Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming και EDm moysik

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jim200

New member
24 April 2020
47
Χρονια σας πολλα και χρηστος ανεστη.

Θελω να αγορασω studio ακουστικα αποκλειστικα για gaming και ηλέκτρονικη μουσικη το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 300 ευρω max. Αυτον τον καιρο διαβαζα παρα πολυ καλα θετικα λογια για τα
Philips Audio Fidelio X2HR https://www.skroutz.gr/s/19927794/Philips-Fidelio-X2HR.html και για τα https://www.skroutz.gr/s/4207515/BeyerDynamic-DT-990-Pro.html αρκετα και θετικα λογια..

Με βαση αυτα που διαβασα και σε reviews και στο redit λενε οτι τα BeyerDynamic-DT-990-Pro και τα Philips Audio Fidelio X2HR ειναι παρα πολυ καλα στο gamimg και στο genre της ηλεκτρονικης μουσικης ,, και επειδη ειμαι λατρης της ηλεκτρονικης μουσικης θα ειθελά να αγορασω studio ακουστικα που να κανουν και για gaming αλλα και για το EDM. που περιλαμβανει ολα τα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης.

Θα ειθελα να ακουσω τις γνωμες και τις αποψεις σας για τα 2 αυτα ακουστικα. σημειωση εχω ακουσει οτι επειδη εχουν αυτο το v-shape soynd τα
BeyerDynamic-DT-990-Pro και τα Philips Audio Fidelio X2HR οτι αυτο δινει καλυτερη εμφαση στον ηχο στην ηλεκτρονικη μουσικη επειδη γενικος η ηλεκτρονικη μουσικη εχει μπασο και treple κυριως σε trance και uplifting κομματια..

Γενικως εχω ακουσει οτι και τα 2 αυτα ακουστικα ειναι παρα πολυ καλα και στο gamimg κομματι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα βιαζεσαι; τον ιουλιο θεωρητικα θα κυκλοφορησουν τα x3. Κατα τα αλλα καλο ειναι να μας πεις και με τι ακους τωρα. Και αν εχεις καποιο dac amp. Νομιζω οτι τα beyer ναι μεν βγαινουν σε χαμηλης εμπεδησης εκδοση για ευκολια οδηγησης αλλα δεν ειναι τοσο καλα οσο τα "δυσκολα".
 

jim200

New member
24 April 2020
47
Απάντηση: Re: Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming κα

σαν dac amp χρησιμοποιω την soundblaster ae-9

https://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-ae-9



Tωρα,αυτην την στιγμη εχω τα https://www.skroutz.gr/s/15556597/HyperX-Cloud-Flight.html#reviews

Περα απο αυτο τι εννοεις οτι δεν ειναι τοσο καλα οσο τα δυσκολα;

αυτα δεν ειναι καλα; https://www.skroutz.gr/s/3703523/BeyerDynamic-DT-990-Edition-250-Ohms.html


απλα δεν μου ειπες απο τα αυτα τα 2 πιο θεωρεις καλυτερο στα 2 αυτα κομματια , του gaming και EDM ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ωραια καρτουλα :)

Τα beyer που εχεις βαλει ειναι τα καλα. Και η καρτα δηλωνει, τουλαχιστον, οτι τα σηκωνει.

Προσωπικα ειχα εμπειρια απο τα fidelio x2 και τα beyer dt1990. Ειναι λογικα κοντα στον προβληματισμο σου αν και τα 1990 ηταν σε διπλασια τιμη και οπως ειναι φυσικο, ηταν αισθητα πιο καθαρα παντου.
Τα beyer ειναι καλα ακουστικα. Overall ισως με λιγο eq στα πριμα θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος. Και πιστος στην ηχητικη παραγωγη.
Τα philips ειναι ευχαριστα. Καλοπληρωμενη τιμια κονσουμερια με ζεστο χαρακτηρα.
Ειναι τι θες πιο πολυ. Τα beyer παντως ειναι πιο πολυ καιρο στην πιατσα. Και θα μεινουν και για πιο πολυ καιρο. Ειναι κλασσικο ακουστικο. Απο αυτα που σου φτιαχνουν αποψη για την αγορα. Λογικα εγω αυτο θα προτιμουσα.
Για τη χρηση που τα θες και τα δυο ειναι καταλληλα. Και ειναι λογικα καλυτερα απο akg σε μπασο και απο sennheiser σε άνοιγμα σκηνης.
 

jim200

New member
24 April 2020
47
Απάντηση: Re: Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming κα

Ωραια καρτουλα :)

Τα beyer που εχεις βαλει ειναι τα καλα. Και η καρτα δηλωνει, τουλαχιστον, οτι τα σηκωνει.

