Assassin's Creed Valhalla

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
assassins-creed-valhalla-free-featured.jpg



Ένα θα πω: αγκαλιά μαζί με το νέο Xbox θα λιώσει ο προβολέας (πάλι)





Υ.Γ. αν και εδώ που τα λεμε έχει χάσει προ πολλού τον χαρακτήρα assassin's Creed που όλοι αγαπήσαμε....
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Assassin's Creed Valhalla (fall 2020)

Είχα παίξει το Odyssey και το Origins , ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων χρόνων αν και στο Odyssey το παράκαναν με τo σενάριο εκεί που μπλέκεται η Ατλαντίδα και είχε γίνει too much.

Εννοείται ότι θα παίξω και το Valhalla και ειδικά εφόσον ανήκει σε μια ενδιαφέρουσα εποχή που έχω δει και σε τηλεοπτικές σειρές (Vikings , Last Kingdom).

Μάλιστα συμπίπτει με την παρουσίαση του νέου XBOX οπότε ακόμη καλύτερα.:a0210:
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Assassin's Creed Valhalla (fall 2020)

Εννοείται θα βγάλουν bundle.

Ενα από τα κριτήρια που έκανε τόσο διμοφιλή και ξεχώρισε η σειρά αυτή, είναι ότι μέσα στο φανταστικό χρησιμοποιούν εγκυκλοπαιδικά στοιχεία για πραγματικά landmarks που συναντάς στο παιχνίδι. Η Ρώμη , η Φλωρεντία η ελλάδα είναι γεμάτη από τέτοια. Οχι μόνο αξιοθέατα, αλλά μέχρι πίνακες ζωγραφικής, τα ιστορικά πρόσωπα κλπ Κανονική εγκυκλοπαίδια.
Εχω περιέργεια τι ιστορικά landmarks θα βάλουν στους vikings.....π.χ. Αυτή η μονή έιχε καταστραφεί ολοσχερώς από τους vikings ;;;:flipout:
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Assassin's Creed Valhalla (fall 2020)

Είχα παίξει το Odyssey και το Origins , ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων χρόνων αν και στο Odyssey το παράκαναν με τo σενάριο εκεί που μπλέκεται η Ατλαντίδα και είχε γίνει too much.

Ε βέβαια τα έμπλεξαν όλα, Μέδουσες, κύκλωπες , μινόταυρους ότι είχε και δεν είχε η ελληνική μυθολογία το έβαλαν μέσα.... :flipout:

Επρεπε κάπως να κρατήσουν "ζωντανό" το παιχνίδι 2 χρόνια. Πέρσι δεν έβγαλαν παιχνίδι.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Assassin's Creed Valhalla (fall 2020)

Πάντως συνιστώ να αγοράσετε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ το season pass. Μπορεί να φαίνεται ακριβό σαν πακέτο αλλά μπορείτε να το βρείτε σε καλύτερη τιμή από κανά amazon,ebay . Τα βγάζει τα λεφτά του.

Θα σας κοστίσει ακριβότερα να πλπηρώνετε κάθε τόσο εξτραδάκια 10ευρα για τις έξτρα αποστολές. Το παρατήρησα και στο Origin και στο Odyssey.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Για πάμε.

Τι μου αρέσει:
επιτέλους επέστρεψε η λεπίδα και οι γνωστές assassinate κινήσεις που είχαν αφαιρέσει από το origins/odyssey. Θυμίζει παλιό assassins creed.
Λόγω του θέματος του παιχνιδιού, όλο το gameplay είναι σαν να παίζεις Skyrim με καλύτερα γραφικά. Οι διάλογοι, τα όπλα άλλο στο αριστερό χέρι άλλο δεξί κλπ

Τι δεν μου αρέσει:
Τα loading times τα περίμενα πιό ακαριαία λόγω SSD. Πάλι περιμένεις.
Γιατί στην μάχη πάνω στα χτυπήματα γυρνάει σε slow motion και χάνω;

Το στόρυ χιλιοειπωμένο, ιστορία εκδίκησης-βεντέτας κλπ

Ααααα έχει πολύ σφαγή. Φεύγουν κεφάλια, χέρια , λιώνει το κεφάλι με το πόδι κλπ. Ολα αυτά που βλέπουμε σε αναλογες ταινίες.

Η μουσική επένδυση δεν με ενθουσίασε. Δεν μου "έμεινε στο μυαλό" κάποιο τέμπο/μελωδία. Βέβαια μετά από 300 ώρες που θα έχει γίνει πλύση εγκεφάλου σίγουρα θα το θυμάμαι...:flipout:


Πολύ ωραία γραφικά με Series X σε Epson 9300. Βλέπεις αρκετή λεπτομέρεια σε τοπία, ειδικά σε κοντινά πλάνα φαίνεται κορυφαία λεπτομέρεια. Η κίνηση δεν μου αρέσει και τόσο , κάνει μερικούς λόξυγκες που και που σε panning της κάμερας.
Ο ήχος με το καλημέρα ήταν Multichannel 7.1 , αλλά έφταιγε η ρύθμιση από το μενού. Εβαλα το HDMI out -> bitstream και έστρωσε: DTS - Neutral X έγραψε ο ενισχυτής :a0210:
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Και εγώ το έπαιξα ένα μισαωράκι σε Series X Και σε Oled LG οθόνη 77αρα των 5.000 ευρώ (όχι δική μου!!)....σαν πρώτη εντύπωση αδιάφορο θα το έλεγα στην καλύτερη, μια από τα ίδια και νιώθεις ότι όλα κάπου τα έχεις ξαναδεί....ούτε σε γραφικά τρελάθηκα, next gen δεν τα λες σίγουρα, καλά μεν άλλα γραφικά που άνετα τα βγάζει και το One X, άλλο που δεν θα το αφήσουν για αυτονόητους λόγους!!! Τουλάχιστον μοιάζει κάπως περισσότερο στα κλασικά Assasin Creed Και όχι στον αχταρμά και στα ''μπασταρδεμένα'' Origns και Odyssey. Περι ορέξεως βέβαια.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Assassin's Creed Valhalla

Θα δουλέψει ο κωδικός από το βραζιλιάνικο store στο δικό μας ;;

Ποιος κωδικός? Αγοράζεις βραζιλιάνικη gift card και αγοράζεις αυτό που θέλεις από το βραζιλιάνικο store με την gift card
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ίσως ενδιαφέρονται και άλλοι για την αγορά όποτε γράφω παρακάτω τι πρέπει να κάνεις

Αγοράζεις από εδώ https://www.mtcgame.com/el-GR/microsoft-points/xbox-live-gift-card-br

gift card

μετά πας εδώ https://www.microsoft.com/pt-br/p/assassins-creed-valhalla-passe-de-temporada/9n60k0kd6xmw

και αγοράζεις με την gift card. Αν δεν προχωράει και θέλει κάρτα, βάζεις μια ακόμη και ελληνική με διεύθυνση Βραζιλίας (βρες από google) στη συνέχεια πας πίσω, δεν ολοκληρώνεις την αγορά με την κάρτα και επιλέγεις ξανά τρόπο πληρωμής με gift card