Νέο CD player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ό,τι λέει ο τίτλος. Θέλω να αντικαταστήσω το υπάρχον Arcam fmj CD33 που έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Έχω σταμπάρει το Yamaha CDS-2100 και το Denon DCD2500NE.
Ακούω τη γνώμη σας για αυτά ή gia κάποιο άλλο. Δε ξέρω βέβαια αν αξίζει να δώσει κανείς ένα τέτοιο ποσό πια για χάρη των cds.

Υ.Γ. Μην πείτε πάρε υπολογιστή, streamer, κλπ. Μόνο για CD player ενδιαφέρομαι.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τρέμει το φυλλοκάρδι μου με αυτά τα σκ@τοπράγματα....
κάποιο ιστορικό βλαβών μπορούμε να βρούμε;; (στα 2 που λες)

ΥΣ
το arcam παίζει κανονικά;;
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δηλαδή δεν είναι αξιόπιστα? Ναι το arcam παίζει κανονικά αλλά έτσι και έπαθε κάτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια. Θα παει στην ανακύκλωση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Δηλαδή δεν είναι αξιόπιστα? Ναι το arcam παίζει κανονικά αλλά έτσι και έπαθε κάτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια. Θα παει στην ανακύκλωση.

αν είναι αξιόπιστα τα συγκεκριμένα* ή γενικά όλα τα cdp;;**
δεν ξέρω*
δεν νομίζω**
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Για τα συγκεκριμένα μιλώ. Επειδή φαίνονται προσεγμένα σαν κατασκευές και κοστίζουν αρκετά με παραξένεψε η αναφορά σου σε βλάβες. ΟΚ επειδή δε θέλω να μείνω χωρίς player γι' αυτό ψάχνω πιθανό αντικαταστάτη του υπάρχοντος.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Για τα συγκεκριμένα μιλώ. Επειδή φαίνονται προσεγμένα σαν κατασκευές και κοστίζουν αρκετά με παραξένεψε η αναφορά σου σε βλάβες. ΟΚ επειδή δε θέλω να μείνω χωρίς player γι' αυτό ψάχνω πιθανό αντικαταστάτη του υπάρχοντος.

η αναφορά μου σε βλάβες βασίζεται περισσότερο στις ατελείωτες κουβέντες που έχουμε εδώ για το θέμα και κατά 2ο λόγο στις βλάβες που έχουν πάθει τα δικά μου cdp και DVDp
όχι σε αυτά τα λεφτά φυσικά, αλλά τα φοβάμαι γενικώς...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Eχεις ξεχωριστο dac??
Aν ναι,παρε ενα οικονομικο που εχει ψηφιακη εξοδο και ,τουλαχιστον, δεν θα κλαις μεγαλο ποσον στο μελλον.
Εγω εδωσα 250 ευρω και πηρα ενα Tascam, το συνεδεσα με το Dacακι μου και κανω την ιδια δουλεια που εκανα με το απαρχαιωμενο,πλεον, KIS 63,το οποιο επαιζε μια χαρα αλλα α) το ειχα βαρεθει β) επαιζε χειροτερα απο το dac και γ)προληπτικα (παρολο που εχω και ανταλακτικο laser).
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Eχεις ξεχωριστο dac??
Aν ναι,παρε ενα οικονομικο που εχει ψηφιακη εξοδο και ,τουλαχιστον, δεν θα κλαις μεγαλο ποσον στο μελλον.
Εγω εδωσα 250 ευρω και πηρα ενα Tascam, το συνεδεσα με το Dacακι μου και κανω την ιδια δουλεια που εκανα με το απαρχαιωμενο,πλεον, KIS 63,το οποιο επαιζε μια χαρα αλλα α) το ειχα βαρεθει β) επαιζε χειροτερα απο το dac και γ)προληπτικα (παρολο που εχω και ανταλακτικο laser).
Η σωστή κίνηση!
Και όχι μόνο αυτό. Οι οπτικοί δίσκοι CD/DVD έχουν αρχίσει να λείπουν κι' από τον στάνταρ εξοπλισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλά τα λέει ο 1ος Μιχάλης αλλά τότε γιατί να μην κρατήσει το arcam και να του κοτσάρει ένα καλό dac
-αν δεν έχει ήδη;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γιατι πολυ απλα , μπορει ΣΗΜΕΡΑ να το βαλει να παιξει και να αρχισει τους ....πήδους:eek:perator:
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
1ον Κρατάς αυτό που έχεις(εφόσον δεν έχει θέμα ,είσαι τυχερος μην το συζητάς και περιμένεις μέχρι να έχεις) και του βάζεις ένα καλό Dac όπως ειπώθηκε πιο πριν .
2ον Πάς σε κάτι σχετικά οικονομικό πχ τα κάποια Tascam είναι μια χαρά για trαnsport του κοτσάρεις το καλό DAC που λέγαμε πιο πάνω και είσαι οκ επίσης .Kοίτα και αυτό το cxc της Cambridge...από γνωστούς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Σχετικά οικονομικά κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.
Και εγώ σκεφτόμουν κάποιο ακριβό player όπως εσύ αλλά τελικά δεν είσαι και πολύ σίγουρος πια με αυτά οπότε νομίζω οι παραπάνω λύσεις είναι πιο συμφέρουσες.
Καλή επιλογή.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Eχεις ξεχωριστο dac??
Aν ναι,παρε ενα οικονομικο που εχει ψηφιακη εξοδο και ,τουλαχιστον, δεν θα κλαις μεγαλο ποσον στο μελλον.


Και εγώ σκεφτόμουν κάποιο ακριβό player όπως εσύ αλλά τελικά δεν είσαι και πολύ σίγουρος πια με αυτά οπότε νομίζω οι παραπάνω λύσεις είναι πιο συμφέρουσες.
Καλή επιλογή.

Ειστε τόσο σίγουροι ότι υπάρχουν ή θα υπάρξουν προβλήματα αξιοπιστίας ακόμα και σε σχετικά ακριβά players? Τόσο πολύ έχει πέσει η ποιότητα κατασκευής πια? Δεν ξέρω τι να πω.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Αν κοιτάξεις βλέπεις σχεδόν παντού θέματα ακόμα και σε ακριβά μηχανήματα,σε προσωπικό επίπεδο (ξέρω δεν λέει κάτι αυτό) έχω δει πολλές περιπτώσεις που κάποιοι κλαίνε με μαύρο δάκρυ.
Νομίζω ότι με ένα καλό dac έχεις εν' πολλοίς αυτό που θέλεις.
Βεβαία εσύ αποφασίζεις στο τέλος.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Κράτα το Arcam μέχρει να τα φτύσει. Και μετά το ξανασυζητάμε!

+1. Αν δε σου αρέσει ο ήχος πάρε ένα dac για να το βελτιώσεις. Οταν και αν τα φτύσει το πλέιερ σκέφτεσαι τι θα κάνεις. Όλο και κάποια λύση θα υπάρχει για την αναγνωση οπτικών δίσκων. Εδώ υπάρχουν ακόμα βελόνες γραμμοφώνου και φωνογράφοι για την αναπαραγωγή κυλίνδρων του Έντισον...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
και κανω την ιδια δουλεια που εκανα με το απαρχαιωμενο,πλεον, KIS 63,το οποιο επαιζε μια χαρα αλλα α) το ειχα βαρεθει β) επαιζε χειροτερα απο το dac και γ)προληπτικα (παρολο που εχω και ανταλακτικο laser).

Να σε εχω απο κοντα εσενα ...:HTEHEH56:

Αν και εναλλακτικο του KIS63 εχω το σουπερ ντουπερ BLUESKY DV865 το οποιο καποτε ειχε φτασει κοντα στο να ξεκινησει τον 3ο παγκοσμιο πολεμο :D
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Κράτα το Arcam μέχρει να τα φτύσει. Και μετά το ξανασυζητάμε!

Ακριβώς αυτό ήταν και η πρώτη μου προταση.
Αν δουλέυει κάτι δεν το πειράζουμε! Με ένα καλό καινούργιο DAC o φίλος θα είναι μια χαρα.
 

Tartufo

Established Member
28 February 2010
107
Αθήνα
'Εχω το Yamaha CD-S1000 αγορασμένο το 2015 εκθεσιακό από τον Νάκα και με πολύωρη καθημερινή χρήση δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλα ρε παιδια επειδη μερικοι βολευεστε με το τασκαμ και το οποιοδηποτε τασκαμ μη παρεξηγηθω γιατι δε το χω ακουσει δεν αποτελει πανακεια...

Θα συμφωνησω μονον στο οτι εφοσον κατι παιζει και δε μας χαλαει ο ηχος του η δε θελουμε αλλαγη δεν εχει νοημα να ψαχνομαστε.

Απο την αλλη μπορει απλα να βαρεθηκε ο ανθρωπος και ειναι πολυ ευλογο να ψαχνει σκετο cdp αφου ετσι γουσταρει.

Για να πω και την δικια μου εμπειρια. Sansui cdp 20ετιας απο τα φθηνιαρικα καμια σχεση με παλια κομματια επαιξε συντριπτικα χειροτερα απο bdt 30 blu ray player harman kardon. Τα εβαλα να φανταστειτε μαζι να παιζουν ταυτοχρονα με cd που κατεχω διπλο οποτε το συμπερασμα ηταν αρκετα αντικειμενικο.
Απο την αλλη οταν αγορασα το cambdridge cxc σαν τρανσπορτ εψαχνα με το κυαλι να ακουσω διαφορες σε σχεση με το harman... Δε ξερω αν λεει κατι απλα το αναφερω.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Πολλες φορες αλλωστε αισθανομαστε χαρουμενοι με την αγορα ενος νεου μηχανηματος και απο την στιγμη που αποσυρθει κατι για ποιο λογο να χουμε δυο συσκευες dac + cd αν ενα απλο cd με ενσωματωμενο dac κανει καλη δουλεια...just sayin...