Ερώτηση για παλιούς-μεταχειρισμένους δίσκους βινυλίου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Όντας ψιλό-άσχετος έχω μια απορία τεχνικής φύσεως σχετικά με την αναπαραγωγή παλαιών/μεταχειρισμένων/πολυπαιγμένων δίσκων και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτή σε μία καινούρια βελόνα.

Πιο αναλυτικά.
Έχω σαν χόμπι να ψωνίζω μεταχειρισμένους δίσκους από παλαιοπωλεία οι οποίοι δεν είναι πάντα και στην καλύτερη κατάσταση. Υπάρχουν κάποιες γρατζουνιές και άλλες φθορές όπως ελαφρά στρέβλωση του δίσκου, οι οποίες είναι ακουστές. Σαν τακτική, έχω πάντα την αρχή ότι κάθε δίσκος θα καθαρίζεται και θα πλένεται σε πλυντήριο δίσκων με ειδικό υγρό πριν την αναπαραγωγή του. Αυτό το κάνω ακόμη και με καινούριους δίσκους. Το καθάρισμα λύνει το πρόβλημα τις σκόνης και της μούχλας (ναι μου έχουν τύχει δίσκοι με μούχλα εξαιτίας της λάθος αποθήκευσης) αλλά δε λύνει το πρόβλημα των γρατζουνιών και της στρέβλωσης.

Το ερώτημα που έχω λοιπόν είναι κατά πόσο η αναπαραγωγή αυτών των δίσκων μπορεί να προκαλέσει μόνιμη φθορά σε μια καινούρια βελόνα?
Δε με απασχολεί η "κακή" αναπαραγωγή ενός μεταχειρισμένου δίσκου, έχω συμβιβαστεί με αυτή τη στιγμή που αγόραζα το δίσκο. Εκείνο που με απασχολεί είναι κατά πόσο αυτό θα έχει επιπτώσεις (στη βελόνα και στο δίσκο) στην αναπαραγωγή ενός καινούριου δίσκου. Με άλλα λόγια, μπορεί η αναπαραγωγή ενός "παλιού και χαλασμένου" δίσκου να "χαλάσει" μια καινούρια βελόνα και κατ' επέκταση να "χαλάσει" ένα καινούριο δίσκο?

Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα αυτό που έχω σαν τακτική είναι να αλλάζω κεφαλή για την αναπαραγωγή αυτών των δίσκων, ευτυχώς η αλλαγή κεφαλής με το head shell είναι εύκολη στο ΜΚΙΙ. Έχω μια παλιά Ortofon για να παίζω μεταχειρισμένους δίσκους. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είμαι ασφαλής να χρησιμοποιήσω τη Bronze που έχω σαν "καλή" σε μεταχειρισμένους δίσκους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιεσδήποτε συμβουλές.

ΥΓ. Αν το έχω ποστ άρει σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μια χαρά είναι εδώ η ερώτηση.
φαντάζομαι δεν αγοράζεις δίσκο που να έχει φάει κατσαβιδιά στα αυλάκια..
οι άλλες νορμάλ γρατζουνιές δεν μπορούν να κάνουν ζημιά στην ακίδα. το ότι αλλάζεις κεφαλές καλά κάνεις, αλλά μόνο για οικονομία ωρών στην ακριβή.
άλλος λόγος πρακτικά δεν υπάρχει κατ εμέ.
ο στραβός δίσκος καινούργιος ή παλιός, την ανάρτηση ταλαιπωρεί.
το πλύσιμο είναι βασικό γιατί ειδικά στους παλιούς γλιτώνεις την ακίδα απο "ύπουλες" βρωμιές που θα μπορούσαν να φθίρουν το διαμάντι. οξέα κλπ...

