Για δυνατούς λύτες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

miike

New member
11 November 2019
5
Καλησπέρα σε όλους.


Πριν 6 μέρες ξαφνικά η nova σταμάτησε να παίζει. Και βγάζει το γνωστό μήνυμα <ελέγξτε το καλώδιο της κεραίας. >


Τι έχω κάνει μέχρι στιγμής... reset τον δέκτη, επανασυντονισμο, εργοστασιακες ρυθμίσεις, επανασυντονισμό, κλήση στο support όπου πάνω κάτω κάναμε τα ίδια, και τέλος πακέτο ο δέκτης σε κατάστημα όπου λειτουργεί μια χαρά (!)
Σημειωτέον οτι εχω multiview και ο δεύτερος παίζει μια χαρά. Άρα λέω ή καλώδιο ή lnb. Μιλάω πάλι με τεχνικό που μου λέει ότι αφού παίζει ο δεύτερος δέκτης το lnb δεν φταίει. Είναι τετραπλό.


Άρα πάμε για καλώδιο. Εννοείται από τη πρώτη στιγμή έλεγξα βύσμα και μάλιστα έκοψα καλώδιο και ξανά εβαλα βύσμα. Αλλά και πάλι κανένα κανάλι, 0% , νεκρό εντελώς. Η καλωδίωση είναι εξωτερική και την έλεγξα παντού και δεν είναι κομμένη πουθενά. Ούτε κακοκαιρία είχα να πω ότι έγινε κάτι...Μόνο στο πιάτο δεν πήγα γιατί είναι σε κεραμοσκεπή.


Εννοείται θα φέρω τεχνικό, αλλά υπάρχει καμιά ιδέα στο τι μπορεί να φταίει; Αν είναι το lnb, μπορώ να αλλάξω θέση το καλώδιο που φεύγει απτό πιάτο;


Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

dingo

Established Member
12 September 2007
244
εάν έχεις πρόσβαση στη σκεπή άλλαξε τα καλώδια με την έξοδο που δουλεύει ήδη.
μπορεί το καλώδιο να έχει τσακίσει κάπου ή είναι φαγωμένο ειδικά εάν είναι χύμα στα κεραμίδια
μπορεί και να έχει πρόβλημα το σύρμα εσωτερικά κ δε φαίνεται
 

dkasmodeus

New member
27 November 2014
58
Αθήνα
Καλησπέρα.

Αν κάνεις τράμπα τους δέκτες;
Ο πρώτος παίζει στη θέση του δεύτερου; Η λογική λέει καλώδιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

ardbegui

Senior Member
18 February 2019
403
έχω το ίδιο πρόβλημα με τον 1ο.

το καλώδιο μια χαρά φαίνεται, δεν έχει πειραχτεί. Ξαφνικά τη μια μέρα έπαιζε τηλεόραση, την άλλη όχι.

lnb μήπως τα κακάρωσε;
 

magos21

Established Member
19 December 2010
228
Xioς
Δοκίμασε με το υπάρχων καλώδιο σε άλλη έξοδο του LNB ,διαφορετικά είναι καλώδιο,ασχέτως που οπτικά φενεται εντάξει.
Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις πάνω στην ταράτσα τι τάση έρχεται από τον δέκτη, πρέπει να είναι 13 η 18 v
 

miike

New member
11 November 2019
5
Ηταν καλώδιο τελικά, το οποίο περνουσε πάνω την σκεπή και με τον καιρό, τον ήλιο και την υγρασία διαλύθηκε. Ηρθε τεχνικός και έκανα γενική επανεγκατάσταση σε nova και επίγεια.