Προσωπικα ειχα εμπειρια απο τα fidelio x2 και τα beyer dt1990. Ειναι λογικα κοντα στον προβληματισμο σου αν και τα 1990 ηταν σε διπλασια τιμη και οπως ειναι φυσικο, ηταν αισθητα πιο καθαρα παντου.
Τα beyer ειναι καλα ακουστικα. Overall ισως με λιγο eq στα πριμα θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος. Και πιστος στην ηχητικη παραγωγη.
Τα philips ειναι ευχαριστα. Καλοπληρωμενη τιμια κονσουμερια με ζεστο χαρακτηρα.
Ειναι τι θες πιο πολυ. Τα beyer παντως ειναι πιο πολυ καιρο στην πιατσα. Και θα μεινουν και για πιο πολυ καιρο. Ειναι κλασσικο ακουστικο. Απο αυτα που σου φτιαχνουν αποψη για την αγορα. Λογικα εγω αυτο θα προτιμουσα.
Για τη χρηση που τα θες και τα δυο ειναι καταλληλα. Και ειναι λογικα καλυτερα απο akg σε μπασο και απο sennheiser σε άνοιγμα σκηνης.

Kοιτα οσο αναφορα για την καρτα ηχου , μετα απο πολυ καιρο το εψαχνα το πραγμα, θελω να πω πολλά ατομα θα πουνε γιατι να παρεις καρτα ηχου και να μην εχεις σαν ηχο να πάιρνεις σημα απο την μητρικη.,. κοιτα ειδα τις διαφορες αναμεσα σε καρτα ηχου και σε μητρικη.. καμια σχεση ο ηχος της καρτας ηχου,, περα απο αυτο εχει πολυ καλο dacamp

Τωρα θελώ να σε ρωτησω και κατι ακομα επειδη τα εχεις δοκιμασει και τα 2 ακουστικα εννοω για τα fidelio x2 και τα beyer dt1990..

\αν εβαζες πχ ενα score rate απο το 0 μεχρι το 10 για gaming και ηλεκτρονικη μουσικη ποσο θα τα εβαζες και τα 2 ακουστικα;

Περα απο αυτο καποια στιγμη ειχα παει σε ενα φιλο μου που ειχε τα akg 712 pro ,, να σου πο τις εντυπωσεις μου στο gaming οταν τα ακουσα τα akg 712 pro ειτανε παρα πολυ καλα ,, θα τα εβαζα ενα 9 στα 10 αλλα στο θεμα ηλεκτρονικης μουσικης με χαλασανε τα akg 712 pro ,,απλα ενιωθα οτι δεν ειχανε τοσο καθαρα shape details στα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc,, θελω να πω τα akg 712 pro αν και δεν εχω εμπειρια αλλα με βαση το αυτι μου σαν γνωμονας θεωρω οτι τα akg 712 pro κανουν πιο πολυ για ροκ,, heavy metal κτλ θελω να πω δεν κανουν για edm μουσικη..



και γι αυτο σε ρωταω απο θεμα ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc τι score rate θα εβαζες στα fidelio x2 και τα beyer dt1990 απο το 0 μεχρι το 10?..

οπως και τι τι score rate θα εβαζες στα fidelio x2 και τα beyer dt1990 απο το 0 μεχρι το 10?.. για το gaming´ κομματι´´;; απλα σε ρωταω επειδη εχεις μεγαλυτερη εμπειρια και γνωση σε αυτα τα 2 ακουστικα.. αν και δεν γνωριζω τι μουσικη ακους.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δε μπορω να τα βαθμολογισω με score rate. Αλλα και τα δυο θα εχουν αισθητα καλυτερο μπασο και sub bass σε σχεση με τα 712. Θα δυσκολευονται ομως να πιασουν το imaging και την ανοιχτωσια των 712.
Εγω σου ειπα. 990. Ή λίγη υπομονη αφου εχεις ακουστικα να δουμε τι θα παιξει με τα x2
 

jim200

New member
24 April 2020
47
Απάντηση: Re: Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming κα