PS.. σε τι τιμές βρίσκεις εκεί στο αμέρικα τους παλιούς;;;;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Εφ'οσον εχεις το ΜΚΙΙ και την παλια ortofon θα ελεγα οτι καλο θα ηταν τους πολυ θορυβωδεις δισκους να τους ακους με την παλια κεφαλη και τους και νουργιους/λιγο φθαρμενους δισκους με την bronze.Oταν κανεις τις ρυθμισεις των δυο κεφαλων μια φορα,θα μπορεις ευκολα καθε φορα να τις κανεις οποτε χρειαστει.
Εξ αλλου αυτη ειναι η ιδεα της δευτερης κεφαλης και με το ΜΚΙΙ δεν γινεται ευκολοτερο.
Στο ερωτημα σου αν ενας φθαρμενος δισκος μπορει να φθειρει μια βελονα και αυτη μετα να φθειρει καινουργιο δισκο, η απαντηση ειναι ναι, αλλα θα παρει καποιο χρονο τις πλειστες φορες.Οταν ομως συμβει αυτο,η φθορα στον δισκο δεν ειναι αναστρεψιμη. Οποτε προσοχη οσο γινεται.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ερώτηση για παλιούς-μεταχειρισμένους δίσκους βινυλίου

Στο ερωτημα σου αν ενας φθαρμενος δισκος μπορει να φθειρει μια βελονα και αυτη μετα να φθειρει καινουργιο δισκο, η απαντηση ειναι ναι, αλλα θα παρει καποιο χρονο τις πλειστες φορες.Οταν ομως συμβει αυτο,η φθορα στον δισκο δεν ειναι αναστρεψιμη. Οποτε προσοχη οσο γινεται.

εξήγησέ το πως το εννοείς.
φθαρμένος δίσκος που έχει παίξει απο κεφαλή με λάθος ρυθμίσεις; ας πούμε οτι έχει παραμορφωθεί το αυλάκι δηλαδή;
και μετά το παραμορφωμένο αυλάκι "τραβάει" την νέα ακίδα με λάθος επαφή;
παρατεταμένη λάθος επαφή έχει σαν συνέπεια κακή φθορά της νέας ακίδας;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Όντας ψιλό-άσχετος έχω μια απορία τεχνικής φύσεως σχετικά με την αναπαραγωγή παλαιών/μεταχειρισμένων/πολυπαιγμένων δίσκων και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτή σε μία καινούρια βελόνα.

Πιο αναλυτικά.
Έχω σαν χόμπι να ψωνίζω μεταχειρισμένους δίσκους από παλαιοπωλεία οι οποίοι δεν είναι πάντα και στην καλύτερη κατάσταση. Υπάρχουν κάποιες γρατζουνιές και άλλες φθορές όπως ελαφρά στρέβλωση του δίσκου, οι οποίες είναι ακουστές. Σαν τακτική, έχω πάντα την αρχή ότι κάθε δίσκος θα καθαρίζεται και θα πλένεται σε πλυντήριο δίσκων με ειδικό υγρό πριν την αναπαραγωγή του. Αυτό το κάνω ακόμη και με καινούριους δίσκους. Το καθάρισμα λύνει το πρόβλημα τις σκόνης και της μούχλας (ναι μου έχουν τύχει δίσκοι με μούχλα εξαιτίας της λάθος αποθήκευσης) αλλά δε λύνει το πρόβλημα των γρατζουνιών και της στρέβλωσης.

Το ερώτημα που έχω λοιπόν είναι κατά πόσο η αναπαραγωγή αυτών των δίσκων μπορεί να προκαλέσει μόνιμη φθορά σε μια καινούρια βελόνα?
Δε με απασχολεί η "κακή" αναπαραγωγή ενός μεταχειρισμένου δίσκου, έχω συμβιβαστεί με αυτή τη στιγμή που αγόραζα το δίσκο. Εκείνο που με απασχολεί είναι κατά πόσο αυτό θα έχει επιπτώσεις (στη βελόνα και στο δίσκο) στην αναπαραγωγή ενός καινούριου δίσκου. Με άλλα λόγια, μπορεί η αναπαραγωγή ενός "παλιού και χαλασμένου" δίσκου να "χαλάσει" μια καινούρια βελόνα και κατ' επέκταση να "χαλάσει" ένα καινούριο δίσκο?

Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα αυτό που έχω σαν τακτική είναι να αλλάζω κεφαλή για την αναπαραγωγή αυτών των δίσκων, ευτυχώς η αλλαγή κεφαλής με το head shell είναι εύκολη στο ΜΚΙΙ. Έχω μια παλιά Ortofon για να παίζω μεταχειρισμένους δίσκους. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είμαι ασφαλής να χρησιμοποιήσω τη Bronze που έχω σαν "καλή" σε μεταχειρισμένους δίσκους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιεσδήποτε συμβουλές.

ΥΓ. Αν το έχω ποστ άρει σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής.

Πολύ καλά κάνεις, κι εγώ την ίδια τακτική ακολουθώ, έχοντας παρόμοιες αγοραστικές συνήθειες με σένα. Οι φθαρμένοι δίσκοι επιταχύνουν την ούτως ή άλλως αναπόφευκτη φθορά της κεφαλής. Αν όμως η κεφαλή φθαρεί οριστικά θα το καταλάβεις γιατί θα παραμορφώνει άσχημα ακόμα και σε καινούριους ή άπαιχτους δίσκους. Οπότε νομίζω ότι ο κίνδυνος να καταστρέψεις καλούς δίσκους είναι μικρός.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις μια μονοφωνική κεφαλή και να τη χρησιμοποιείς σε παλιούς μονοφωνικούς δίσκους.

Μια φτηνή λύση είναι η Shure M75. Tο γερμανικό site Thomann προσφέρει μονοφωνικές βελόνες για 20-25 ευρώ - τώρα με την πανδημία δύσκολα θα μπορέσεις να παραγγείλεις, αλλά δε θα κρατήσει για πάντα φαντάζομαι. Άλλωστε, όλο και κάποιος αμερικάνος έμπορος θα προσφέρει κάτι ανάλογο.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές και καθησυχαστικές απαντήσεις.

Κάποιες διευκρινίσεις/απαντήσεις:

Οι δίσκοι που αγοράζω είναι όλοι stereo, οπότε η μονοφωνική κεφαλή δε μου χρειάζεται. Το παλαιότερο υλικό που έχω είναι από το '60 και μετά και πάντα στέρεο.

Γενικά πριν αγοράσω ένα μεταχειρισμένο δίσκο κοιτάζω να είναι σε καλή κατάσταση (χωρίς κατσαβιδιες και τα σχετικά), παρόλα αυτά (και αυτό είναι περισσότερο ψυχολογικό) δεν γνωρίζεις την ιστορία του δίσκου και γη αυτό και η ερώτηση. Έχω πετύχει κάποιους δίσκους διαμαντάκια τα οποία είναι και δυσεύρετα σε αρκετά καλή κατάσταση (τουλάχιστον οπτικά και στην ακρόαση) τα οποία θα ήθελα να τα απολαύσω με την καλή κεφαλή και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κατανοώ ότι η λύση των δυο διαφορετικών κεφαλών είναι η ασφαλέστερη αλλά δεν είναι και ότι πιο πρακτικό, ιδιαίτερα αν θέλεις να ακούσεις παλιούς και νέους δίσκους ταυτόχρονα. Η μόνιμη φθορά είναι αναπόφευκτη ούτως ή άλλως από τι στιγμή που υπάρχει επαφή και τριβή μεταξύ δίσκου και ακίδας.

Αυτό που θα υιοθετήσω είναι να κάνω την πρώτη ακρόαση του μεταχειρισμένου δίσκου με την "παλιά" κεφαλή και αναλόγως να αποφασίσω αν αξίζει τον κόπο να περάσω σε αναπαραγωγή με την "καλή" κεφαλή.

