Έχω Yamaha Rxv-1500 με τι να τον αντικαταστησω.?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Struggler

Senior Member
11 November 2007
527
Καλημέρα, έχω το Yamaha και από ηχεία Klipsch RF 35 σειρά RC+RS και rw-12 SUB. τηλεόραση είχα Samsung plasma αλλά παρέδωσε μάλλον πνεύμα και πάω για άλλη (ειδωμεν). Αυτό που με ενδιαφέρει επειδή είναι παλιός ενισχυτής παρολαυτα καλοοοος με τι να τον αντικαταστησω να επωφεληθω νέες τεχνολογίες, hdmi που δεν έχω τώρα κλπ. Το θέμα είναι με ποιο θα πάρω καλύτερη ηχητική εικόνα με τα δεδομένα ηχεία. Δορυφόροι δεν χωράνε να μπουν κάπου. Το Dolby atmos στα Klipsch σε 5.1 θα καταλάβω κάτι? Budget πείτε και βλέπουμε. Ίσως μέχρι 1300. Στο γενικό ψάξιμο είμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
527
Marantz SR7013 με λίγα παραπάνω και είσαι κομπλέ for years to come.
1. Και για μουσική κ για πολυκαναλο?
2.Θα ταιριάξει καλά με τα ηχεία?
3. Το 9.2 δεν είναι λίγο άχρηστο αφού δεν μπορώ παραπάνω από 5.1?
4. Για οικονομικοτερα τι υπάρχει και ανώτερο από το υπάρχων μηχάνημα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Σε απόλυτες τιμές ισχύος δεν υπάρχει εύκολα σε αυτά τα χρήματα κάτι που θα μπορούσα να πω ότι θα αντικαταστήσει τον ενισχυτή σου. Ποιοτικά και με Dolby Atmos Height Virtualizer που θα μπορέσεις να έχεις εικονικό Dolby Atmos με 5.1 ηχεία υπάρχει ο Marantz SR6014 και σε συνδυασμό με το σύστημα ισοστάθμισης που έχει και είναι πολύ καλύτερο από εκείνο που έχει ο Yamaha σου, θα μπορέσεις να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πιο κάτω από αυτόν τα πράγματα αρχίζουν και δυσκολεύουν πολύ αν αρχίσουμε τις συγκρίσεις.

Απλώς εγώ έβαλα στο παιχνίδι κάτι που έχει και ισχύ παραπάνω. Το επιπλέον Auro 3D που έχει ο SR7013 που θα σου έδινε φαντασμαγορικά αποτελέσματα και στη μουσική δυστυχώς προϋποθέτει περισσότερα ηχεία.

Αν εγώ έκανα αναβάθμιση από τον ενισχυτή σου πάντως, στον SR7013 θα πήγαινα. Και ας μην έχει Dolby Height Virtualizer. Έχει την ισχύ και την ισοστάθμιση για να μπορείς να πεις ότι κάνεις ουσιαστική αναβάθμιση.

Αλλιώς θα μπορούσα να σου προτείνω και τον RX-Α1080 όπου με κάποιο από τα DSP του θα μπορούσες να έχεις ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα ήχου και έτσι να αντισταθμίσεις τρόπν τινά την έλλειψη εικονικού Dolby Atmos αλλά εκεί τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα από πλευράς ισχύος στα πολλά κανάλια. Θα σου φανεί κάπως ασθενικός.
Και δεν είμαι και σίγουρος αν το 3D στα HD3 ανοίγει αν έχεις λιγότερα από 7 κανάλια.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Έχω Yamaha Rxv-1500 με τι να τον αντικαταστησω.?

Αν και δεν είμαι ειδικος και απέχω μια δεκαπενταετία και βάλε στον πολυκαναλο έχω παρόμοιες ανάγκες αντικατάστασης του μικρότερου Yamaha RXV1200 με κάτι πιο σύγχρονο σε θύρες και δυνατότητες. Ηχεια έχω έξι ίδια Audio spectrum Sirene VII και ένα Sub της Magnat (είχα ένα Jamo SW600 αλλά παρέδωσε πνεύμα πριν 2 χρόνια).

Είδα οτι Dolby Atmos Height Virtualization έχει και ο μικρότερος και κατά πολύ φθηνότερος επτακάναλος SR5014, εκεί προσανατολιζομαι, ίσως να μπορεί να καλύπτει και τις ανάγκες του φίλου με τον RXV1500.

Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις και για τη δικη μου περίπτωση ευχαρίστως να ακούσω. Ο προβολέας είναι ένας EPSON TW600 (υπαρχει και ένας Sanyo PLV-Z3 με καινούργια λάμπα 0 ωρών αποθήκη) και για την ώρα δεν θα αλλαχθεί.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Η γνώμη μου είναι όσοι θέλουν να αντικαταστήσουν τον παλιό τους αλλά μεσαίας κατηγορίας ενισχυτή AV με κάτι πιο σύγχρονο, να μην κοιτάξουν πιο κάτω από τον AVR-X3600H τουλάχιστον μιλώντας με απόλυτα οικονομικά κριτήρια.

Ο SR5014 θα μπορούσε να είναι λύση προσφέροντας τις σύγχρονες ευκολίες και εξελίξεις που ζητάνε όλοι αλλά σε συνδυασμό με κάποιον τελικό για τα front. Θα ήτανε σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με έναν πιο βασικό ενισχυτή AV σίγουρα εάν κληθεί να οδηγήσει μόνος του τα ηχεία ωστόσο.

For the record:

YAMAHA RX-V1800 -----> Measurements at a load of 8 ohms, showed power 2x131W in stereo and 5x78W in multi-channel mode

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2049-yamaha-rx-v1800

Yamaha RX-A1080 --------> The receiver came out of this trial with a shield. It started from 196 W in one channel (so even more than at 8 Ω), then there was 2 x 141 W (slightly less than at 8 Ω), then 5 x 46 W (already clearly less than at 8 Ω) and finally - 7 x 40 W (again less, but not bad).

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3036-yamaha-rx-a1080

Marantz SR6013 ------> 2 x 147 W in two, with connecting the next one decreases, but 5 x 100 W and 9 x 50 W are still good results

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3037-marantz-sr6013
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Καλησπέρα, επειδή δεν κατάλαβα το τελευταίο και συγνώμη εάν μου ξεφεύγει κάτι, αλλά λέει η Marantz 2x110w και ο Πολωνός 2χ147w;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Όχι.

H Marantz λέει 9 κανάλια επί 110 με συγκεκριμένες προϋποθέσεις παραμόρφωσης και συχνοτικής περιοχής που φαίνονται στα ανακοινώσιμα χαρακτηριστικά.

Δεν λέει πουθενά δύο επί κάτι.

Ούτε λέει 9 κανάλια ταυτόχρονα ότι θα παραδίδουν 110. Το τόσο επί τόσο στα χαρακτηριστικά που ανακοινώνονται σημαίνει απλά ότι έχεις 9 κανάλια των 110 έκαστο σε συγκεκριμένες συνθήκες. Όπως και ότι έχεις τα ίδια 9 κανάλια των 185 έκαστο σε άλλες συνθήκες από το ίδιο μηχάνημα.

Παίρνεις λοιπόν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και βλέπεις τις αποκλίσεις που σε ενδιαφέρουν (προφανώς προς τα κάτω) και βλέπεις ποιος είναι πιο κοντά σε αυτό που ανακοινώνει. Και αυτό γιατί ο τρόπος της ανακοίνωσης από τον ένα κατασκευαστή στον άλλον διαφέρει.
Και μάλιστα ο συγκεκριμένος τρόπος είναι ανταγωνιστικό χαρακτηριστικό και ο ίδιος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ευτυχώς που τα είχα ανεβάσει στο άλλο νήμα και παραμένουν εκεί συγκεντρωμένα. Καλά το θυμόμουν.

Ο τρόπος ανακοίνωσης μεταξύ κατασκευαστών και γιατί έχει σημασία ο τρόπος που ανακοινώνεται κάτι.

https://avclub.gr/forum/showthread....9-2020?p=1058366944&viewfull=1#post1058366944
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Ευτυχώς που τα είχα ανεβάσει στο άλλο νήμα και παραμένουν εκεί συγκεντρωμένα. Καλά το θυμόμουν.