Δε μπορω να τα βαθμολογισω με score rate. Αλλα και τα δυο θα εχουν αισθητα καλυτερο μπασο και sub bass σε σχεση με τα 712. Θα δυσκολευονται ομως να πιασουν το imaging και την ανοιχτωσια των 712.
Εγω σου ειπα. 990. Ή λίγη υπομονη αφου εχεις ακουστικα να δουμε τι θα παιξει με τα x2


απο θεμα ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc πιστευεις οτι τα fidelio x2 ειναι παρα πολυ καλα;

απλα οπως σου ειπα με χαλασανε τα akg 712 pro ,,απλα ενιωθα οτι δεν ειχανε τοσο καθαρα shape details στα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc,, θελω να πω τα akg 712 pro αν και δεν εχω εμπειρια αλλα με βαση το αυτι μου σαν γνωμονας θεωρω οτι τα akg 712 pro κανουν πιο πολυ για ροκ,, heavy metal κτλ θελω να πω δεν κανουν για edm μουσικη

Θελω να σε ρωτησω κατι στο
θεμα ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc σε studio ακουστικα τι ειναι αυτο που μας ενδιαφερει πιο πολυ; το μπασο και το imaging και το treble´; η και ανοιχτωσια; σε ρωταω επειδη δεν ειμαι εμπειρος στο θεμα ακουστικων ειδικα για το ειδος ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc

κοιτα σαν απλως χρηστης οταν ακουω πχ ηλεκτρονικης μουσικης με ενδιαφερει το μπασο,, τα καθαρα details,, απο τα vocals,, και treble , πχ θελω να ακουω τα παντα οσα γινονται σε ενα κομματι. με καταλαβαινεις πως το εννοω;
 

jim200

New member
24 April 2020
47
απο θεμα ηλεκτρονικης μουσικης πχ trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc πιστευεις οτι τα fidelio x2 ειναι παρα πολυ καλα;



θελω να πω πως θα ακουγονται τα τραγουδια με τα Philips Audio Fidelio X2HR πχ κατσε να δεις και καπια λινκς απο τραγουδια ,.,.
https://www.youtube.com/watch?v=241RMAJezaY psy trance

https://www.youtube.com/watch?v=dS0fNXgAxkw trance


https://www.youtube.com/watch?v=Ejc01zOKHW4 deep house ktl

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1549&v=AMp9tcm7BWE&feature=emb_logo deep-house, techno ktl

https://www.youtube.com/watch?v=DuVp5dnPRPM&list=PL6AmQkWHSc253sNrUKPp0R2KORg6kik_g



https://www.youtube.com/watch?v=EVoeahLSZjE
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα και από εμένα....έχω τα fidelio x2, έχω και τα 701 της akg... δυστυχώς δεν έχω κάποιο της byerdynamic.
Μια ερώτηση από εμένα γιατί τέθηκε το θέμα στούντιο? Με ποια λογική θα χρησιμοποιηθούν γιατί τα ακουστικά και τα δύο που αναφέρεις είναι ανοικτού τύπου?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το φίλο panoramix προσθέτωντας κάποια στοιχεία για το x2 που ίσως σε βοηθήσουν ίσως σε μπερδέψουν λίγο ακόμη.

Ένα βασικό στοιχείο που χρειάζεται ένας χρήσης ακουστικών είναι η άνεση...τα x2 παρόλο που είναι βαριά και αυτό έχει να κάνει με την εξαιρετική τους ποιότητα των υλικών, ωστόσο είναι πολύ άνετα...βέβαια δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι δεν είναι και τα 990.

Είναι και τα δύο ανοικτού τύπου, ήτοι δεν έχουν πλήρη απομόνωση από το περιβάλλον, με κέρδος όμως τον αέρα και την λίγο πιο ανοιχτή σκηνή σε σχέση με τα κλειστού.