Σχετικά με τους μεταχειρισμένους δίσκους οι τιμές ποικίλουν. Έχω βρει καλές κόπιες από $1 και έχω φτάσει να πληρώσω μέχρι και $100 για κάποιο limited edition (το συγκεκριμένο το έβρισκα στα $500 στο bay). Όλα είναι καθαρά θέμα τύχης και όρεξη να έχεις να ψάχνεις σε παλαιοπωλεία. Εκεί που βρίσκεις φοβερές ευκαιρίες είναι σε μεταχειρισμένα Hi-End που φτάνουν στο 1/10 της αρχικής τιμής.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μεταχειρισμένα Hi-End απο μαγαζί ή απο το net;;
με 1$ και εγώ έχω αρκετούς. (1 ευρώ για την ακρίβεια :laugh:)
ποιά 2η ortofon έχεις; πες και 2 κουβέντες πως τσεκάρεις vta, αζιμούθιο σε κάθε αλλαγή
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Μεταχειρισμένα Hi-End από το Face book Marketplace. Είναι αρκετά διαδεδομένο εδώ.

Παίζω με την Ortofon Bronze η οποία είχε εγκατασταθεί από επαγγελματία (από εκεί που την αγόρασα) στο shell και έκτοτε για την αλλαγή την αφαιρώ μαζί με αυτό. Η άλλη κεφαλή είναι μια DJιστικη Orton Concord MKII που είναι shell και κεφαλή ένα. Από καθαρή τύχη, ή ίσως επειδή είναι και οι δύο Ortofon, έχουν και οι δύο το ίδιο ύψος οπότε δε χρειάζεται αλλαγή στη ρύθμιση του ύψους το βραχίονα. Έτσι το vta και το αζιμούθιο δεν τα πειράζω. Το μόνο που αλλάζω σε κάθε αλλαγή είναι το βάρος (tracking force) και το anti-skating. Αυτά είναι τα καλά του MKII, εξάλλου είναι κατασκευασμένο για τέτοιες γρήγορες αλλαγές.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα θέλω να ξεκινήσω να μάθω πως μπορώ να εγκαταστήσω και να ρυθμίσω μια κεφαλή. Έχω ένα δεύτερο πικάπ (ενα Pro-Jekt Debut Carbon Esprit με carbon fiber βραχίονα) που φοράει μια Shelter 201 (το αγόρασα έτσι). Εκεί θα ήθελα να εγκαταστήσω τη Bronze (ή αναλόγως τα κέφια και την τσέπη να πάρω κάποια καλή κεφαλή). Ο μόνος λόγος που δε το έχω κάνει ακόμη (πέρα από την έλλειψη χρόνου) είναι γιατί δε γνωρίζω τι μου χρειάζεται και θέλω να το ψάξω πως να το κάνω μόνος μου. Κάθε συμβουλή παραπάνω από ευπρόσδεκτη.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ερώτηση για παλιούς-μεταχειρισμένους δίσκους βινυλίου

Μεταχειρισμένα Hi-End από το Face book Marketplace. Είναι αρκετά διαδεδομένο εδώ.

Παίζω με την Ortofon Bronze η οποία είχε εγκατασταθεί από επαγγελματία (από εκεί που την αγόρασα) στο shell και έκτοτε για την αλλαγή την αφαιρώ μαζί με αυτό. Η άλλη κεφαλή είναι μια DJιστικη Orton Concord MKII που είναι shell και κεφαλή ένα. Από καθαρή τύχη, ή ίσως επειδή είναι και οι δύο Ortofon, έχουν και οι δύο το ίδιο ύψος οπότε δε χρειάζεται αλλαγή στη ρύθμιση του ύψους το βραχίονα. Έτσι το vta και το αζιμούθιο δεν τα πειράζω. Το μόνο που αλλάζω σε κάθε αλλαγή είναι το βάρος (tracking force) και το anti-skating. Αυτά είναι τα καλά του MKII, εξάλλου είναι κατασκευασμένο για τέτοιες γρήγορες αλλαγές.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα θέλω να ξεκινήσω να μάθω πως μπορώ να εγκαταστήσω και να ρυθμίσω μια κεφαλή. Έχω ένα δεύτερο πικάπ (ενα Pro-Jekt Debut Carbon Esprit με carbon fiber βραχίονα) που φοράει μια Shelter 201 (το αγόρασα έτσι). Εκεί θα ήθελα να εγκαταστήσω τη Bronze (ή αναλόγως τα κέφια και την τσέπη να πάρω κάποια καλή κεφαλή). Ο μόνος λόγος που δε το έχω κάνει ακόμη (πέρα από την έλλειψη χρόνου) είναι γιατί δε γνωρίζω τι μου χρειάζεται και θέλω να το ψάξω πως να το κάνω μόνος μου. Κάθε συμβουλή παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

σε όλα θα σε βοηθήσουμε σιγά σιγά..
προς το παρόν θα σου πω ότι άλλο πράγμα είναι το vta και άλλο το αζιμούθιο. καλά κάνεις και δεν πειράζεις το ύψος του βραχίονα αφού δεν χρειάζεται. αυτό είναι το vta όπως θα ξέρεις..
όμως το αζιμούθιο είναι αυτό που ορίζει την οριζόντια (ως προς τον δίσκο) γωνία ανάγνωσης. από την στιγμή που ξεβιδώνεις μια κεφαλή για να βάλεις την άλλη, αυτό πρέπει να το τσεκάρεις. αλλιώς φθίρεται η ακίδα στραβά σε κάποιο από τα πλαϊνά της.. πολύ δε περισσότερο ο δίσκος.
αυτό ακριβώς που δεν θες και γι'αυτό τον λόγο άνοιξες το πολύ καλό νήμα..

στο headshell της technics αυτό είναι πολύ εύκολο να ελεγχεί και να βιδωθεί σωστά στο κολάρο. στο άλλο πράγμα δεν ξέρω και πρέπει να το κοιτάξω..
μια φωτό απο μπροστά (όταν η ακίδα ακουμπάει τον δίσκο) θα βοηθούσε.

(κάπου κάπου απασφάλιζε την κλίμακα του vta και δούλευέ την για να μην κολλήσει)
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πάρε αυτό για αρχή να τσεκάρεις το hs της technics τουλάχιστον και για το άλλο βλέπουμε...
όταν έρθει στα χέρια σου θα σου πω περισσότερα γιατί τώρα δεν έχει πολύ νόημα..
αν έχεις ήδη, πες το να συνεχίσουμε την κουβέντα.
https://www.ebay.com/itm/LP-Vinyl-R...290865&hash=item3b2ebbe393:g:mHsAAOSwweRbL98c
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Πλάκωσε δουλειά.

Λοιπόν, όπως φαίνεται από τις συνημμένες φωτό κάποτε είχα αρχίσει να το ψάχνω σχετικά με ρυθμίσεις κεφαλής αλλά εξαιτίας έλλειψης χρόνου για μεγάλο χρονικό διάστημα τα παράτησα. Τώρα με την καραντίνα είπα να τα ξαναπιάσω. Έχω ήδη ζυγαριά, χάρακα για VTA και αζιμούθιο, και χάρακα για το overhang. Τώρα πρέπει να μάθω και να τα χρησιμοποιώ. Εκείνο που βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο είναι να καταφέρω να κάνω ακριβείς μετρήσεις "με το μάτι".

Στις συνημμένες φωτό φαίνεται πως είναι το setup για το ΜΚ ΙΙ με την Bronze και την Concord Red. Η Bronze τοποθετήθηκε στο Shell από το κατάστημα που την αγόρασα (και έκτοτε δεν την έχω πειράξει) και η Concord Shell και κεφαλή είναι ένα. Το μόνο που κάνω κάθε φορά που αλλάζω κεφαλή, ουσιαστικά μαζί με το shell, είναι να επαναρυθμίζω το βάρος (VTF) και το anti-skating. Νομίζω, και δίορθώστε με αν διακρίνεται κάτι διαφορετικό από τις φωτό ή εάν κάνω λάθος, ότι το ύψος του βραχίονα (που είναι και η ρύθμιση του VTA) δε χρειάζεται αλλαγή.