Ο τρόπος ανακοίνωσης μεταξύ κατασκευαστών και γιατί έχει σημασία ο τρόπος που ανακοινώνεται κάτι.

https://avclub.gr/forum/showthread....9-2020?p=1058366944&viewfull=1#post1058366944

Καλημέρα. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα είδη μετρήσεων. Αλλά όταν ο κατασκευαστής λέει στην τάδε μέτρηση 110 και έρχεται ο Πολωνός και λέει 130, εγώ ποιόν να πιστέψω; Να γινόταν το αντίθετο το καταλαβαίνω, θέμα μάρκετινγκ και πραγματικών μετρήσεων. Συγνώμη και πάλι αλλά δεν καταλαβαίνω πολωνικά και πιστεύω δεν έχει αξία να το προσπαθήσω!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα είδη μετρήσεων. Αλλά όταν ο κατασκευαστής λέει στην τάδε μέτρηση 110 και έρχεται ο Πολωνός και λέει 130, εγώ ποιόν να πιστέψω; Να γινόταν το αντίθετο το καταλαβαίνω, θέμα μάρκετινγκ και πραγματικών μετρήσεων. Συγνώμη και πάλι αλλά δεν καταλαβαίνω πολωνικά και πιστεύω δεν έχει αξία να το προσπαθήσω!

με δεξί κλικ κάνεις μετάφραση στα αγγλικά
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Καλημέρα. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα είδη μετρήσεων. Αλλά όταν ο κατασκευαστής λέει στην τάδε μέτρηση 110 και έρχεται ο Πολωνός και λέει 130, εγώ ποιόν να πιστέψω;

Όλοι οι ενισχυτές AV με κοινό τροφοδοτικό παρουσιάζουν τη συμπεριφορά αυτή. Δηλαδή περισσότερη ισχύ όταν οδηγούν λιγότερα κανάλια και λιγότερη όταν οδηγούνται πολλά μαζί ταυτόχρονα.

Οι κατασκευαστές δεν δίνουν τα στοιχεία όπως μετρούνται με τον τρόπο που σκεφτόμαστε, αλλά όπως είναι διαμορφωμένος ο ανταγωνισμός στον τρόπο των ανακοινώσιμων χαρακτηριστικών.

Εσύ θα πιστέψεις εκείνον που οι ανεξάρτητες μετρήσεις είναι πιο κοντά στις ανακοινώσιμες. Διαφορές δεν υπάρχουν μόνο στην ισχύ σε σχέση με την ανακοινώσιμη. Διαφορές υπάρχουν και σε άλλα χαρακτηριστικά όταν μετρώνται. Κάποια πολύ βασικά και χρήσιμα είναι στα link που έδωσα. Δυναμικά, παραμόρφωση, S/N ratio.
Εάν λάβεις και αυτά υπ' όψη έχεις μια συνολική ιδέα για το μηχάνημα.
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Γενικά, επειδή έχω άποψη από τους yamaha που έχετε, σαν καλύτερη λύση και εγώ βλέπω τον marantz 7013. Οτιδήποτε χαμηλότερης αξίας, σε άλλη εταιρεία, δεν θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχετε ήδη.
Όσον αφορά τον εσωτερικό ανταγωνισμό, (marantz) να προτιμήσετε τον 7013, κορυφαία επιλογή στα χρήματα που ζητάει για την απόκτησή του. Δεν αλλάζουμε συχνά τέτοια μηχανήματα, βλέπετε πόσο κρατήσατε αυτά που έχετε ήδη, γιατί να μην έχομε το καλύτερο?
Και μην ξεχνάτε, η marantz είναι από τις λίγες εταιρείες κατασκευής av, που δίνει βάρος στο μουσικό κομμάτι, ιδανικοί δηλαδή και για ακρόαση μουσικής.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
527
Re: Απάντηση: Έχω Yamaha Rxv-1500 με τι να τον αντικαταστησω.?

σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας, με την πρωτη ευκαιρία λοιπόν marantz
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
527
Καλημέρα ξανά είμαι πολύ κοντά στην αγορά τον υ 7013 που μου προτείνατε. Το σαλόνι που φιλοξενεί το σύστημα είναι το ακολουθο:

[






Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξης:

1. Πόσο διαφορά θα δω από τον Yamaha rxv 1500 σε εικόνα, (αλλά και σε ήχο σε αυτόν τον χώρο)

2. Για δικαναλη ακρόαση θα πρέπει να προσθέσω τελικό, κάτι άλλο ή σκέτο τον Marantz, θα ήθελα το maximum των ηχείων αλλά εννοείται όπως είναι στο χώρο, μήπως είναι ματαιο να προστεθεί οτιδήποτε άλλο? Αν είναι να έχει μεγάλη διαφορά όχι 10-20 %, αν με καταλαβαινετε

3. Για player για την δεδομένη περίπτωση τι θα προτείνατε για να πάρω τα μέγιστα σε εικόνα και πολυκαναλο αλλά κ δικαναλο ήχο (sorry για το off topic της συγκεκριμένης ερώτησης)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Last edited by a moderator: