Αναβάθμιση ακουστικών ανοιχτού τύπου

Dimitris@

New member
16 October 2013
3
Καλημέρα λέγομαι Δημήτρης παρακολουθώ το φόρουμ σας εδώ και καιρό, αποφάσισα να γράψω το ποστ αυτό καθώς χρειάζομαι τα φώτα σας. Λοιπόν έχω τα akg k712 pro εδώ και 3 χρόνια αρκετά ευχαριστημένος. Ψάχνω για κάτι παρόμοιο τονικα, τεχνικά καλύτερο και με περισσότερη λεπτομέρεια. Προτιμώ ουδέτερο ήχο με ελαφρώς "φωτεινό" χαρακτήρα. Όσο αναφορά τα χρήματα μέχρι 500 ευρώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Παρόμοιο ήχο δύσκολα θα βρεις αφού κάθε εταιρεία έχει το δικό της χαρακτήρα και το ίδιο ισχύει και για τα ακουστικά.
Με βάση τα στοιχεία που ψάχνεις είναι πολύ πιθανό να σε ικανοποιήσει το Beyerdynamic DT 1990pro.
 

Dimitris@

New member
16 October 2013
3
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το έχεις ακούσει το συγκεκριμένο ακουστικό? Αν ναι τι εντυπώσεις σου άφησε?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το έχεις ακούσει το συγκεκριμένο ακουστικό? Αν ναι τι εντυπώσεις σου άφησε?

Ναι.
Είναι στο ύφος που ψάχνεις , φωτεινό χωρίς να είναι πολύ σκληρό / ενοχλητικό με εκτεταμένη σκηνή και καλό διαχωρισμό των οργάνων.
Καθαρό ακουστικό.
Τα πάει καλά και στο μπάσο.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,872
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ακουστικών ανοιχτού τύπου

Ναι.
Είναι στο ύφος που ψάχνεις , φωτεινό χωρίς να είναι πολύ σκληρό / ενοχλητικό με εκτεταμένη σκηνή και καλό διαχωρισμό των οργάνων.
Καθαρό ακουστικό.
Τα πάει καλά και στο μπάσο.

Τα DT1990 είναι το επόμενο ζευγάρι που έχω βάλει στο μάτι (και για αργότερα τα Elex όταν στρώσει και το QC γιατί αναφέρονται πάρα πολλά προβλήματα).

Τα έχεις με τα μαμά μαξιλαράκια ή aftermarket?
Τα dekoni elite velour κατευνάζουν το peak γύρω από τα 7ΚΗz από τις μετρήσεις που έχω δει.