Επίσης, φαίνεται και το Pro-Ject με τη Shelter 201. Αυτό ήρθε στα χέρια μου ως έχει και δεν έχω πειράξει τίποτε.

IMG_1589.jpgIMG_1587.jpgIMG_1583.jpgIMG_1586.jpgIMG_1584.jpgIMG_1590.jpgIMG_1594.jpgIMG_1598.jpgIMG_1596.jpgIMG_1597.jpgIMG_1599.jpgIMG_1601.jpgIMG_1603.jpgIMG_1602.jpg
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Επίσης ανακάλυψα ότι έχω και μία Ortofon Blue σε πολύ καλή κατάσταση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη Shelter 201 που φοράει το Pro-Ject ποια θεωρείται καλύτερη? Αξίζει δηλαδή η αλλαγή της Shelter με την Blue? Αν ναι, αυτή η αλλαγή θα ήταν μια καλή εξάρτηση για μένα. Ελπίζω να έχω τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

Για την ώρα όμως έχω να αντιμετωπίζω ένα μεγαλύτερο πρόβλημα, αυτό τον κραδασμών. Μεταφέρονται κραδασμοί από το ξύλινο πάτωμα στο πλατό. Όχι μόνο είναι ακουστοί όταν περπατά κανείς μέσα στο δωμάτιο αλλά αν έχει λίγο βαρύ βηματισμό (τα κιλά μου δε βοηθούν σε αυτό το θέμα) φτάνει σε σημείο που "πηδάει" η βελόνα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ερώτηση για παλιούς-μεταχειρισμένους δίσκους βινυλίου

Επίσης ανακάλυψα ότι έχω και μία Ortofon Blue σε πολύ καλή κατάσταση. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη Shelter 201 που φοράει το Pro-Ject ποια θεωρείται καλύτερη? Αξίζει δηλαδή η αλλαγή της Shelter με την Blue? Αν ναι, αυτή η αλλαγή θα ήταν μια καλή εξάρτηση για μένα. Ελπίζω να έχω τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

Για την ώρα όμως έχω να αντιμετωπίζω ένα μεγαλύτερο πρόβλημα, αυτό τον κραδασμών. Μεταφέρονται κραδασμοί από το ξύλινο πάτωμα στο πλατό. Όχι μόνο είναι ακουστοί όταν περπατά κανείς μέσα στο δωμάτιο αλλά αν έχει λίγο βαρύ βηματισμό (τα κιλά μου δε βοηθούν σε αυτό το θέμα) φτάνει σε σημείο που "πηδάει" η βελόνα.

και στα 2 πικάπ;
ρίξε μια ματιά εδώ:
https://avclub.gr/forum/showthread.php/168944-Βαση-για-sl-1200-mk2-technics-και-απορροφηση-κραδασμων

κατά τα άλλα είσαι άψογος στις ρυθμίσεις , πιστεύω οι καλές φωτό να μην ξεγελάνε..
μπράβο!!

shelter δεν έχω ακούσει για να συγκρίνω με την μπλέ 2m..
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Ναι και στα 2 πικάπ που είναι πάνω στο ίδιο έπιπλο. Στο ΜΚ ΙΙ που είναι βαρύτερο πικάπ το φαινόμενο είναι ασθενέστερο. Είναι καθαρά θέμα δομικό. Πιστεύω ότι το προτεινόμενο νήμα θα βοηθήσει αρκετά.

Τελικά έκανα την αλλαγή στο Pro-Ject το οποίο παίζει πλέον με την Orton 2m Blue. Παιδεύτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα. Άξιζε τον κόπο η αλλαγή. Πολύ καλύτερη η Blue από τη Shelter.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια έως τώρα. Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα κρατάω το γεγονός ότι η πιθανότητα ένας μεταχειρισμένος/φθαρμένος δίσκος είναι δύσκολο να προκαλέσει μόνιμη βλάβη σε καινούρια βελόνα. Τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη απ' ότι θα ήταν η "κανονική" φθορά που έρχεται με την αναπαραγωγή.