Τα x2 δεν είναι τόσο απαιτητικά σε ενίσχυση, καθώς δείχνουν το χαρακτήρα τους κατά 90% και από ένα απλό κινητό...για αυτό το 10% η κάρτα πρέπει να είναι υπεραρκετή...τώρα για τον ήχο τους, το μόνο μείον αλλά και πλεονέκτημα από την άλλη είναι ότι δεν είναι υψηλής πιστότητας (hi fi) αλλά έτσι κουρδισμενα για να είναι ευχάριστα....έχουν πολύ πλούσιο μπάσο, απολαυστικοτατο και μεταξενιες υψηλές, που έχουν πληροφορία αλλά που δεν ξυνουν ποτέ...έχουν ένα θέμα με τα έγχορδα με την έννοια οτι δεν ακούγονται αληθοφανή, αλλά σε όλα τα άλλα σπέρνουν από άποψη fun fact.

Έχω πιάσει τον εαυτό μου να τα απολαμβάνει και να τα χρησιμοποιεί αρκετά συχνά με το κινητό παρακολουθώντας YouTube, αλλά και για ταινίες όπου μπάσο και φωνές είναι θεϊκές... κατ' επέκταση θεωρώ και στο gaming καθώς δεν παίζω καθόλου.

Άρα ναι τα byerdynamic είτε 770, 880 ή 990 είναι πιο "ακουστικό" αλλά για να έχει νόημα θα πρέπει να πάει κάποιος μόνο στις σειρές με τα πολλά ohm που είναι όμως πιο απαιτητικά σε ενίσχυση...θεωρώ απο τα γραφόμενα ότι δεν θα τους λείπει το μπάσο όμως αρκετοί ρίχνουν μέσω ισοστάθμισης τα πρίμα γιατί τσιμπάνε λίγο...άρα τα φέρνουν πιο κοντά στο x2 κατ'εμέ.

Τέλος τα x2 λογικά πρέπει να είναι πιο συγχωρητικα σε κακής ποιότητας τραγούδια έναντι των 990 που πρέπει να είναι πιο αυστηρά και απαιτητικά στις πηγές.

Εγώ τι θα έκανα? Θα προσπαθούσα να ακούσω τα 712 με τη δική μου κάρτα εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, καθώς τα akg βοηθιουνται αρκετά από την ενίσχυση...γεμίζουν μεσοχαμηλα και αποκτούν λίγο σώμα που τα κάνουν πιο ευχάριστα στο άκουσμα.

Θα κοιτούσα και για αγορά από το εξωτερικό για το x2 γιατί κατά καιρούς σε κάποια amazon βγαίνουν απίστευτες προσφορές ή και για κάποια αγγελία, κάπου πρέπει το μάτι μου να έχει δεί και για τα pr (όχι τα δικά μου γιατί κάποια στιγμή τα είχα βάλει αλλά θα τα κρατήσω τελικά...δεν τα δίνω για κανένα λόγο).
Άρα με αυτό τον τρόπο στα λεφτά που θέτεις θα έπαιρνα δύο ζευγάρια αντί για ένα πχ akg και x2 ή x2 και byerdynamic τα 770 για να έχω ένα ανοιχτό και ένα κλειστό.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην τα έκανα χειρότερα... χαχα
 

jim200

New member
24 April 2020
47
Απάντηση: Re: Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming κα

Καλημέρα και από εμένα....έχω τα fidelio x2, έχω και τα 701 της akg... δυστυχώς δεν έχω κάποιο της byerdynamic.
Μια ερώτηση από εμένα γιατί τέθηκε το θέμα στούντιο? Με ποια λογική θα χρησιμοποιηθούν γιατί τα ακουστικά και τα δύο που αναφέρεις είναι ανοικτού τύπου?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το φίλο panoramix προσθέτωντας κάποια στοιχεία για το x2 που ίσως σε βοηθήσουν ίσως σε μπερδέψουν λίγο ακόμη.

Ένα βασικό στοιχείο που χρειάζεται ένας χρήσης ακουστικών είναι η άνεση...τα x2 παρόλο που είναι βαριά και αυτό έχει να κάνει με την εξαιρετική τους ποιότητα των υλικών, ωστόσο είναι πολύ άνετα...βέβαια δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι δεν είναι και τα 990.

