LG 65 C9 η Sony 75XG9505

alprio

New member
22 February 2018
73
Καλησπέρα στην παρέα.

Κάτοχος μιας 70αρας xf8305 και υπερευχαριστημενος για την ποιοτητα εικονας και μεγεθους την δινω.
Είμαι σε δίλλημα αυτή την στιγμή σχετικά με τι να διαλέξω όσον αφορά το μέγεθος. Bigger is better λενε. αλλα quality over size απο την αλλη.
Είμαι στα 3 μέτρα απόσταση και βλέπω ταινίες - σειρές - κανένα κανάλι 1 φορά το μήνα και κανένα παιχνίδι 5 φορές το μήνα.
Πας σε 5 ίντσες μικρότερη αλλά καλύτερη συνολικά? η πας σε 5 ίντσες μεγαλύτερη με οποίες ατέλειες μπορεί να έρθει?
Από την μια θέλω το απόλυτο αλλά από την άλλη θέλω το μέγεθος.
Και η 2 τρομερές τηλεοράσεις για την τεχνολογία τους.
Η LG future proof και τουμπανο η Sony τουμπανο σε χαρακτηριστηκα για LCD αλλα και σε μεγεθος.
Τιμές πάνω κάτω ίδιες.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. Θέλω και μερικές ακόμα γνώμες που ίσως ήταν στον προβληματισμό μου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
LG δαγκωτό. Ασύγκριτη η ποιότητα εικόνας και είσαι και σε σωστή απόσταση για αυτές τις ίντσες.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Quality λες και εσυ. Και εμενα το μεσα μου αυτο φωναζει απο την μια. + οτι η χρηση που κανω ειναι ακριβως αυτο που θελει η τεχνολογια αυτη.
θα περιμένω καμία προσφορά να πέσει με καμια πενταετη δωρο.


Αν έχει κάποιος κάποια άλλη άποψη ας την μοιράστει.
Η αν κάποιος γέρνει προς το size ας πει τον λογο !
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Τις έχεις δει τις τηλεοράσεις από κοντά?


Sent from my iPad using Tapatalk
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Ναι. Αλλά όχι σε κάποιο σπίτι. Σε καταστήματα όταν ήταν ανοιχτά.
Όποτε σε φουλ φως και οι OLED μόνιμα έπαιζαν το κλασικό βίντεο.
Το θέμα είναι παίρνεις κάτι υποδεέστερο για το μέγεθος ;; Μάλλον όχι. Και ποσό μάλλον όταν δεν είναι κι future proof.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Κατά την ταπεινή μου άποψη πιο καλά 75" του χιλιάρικου παρά 65 oled. Μεγαλύτερη απο 75; ακόμη καλύτερα.
Όταν ήδη έχεις 70" , δεν μπορεις να πας σε μικρότερη.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Κατά την ταπεινή μου άποψη πιο καλά 75" του χιλιάρικου παρά 65 oled. Μεγαλύτερη απο 75; ακόμη καλύτερα.
Όταν ήδη έχεις 70" , δεν μπορεις να πας σε μικρότερη.

Από την μια σκέφτομαι ότι παω σε μόνο 5 ίντσες μικρότερη. Από την άλλη και η 70αρα τώρα μ φαίνεται "μικρή" .
Μετά λεω χάνω 5 ίντσες αλλά κερδίσω ένα σωρό. Όπως ποιότητα , εμφάνιση, τεχνολογία,ηχο.(αν και έχω home cinema)
Αλλά λεω αξίζει ο τόσος ντόρος για την OLED? Μια XG9505 στις 75¨δεν θα αποδιδει καλα και ικανοποιητικα?
Ρε κάτι διλληματα που έχουμε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Τι σε χάλασε στην τηλεόραση που έχεις και θες να την αλλάξεις; Για μη HDR περιεχόμενο μη περιμένεις και καμία Ιδιαίτερη διαφορά στην εικονα αν πας σε άλλη lcd.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Τι σε χάλασε στην τηλεόραση που έχεις και θες να την αλλάξεις; Για μη HDR περιεχόμενο μη περιμένεις και καμία Ιδιαίτερη διαφορά στην εικονα αν πας σε άλλη lcd.

Από εικόνα δεν με χάλασε κάτι. Ίσως στο HDR θα ηθελα να ειναι πιο ζωντανη και επειδη ο χωρος ειναι σκοτεινος ισως πιο deep blacks. Το android ειναι λιγο αργο και εχω κανει τις ρυθμισεις που προτεινουν.
Δεν έχω κάτι κακό να πω.Clouding δεν εχει πχ η banding. Ειναι ενα καλο πανελ. Την δίνω σε καλή τιμή και θα ήθελα είτε να μεγαλώσω σε μέγεθος και σε καλύτερη υλοποίηση είτε να παω στο ΤΟΠ και να πέσω σε μέγεθος.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η 75xf9005 είχε πέσει στο ΜΜ στα 1500 όπως λέει ο Σκρουτζ. Αν ήταν στο κουτί ήταν φοβερή προσφορά.
Αν την ξαναδείς να βγει στην αγορά αυτή ή και αργότερα στο καλοκαίρι την XG (φαντάζομαι όταν έρθει η XH) τότε αξίζει.

