να έχει το βέλτιστο SNR. Δεν σημαίνει ότι όταν ακούς χαμηλά είναι και καλύτερα αλλά φυσικά ούτε το αντίθετο (αφού πολύ παραπάνω gain αυξάνει και το φύσημα).
Το καλύτερο είναι δοκιμάζεις λίγο πάνω, λίγο κάτω και βλέπεις.
Σαφέστατα εξωτερικό phono είναι πολλάκις προτιμότερο από οποιοδήποτε ενσωματωμένο.
Τέλος πάντων, ο φίλος δεν έχει ουσιαστικά πρόβλημα αυτή τη στιγμή, αλλά θα είχε μεγάλη αναβάθμιση δοκιμάζοντας ένα εξωτερικό (καλό-όχι δηλαδή των 100 ευρώ) phono stage.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,726
Απάντηση: Re: Χαμηλή ένταση πικαπ

Η ενίσχυση της τάσης εξόδου της κεφαλής πρέπει να είναι τόση όση χρειάζεται (ανάλογα με την ευαισθησία εισόδου του προ) για να έχει το βέλτιστο SNR. Δεν σημαίνει ότι όταν ακούς χαμηλά είναι και καλύτερα αλλά φυσικά ούτε το αντίθετο (αφού πολύ παραπάνω gain αυξάνει και το φύσημα).
Το καλύτερο είναι δοκιμάζεις λίγο πάνω, λίγο κάτω και βλέπεις.
Σαφέστατα εξωτερικό phono είναι πολλάκις προτιμότερο από οποιοδήποτε ενσωματωμένο.
Τέλος πάντων, ο φίλος δεν έχει ουσιαστικά πρόβλημα αυτή τη στιγμή, αλλά θα είχε μεγάλη αναβάθμιση δοκιμάζοντας ένα εξωτερικό (καλό-όχι δηλαδή των 100 ευρώ) phono stage.

Tο ιδιο πραγμα λετε.Οσον αφορα το αν ενα εξωτερικο phono ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε ενσωματωμενο, μην το πεις , δεν ισχυει παντα αυτο.Ειναι θεμα ποσο καλο ειναι το καθενα.Μια καρτα που μπαινει σε εναν ενισχυτη η προενισχυτη ανετα μπορει να ειναι καλυτερη απο αρκετα εξωτερικα phono.Σκεψου μονο οτι μια εσωτερικη καρτα τροφοδοτειται απο το τροφοδοτικο του ενισχυτη αρα δεν θελει τροφοδοτικο εξτρα, δεν εχει κουτι αρα δεν εχει αλλα εξοδα και δεν θελει ουτε καλωδιο ιντερκοννεκτ. Αυτα απο μονα τους εχουν σημαντικο κοστος που το πληρωνεις για ενα εξωτερικο phono και ουσιαστικα δεν προσθετουν στον ηχο του εξωτερικου phono.Απλα το εξωτερικο phono τα χρειαζεται για να λειτουργησει.Για να παιζει καλυτερα ενα εξωτερικο phono,η μονη προυποθεση ειναι να ειναι απο την σχεδιαση του καλυτερο phono απο το ενσωματωμενο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
ένα γρήγορο τέστ με το tatoo του Gallagher που βρήκα πρόχειρο και σε δίσκο και σε cd, επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του mdvq αμέσως.
η διαφορά στην ένταση είναι σχεδόν χαώδης. (αλλά και η διαφορά στην ποιότητα του ήχου, όμως απο την ..ανάποδη)
και λίγες λεπτομέρειες..
το cdp ένα Tascam CD-DJ1 , με 2 διαφορετικά πικάπ από 1 ίδια κεφαλή, την ΑΤ 3600L με 4.2mV έξοδο.
ο πρό μου δεν έχει είσοδο phono και...
το 1 πικάπ σε phono musical fidelity V-LPS, το άλλο στο ακριβότερο LX2-LPS.
βαρέθηκα να ψάξω specs στα phono, αλλά το μικρό V-LPS έπαιξε λίγο πιο δυνατά από το ακριβότερο LX2.
ήταν κάτι που δεν είχα προσέξει ποτέ!
και η διαφορά αρκετή θα έλεγα. (σαφώς πολύ μακριά από το cdp και τα 2)
τέλος να πω ότι και τα 2 phono δουλεύουν με 12βολτες μπαταρίες και όχι με τα αστεία "τροφοδοτικά" τους.

γνώμη μου είναι ο φίλος να μην έχει κανένα θέμα ως προς την διαφορά έντασης και η όποια αναζήτηση εξωτερικού phono να έχει γνώμονα την ποιότητα του ήχου και μόνο.
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,841
Αθήνα
https://nadelectronics.com/wp-conte...165BEE-Stereo-Preamplifier-English-Manual.pdf

Εγώ θα έλεγα ότι το θέμα δεν προέρχεται από το phono-in/ΜΡ110 αλλά από τα line-in του προενισχυτή, που έχουν ευαισθησία μόλις 158mV και το CDp βγάζει 2,2V.
Δηλαδή το CDp παίζει πολύ δυνατά και όχι το πικάπ πιο σιγά.

Το φαινόμενο είναι συνηθισμένο, μην ανησυχείς.
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Ένταξη παιδιά όπως είπα το πρόβλημα δεν είναι κάτι το τραγικό απλά επειδή δεν γνωρίζω πολλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι όταν βάζω cd και ανοίξω την ένταση στο μισώ δεν κάθεσε στο δωμάτιο αφού κοντεύουν να πέσουν τα ντουβαρια εννοώ όταν το βάλεις στο πικάπ για να πιάσεις αυτη την ένταση πρέπει να το ανοίξεις σχεδόν στα τέρματα .
Πάντως έχω ένα phono stage της Edward audio apprentice mm νομίζω
Όχι ακριβώς βέβαια 150 αν θυμαμε το είχα πάρει θα το δοκιμάσω σήμερα
Μια ερώτηση τα δύο rca του πικάπ τα βάζουμε στο in του phono και μετά το out το συνδέουμε στο phono του nad η σε κάποιο aux η line ?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: Απάντηση: Χαμηλή ένταση πικαπ

Μια ερώτηση τα δύο rca του πικάπ τα βάζουμε στο in του phono και μετά το out το συνδέουμε στο phono του nad η σε κάποιο aux η line ?


Στο AUX ή LINE.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Και εγω θα μπορούσα αμα τα πραγματα ηταν διαφορετικά με τον κοροναιο να πήγαινα απο το σπιτι του εχω της project box s να το δοκιμαζε στο συστημα του, αλλα δεν νομίζω δηλαδή μια χαρα ειναι το συστημα του οπως είπαμε τα πικαπ γενικα παίζουν χαμηλά.
Παντος άμα αποφασίσει ο φίλος για εξωτερικό phono καλο θα ήταν να ακούσει μερικά στο σύστημα του πιο του ταιριάζει ηχητικά στο αυτί του.
 

koumounistas

New member
14 January 2012
1
Να κάνω και γω μια "χαζή" ερώτηση; Παίζει ρόλο η είσοδος όσον αφορά το gain ή την ποιότητα του ήχου αν η έξοδος rca του cd είναι συνδεδεμένη στο md/tape in ή dvd in του ενισχυτή; (av στην προκειμένη)
Η είσοδος cd του ενισχυτή είναι κατειλημμένη από άλλο cd player.