nginx streaming

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lamousis

New member
17 August 2009
11
Καλημέρα
Ελπίζω να γράφω στο σωστό thread
Προσπαθώ να στήσω ένα streaming server χρησιμοποιώντας τον nginx
Επειδή δεν ξέρω κ πολλά πράγματα ακολούθησα τις οδηγίες από αυτό το site
O server στήθηκε, δουλεύει κανονικά κ μέχρι εδώ καλά.
Με το FFmpeg προσπαθώ να στείλω εικόνα στο nginx κ να δουλέψει το stream
Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα
Έκανα αυτό
Code:
[COLOR=#37474F][FONT=&quot] ffmpeg -re -i video.mkv -vcodec libx264 -vprofile baseline -g 30 -acodec aac -strict -2 -f flv rtmp://127.0.0.1/show/stream[/FONT][/COLOR]
κ έβγαζε συνέχεια "Past duration too large". To βίντεο έπαιζε αλλά με καθυστέρηση κ κολλούσε αρκετά. Η διάρκειά του πχ ήταν μισή ώρα κ έκανε κάτι πραπάνω από μία ώρα για να τελειώσει το stream
Ψάχνοντας στο google βρήκα μία λύση όπου στο FFmpeg πρόσθεσα στο τέλος το -vsync 0.
To "Past duration too large" σταμάτησε αλλά τα κολήματα παρέμειναν το ίδιο.
Κάνω κάτι λάθος στην κωδικοποίηση με το FFmpeg;
Επίσης ο server δεν είναι στημένος σε κανονικό pc αλλά σε virtual (με επεξεργαστή στα 2GHz 64-bit κ λειτουργικό Debian 8)
Ψάχνοντας στο google δε βρήκα κατι για μπορώ να το λύσω το πρόβλημα με την καθυστέρηση (πείραξα το fps αλλά κ πάλι τπτ)
Φταίει ότι είναι σε virtual machine ο server κ δε σηκώνει το FFmpeg ή είναι κάτι άλλο;
Έχει ασχοληθεί κανένας μ' αυτά;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
απο το εγχειρημα καταλαβαινω οτι ξερεις πολυ καλα τι κανεις.

Το VM δεν πρεπει να ειναι προβλημα, αν εχεις τους απαραιτηρους πορους. Το upload bandwidth μπορει να υποστηριξει τετοιο stream?
 

lamousis

New member
17 August 2009
11
Θέλω να στήσω ένα server όπου θα streamάρω βίντεο. Αντί πχ το youtube να κάνω κάτι δικό μου
(εντελώς ερασιτεχνικά)
Το upload bandwidth μπορεί να το υποστηρίξει
 
13 March 2007
683
Βόλος
Πολύ ενδιαφέρον ιδέα, αρχικά ζηλεύω που έχεις το bandwidth. Μπερδεύτηκα λίγο με τον nginx , αφού το ffmpeg μπορεί να δώσει rtmp σε κάποια θύρα και κάποιος με client απλά να συνδεθεί, τι τον θες τον nginx? Κατά τα άλλα καθυστερήσεις κτλπ έχει να κάνει πολύ με τι συμπίεση κάνεις το steam και profile και μερικά options του ffmpeg, με λίγα λόγια με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις σίγουρα. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να ψάξω και εγώ, εύχομαι καλή τύχη και μοιράσου τα αποτελέσματα!