Τώρα... να δώσεις 2100 ευρώ για μια lcd ενώ έχεις ήδη την 70ρα που σου αρέσει... δε το βρίσκω και value/money αγορά
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Re: Απάντηση: LG 65C9 ή Sony 75XG9505

Κράτα την.

Επειδή είμαι ευχαριστημένος. Η αλήθεια είναι μια επιλογή αυτή.
Αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο σε εικόνα και με περισσότερα features.
Όπως airplay η πιο γρηγορο λειτουργικο. Δεν ξερω ομως αν δικαιολογει την εξτρα διαφορα τιμης.
Στην περίπτωση που παω με τιμολόγιο θα παω για 5ετη δώρο και 1800 μετρητά.
Θα βάλω αλλά 900 στην περίπτωση μου. Είτε για OLED ειτε για LCD.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65C9 ή Sony 75XG9505

Δεν αξίζει η αλλαγή, ειδικά αν αγοράστηκε σε καλή τιμή η XF8305.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εάν έχεις μπει στο "τρυπάκι" και θέλεις "εδώ και τώρα" να δεις πραγματική διαφορά με αυτή που έχεις, τότε μόνο με αναβάθμιση σε ίντσες νομίζω ότι είναι εφικτό.
Π.χ. κάτι σας την κάτωθι που μπορεί να μην είναι Full Array LED αλλά έχει το μέγεθος:

https://www.skroutz.gr/s/19395040/Sony-KD-85XG8596.html
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Εάν έχεις μπει στο "τρυπάκι" και θέλεις "εδώ και τώρα" να δεις πραγματική διαφορά με αυτή που έχεις, τότε μόνο με αναβάθμιση σε ίντσες νομίζω ότι είναι εφικτό.
Π.χ. κάτι σας την κάτωθι που μπορεί να μην είναι Full Array LED αλλά έχει το μέγεθος:

https://www.skroutz.gr/s/19395040/Sony-KD-85XG8596.html

Εχω μπει στο τρυπακι για αναβαθμιση . Εδω και τωρα οχι. Θα εκανα υπομονη και χωρις ΤΒ αφου θα την δωσω απο βδομαδα μεχρι να βγει καποια προσφορα.
85αρα ειναι τεραστια και WOW αλλα σιγουρα το πανελ θα εχει πολλες ανομοιομορφιες. Κατι που στο τελος ισως ξενερωσει αντι ευχαριστησει.

Επισης πιστευω οτι με FALD στις 75 ειμαι καλυμενος. και με το airplay και με το android που ειναι πολυ smooth απο τι διαβαζω και βλεπω.
Αλλα πιστευω κιολας οτι και με την OLED θα ειμαι ευχαριστημενος σε θεμα ποιοτητας,εμφανισης, και πραγματων εξτρα που εχει. Εκει που θα με χαλουσε ειναι το 65" θεωρω.
Εκτος αν οι -5" δεν φαινονται καν. Και μηπως το +5 παλι δεν φαινεται καν.
1800 επισης για OLED 65αρα με 5ετη τα δικαιολογο καπως. τα 1800 για 75"¨LCD οχι τοσο.
 

vagelis1

New member
23 April 2020
70
Απάντηση: Re: LG 65 C9 η Sony 75XG9505

http://www.displaywars.com/65-inch-16x9-vs-75-inch-16x9

και η διαφορα αν παω σε 65αρα η αν παω σε 75αρα..
Τι μου το εδειξες αυτο τωρα???

λαβε υποψιν σου επισης οτι σε ταινιες με μαυρες μπαρες πανω κατω που ειναι πολυ συχνο να το συναντησεις σε θεαση , η 65 θα γινει 58 60 καθαρη εικονα .
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Συγνώμη, δεν ήθελα να σε προσβάλω. Νόμιζα ότι αυτό το tool θα βοηθουσε στο να κάνεις quantify τη διαφορά στις ντσες.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
λαβε υποψιν σου επισης οτι σε ταινιες με μαυρες μπαρες πανω κατω που ειναι πολυ συχνο να το συναντησεις σε θεαση , η 65 θα γινει 58 60 καθαρη εικονα .

Αυτο ισχυει. Ειδικα για τις κατεβασμενες. Στο netflix οχι τοσο.

Συγνώμη, δεν ήθελα να σε προσβάλω. Νόμιζα ότι αυτό το tool θα βοηθουσε στο να κάνεις quantify τη διαφορά στις ντσες.
Δεν με προσεβαλες εννοειται. Αλλα με εβαλες σε περισσοτερες ακομα σκεψεις. Ισως και για καλο. Τι να πω. Εκει που ελεγα να παω στις 65 και οτι γινει , τωρα λεω μηπως να δω και το 75?

Η δικη μου θα εχει διαφορα με την XG9505? Στην εικονα και γενικα σαν ΤΒ?