Είναι και τα δύο ανοικτού τύπου, ήτοι δεν έχουν πλήρη απομόνωση από το περιβάλλον, με κέρδος όμως τον αέρα και την λίγο πιο ανοιχτή σκηνή σε σχέση με τα κλειστού.

Τα x2 δεν είναι τόσο απαιτητικά σε ενίσχυση, καθώς δείχνουν το χαρακτήρα τους κατά 90% και από ένα απλό κινητό...για αυτό το 10% η κάρτα πρέπει να είναι υπεραρκετή...τώρα για τον ήχο τους, το μόνο μείον αλλά και πλεονέκτημα από την άλλη είναι ότι δεν είναι υψηλής πιστότητας (hi fi) αλλά έτσι κουρδισμενα για να είναι ευχάριστα....έχουν πολύ πλούσιο μπάσο, απολαυστικοτατο και μεταξενιες υψηλές, που έχουν πληροφορία αλλά που δεν ξυνουν ποτέ...έχουν ένα θέμα με τα έγχορδα με την έννοια οτι δεν ακούγονται αληθοφανή, αλλά σε όλα τα άλλα σπέρνουν από άποψη fun fact.

Έχω πιάσει τον εαυτό μου να τα απολαμβάνει και να τα χρησιμοποιεί αρκετά συχνά με το κινητό παρακολουθώντας YouTube, αλλά και για ταινίες όπου μπάσο και φωνές είναι θεϊκές... κατ' επέκταση θεωρώ και στο gaming καθώς δεν παίζω καθόλου.

Άρα ναι τα byerdynamic είτε 770, 880 ή 990 είναι πιο "ακουστικό" αλλά για να έχει νόημα θα πρέπει να πάει κάποιος μόνο στις σειρές με τα πολλά ohm που είναι όμως πιο απαιτητικά σε ενίσχυση...θεωρώ απο τα γραφόμενα ότι δεν θα τους λείπει το μπάσο όμως αρκετοί ρίχνουν μέσω ισοστάθμισης τα πρίμα γιατί τσιμπάνε λίγο...άρα τα φέρνουν πιο κοντά στο x2 κατ'εμέ.

Τέλος τα x2 λογικά πρέπει να είναι πιο συγχωρητικα σε κακής ποιότητας τραγούδια έναντι των 990 που πρέπει να είναι πιο αυστηρά και απαιτητικά στις πηγές.

Εγώ τι θα έκανα? Θα προσπαθούσα να ακούσω τα 712 με τη δική μου κάρτα εάν δεν το έχεις κάνει ήδη, καθώς τα akg βοηθιουνται αρκετά από την ενίσχυση...γεμίζουν μεσοχαμηλα και αποκτούν λίγο σώμα που τα κάνουν πιο ευχάριστα στο άκουσμα.

Θα κοιτούσα και για αγορά από το εξωτερικό για το x2 γιατί κατά καιρούς σε κάποια amazon βγαίνουν απίστευτες προσφορές ή και για κάποια αγγελία, κάπου πρέπει το μάτι μου να έχει δεί και για τα pr (όχι τα δικά μου γιατί κάποια στιγμή τα είχα βάλει αλλά θα τα κρατήσω τελικά...δεν τα δίνω για κανένα λόγο).
Άρα με αυτό τον τρόπο στα λεφτά που θέτεις θα έπαιρνα δύο ζευγάρια αντί για ένα πχ akg και x2 ή x2 και byerdynamic τα 770 για να έχω ένα ανοιχτό και ένα κλειστό.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην τα έκανα χειρότερα... χαχα

Καλημερα και απο εμενα..

Mε ρωτησες με ποια λογική θα χρησιμοποιηθούν γιατί τα ακουστικά . θα σου απαντησω,. οπως ειπα και δεν γνωριζω αν ειδες και τα video με τα ειδη ηλέκτρονικης μουσικης που ακουω θα χρησιμοποιηθουν για ηλεκτρονικη μουσικη οπως trance, house, techno.. psy trance,., jungle and etc .. σε αυτο το ειδος μουσικης τα x2 πως ακουγονται;,, θα ακουγεται η καθε λεπτομερεια στα τραγουδια;

περα απο αυτο η χρηση των χ2 θα χρησιμοποιηθει για το gaming...


Τα παραπανω videos με τα ειδη μουσικης που ακουω τα ειδες; και αν οχι μπορεις να τα δεις; αν εχεις την καλή καλοσυνη.

