MyCloudEX2Ultra και πρόβλημα σε αναπαραγωγή ταινιών 4K REMUX MKV!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

21Stathis21

New member
9 June 2018
79
Καλησπέρα. Εχω το NAS της WD, to MyCloudEX2Ultra (αδύναμος επεξεργαστής Marvell ARMV7) και βλέπω κανονικά κατεβασμένες ταινίες μεσω PLEX σε ανάλυση 1080 στην TV αλλα αντιμετωπίζω σοβαρό lag σε μεγαλες 4Κ HEVC/HDR REMUX ταινίες MKV των 40-50 Gb!
Η ερώτηση ειναι αν με άλλο NAS με καλύτερο επεξεργαστή (π.χ Celeron και άνω) ή/και μεγαλύτερη μνήμη θα αποφύγω τα σταματήματα/buffer των μεγάλων αυτών ταινιών σε αναπαραγωγή μεσω PLEX. Αξίζει να κάνω μία τέτοια αναβάθμιση σε νέο NAS Server η δεν θα δώ διαφορά?
Υπ´οψιν ότι εχω σύνδεση 100αρα, Gigabit σύνδεση μεσω Devolo και επίσης δεν με ενδιαφέρει το transcoding αλλά μόνο η αναπαραγωγή στις 3 tv του σπιτιού και οχι ταυτόχρονα.
Ευχαριστώ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καλησπέρα. Εχω το NAS της WD, to MyCloudEX2Ultra (αδύναμος επεξεργαστής Marvell ARMV7) και βλέπω κανονικά κατεβασμένες ταινίες μεσω PLEX σε ανάλυση 1080 στην TV αλλα αντιμετωπίζω σοβαρό lag σε μεγαλες 4Κ HEVC/HDR REMUX ταινίες MKV των 40-50 Gb!
Η ερώτηση ειναι αν με άλλο NAS με καλύτερο επεξεργαστή (π.χ Celeron και άνω) ή/και μεγαλύτερη μνήμη θα αποφύγω τα σταματήματα/buffer των μεγάλων αυτών ταινιών σε αναπαραγωγή μεσω PLEX. Αξίζει να κάνω μία τέτοια αναβάθμιση σε νέο NAS Server η δεν θα δώ διαφορά?
Υπ´οψιν ότι εχω σύνδεση 100αρα, Gigabit σύνδεση μεσω Devolo και επίσης δεν με ενδιαφέρει το transcoding αλλά μόνο η αναπαραγωγή στις 3 tv του σπιτιού και οχι ταυτόχρονα.
Ευχαριστώ.

Αντί για άλλο ΝΑS άλλαξε μέσο αναπαραγωγής, δεν νομίζω να ευθύνεται το NAS για αυτό που συμβαίνει. Αν το player δεν υποστηρίζει hevc τότε το plex θα προσπαθήσει να κάνει transcoding και με αυτό τον επεξεργαστή δεν το βλέπω να τα καταφέρνει
 

21Stathis21

New member
9 June 2018
79
Η αναπαραγωγή γίνεται απο SONY 9005 (σχετικά νέα) τηλεόραση με ενσωματωμένο τον PLEX player. Απο εξωτερικό σκληρό μεσω usb 3.0 τα μεγάλα αυτά mkv παίζουν κανονικά (μεσω KODI Player) αλλα δεν θέλω να κάνω βόλτες τους σκληρούς στις διάφορες πηγές του σπιτιού.
Μήπως να επαιρνα κάποιο mini pc αντί για νέο NAS? Αλλά πάλι το WD Ex2 με τον Armada θα ήταν η πηγή.....
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: MyCloudEX2Ultra και πρόβλημα σε αναπαραγωγή ταινιών 4K REMUX MKV!

Η αναπαραγωγή γίνεται απο SONY 9005 (σχετικά νέα) τηλεόραση με ενσωματωμένο τον PLEX player. Απο εξωτερικό σκληρό μεσω usb 3.0 τα μεγάλα αυτά mkv παίζουν κανονικά (μεσω KODI Player) αλλα δεν θέλω να κάνω βόλτες τους σκληρούς στις διάφορες πηγές του σπιτιού.
Μήπως να επαιρνα κάποιο mini pc αντί για νέο NAS? Αλλά πάλι το WD Ex2 με τον Armada θα ήταν η πηγή.....

Γιατί δεν τα παίζεις όλα μέσω Kodi? Αν για κάποιο λόγο προσπαθεί να κάνει transcoding στα hevc αρχεία δεν θα παίζουν σωστά μέσω plex
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Εφόσον δεν θες να κάνεις transcoding, η λύση είναι DLNA server ( προϋποθέτει βεβαίως οι player σου να υποστηρίζουν όλα τα φορμά εικόνας/ήχου ).
 

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
Δοκίμασε να συνδέσεις απ'υθείας το NAS με την τηλεόραση χωρίς τα powerline της Devolo και θα δεις ότι θα παίξουν κανονικά τα αρχεία.
 

21Stathis21

New member
9 June 2018
79
Τελικά έβαλα το Zidoo Z9 και μέσω SAMBA (και τα DEVOLO),το WD Nas παιζει σφαίρα ακόμα και τα μεγάλα 4Κ! Μπορώ πλέον να θέσω το σερνόμενο PLEX στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (κατα την παλαιά διάσημη ρήση)