Δορυφορικες προτάσεις;;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Entso11

New member
24 February 2011
49
Ροδος
Εχω καιρο να ασχοληθώ με δορυφορική ληψη, μας έχει φαει πλέον το iptv και το Netflix, υπάρχει καποια αξιόλογη προταση ή πακετο αυτη τη στιγμή με καλο vfm και καλη εικονα; Εχω πιάτο 1,40 με 4 lnb. Ευχαριστώ
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δυστυχώς το μέλλον είναι η iptv η δορυφορική εξασθενεί σημαντικά. Πλέον το iptv προσφέρει υπότιτλους πράγμα πολύ σημαντικό για χρήστες την μεγάλη πλειοψηφία στην χώρα μας που δεν γνωρίζει άπτεστα αγγλικά κατά βάση. Από εκεί και πέρα τα καλά δορυφορικά πακέτα είναι κωδικοποιημένα και προσφέρουν πλέον σε ταινίες ότι και το Netflix το οποίο τα μεταφέρει και σε καλύτερη ποιότητα εικόνας δεδομένου ότι το 4Κ στην δορυφορική ακόμα είναι δοκιμαστικό. Ελπίζω να μην σε βάζω σε σκέψεις να ξηλώσεις το πιάτο.
 

Entso11

New member
24 February 2011
49
Ροδος
Ευχαριστώ φιλε, το κατάλαβα ότι θα μου μείνει η εγκατάσταση σαν ντεκορ. Ειχα φάει κόλλημα παλιά και ειχα ρίξει αρκετό χρήμα αλλάζοντας πολλους δεκτες, πιατα, μοτερ, κτλ.. Κριμα. Απλα έλεγα μήπως έγινε κανένα comeback για να χτυπήσουν το ίντερνετ και δεν το πήρα χαμπάρι αλλα μαλλον έχουν συμβιβαστεί πλέον και οι μεγαλυτερες εταιρίες του χώρου και έχουν αποδεχτεί τον αργο θάνατο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πλέον το δορυφορικό είναι για τους fan του είδους εμάς όλους που ξεκινήσαμε δειλά δειλά με ένα πιάτο και ένα αναλογικό τότε δέκτη και προσπαθούσαμε στην ταράτσα στρίβοντας το πιάτο και βλέποντας χιόνια στο monitor να λάβουμε κάποιο κανάλι. Η κατάσταση δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά, όλα τα ποιοτικά πακέτα είναι πλέον κωδικοποιημένα και καλά κλειδωμένα από παλιότερα. Τα free to air είναι ελάχιστα και συνήθως καθόλου ενδιαφέροντα π.χ. στους Hotbird όλο αραβόφωνα βρίσκεις ελευθέρα και ινδοπακιστανικα. Και εγώ με μεγάλη λύπη βλέπω πλέον το iptv ότι είναι το μέλλον καιρός να το πάρω χαμπάρι.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το δορυφορικό φθίνει εδώ και μια 10ετια σιγά σιγά λόγω του iptv που είναι σαφώς λιγότερο κοστοβόρο και πιο ευέλικτο στην υλοποίηση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Παληα περναμε ενα καινουριο μηχανημα και κολλαγαμε μεχρι το τελος.
Ποσες φορες αλλαζαμε αρχεια , ετσι για να το δουμε τι παιζει και αν... Και βολτα στην ταρατσα για αλλαγη στο πιατο....
Και προσθηκες , και αλλαγες στο "περιεχομενο" και παλι απ την αρχη...
Χομπυ ειναι αυτα. Αλλαζουν ? Εγω παρ'ολη την ευκολια που εχει το IPTV τα πιατα τα διατηρω.