Επισης εχω ενα αλλο ερωτημα ειπες σε μια φαση. δεν είναι υψηλής πιστότητας (hi fi) αλλά έτσι κουρδισμενα για να είναι ευχάριστα....έχουν πολύ πλούσιο μπάσο, απολαυστικοτατο και μεταξενιες υψηλές, που έχουν πληροφορία αλλά που δεν ξυνουν ποτέ...έχουν ένα θέμα με τα έγχορδα με την έννοια οτι δεν ακούγονται αληθοφανή, αλλά σε όλα τα άλλα σπέρνουν από άποψη fun fact. .. τι εννοεις με αυτο;; θελω να πω τα χ2 πως θα παιζουν ολα τα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης; θα τα παιζουν καθαρα,; με καθε λεπτομερεια σε details και σε μπασο ,κτλ που αποτελειτε το καθε κομματι;;
Γι αυτο θελω να δεις τα video που εχω ανεβασει αν μπορεις φυσικα για να καταλαβεις και τι ειδη μουσικης ακουω.

Eπισης ειπες σε μια φαση οτι τα dt990 pro είναι πιο "ακουστικα"; τι εννοουσες με αυτο; εννοεις οτι τα ειδη ηλεκτρονικης μουσικης θα τα παιζουν καλυτερα τα dt990 pro απο τα x2????


Και κατι ακομα στο θεμα ταινιων και σειρων παιζουν παρα πολυ καλα τα x2? εννοω ακους την καθε λεπτομερεια στις ταινιες και σειρες;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η απορία:
Γιατί αναζητάς ακουστικά studio, όπως γράφεις στην αρχή;

Η έννοια των ακουστικών studio είναι ότι αναπαράγουν μουσική με τρόπο ουδέτερο, χωρίς να διαθέτουν δικό τους χαρακτήρα και χωρίς να προσθέτουν ή να αφαιρούν στις επιμέρους περιοχές συχνοτήτων. Η ονομασία "ακουστικά studio" δεν είναι τίτλος, ούτε χαρακτηρισμός ποιότητας, αλλά σύνολο ιδιοτήτων που πρέπει να έχει ένα ζευγάρι ακουστικών προκειμένου να εκτιμήσουμε την αναπαραγωγή ενός μουσικού προγράμματος και το κυριότερο είναι η ουδετερότητα, όπως περιγράφεται παραπάνω.

Διαβάζοντας όμως παρακάτω, γίνεται φανερό ότι στην πραγματικότητα δεν αναζητάς ένα ζευγάρι ουδέτερων ακουστικών, αλλά ένα που παίζει καλά τη μουσική που προτιμάς.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε εντελώς διαφορετικό μουσικό γούστο. Με τράνς, ηλεκτρονική κλπ, δεν έχω και πολλές σχέσεις.

Άκουσα όμως για λίγο τα δείγματα με τις μουσικές της προτίμησης σου.
(Set-up: Samsung Galaxy S6 -> Fiio A5 -> Final Audio Piano Forte II)
Η μουσική αυτή έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό το μεγάλο πλούτο σε συχνότητες και προπαντός σε χαμηλά και υψηλές. Επομένως χρειάζεσαι ένα ζευγάρι ακουστικών με πλούσια άκρα. Το Fidelio με τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του και τους χρωματισμούς του θα μπορούσε να είναι το ένα από αυτά. Τα Beyer Dynamic DT990 μάλλον όχι. Αλλά, πιστεύω ότι υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις.
Ένα ισορροπημένο, αλλά με ευχαρίστους χρωματισμούς είναι τα Meze 99 Classics τα οποία είχαμε παρουσιάσει αναλυτικά παλιότερα. Για τις λεπτομέρειες μπορείς να δεις την παρουσίαση.

Ένα άλλο ζευγάρι, ισορροπημένο, χωρίς χρωματισμούς, αλλά με πολύ πλούσια άκρα, βαθύτατο, ισχυρό χαμηλό και εκτεταμένες υψηλές είναι τα Blue Lola
Αναμφίβολα θα παίζουν πολύ καλά τη μουσική της προτίμησης σου και επιπλέον λόγω της εκτεταμένης απόκρισης συχνότητας θα είναι πολύ καλά και για gaming.

