Αγορασα τα beyerdynamic dt 990 pro(250ohm). Fiio K5 pro ή MAGNI 3+ modi 3?

stereo7

New member
29 April 2020
4
Γεια σας θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι να αγορασω.

Η χρηση των ακουστικων θα γινεται μονο στον υπολογιστη για παιχνιδια μουσικη και καμια σειρα.
Ειναι τα πρωτα μου ακουστικα που αγορασα και δεν εχω αποψη απο αλλα(περα απο ακουστικα κινητου).
Ο υπολογιστης εχει ηχο μονο απο μια απλη motherboard .Τα εβαλα σε ενα φιλο που εχει το focusrite scarlett solo 2nd gen,και ειχε τεραστια διαφορα σε σχεση με την καρτα μου. Το ηξερα αυτο οποτε απο την στιγμη που τα πηρα ειχα υπολογισει και ενισχυτη στο μπατζετ.

Αξιζουν τα διπλα λεφτα που θα πρεπει να χαλασω για τα schiit .Θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα οσο και τα λεφτα για μενα που δεν ειμαι και εμπειρος ?Δεκτες και αλλες προτασεις αν εχετε.

Κατι τελευταιο μονο στο schiit βρηκα τοσο αναλυτικα σπεκς με το ποσο ενεργεια βγαζει . Aυτα που ειναι 250Ohm τα σηκωνουν και οι δυο ενισχυτες?
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Εγώ θα σου κάνω μία αιρετική πρόταση. Πάρε το magni και σύνδεσέ το στον υπολογιστή. Αργότερα παίρνεις και το dac του.

Βασικά όπως πολλές φορές λέω όλα είναι θέμα budget, μπορείς να δώσεις τα χρήματα που θέλει το set? Δώστα είναι άριστη αγορά. Αν δεν μπορείς αλλά θες την ευκολία της usb σύνδεσης και οδήγησης ενεργών ηχείων στον υπολογιστή τότε το fiio επίσης είναι καλή αγορά. Αν θες να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα με τα λιγότερα χρήματα μόνο το magni όπως σου είπα πάνω στην κάρτα ήχου θα σε ικανοποιήσει μέχρι να προσθέσεις αργότερα το dac.

Τη διαφορά την κάνει ο ενισχυτής κι όχι το dac.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,379
Θεσσαλονίκη
Την διαφορά θα την κάνουν και τα δύο εξίσου.
Garbage in = garbage out
(ναι ναι ξέρω στα blind test η φθηνή κάρτα ήχου έπαιξε το ίδιο καλά με το πανάκριβο dac κλπ κλπ)
Μια εξίσου καλή λύση με τις παραπάνω είναι και το Hel της Schiit.
 

stereo7

New member
29 April 2020
4
Απάντηση: Re: Αγορασα τα beyerdynamic dt 990 pro(250ohm). Fiio K5 pro ή MAGNI 3+ mo

Ευχαριστω για τις πολυ απαντησεις.

Ειμαι πιο κοντα στον κ5 λογω της τιμης και της χρησης που σκοπευω να κανω, αλλα σκεφτομαι και το schiit . Αλλο ενα συν ειναι οτι ο κ5 ειναι ετοιμοπαραδοτος . Ενω τα αλλα δεν τα εχω βρει σε στοκ στην Ευρωπη.
 

stereo7

New member
29 April 2020
4
Απάντηση: Re: Αγορασα τα beyerdynamic dt 990 pro(250ohm). Fiio K5 pro ή MAGNI 3+ mo

Μια εξίσου καλή λύση με τις παραπάνω είναι και το Hel της Schiit.

Κι αυτο ειναι εκτος διαθεσιμοτητας . Επισης ειναι σχεδον στην ιδια τιμη με το magna +modi.
 

stereo7

New member
29 April 2020
4
Απάντηση: Re: Αγορασα τα beyerdynamic dt 990 pro(250ohm). Fiio K5 pro ή MAGNI 3+ mo

Το K5 pro είναι μια χαρά για την χρήση που θέλεις.

Αυτο πιστευω κι εγω απλως ηθελα επιβεβαιωση.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.