Πάντως πριν προχωρήσεις σε αγορά ακουστικών αυτής της κατηγορίας, καλό είναι να βεβαιωθείς ότι τα υποψήφια προς αγορά ακουστικά μπορούν να παίξουν καλά με την κάρτα ήχου που διαθέτεις. Είναι ακριβή και φαίνεται καλή. Όμως πολλές φορές δεν ξέρουμε, αν θα ταιριάξει ενα ζευγάρι ακουστικά με συγκεκριμένο ενισχυτή, εν προκειμένω τον ενισχυτή ακουστικών της κάρτας σου. Καλό είναι λοιπόν αν μπορείς, να τα δοκιμάσεις πριν.

Αυτά από μένα και ελπίζω, ούτε εγώ να τα έκανα χειρότερα! :laugh: -bye-
 

jim200

New member
24 April 2020
47
ειπες σε ,μια φαση οτι σε αλλά σε όλα τα άλλα σπέρνουν από άποψη fun fact., τι εννοεις με αυτο το fun fact´´;;

στο gamimg τα χ2 σε ολα τα ειδη παιχνιδιων πως θα αποδιδουν απο θεμα soundstage, image.., imerson,, details, εφε , λεπτομερειες που υπαρχουν σε παιχνιδια που ειναι πολυ δυσκολα με καπια ακουστικα τις πλακας να τις ξεχωρισεις..,, περα απο αυτο ηχους που ακους απο μερια σε μια αλλη αν εισαι και μακρια./.
 

jim200

New member
24 April 2020
47
Απάντηση: Re: Philips Audio Fidelio X2HR η BeyerDynamic-DT-990-Pro?? για gaming κα

Διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η απορία:
Γιατί αναζητάς ακουστικά studio, όπως γράφεις στην αρχή;

Η έννοια των ακουστικών studio είναι ότι αναπαράγουν μουσική με τρόπο ουδέτερο, χωρίς να διαθέτουν δικό τους χαρακτήρα και χωρίς να προσθέτουν ή να αφαιρούν στις επιμέρους περιοχές συχνοτήτων. Η ονομασία "ακουστικά studio" δεν είναι τίτλος, ούτε χαρακτηρισμός ποιότητας, αλλά σύνολο ιδιοτήτων που πρέπει να έχει ένα ζευγάρι ακουστικών προκειμένου να εκτιμήσουμε την αναπαραγωγή ενός μουσικού προγράμματος και το κυριότερο είναι η ουδετερότητα, όπως περιγράφεται παραπάνω.

Διαβάζοντας όμως παρακάτω, γίνεται φανερό ότι στην πραγματικότητα δεν αναζητάς ένα ζευγάρι ουδέτερων ακουστικών, αλλά ένα που παίζει καλά τη μουσική που προτιμάς.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε εντελώς διαφορετικό μουσικό γούστο. Με τράνς, ηλεκτρονική κλπ, δεν έχω και πολλές σχέσεις.

Άκουσα όμως για λίγο τα δείγματα με τις μουσικές της προτίμησης σου.
(Set-up: Samsung Galaxy S6 -> Fiio A5 -> Final Audio Piano Forte II)
Η μουσική αυτή έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό το μεγάλο πλούτο σε συχνότητες και προπαντός σε χαμηλά και υψηλές. Επομένως χρειάζεσαι ένα ζευγάρι ακουστικών με πλούσια άκρα. Το Fidelio με τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του και τους χρωματισμούς του θα μπορούσε να είναι το ένα από αυτά. Τα Beyer Dynamic DT990 μάλλον όχι. Αλλά, πιστεύω ότι υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις.
Ένα ισορροπημένο, αλλά με ευχαρίστους χρωματισμούς είναι τα Meze 99 Classics τα οποία είχαμε παρουσιάσει αναλυτικά παλιότερα. Για τις λεπτομέρειες μπορείς να δεις την παρουσίαση.

Ένα άλλο ζευγάρι, ισορροπημένο, χωρίς χρωματισμούς, αλλά με πολύ πλούσια άκρα, βαθύτατο, ισχυρό χαμηλό και εκτεταμένες υψηλές είναι τα Blue Lola
Αναμφίβολα θα παίζουν πολύ καλά τη μουσική της προτίμησης σου και επιπλέον λόγω της εκτεταμένης απόκρισης συχνότητας θα είναι πολύ καλά και για gaming.

Πάντως πριν προχωρήσεις σε αγορά ακουστικών αυτής της κατηγορίας, καλό είναι να βεβαιωθείς ότι τα υποψήφια προς αγορά ακουστικά μπορούν να παίξουν καλά με την κάρτα ήχου που διαθέτεις. Είναι ακριβή και φαίνεται καλή. Όμως πολλές φορές δεν ξέρουμε, αν θα ταιριάξει ενα ζευγάρι ακουστικά με συγκεκριμένο ενισχυτή, εν προκειμένω τον ενισχυτή ακουστικών της κάρτας σου. Καλό είναι λοιπόν αν μπορείς, να τα δοκιμάσεις πριν.

Αυτά από μένα και ελπίζω, ούτε εγώ να τα έκανα χειρότερα! :laugh: -bye-

ειπες σε μια φαση οτι Άκουσα όμως για λίγο τα δείγματα με τις μουσικές της προτίμησης σου.
(Set-up: Samsung Galaxy S6 -> Fiio A5 -> Final Audio Piano Forte II)
Η μουσική αυτή έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό το μεγάλο πλούτο σε συχνότητες και προπαντός σε χαμηλά και υψηλές. Επομένως χρειάζεσαι ένα ζευγάρι ακουστικών με πλούσια άκρα. Το Fidelio με τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του και τους χρωματισμούς του θα μπορούσε να είναι το ένα από αυτά. Τα Beyer Dynamic DT990 μάλλον όχι.

Πιστευεις οτι τα χ2 ειναι παρα πολυ καλα για το ειδος μουσικης που ακουω?? επειδη ειπες σε μια φαση οτι η μουσικη που ακουω εχει έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό το μεγάλο πλούτο σε συχνότητες και προπαντός σε χαμηλά και υψηλές.

Γιατι ομως θεωρεις οτι τα Beyer Dynamic DT990 οτι δεν κανουν¨? για την ηλεκτρονικη μουσικη που ακουω.?

Πχ ειχα παει στο redit πριν 1 μηνα και με βαση αυτα που μου ´λεγανε για τα dt990 pro οτι και αυτα ειναι καταλληλα για ηλεκτρονικη μουσικη επειδη εχουν αυτο το v-shape χαρακτηρα το θετω καλα σαν ονομασια??
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Fun fact, δηλαδή Fun Factor σημαίνει ότι δεν είναι εντελώς ακριβή από την άποψη της υψηλής πιστότητας, είναι όμως φτιαγμένα έτσι ώστε να είναι πιο ευχάριστα.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις.

Ας υποθέσουμε ότι ακούμε ένα όργανο, π.χ. πιάνο. Ένα ζευγάρι ακουστικών το οποίο είναι φτιαγμένο για υψηλή πιστότητα, θα μπορεί να σου δώσει τις διαφορές που έχει μία μάρκα πιάνου από μία άλλη. Θα μπορείς δηλαδή να καταλάβεις, εάν είναι Steinway ή Bosendorfer. Αν όμως είναι φτιαγμένα με χαρακτήρα, "fun factor", δεν θα αντιληφθείς τη διαφορά, θα αντιληφθείς όμως ένα πιο ευχάριστο πιάνο.

Άλλο παράδειγμα: Από ένα ζευγάρι αναλυτικά υψηλής πιστότητας ακουστικά θα μπορεί να αντιληφθείς και τη διαφορά που έχουν οι χορδές μιάς κιθάρας. Π.χ. εάν είναι νάϋλον, μεταλλικές κλπ. Ή τη μάρκα της κιθάρας. Εάν είναι φτιαγμένα με κάποιο χαρακτήρα, δεν θα καταλάβεις αυτές τις διαφορές. Θα ακούσεις όμως μία γενικά πιο ευχάριστη κιθάρα. Με την προϋπόθεση βέβαια στα παραπάνω παραδείγματα ότι και η ηχογράφηση είναι τόσο καλή, ώστε να μπορεί να αποδώσει αυτές τις διαφορές.